Sport

Obora na bydło mięsne

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
mtz_820    0

Może ktoś dać przykład jak wyglądają te ruszta opisać jak działają itd na oborze uwieziowej? jakieś fotki albo opisać jak to działa

 

http://www.rbprojekt.home.pl/katalog%20-%2...006/wa-006.html nie orientuje się ktos ile by wyniosla budowa takiej obory bez ruszt i na rusztach?

 

Mam takie pytanie miał ktoś taki problem z budowa ze grunt był pod katem albo w jakiejś części w poziomie a później spadał w dol? Ja tak mam i nie wiem co poradzic

 

Opłaci się stawianie obory jednej obok drugiej jeśli nic nie poradzę na różnice poziomów?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Projekt jest dobry, ale na 340m2 można trzymać o wiele więcej opasów. A po drugie lepiej było by usunąć pomieszczenia sanitarne i dodać więcej stanowisk. Zrealizowanie takiego projektu z oczywiście usuwaczami obornika to jakiś 300 000 musiał byś mieć :) Ale nie wiem czy cie wystarczy :) Lepiej zacznij od trzymania 10 na początek wtedy będziesz wiedział czy warto. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Ja chcę dobudować kawałek obory 15m X 15m powiedzcie ile bym tam zmieścił opasów i jak bym musiał to rozplanować. Albo lepiej powiedzcie jaką macie szerokość obory, długość i ile trzymacie sztuk. Interesowała by mnie również odległość pomiędzy Bydłem, jakiej długości macie ganek i czy macie kojce czy murki betonowe. I jeszcze jak macie rozmieszczone poidła. Piszcie co wiecie to dla mnie ważna i pilna sprawa po nowym roku chciałbym ruszyć z budową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thecook    0

Kolego, obora musi mieć ściśle określone niektóre parametry, ale większość po prostu warto zachować i wiedzieć. Budujesz oborę bez planu budowlanego? Architekt musi wiedzieć takie rzeczy.

Obora na rusztach jest bardzo dobra do obsługi, ale np jest duży problem z wilgocią i grzybicami. Ponad to jest to ze względu na koszt koryt i rusztów najdroższy typ obory. Taniej jest zrobić zbiornik/lagunę na zewnątrz.

Jeśli chcesz dobrze wybudować oborę musisz przemyśleć szereg rozwiązań:

1) głęboka ściółka, płytka ściółka, bezściółkowa - na rusztach, na wygarniaczach. Ruszta w zimie zamarzają, podnosiłeś kiedyś taki bloczek? Legowiska na matach, piasku, trocinach, gazetach?

2) a może uwiązowa?

3) wietrzenie, nie za duży przeciąg, ale wydajny, po co później stosować wentylację mechaniczną, czyli odpowiedni kąt dachu, duża szczelina a nie małe okna itd. Bydło lubi chłód, (ale bez przesady), nie lubi wilgoci. Jaki świetlik

4) niezamarzające poidła, są różne szkoły rozwiązania tego problemu,

5) dostarczanie paszy i czyszczenie stołów,

6) miejsce na poskrom, izolatkę, porodówkę itp

 

Radziłbym Ci żebyś się skonsultował z jakąś firmą która projektuje obory, za 1 tyś zrobią koncepcję, a ty masz temat do przemyśleń.

Trochę znam się na tym, i wierz mi nie warto zepsuć projektu bo później wiecznie masz jakiś problem a to kosztuje.

Pozdrówka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

paweł74 chcesz dobudować do obory to sam musisz po planować drzwi gdzie będą (bo jakoś jeść trzeba dać i gnój usunąć, a co ze starą oborą nie ma na tej ścianie drzwi, okien? Czy chcesz połączyć je, czy nie ma różnicy co gdzie ?? No i co będzie strych czy nie, no i czy uwięziowa czy luzem ? I wtedy można gadać (za mało dałeś informacji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

A więc tak mam garaż na kombajn i na inne maszyny w tym pomieszczeniu są 3 bramy od przodu a od tyłu ściana o długości 15m nie ma na niej okien. I od tej ściany na długość chciałbym wybudować oborę na 15m długości może nawet więcej ale nie wiem jaka ma być szeroka. Ściana garażu ma 15m to maksymalna szerokość mojej obory. Mnie interesowało by jaką macie szerokość obory ganek, i jaką macie odległość między bykami. Oczywiście cały czas mówię o oborze uwięzionej. Bo chciał bym na środku ganek a po obydwóch stronach aby były stanowiska. Powiedzcie jak wy byście to rozplanowali ile mogę w tej oborze trzymać opasów?? A i nie żadne ruszta tylko zrobię sobie drzwi w jednym rogu i w drugim i będę wjeżdżał taczką i wywalał, od tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

No to dominik93 podał Ci wymiary (teraz musisz tylko wiedzieć jakie wielkie sztuki będą, a najlepiej to mieć z jednej strony mniejsze a z drugiej większe stanowiska) . Jak tak chcesz mieć uwięziową i płytką ściółkę to kanał na gnój i ścieki powinien mieć z 0,5 m i od tego jeszcze z 1,5 m do ściany by swobodnie taczką jeździć i słomę gdzie rzucić.

 

A stół paszowy to od ciebie zależy też z 0,5 na koryta i resztę na transport taczkę czego nie radzę lepiej od razu na ciągnik z 2 metry czyli z 2,5-3 metry .

 

A co z szambem ? Nie myślałeś o głębokiej ściółce zawsze to tylko pościelić (chyba że nie starczy Ci słomy) i czasem wywieźć tylko też trzeba mieć czym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19

Jakie przegrody macie na bydło mięsne?

 

Czy przegroda IIA sprawdzi sie w bykach?

Czy nadaje sie ona tylko dla krów mlecznych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0
No to dominik93 podał Ci wymiary (teraz musisz tylko wiedzieć jakie wielkie sztuki będą, a najlepiej to mieć z jednej strony mniejsze a z drugiej większe stanowiska) . Jak tak chcesz mieć uwięziową i płytką ściółkę to kanał na gnój i ścieki powinien mieć z 0,5 m i od tego jeszcze z 1,5 m do ściany by swobodnie taczką jeździć i słomę gdzie rzucić.

 

A stół paszowy to od ciebie zależy też z 0,5 na koryta i resztę na transport taczkę czego nie radzę lepiej od razu na ciągnik z 2 metry czyli z 2,5-3 metry .

 

A co z szambem ? Nie myślałeś o głębokiej ściółce zawsze to tylko pościelić (chyba że nie starczy Ci słomy) i czasem wywieźć tylko też trzeba mieć czym

Z szambem nie będe miał problemu ponieważ mam płyte gnojową jakieś 5m od teg miejsca gdzie planuje pobudować tę obore.A przy płytkiej ściółne bedzie co robić ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
at_horses    0

Ale kombinujecie...

Ciekawe kto za te wszystkie pomysły zapłaci... albo czym się potem kredyty popłaci....

Obora dla bydła mięsnego według mnie ma spełniać takie parametry jak:

TANIA w budowie - wiata z 3 stron zamknięta

Tylko głęboka ściółka wywożona 3 razy w roku (2 razy?)

Sprzątanie tylko mechaniczne tur/cyklop

Spełnione minimalne standardy (kłania się dobrostan ochrona środowiska i takie tam inne głupoty...)

 

Inwestowanie dzisiaj większych pieniędzy w cokolwiek jest ryzykowne przy dzisiejszych wahaniach rynku nie tylko rolnego...

można złote klamki montować tylko po co???

 

A tak naprawdę jeśli tylko jest taka możliwość to trzymać bydło cały ro pod chmurka, lub w połączeniu z wiatą o której pisałem...


mf 3635... udany sprzet:)

zts12145 z turem.... porazka... ale jeszcze sie nie rozleciał do końca....
jak sie tak dalej bedzie sypał to trzeba bedzie zaprzac szkapy-nieroby do roboty:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel74    0

Mi też się nie widzą ruszta. Ale wiaty tez nie postawie bo to troche prymitywne (nie obrażając oczywiście nikogo). Wybuduje porządną obore z pustaków zrobie strop, dach. Na płytkiej ściółce, i wszystko będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

Jestem tego samego zdania co @at herses sam planuje wybudowac wiate okrywana jakims lekkim materialem z mozliwoscia szybkiego odkrycia i zakrycia scian obornik usowany turem

 

Przylaczam sie do pytania @wolf19 czy takie przegrody zdadza egzamin w bydle miesnym i jakie wy macie te przegrody? nie wiece ile moga kosztowac takie przegrody jak pokazal @wolf19?


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość wolf19   
Gość wolf19
Jakie przegrody macie na bydło mięsne?

