Zaloguj się, aby obserwować  
bodzioszajs

Bydło mięsne czy trzoda chlewna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
bodzioszajs    11

Piszemy do Was aby dowiedzieć się jakie jest wasze zdanie na ten temat oraz liczymy na porady z waszej strony.Parę ładnych lat temu dobudowaliśmy do stodoły chlewnie,która posiada trzy boksy o głębokiej ściółce,do teraz stawialiśmy tam maszyny,ale postanowiliśmy je zapełnić. Na sam początek wystarczy jeden boks. Dylemat polega na tym,że nie wiemy czy mamy ją obstawić trzodą chlewną czy bydłem mięsnym. Jak wiadomo trzoda na rynku ma wahania cenowe,nie wiadomo jaka cena będzie za pare miesięcy kiedy nadejdzie czas skupu.Bydło mięsne jest niby opłacalne ale taki byczek rośnie średnio 2 lata więc jesteśmy w wielkiej kropce. Co byście zrobili na naszym miejscu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość czacha17   
Gość czacha17

Kolego obie te produkcje mają swoje plusy i minusy,bydło mięsne jest teraz drogie,ale jak miałbyś kupić małe cielaki to trzeba sporo kasy zainwestować a za dwa lata nie jest pewne czy będzie dobra cena ,trzeba też mieć zaplecze paszowe -kiszonki ,siano itd. Jeśli chodzi o trzodę to jak masz własne zboże to kup kilkadziesiąt prosiaków ,wstaw karmnik i poidło ,wsypiesz rano i wieczorem i masz luz ,jak sprzedasz za kilka miesięcy to cena raczej bardzo się nie zmieni i odzyskasz szybko zainwestowane pieniądze a może nawet zarobisz ;) a jak postawisz tam bydło to czekaj dwa lata na zwrot kosztów zakupu cielaków .Za trzodą przemawia jeszcze jeden aspekt ,mianowicie jak ci padnie kilka (oby nie ) to jest mniejsza strata a jak by nie daj Boże byka 600 kg diabli wzięli to cały zysk z pozostałych stracisz .

Twoja chlewnia i twoja kasa ,ja bym tam wstawił tuczniki ,mniej roboty ,mniej ryzyka i co najważniejsze jak dla mnie szybki obrót gotówki .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemrolnik    14

na twoim miejscu to bym brał trzodę chlewną, szybszy obrót gotówki tak jak wspomiał kolega wyżej, mniejsze ryzyko strat, 3/4 miesiace i masz, a byka.. 2 lata jak nie dłużej.

:) cena w normie narazie,

A poza tym na takich box'ach to ładne buchty zrobisz. smile.gif

Z mojej strony propozycja - trzoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JEDREK    22

i kolego opisz jeszcze co uprawiasz itd czy masz laki jaki sprzet idt ale jesli niemasz lak a jest chlewnia to czym tu sie zastanawiac ;)


ursus 360 ursus 385 i Fortschritt 323A górą!!!!!!!!!!:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Revers680    0

Ja również polecę ci trzodę. Dla trzody to zboże + koncentrat i już urosną, a bykom zboże, siano, jakaś kiszonka, a to wszystko wymaga sprzętu. Ja ci w pełni polecam blondyny :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Radekk89    18

tak jak kolega na początku napisał, wszystko ma swoje plusy i minusy, a skoki cen mogą dotknąć i bydło i trzodę. jednak przy trzodzie będzie mniej roboty, no i szybciej obrócisz kasą. a przy bykach będziesz musiał czekać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

tak koledzy mają racje do bydła trzeba mieć zaplecze paszowe i jest więcej roboty jak przy trzodzie chlewnej i szybszy obrót gotówki a miedzy czasie możesz się rozejrzeć za cielakami po ile można kupić jak ci nie przypasuje trzoda chlewna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzioszajs    11

No teraz faktycznie mnie przekonaliście do trzody chlewnej,już od początku właśnie byłem za tym,ale chciałem znać wasze zdanie na ten temat. Jeśli miałbym mieć tam bydło to rzeczywiście byłby jeden problem ponieważ nie mam za dużo ha łąk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzioszajs    11

spokojnie to kwestia czasu ;) Jeśli je kupie to zdam relację i mogę nawet fotkę wstawić jak boks będzie wyglądał :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzioszajs    11

Jeszcze nie kupiłem :D Na razie czekamy na nowy śrutownik :)

Edytowano przez bodzioszajs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj