Sport

Obora na bydło mięsne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marian892    10

Naprawdę policz bo ta kalkulacja ogólna jest. Zboże masz swoje ale za darmo nie rośnie. Kiszonkę żeby zrobić też kosztuje. Zapomniałeś napisać że cielaki które kupisz to pewnie mleczaki więc dolicz preparat mlekozastępczy. Dolicz lekarstwa i lekarza, dolicz wodę i prąd słomę musisz też zgromadzić ja powoli myślę żeby na ruszta przerobić. Dolicz pewne upadki bo tego nie unikniesz. Poza tym piszesz 500kg kiszonki z kukurydzy ale to na ile czasu?? Kiszonkę to Ty w tonach licz na sztukę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

No to proszę bardzo, będzie szczegółowo:

Uprawa hektara kosztuje mnie 1000zł. 5t plon. 1t-200zł

Uprawa kukurydzy 2000tys. 30ton 1t-70zł

Łąka - 1 ha - tutaj szczegółowo nie podam bo nie wiem ale na oko: I pokos 15 rolek sianokiszonki po 400kg, 10 rolek siana po 200kg, 8 rolek siana po 200kg

Wydam na to około 300zł na nawóz i 400 na koszenie, owijanie itp. - pierwszy pokos. Kolejne dwa pokosy to jakieś 400zł.

tona siana - 100zł, rolka kiszonki 45zł

ciele wypije worek mleka - 85zł ale licze 100zł.

tona siana, tona zboża, tona kiszonki z kukurydzy, 4 rolki sianokiszonki, worek mleka.

100zł+200zł+70zł+ 180zł+100zł+cielak 700zł+ weterynarz 200zł= 1550zł

byk 700kgx 5zł= 3500zł.

Nie liczę słomy bo nie wiem ile idzie na sztukę.

Mogę się mylić w trzech kwestiach: ilość zjedzonego siana, sianokiszonki, kukurydzy dlatego dodam do kosztów 450zł. Wychodzi że na byku zostaje 1500zł.

Marian 892, proszę o zweryfikowanie danych. Znasz się na tym więc jeżeli coś jest źle to napisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Nie, trochę mało musiałbyś dokupić paszy.

U mnie na jedną mamkę jest 1 ha i jest akurat


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeonOr    1

Ja jestem na etapie kosztorysu bo szykuję budowę obory na opasy. Oczywiście z nadzieją że załapię się na MGR (bez tego nawet nie ruszę). :(

 

Obora ma być na 15-20 szt. tylko nie mam pojęcia jaki system ściółkowy zastosować i czym różni się obora na płytkiej ściółce od tej na głębokiej. W projekcie są 3 korytarze z czego jednen paszowy jest przejazdowy i dwa przy ścianach mają ścianę oporową. :lol:

 

Jeśli robić kanały na gnojówkę to jak to rozwiązać żeby się nie zapychały i czy musi być szambo, czy może na pryzmę niech ścieka. Projekt w pierwotnej wersji miał zgarniacz w kanale 0,5m który do okoła obory był zamontowany, ale projektant który adaptację robił wykreślił mi go bo niby bardzo drogi system i nie opłacalny i teraz mam płaska podłogę w całej oborze. Tak czy inaczej jakieś kanały muszę zrobić tylko jak i jaki?


KUBOTA M6040 2 sezony zaliczone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1t zboża, 1t siana/sianokiszonka, 500kg kiszonki z kukurydzy, ciele.

600 + 400+ 100+ 700= 2800 zł

byk waży 700kg na czysto. 700x5,2= 3640zł.

3640 - 2800= 840zł.

Wszystko liczone po dużych cenach i średnia cena żywca. Oczywiście zboża nie muszę kupować bo mam swoje, siano i kukurydzę też. Zostaje jedynie ciele kupić. Na 100 sztukach rocznie powinno zostać 80000 zł czystego zysku. 50 tys na spłaty kredytów, 30 tys na życie. Jeżeli ktoś ma inne wyliczenia to bardzo proszę.

Mistrzu, ja ci przedstawię moje dawki na jedno ciele to zobaczysz co to znaczy opas ;

Odchowuje 30 ogonów do wagi 800 kg i 24 miesięcy. Co roku mam 75 ton wysłodków podsuszanych 20% i około 60 ton kiszonki z liści buraczanych (z 6 ha buraków cukrowych) 50 wałków słomy jęczmiennej, 10 wałków siana i 15 ton paszy. Paszy wychodzi tak na styk. Ze względu, że jestem nastawiony na produkcje trzody chlewnej, nie mogę sobie pozwolić na siew kuku czy dużej ilości traw, ale mniejsza o to.Chodzi mi o to, że przez dwa lata jedno "ciele" zje u mnie 5 ton wysłodków, 4 tony kichy z liści, tonę paszy i około 400 kg słomy i około 100 kg siana!!!

Także jeśli Tobie wystarczy 500 kg kichy z kuku na utuczenie bysia do 800 kg to powodzenia Ci życzę w chowie!!!

 

PS. Chyba osła na tym wyżywisz na salami :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kopojno    0

panowie a wracając do tematu. jak u was odbywa się wywalanie obornika z obór wolnostanowiskowych z boksami gdzie są byki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol7110    0

mam pytanie a byki jak się trzyma wolnostanowiskowo to jak ? w zagrodach po kilka sztuk to jak wtedy gnoj widlami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie a byki jak się trzyma wolnostanowiskowo to jak ? w zagrodach po kilka sztuk to jak wtedy gnoj widlami ?

 

 

ciągnikiem z turem kolego a byki na ganek paszowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

mam takie pytanie czy jeżeli chcę budować oborę wolnostanowiskową na głębokiej ściółce to musze planować zbiornik na gnojówke czy słoma wpije wszystko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Teoretycznie nie musisz, ale jak robisz to na pozwolenie na budowę, będziesz musiał zrobić płytę obornikową, a każda płyta musi mieć odciek gnojowicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wajdek85    5

Dokładnie, jeżeli w projekcie będzie że sa na głębokiej ściółce i wywóz prosto na pole to nie trzeba płyty. ale co ze zbiornikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

zbiornika też nie potrzeba, kiedyś jak weszliśmy do unii urzędasy kazali nam robić płytę obornikową i zbiornik na gnojowice bo nie dają nam dotacji, a teraz jak okazało się że są niepotrzebne to kasy już nie zwrócą.


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

a to ciekawe, masz na tyle głęboką ściółkę, że zmagazynujesz obornik na pół roku (miesiące zimowe)? Na polu nie można wg uni magazynować obornika. Nigdzie nie jest napisane że powinieneś mieś płytę , fakt, ale zmagazynujesz w oborze? Jak wystąpisz o pozwolenie na budowę i każą Ci zrobić operat oddziaływania na środowisko to będziesz dokładnie wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dmowski1939    3

Płyty są wymagane na OSN, 21 obszarów w kaju. U mnie np. nie trzeba ale ja mam i się bardzo z tego cieszę, gdyż UE dała kasą, a że zrobiliśmy sami to jeszcze coś z tego zostało. Tylko że jest trochę za mała, ale na wymiary mojej płyty nie trzeba było pozwolenia na budowę-do 25 m2. więc jakiś plus podczas inwestycji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

jaki powinien byc rozstaw rur w drabinie paszowej dla dorosłego byka i młodzieży i jaka wysokośc drabiny bo mam zamiar przerobic resztę obory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Witam :) Co sądzicie o utrzymaniu bydła tylko i wyłącznie na pastwisku... W zimie będą stały na łące i dokarmiane sianem.

Wycielenia również na łące nawet w środku zimy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Co najmniej jakaś wiata jako osłona od wiatru by się przydała W ostatnim Top agrar bydło było opisane jak się trzyma bydło na podwórku cały rok Ze swojej strony mogę jeszcze dodać że jeśli korzystasz z programów rolnośrodowiskowych to bydło może przebywać na pastwisku tylko do 15 listopada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepan84    21

bydło samo wie co jest dla nich dobre ale muszą miec jakiś budynek do dyspozycji mróz im nie przeszkadza ale wiatr tak a przy wycieleniu w mróz to lipa mokre ciele i rano mamy sztywniaka u nas koleś się sam przekonał i w stodole się cieliły ale było ponad 20 mrozu i cielaki nie wytrzymały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
denzel    28

mam pytanie to użytkowników co mają opasy w oborach wolnostanowiskowych na rusztach, mianowicie po ile sztuk w jednym kojcu, szerokość kojców (ile cm stołu paszowego przypada na jednego opasa). i jak zagospodarować gnojowice pod rusztami by nie było problemów z wypompowywaniem jej z kanałów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plapla123    8

Panowie czy możecie mi doradzic jak zabespieczyc poidła

przed oberwaniem przez byki gdy się niema typowych stanowisk . Poidła mam przykręcone do sciany ale co jakiś czas dochodzi do oberwania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj