Sport

Obora na bydło mięsne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

a tam gdzie ta brama szeroka podzielić wzdłuż tak żeby był wjazd żeby obornik wybrać i drabinę wyspawać a przez małe drzwi wyjście na okulnik

 

drabinę do stołu paszowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

zamierzam chodować byki mięsne. mam obore o wymiarach 20x10 metrów z korytarzem paszowym (przystosowanym do hodowli mlecznych) i mam pytanie czy zrobić obore uwieziową czy wolnostanowiskowa??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laki87    5

Masz możliwość budowy hydraulicznego wyciągu tzw "kreta" ? Możesz u mnie w galerii zobaczyć jak ja mam. No i do tego płyta oczywiście.

Teraz pytanie. Mówisz o bykach mięsnych, czyli, że rasowe czy po po prostu mieszance, kolory itp ? Bo to ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buczek    9

mam zgarniacz łańcuchowy trzeba tylko poprawić wierze i kupić nowy łańcuch i koła. chce trzymać mieszańce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radek999    1

panowie, chciałbym postawić mają stajnie (obore) na 4 byki, jakie wymiary polecacie,. jak z pozwoleniami? jest jakis przedział w ktorym bym sie zmiescil bez pozwolen?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiwalator    0

Witam Wszystkich.

 

Chciałbym się doweidziec czegoś temat kosztów budowy nowej obory na bydło opasowe, jeśli ktoś miałby jakieś doświadczenia i chciałby się ze mną nimi podzielic byłbym wdzięczny,  bo na razie w głowie jest pomysł i ogólny zarys tego jak miałoby to wyglądac.

 

Interesuje mnie obora wolnostanowiskowa na rusztach, po dwóch stronach kojce, a na środku stół paszowy, obsada na ok 80-100 sztuk. Opasy wprowadzałbym  tam od wagi ok 200kg. 

 

Jeśli któś ma więcej informacji albo porad na ten temat to proszę pisac na priv. Z góry dziękuję. 

 

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

niezle samo wstawienie bydła to ponad 200tys. w totka wygrałes? a tak na poważnie to zasadniczo niczym sie nie rózni od obory dla krów mlecznych . dociągasz wode solidny płot paszowy i okólnik z obu stron na czas wywozu obornika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gruby_LoLo    0

Witam,

Panowie powiedzcie jakie wymiary powinna mieć obora na 200 opasow, chodzi o ta aby wyliczyć szacunkowy koszt takiej budowy. obora wolnostanowiskowa na głębokiej ściółce. Gdzieś na necie znalazłem ze na jednego byka potrzeba 2,5 ale wydaje mi się ze to trochę za mało. Moje pytanie bierze się ztąd ze do tej pory w naszym gospodarstwie była prowadzona tylko i wyłącznie produkcja roślinna a co za tym idzie nie mam dużego doświadczenia w hodowli.

 

pozd. i dzięki z góry za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

i od razu 200? Też jak miałem 10 lat to miałem takie pomysły :D Może zacznij od 10-20szt? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wąski fundament w stodole. Myślałem podmurować to suporexem 24 i co 3 m rdzeń betonowy, pionowo.Oczywiście na to tynk 2 cm. Wystarczy taka ścianka jeżeli będą z nią miały byki trzymane luzem? Wiadomo suporex dość kruchy i boję się że rogami mogą stopiowo kruszyć ścianę. Mam suporexa na stanie ale jeśli mam się bać o moc takiej ściany to ewentualnie kupię silkę 24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

i od razu 200? Też jak miałem 10 lat to miałem takie pomysły :D Może zacznij od 10-20szt? 

 

U Nas też dużo poszło na głęboką wodę z bydłem jak dopłaty weszły tyle że już w lutym nawet słoma im się skończyła i jak tak dalej będzie to stanie się droższa od zboża byk to nie królik że garść trawy z miedzy mu starczy trzeba zrobić bilans paszowy i to rzetelny B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Siemka. Mam pytanie do weteranów obór wolnostanowiskowych dla opasów, po ile sztuk trzymacie w boksie, czy w ogóle w boksach, czy może jedna wielka hala? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

U mnie 48, i pytanie czy to nie za dużo jak na jeden kojec? Ojciec się troche tego boi, bo jednak byk troche siły ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

ktoś ma tutaj doświadczenie z dobrostanem, zdrowotnością oraz ogólnie z utrzymaniem bydła opasowego na rusztach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

ktoś ma tutaj doświadczenie z dobrostanem, zdrowotnością oraz ogólnie z utrzymaniem bydła opasowego na rusztach?

 

Dobrostan to weterynaria ustala metry kwadratowe na sztukę . ja mam byki na rusztach od 8 miesięcy zdrowotność dobra ściany nie są pełne po dach tylko mają wysokość 1,9m reszta to plandeka. w mrozy -13 woda nawet nie zamarzła. nie mają kaszlu dużo świeżego powietrza. na lato plandeki zdejmę.  

dodam jeszcze że dach z drewna i tylko papa na nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

no tak jeśli masz duże zagęszczenie to nagrzeją i woda nie zamarznie. ale masz płytko pod rusztami i osobny zbiornik czy pod rusztami głęboki zbiornik? ja bym musiał pod rusztami zbiornik głęboki zrobić i boję się że będą chorować bo je spod ruszt przewieje, tak na ściółkę się położą i ładnie przytulnie a tu mało że beton to jeszcze zimne powietrze od dołu. chyba że masz legowiska? 

Edytowano przez cycu12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

no tak jeśli masz duże zagęszczenie to nagrzeją i woda nie zamarznie. ale masz płytko pod rusztami i osobny zbiornik czy pod rusztami głęboki zbiornik? ja bym musiał pod rusztami zbiornik głęboki zrobić i boję się że będą chorować bo je spod ruszt przewieje, tak na ściółkę się położą i ładnie przytulnie a tu mało że beton to jeszcze zimne powietrze od dołu. chyba że masz legowiska? 

 ja mam 1,8m pod rusztami. mam budynek 6x8 z tego 4,5x8 to przestrzeń gdzie bydło chodzi 9 szt. powiedz mi dlaczego ma przewiać je i skąd wiatr spod ruszt? dziurę do miksera się zatyka np ja mam deski i gumę położoną. nie mam legowisk jest 3m rusztu i beton po bokach. z jakiego województwa jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cycu12    1

ja ze Śląska, napiszę może na PW bo mam dosyć dużo pytań :)

 


kurde coś nie tak, nie mogę na pw napisać, to może tu jednak: możesz mi powiedzieć coś więcej o oborze? jakie masz konkretnie ruszta (szczeliny, grubość), myjesz też ruszta? jeśli tak to co ile? na ile Ci starczy miejsca na gnojowicę? dokładniejsze wymiary zbiornika? są jakieś problemy z racicami, jakieś uszkodzenia czy coś? a najlepiej to jak byś fotkę podesłał, był bym bardzo wdzięczny  :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolGo    37

ruszta myje sporadycznie najczęściej przed pompowaniem gnojowicy. mam zbiornik 1,8m głęboki x 8m długi x 3m szeroki. 36m sześciennych. wywiozłem gnojowice 20 listopada i teraz mam pół stanu około 18m sześciennych ale nie dolewam wody żeby do 1 marca przetrzymać. szczeliny 3,5cm, 15cm grube standard. nie ma problemu z racicami ani z płucami. teraz w okresie zimowym są lekko brudne ale nie mają baków jak na uwięzi przez długą sierść. latem i jesienią były czyściutkie. na tą stodołę w tle nie zwracaj uwagi bo to jej ostatnie dechy :P w tym roku przerabiam ją na byki na głęboką ściółkę ze względu na to ze koparka nie wjedzie a konstrukcja jest drewniana. już pół stodoły przerobiłem i fajnie to wyszło pomimo tego że drewniana. 

post-108053-0-01111200-1484988420_thumb.jpg

post-108053-0-51113900-1484988430_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj