koks85

Mieszanka jęczmień+owies

Polecane posty

koks85    2

Witam,

Jakie odmiany polecacie na mieszankę zbożową?

czy kombinacja Eunovy + Bingo może być? Ewentualnie jakiej pszenicy do tego dodać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

ja robię taką mieszankę Jęczmień ( suweren) 75% + Owies (kasztan) 25%. Wychodzi to bardzo dobrze polecam taką mieszankę. Pszenicy jarej nie polecam dodawać bo późno to zejdzie z pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks85    2

dzięki za odpowiedź. jak z plonowaniem takiej mieszanki?

Jakie macie doświadczenia z takimi rodzajami owsa:

ARAB,BINGO, BRETON, HAKER, ZUCH?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin1606    12

Ja w zeszłym roku miałem owies Bingo i jestem z niego zadowolony ładne grube ziarno .Jakie inne odmiany polecacie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Wielu rolników w 2011 posiało mieszankę z owsem i większość z nich w żniwa wykupiło cały dostępny glifosat aby go desykować. Jęczmień z pszenicą ok ale owies "młodzi" się i psuje robotę.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

@Grześ nie opowiadaj bzdur, ci rolnicy prawdopodobnie mieli wyjątkowo nie dobrane terminy dojrzewania inaczej powinno być ok,

Ja zawsze sieje w mieszance z owsem, w tamtym roku był to Bingo w tym roku tez prawdopodobnie będzie bingo


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grześ    4

Od paru lat koszę kombajnem między innymi mieszanki i jeszcze nie było roku że owies się nie "młodził". Zawsze jak była mieszanka z owsem to trzeba było w ostre słońce jechać bo inaczej ciągle się zapychało. Ja nie sieję więc nie mam pojęcia jaką odmianę owsa dobrać. Ale jak pisałem w 2011 umnie wykupili cały glifosat na owse i mieszanki z nim.


The Truth Is Out There

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

Mieszanek nie opłaca się siać, bo łuska z owsa hamuje rozwój masy świń , zaś jak jest 30% owsa, to tak jakby był sam owies. W mojej okolicy ludzie sieją takie mieszanki, ale to tylko pozornie jest większy plon. W rzeczywistości przy tłuczeniu kombajnem część owsa się obsypuje, a często heder nie załapuje niższych kłosków jęczmienia. Przede wszystkim dlatego ja nie się mieszanek, tylko czysty jączmień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Też powoli odchodzę od siania mieszanek, a na najsłabszych ziemiach nie będę siał w ogóle zboża i mam to głęboko. Mam teraz sporo lepszej ziemi gdzie jęczmień, pszenica i pszenżyto rośnie bardzo dobrze. Doprowadzę te piaski do porządku i będę siał tylko na kiszonkę seradele z łubinem i owsem. Powiem tak, na słabej ziemi mieszanka da max 3-3,5t to lepiej zasiać na kiszonkę i zebrać chociaż 10 bel a zboże mieć z lepszych ziem. Chciałbym się spytać czy mam rację czy się mylę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli CI się udaje kiszonka, i do tego taka wydajność to dobrze myślisz. Do tego po paru latach takiej kombinacji będziesz mieć świetne stanowisko, nawet dla pszenżyta, pszenica niekoniecznie. Nagromadzisz dużo próchnicy i N w glebie i stanowisko będzie fantastyczne wręcz.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

@milanreal ta ziemia jest w tragicznym stanie więc koszty muszę ograniczać (dam 250 kg) polifoski 6 i podniosę próchnicę ( przy zbiorze na ziarno napewno więcej wydam niż bym miał zarobić na tym zbożu). Myślę, żeby siać 2 lata tą mieszankę i na 3 rok żyto i tak w kółko. Uważam, że zboże na tej ziemi jest nieopłacalne bo i tak nie będzie plonu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Kukurydze to może zasieję tam najprędzej za 4-5 lat. Najpierw muszę te ziemie doprowadzić do stanu używalności. Po badaniu okazało się że ph wynosi 4,3 o ile się nie myle. Muszę dodatkowo dawać pełne dawki PK. Ta ziemia po prostu jest jak już wcześniej mówiłem w tragicznym wstanie (jak około 80% w mojej okolicy). Ale czy na piachu w ogóle urośnie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciastek12    44

Panowie czym skrócić taka mieszankę? Może nie tyle skrócić co usztywnić.Jaki środek polecacie?

Edytowano przez ciastek12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Witam.

Koledzy czym prysnac w mieszance jeczmien na plamistosc siatkowa i rynchospiroze.

Jest zasiana 50 na 50. Nic nie ma rejestracji na owies... Zaszkodzi jak dam Falcon 460 EC lub Artea 330 EC. Jeczmien juz osci pokazal.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Dla owsa nie zaszkodzi ani nie podziała bo owsa grzyby się nie czepiają :P


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jack83    28
Napisano (edytowany)

Dla owsa nie zaszkodzi ani nie podziała bo owsa grzyby się nie czepiają :P

choroby atakujące owies:

 

Mączniak prawdziwy, rdza koronowa, plamistość, wirus żółtej karłowatości jęczmienia, rdza źdźbłowa, głownia pylista owsa, głownia zwarta owsa

Edytowano przez jack83

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Miałem na myśli że grzyby które atakują owies nie atakują jęczmienia. Do owsa dorzucił bym jeszcze fuzariozę bo zaczyna się pojawiać.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

ja tam u siebie nie zauważyłem żadnych grzybów na owsie czy jęczmieniu a sieje mieszankę co rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

To czym zalecacie pryskać taką miesankę 50% owsa -30% jeczmienia, 20% pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Miki7211
      Po wstępnych oględzinach działu zboża stwierdziłem ze jest masa podobnych tematów. Dla tego zakładam ten temat i go przyklejam po to zeby wszystkie wasze problemy dotyczace zbóż ozimych opisywac własnie tu
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie . Czy po widocznym poplonie z rzepaku mogę zasiać jęczmień jary po talerzówce ? Ewentualnie talerzówką mogę przejechać jeszcze 2 raz dla lepszego wymieszania  . Jak sprawa będzie wyglądać z samosiewami ? Czy lepiej orać . Na pytanie czemu wcześniej go nie zlikwidowałem - odpowiadam nie było możliwości wjazdu na pole  Orka mi się trochę nie uśmiecha bo trochę czasochłonna i pola klinowate .....



    • Przez wojtekz95
      Witam,
      w tym sezonie pierwszy raz zasiałem jęczmień ozimy i dopiero się uczę tej uprawy, stąd moje - może głupie - pytanie:
      Warunki pogodowe nie pozwoliły na wykonanie zabiegu skracania w fazie pierwszego kolanka. Obecnie jęczmień jest w fazie drugiego kolanka. Czy mogę teraz dać moddusa w zalecanej przez producenta dawce 0,6 l/ha? 
    • Przez MichaKpiski
      Wiosną nawoziłem obornik i go zaorałem. Chce tam zasiać pszenicę jarą, czy można przed siewem sypnąć wapnem pod agregat ? czy to już za późno ?
    • Przez kingway
      Witam , jaki polecacie jęczmień jary na słabsze gleby ? Chodzi o nazwę , odmianę   Miałem Pilote i nawet niezle , ale muszę coś nowego kupić myślę nad Ella i KWS Vermont .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj