Skocz do zawartości
jarekvip99

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty

Polecane posty

sajgon    12

to znaczy uważasz że cena ziemi będzie wyłącznie szła do góry? A co jak skonczą się w którymś momencie dopłaty? Przedsiębiorcy rolni siedzą po uszy w kredytach. W jednym roku coś pójdzie nie tak (spadek ceny mleka, tuczników, nieurodzaj) i komornik.

• Like 1

ahme999    115

jak dla mnie płacenie obecnie po 25 tysi za hektar IV klasy w moich stronach jest jeszcze zasadne, ale płacąc więcej ryzykujesz dość mocno żę stracisz na wartości ziemi.

Gigantyczne wzrosty i dorabianie się na spekulacjach już za nami-co miało wzrosnąć na skutek otwarcia handlu ziemią dla cudzoziemców i wyrównywania sie ceny ze średnią unijną to już wzrosło. Kredyty preferencyjne?-jak kiełbasa za PRL... Nie odkryję ameryki pisząc ze nieruchomości w tym ziemia rolna na zachodzie spada, ą że my jesteśmy lata za nimi nawet w kwestii nadchodzenia recesji to i na spadki cen musimy poczekać.

Dziadkowie są już coraz starsi, dzieci w miastach muszą z czegoś spłacać kredyty na mieszkania... Wystarczy że ktoś pociągnie za sznurek i barani instynkt stadni ruszy, a spekulacyjna bańka pryśnie, niczym marzenia o tym "by żyło sie lepiej..."

oczywiście nie ma co liczyć na rewolucyjne spadki cen kawałków nadających się pod odrolnienie, bo to inna bajka, aczkolwiek i tutaj ustawodawca szykuje jakieś zmiany.

• Like 1

matiu1224    3

Koledzy mam pytanie chodzi mi o to trafiła mi sie dzierżawa z dopłatami a że już wniosek złożyłem mógłbym jakąś poprawkę wnieść do wniosku i dopisać ta działkę czy sie da takie coś zrobić? Czy dopiero na następny rok bd mógł wpisać.

Wiadomość z agroFakt.pl

milanreal1    290

No do końca z tym brakiem logicznego myślenia, to raczej ni zgodzę się.

Myślicie że ziemia z tanieje, czy zdrożeje?

Tutaj raczej wchodzi lokata kapitału.

Ja z 10 lat temu kupowałem po 5-6 tyś, a teraz ponad 30. A i po 47 dają.

Kupowałes po 30tys?

Do mnie ostatnio przyszedł facet któremu brakuje 3 lata do renty. I zaczął gadać że ostatnio liczył że jak odda ziemie w dzierżawe i zgarnie dopłate to na cały rok by dostał bez pracy ponad 10tys zł. Zapewne chciał żebym wział to w dzierżawę i robił na to. Moja mama z poczatku była za, a potem mówie "nawozy+opryski i tej dopłaty nie masz" więc jaki masz zysk branie tej dzierżawy. Do tego gleba V klasa, nic specjalnego, skrzyp przesasta ziemniaki bo z 20 lat bez wapna o NPK nie wspominając.

W okolicy panuje głupota na dzierżawy więc zapewne szybko ktos to weźmie.

thug    196
Napisano (edytowany)

u nas ziemia to i 60 tyś za ha kosztuje 1lub 2 klasa chętnych nie brakuje

Edytowano przez thug

ahme999    115

@piotrku- jeszcze nie tak dawno za świniaka była beczka ropy i pół tony węgla, dochód z 10 lat sadzenia 2 ha buraków pozwolił Tacie na wybudowanie potężnej oborostodoły a za dolara była flaszka wódki i kilo krakowskiej.

..."ale to już było/ i nie wróci więcej..." jak śpiewała Rodowicz...

pomijjąc dochodowość rolnictwa i innych gałęzi gospodarki-pieniądz urzędowo traci rocznie 5% wartości na inflacji

Panowie jaa wam powiem tak co sadze w tym temacie

wiadomo kazdy jak bierze ziemię w dzierżawe to chce jak najwiecej z niej wyciągnac przez ten okres a niezbyt duzo w nią włozyc.

wiec oddajemy przypuszczalnie 10 ha z dopłatami to byłoby około 10000 w moich stronach ludzie godzą sie 1000 zł na ha za rok wiec dostanie z uni dopłątye zapłaci dzierżawe i ma czysty zysk nic go nie obchodzi tylko sprząta plony a gdzie wartość ziemi? ona jest nic nie warta?

Piotrek1975    318

@ahme wiem że te czasy już nie wrócą ale mogły by , Pamiętam jak w 89 r ojciec za 640 gęsi kupił zetora 7211 i 360 3P teraz puch kosztuję tyle co przed laty. No ale to już było :(

thug    196

u nas cena dzierżawy jednego ha waha sie w przedziale 1100-1500zł ha i jest bitwa o ziemię jak diabli znam gościa co płaci 1700zł/ha ale na tej ziemii kosi po 9-10 ton pszenicy a drugi kupował 25 ha to zapłacił 70 tyś/ha więc jakbym miał okazję tylko za dopłatę brać dzierżawę to na naszych terenach luksus bardzo bym sie cieszył

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez keeway
      Witam czy oplacalne jest 3 ha jesli tak to ma co sie nastawić.
    • Przez lukowiag
      Witam, pogoda nas nie rozpieszczała.Tak więc mamy 15 maja a około 2 ha nie obsiane. Prognozy są optymistyczne i są szanse że do końca tygodnia (20 maja) będę mógł wjechać siewnikiem, tylko czy jest jeszcze sens? Dodam że w grę wchodzi TYLKO OWIES więc proszę nie piszcie o jęczmieniu, kukurydzy czy innych zbożach.

Jeżeli na owies jest za późno, to co proponujecie zasiać, tylko po to by zaorać na jesień i użyźnić glebę?
    • Przez jarekvip99
      Mam gospodarstwo 17 ha produkcja tylko roślinna tzn rzepak, pszenica, burak. Czy opłacałoby mi sic kupić 20 ha na kredyt? środków własnych raczej nie posiada więc całość byłaby w kredycie. Cena za hektar to około 25 tys. Czy dałbym radę spłacić kredyt i jakoś godnie żyć? Maszyny posiadam na taki areał ciągnik 120 koni wszystkie maszyny do niego i oprócz tego c360 do lżejszych prac. Ile lat bym musiał taki kredyt spłacać? ile rocznie łącznie z odsetkami na jaki kredyt się skusić z jakiej linii? moglbym skorzystac tez z premii dla młodego rolnika jakby były nabory i całość przeznaczyć na tą ziemie. może ktoś miał podobno sytuację albo po prostu coś podpowie mądrego.
    • Przez emilko
      W moim regionie wiele osób w bieżącym roku nie zebrało plonów z pól. Sam zostawiłem 10ha pszenicy, której nie udało się pokosić. Pod koniec października pogodziłem się ze stratą i zacząłem planowanie  najbliższej przyszłości tego kawałka. Mimo wielokrotnych prób nie udało mi się stalerzować  tej pszenicy - efekt był zawsze ten sam - ciągnik się topił. Ostatnio nawet nie ujechałem 5m i musiałem po szwagra z koparką dzwonić. Pytanie do doświadczonych - czy  przy około -2 stopni można wjechać w pole z talerzówką bez ryzyka uszkodzenia sprzętu  oraz kolejnego utopienia ciągnika, czy to ma sens? Dodam, że na wiosnę szansę na uprawę tego pola zmaleją do zera.
    • Przez DariuszMak
      Szukam jakiegoś oprysku na chwasty jednoliścienne w prosie.