 

Czy przegroda IIA sprawdzi sie w bykach?

Czy nadaje sie ona tylko dla krów mlecznych?

 

 

Ponawiam pytanie. Czy jest na AF jakiś specjalista od przegród? Trzyma ktoś może byki na tych przegrodach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mtz_820    0

100-200zl takie przegrody ocynkowane ogniowo z wizaniem jarzmowym lub obejma lancuchowa z mozliwoscia "spuszczania" bydla grupowo


www.youtube.com/watch?v=h2Rj1KTcGdE

Zapraszam do oglądania oceniania i komentowania ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel330    1

Na jednego byka od małego do odstawy najlepiej dać 1.20m i sobie policz przez 13 metrów długości :P ja bym polecił oborę głęboko ściółkową bo to nie jest wymagane jak u krów. Nie wiem ile stanowisko musi być do dopłat. Bo są jakieś odpłaty od ileś tam sztuk dopłata do zwierząt i dopłata paszowa


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Na małego cielaka nie trzeba 1,2m. Ja właśnie tak robię. To co obecnie robię będą 4 stanowiska po 1,2metra a to co zrobiłem są mniejsze po około 90-100 (tu wymiary były narzucone przez konstrukcje budynku i więcej by się nie wyciągłą). Koszt całej mojej przeróbki to około 2tyś zł.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
look19    30

Czy wg was nadaje się chowanie byków uwięziowo na rusztach, czy nie?


Jeśli chcesz poznać prawdę na temat Agromy pisz na PW. Na pewno odpowiem. Miałem z nimi do czynienia.

Nie polecam zgrabiarki firmy METAL-TECHNIK z powodu wad konstrukcyjnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartosz55    1

Chcecie zobaczyć opasy na rusztach?? Spójrzcie na opakowanie od Sanbula, tam jest zdjęcie takich byków na rusztach i nie są za bardzo brudne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Zdjęcie robione na potrzeby nadruku na opakowanie będzie tak zrobione żeby zachęcić do kupna a nie odstraszyć. Kupił byś mleko jak by na opakowaniu było zdjęcie krowy upaćkanej po grzbiet w gnoju?? Wszędzie krowa jak z wystawy.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartosz55    1

To zdjęcie wygląda jak z prawdziwej obory tak mi się wydaje bo byki są ubrudzone jak się dobrze przyjrzysz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac28    0

Spróbujcie wpisując frazy: bullen stall, bullenstall, stierstall, stiermaststall, bullenmast w wyszukiwarkę grafiki google powinny wyskoczyć zdjęcia z oborami gdzie są byki na rusztach. Było więcej fraz ale już nie pamiętam. Pozdrawiam

a i jeszcze jeden link: http://www.rund-ums-rind.at/index.php?id=filme tytuł filmu: Jungstieraufzucht

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kkk2006    0

A ile metrów kwadratowych trzeba przeznaczyć na 1 sztukę djp?? Bukaciarnia na głębokiej ściółce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milkman91    0

Jeśli jest to obora wolnostanowiskowa to 5m2

Edytowano przez andrzej2110
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez szables
      Jakiej firmy polecacie mieszacz powietrza do obory i w jakich cenach się kształtują w zależności od firmy?
    • Przez mariox
      Witam, mam pytanie czy ma ktoś namiary na producenta term do wody które idzie podłączyć pod schładzalnik do mleka, szukam w necie i nie mogę nigdzie znaleźć, być może źle szukam albo inaczej się to nazywa.
      Pozdrawiam.
    • Przez krystek44
      cześć, planuje przebudowę obory 8x26 na krowy mleczne jakie rozwiązanie by było najlepsze. Myślałem nad obora uwięziową. Ruszta czy ściółka ? Jakie rozmieszczenie stołu paszowego, stanowisk i ewentualnego kanału gnojowej.
       
    • Przez panmino
      Czołem, 
      podchodzę do tematu zbudowania systemu wprowadzania bydła (Highland) do poskromu. Na wiosnę mają być jakieś szczepienia i będę musiał jakoś to towarzystwo wyłapać. Krów jest 9.  Zanim zacznę kombinować, pomyślałem, że zapytam, jakie macie systemy, może wstawicie jakieś zdjęcia z opisem czy się sprawdza i inne przydatne informacje. Z góry dziękuję.
    • Przez koks
      Czy ma ktoś na oborze eurofale? Czy skrapla się pod nią para wodna?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj