rolnik43

Ile kukurydzy na kiszonke dla 40 sztuk bydła?

Polecane posty

Indiana    32

Dużo zależy od nawożenia, zagęszczenia, rozstawu rzędów.

 

@ChiquitaB mówisz o zakupie sieczkarni za 160tys. na 12ha kuku i trawy. Nie ma u Ciebie konkretnych firm usługowych?

Edytowano przez Indiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

jest jeden facet w okolicy co tnie Jaguarem ale ma przystawkę rzędową do niego i jak przychodzi odpowiednia pora to nie obchodzi go że ktoś zamówił u niego usługę tylko jedzie do siebie. Tak razem bym miał 27h koszenia z czego 12 kuku i po kuku by było żyto siane do zakiszania a trwa 15h no i te 3-4 pokosy rocznie. co daje razem prawie 70h kiedy by maszyna w roku pracowała. No i usługi dodatkowo cięcia kuku też by wpadły zapewne. U nas tym jaguarem bierze 600 od H skoszonego z trawą nie wiem chyba się nie bawi nawet ale za to bym musiał kupić swoją prasę i owijarkę albo najmować usługę więc dla mnie to nie ma sensu bo jeszcze nie można wyjechać wtedy kiedy jest najlepszy czas aby osiągnąć jakość zbiorów tylko trzeba czekać:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Tylko, że cięcie traw sieczkarnią jest najdroższą formą, droższą niż przyczepa czy belarka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

Ale też najszybszą i najlepsza jakościowo dla zbiorów . W ogóle ktoś tu na forum tnie sieczkarnią trawę ? Ciężko to policzyć dosyć co lepsze jest dla mnie bo wiadomo im lepsza jakość kiszonki tym mniejsze zapotrzebowanie przez krowy lepsza wydajność ale to się też wiąże z większym kosztem zbiorów więc nie wiem jak to policzyć w ogóle.

W sumie tak poczytałem sobie i przyczepa też by była dobra do zwożenia bo wszystkie pola mam w okół domu:) to dwa kawałki większe 600m drogi heh

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

ja kupiłem sieczkarnię z mleczarni jd 5830 hydrostat na oko blacha nie ciekawa jednak przygotowana w pełni do sezonu gniotownik nowy po jednym sezonie wyjmowałem do czyszczenia to aż miło po wymianie wszytskich filtrów i olejów na oryginał, instrukcji serwisowej serwisantów i mechaników oraz katalog części zapłaciłem 45 tysięcy niestety nie mam zdjęć zrobionych bo nei było czasu do tego jest kemper 3000 i przystawka do traw wożę kiedy chcę. miałem dwie awarie 1 - pękł wąż od hydrostatu zarza jak kupiłem po 1 km podróży - nieoryginalny zakuwany wąż - przyjechali z mleczarni wymienili wąż na nowy zalali śieżym olejem i do przodu a później pękł mi pasek i się przypchała sieczkarnia nowy pasek i do przodu z usługami :) poza tym dla mnie przy tej wydajności maszyny jest idealny odbiór masy i dobrze ubijam pryzmy. A płacić co roku coraz więcej (stawki 800 zł i więcej z ha z odbiorem) przestaje być śmieszne przy coraz wiekszej liczbie obsianych ha. Dodatkowo zawsze robilismy we trzech razem co by przyjechał facet na łaskę to za nim pierwszy okrył pryzmy i u wszytskich zrąbalismy minęło 2 dni nie raz więc na jakość kiszonki to też wpływa. o to jest dokładnie ta hahahahah tak się złożyło że znalazłem swoją sieczkarnię na af w momencie gdy jej jeszcze nie posiadałem

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aster453    26

a ja mam ok 60 sztuk (20 krów + młodzież)i sieję 3 ha qq ale dokupuje młóto ok 10 t/1,5 m-c

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

zależy u kogo jaka baza paszowa jeżeli kukurydza podstawa no to trzeba więcej


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sokol2    140

ja mam bydo opasowe różnej wielkości srednio 40-50 szt. sieje 3 hektary kukurydzy i starcza mi na pół roku od listopada do maja. OD maja do listopada daje sianokiszonke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

zależy u kogo jaka baza paszowa jeżeli kukurydza podstawa no to trzeba więcej

 

Im słabsza klasa ziemi tym w strukturze upraw kukurydza ma większy udział. U nas na jakieś dwadzieścia parę dojnych+przychówek czyli koło 40 sztuk siejemy 6 ha, przy dobrym roku spokojnie wystarcza od pryzmy do pryzmy, trafi się susza i wtedy jest problem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol091193    869

proste wyliczenie ile potrzebnej jest qq na 40 sztuk:

dawka na jeden dzień: 25kg x 40=1000kg

dawka na rok(365dni): 1000kg x 365=365000kg=365t

jakiś zapas kiszonki(w szkole mnie uczono 20%): 365t x 1,2=438t

ilość ha(przy plonie około 50t/ha): 438:50=8,5ha

 

Wszystko zależy ile dajesz kukurydzy dla jednej sztuki. Wyliczasz ile potrzebujesz na 1 dzień i mnożysz przez 365 dni, no i ważny jest jakiś jej zapas, ponieważ trochę się zmarnuje, albo dasz trochę więcej dla krów o większej wydajności


Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Im słabsza klasa ziemi tym w strukturze upraw kukurydza ma większy udział. U nas na jakieś dwadzieścia parę dojnych+przychówek czyli koło 40 sztuk siejemy 6 ha, przy dobrym roku spokojnie wystarcza od pryzmy do pryzmy, trafi się susza i wtedy jest problem...

tak się składa że u mnie jest identycznie około 20 krów do tego 15 sztuk młodzieży co dostaje kuku w róznym wieku i sieję od 5 do 6 ha, zazwyczaj braknie mi na miesiąc do dwóch, czasem wystarczy do nowej a sieję głównie na 5 i 6 klasie niektóe przepłony to 4, kukurydza w monoklururze ze względu na dziki i na oborniku. Średnio z ha jest od 15 do 24 rorzutników z ha zakładki 50 cm 2 rorzutniki 3,5 t i 2 4,5 t.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

.

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lordzik    1

Witam.

kolaga z mojej miejscowości (nie zarejestrowany na af) ma pytanie.

Dotyczy one kukurydzy na kiszonkę dl bydła mlecznego a dokładnie ile ma jej zasiać (posadzić). Ma narazie 20 sztuk bydła mlecznego ale chcę powiększyć do 35-40 sztuk. Ile będzie potrzebował ha kukurydzy aby wyżywić tę hodowlę. huh.gif

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam

 

na przyszlosc mysl więcej nad tytulem tematu

 

 

To proste: na sztukę zakładasz 20kg kiszonki na dzień (wiadomo, że krowa w laktacji zje i 27kg ale dla zasuszonej nie dajesz nic kukurydzy), cielęta też mniej zjedzą, ale nie odliczasz od tego strat w zakiszaniu. Tak samo liczysz opasy. A więc 40sztx20kgx365= będzie z zapasem, krowy mleczne powinny mieć kukurydzy na cały rok, bo wtedy mleka jest więcej a i stado jest zdrowsze. Potem tą ilość dzielisz na oczekiwany plon z hektara. Nie zakładaj 50 ton, bo tylko wariaci twierdzą, że mają z ha 50ton... Tyle to może w Argentynie, w Polsce rzadko, czasami w Wielkopolsce jak zasieją kukurydzę z wysokim FAO i dobrze nawożą. Zwykle zakłada sie, że z dobrego stanowiska jest ok 35-40 ton.

Jeśli założysz 35 ton z ha, to potrzebujesz ok 8 ha dobrej kukurydzy.

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

.

Edytowano przez peres100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Drodzy forumowicze ile trzeba zasiać ha QQ dla 25 sztuk opasów w rużnym wieku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LukasTeam    0

Zawsze jak sieje to staram się trochę więcej gdyż wiadomo QQ może wymoknąć lub dzik się wsadzi i po kiszonce.Zależy jak chce dawać więcej kiszonki z QQ czy więcej czegoś innego myślę że 3-5h to powinno starczyć.

Edytowano przez LukasTeam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

żeby obliczyć ile trzeba ha zasiać kukurydzy musisz wziąć pod uwagę ile kg kiszonki z kukurydzy będziesz podawał jednej sztuce na dzień jeszcze jaki bedziesz przewidywał plon z 1 ha kukurydzy i jeszcze 10 % zapasu wziąć pod uwagę np: 10 sztuk, 30 kg na jedno sztuke to dzienie potrzebujesz 300 kg na rok 109500 kg. z 1000 kg zielonej masy kukurydzy uzyskasz 700 kg kiszonki czyli musisz wziąć 30 % wiecej czyli 109500*1,3=142350kg i jeszcze plus zapas 10 % czyli 156585 kg teraz plon z 1ha bedzie 65000 kg dzielimy i wychodzi że musze zasiać 2,4 hektary kukurydzy ;)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Chciałaś chyba napisać 3% ewn. 0,3, no chyba, że robicie tak jak jeden gościu w galeri dodał zdjęcie pryzmy nieobsypanej nawet piachem i twierdzi że z 10 rozrzutników kukurydzy które przywiezie na kiszonke jak 3 wywali to nie dużo strat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

kolego napisałem tak bo wszystko zależy kto jakim sposobem kisi, jak ugniecie, ile zanieczyszczenia wniesie. A na pewno znasz w swojej okolicy chociaż jedną osobę która ma olbrzymie starty i dużo wywala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszz    0

witam ile potrzebuje minimum opasów by muc zrobic kiszonke w pryzmie by sie nie psuła i ile min ha potrzebuje?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

wszystko zalezy jaką pryzmę zrobisz.

Jak masz mało opasów to pryzma wąska i niska. Ja robie tak że odkrywam taką ilośc ququ aby mi starczyło latem na 3-max 4 dni a zimą to na cały tydzień.

ja zasiejesz 1 ha to byś musial mieć te 8-10 sztuk i zapewne jakieś siano do tego i pryzme najlepiej na szerokosc do 4 metrów max zeby aby ciągnikiem ubic w miare dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
    • Przez farmer_89
      Witam potrzebuje hale lukowa na maszyny rolnicze o wymiarach 11 na 12 metrów, jaka macie opinie o tych halach? czy lepiej kryta plandeka czy blacha? jak ze skraplaniem? hala bedzie zamknieta.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj