jarekvip99

Czy oplaca sie brac dzierzawe za doplaty

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
damian40000    86

tak jak pisze @hoodoowca w moim wypadku musiał bym swoje pola obsiać sama kukurydza i trawa do tego dokupić jeszcze trochę sianokiszonki czy siana. Całą słomę czyli około 300 bali 120*120 i około 50 ton zboża czy też gotowej paszy. To chyba lepiej dać te parę złotych ponad dopłaty i być prawie samowystarczalnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

@strzechu - Jaki miałeś ŚREDNI plon pszenicy z wszystkich pól w okresie 2 poprzednich lat? 6 - 7 ton?

Jak tak to szacun :) . Skoro koszt uprawy to 4 - 4,5 t/ha ( ok 3 tys) to chyba lepiej kupić bez pracy i ryzyka te brakujące 2,5 tony (koszt ok 1900zł)? Czyli jak ktoś ma ŚREDNI plon pszenicy 7 ton z ha (szacun jeszcze raz :) ) i płaci czynsz dzierżawny powiedzmy te 1500 zł to pozostaje mu 400 z ha. Dobrze liczę?

Nie wiem jak inni ale ja nie potrafię przewidzieć ani czarować pogody ( te 7 ton rok do roku przez 10 lat :) ) Chłopaki powiedzcie jak to robicie .

Edytowano przez maniek33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    250

Robie zeby bylo 7 ton ,ale natura doklada swoje w ostatnich latach i wychodzi troszke ponad 6 ton , niecale 6,1t. wiadomo , plon w zaleznosci od pola. Moje ziemie to przewaga 4a.

na 3klasie w kulturze spokojnie mozna sie pokusic o 8 ton- apropo tematu.

 

A co do kalkulacji ,niech kazdy zrobi sobie sam , dostosowana do warunkow swojego gospodarstwa , osiaganych plonow i zakladanych cen zbytu.

 

@maniek33 - zle liczysz - przy nadwyzce 2-2,5ton z ha - masz ~2000 - czynsz dzierzawny( nie wliczajac doplat) <w 1poscie mowa o samych doplatach wiec 0zl , inni pisali ze doplacaja do 500zl>

Edytowano przez strzechu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marekgizio    4

U mnie najgorszą dzierżawą jaką mam to ja biorę dopłatę i płacę spółki wodne, podatek i oddaje równowartość 200kg pszenicy z ha.

A kupę ziemi mam na zasadzie że biorę dopłaty i płacę spółki i podatek bez jakiego kolwiek czynszu.

 

Ale w okolicy jest masa amatorów ziemi co oddają dopłaty, płacą podatki i spółki i jeszcze po 200zł do ha. I im się opłaci gospodarować.

Tylko że od 20lat robią starymi ciągnikami i maszynami, pole nie widzi nawozu ani oprysków ale za to miotłę i perz. Tną koszty jak sie da żeby coś z tej ziemi zarobić. Plony to porażka.

Ja bez pomocy unii kupuję JD, lemkeny i amazonki. I polu niczego nie żałuję.

 

Także oczywiści że niektórym oddawanie dopłat się opłaci tylko jakiś po nich tej opłacalnosci nie widać. Bo kasy na produkcję nie starcza a sprzęt się zużywa i na nowy nawet jak unnia dokłada to niema.

Ja tam wolę robić na siebie zamiast na kogoś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

a u nas całkiem odwrotnie największe czynsze dają ci którzy mają dużo nowych maszyn którymi mogą obrobić spokojnie całą wieś a nie tylko swoje pola. No i uzyskują bardzo wysokie plony. A druga sprawa to zajmowanie pola żeby mieć prawo pierwokupu.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukas21    3

U mnie najgorszą dzierżawą jaką mam to ja biorę dopłatę i płacę spółki wodne, podatek i oddaje równowartość 200kg pszenicy z ha.

A kupę ziemi mam na zasadzie że biorę dopłaty i płacę spółki i podatek bez jakiego kolwiek czynszu.

 

Ale w okolicy jest masa amatorów ziemi co oddają dopłaty, płacą podatki i spółki i jeszcze po 200zł do ha. I im się opłaci gospodarować.

Tylko że od 20lat robią starymi ciągnikami i maszynami, pole nie widzi nawozu ani oprysków ale za to miotłę i perz. Tną koszty jak sie da żeby coś z tej ziemi zarobić. Plony to porażka.

Ja bez pomocy unii kupuję JD, lemkeny i amazonki. I polu niczego nie żałuję.

 

Także oczywiści że niektórym oddawanie dopłat się opłaci tylko jakiś po nich tej opłacalnosci nie widać. Bo kasy na produkcję nie starcza a sprzęt się zużywa i na nowy nawet jak unnia dokłada to niema.

Ja tam wolę robić na siebie zamiast na kogoś.

 

Skoro w okolicy są ludzie którzy oddają dopłaty i płacą jeszcze czynsz to dlaczego właściciele ziemi nie oddają im w dzierżawę tylko komuś od kogą usłyszą "dziękuję"??? Trochę to świadczy o tych właścicielach, że są głupi albo bogaci.


Trend is your friend

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

Czytając większość postów naprawdę chcę mieszkać tam gdzie wy, w moich okolicach za dzierżawę oddaje się dopłaty (podatki itd mnie nie interesują) i do tego 500-1000 zł trzeba zapłacić, wszystko zalezy oczywiście od wielkości kawałka, kształtu pola i klasy ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chopin    3

Witam ... Panowie poradźcie w jaki sposób w tym roku uporać się z odłogiem tak aby na wiosnę pole było w dobrej kulturze... jest to zeszłoroczne ściernisko przerośnięte chwastami (50-80cm). Planuję w przyszłym roku na tym zasadzić ziemniaki lub jakieś warzywko..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boo45    29

tak sobie czytam....sam potrzebuję/szukam kilku ha do wzięcia w dzierżawę. Główna produkcja to hodowla krówek. Co roku kupuję ponad 130 belek sianokiszonki. Również nie starcza mi słomy i muszę kupować. Niestety w okolicy mam jedynie samych "lisów", którzy wiedzą w jakiej jestem sytuacji. Słomę wymieniam na obornik...niestety nie wychodzę na tym najlepiej np w tym roku za słomę[sam belowałem] około 130 belek musiałem dać 130m2 obornika[wysokość ponad 2m]. Mam niestety takie szczęście[obornik dawałem w marcu...a słoma zbierana w lipcu liczyłem na więcej słomy....jednakże w tym roku słomy nie było a prasowałem z 12ha sama jęczmionka niestety. Co do cen dzierżaw to w okolicach są zaporowe....ostatnio starałem się o dzierżawę kilku ha moja propozycja stanęła na czynszu 1500pln[ja biorę dopłaty]...niestety ziemię wziął okoliczny "warzywkacz" 2100pln :(

Gdybym miał możliwość wzięcia ziemi w dzierżawę za dopłaty to zrobiłbym to bez wahania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mario3004    0

Czytając większość postów naprawdę chcę mieszkać tam gdzie wy, w moich okolicach za dzierżawę oddaje się dopłaty (podatki itd mnie nie interesują) i do tego 500-1000 zł trzeba zapłacić, wszystko zalezy oczywiście od wielkości kawałka, kształtu pola i klasy ziemi.

Ponawiam pytanie @farmerfm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

Przy produkcji zboża praktycznie żaden(moim zdaniem) ale czasem jakieś warzywko zapłaci i wtedy się opłaca :) Dlatego u nas są takie stawki. Nie wiem jak ceny gruntów ale dla przybliżenia w mojej wsi 1 ha kosztuje około 20-30 tyś natomiast 5km dalej kilku napaleńców podniosło cenę w wiosce do min 50 tyś za 1ha :)

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/321610-john-deere-6230-cynkomet-6t/

@farmermf- +- 28t towaru, teraz jest około 1 zł, ale 2 lata temu 7zł kg na hurtowniach, a na giełdzie nawet 10zł. To taki przykład obrazowy, wymarzony i raczej nierealny, ale kto wie :)

Edytowano przez kris19911

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Niektórzy piszą że mleczarze oddają dopłaty płaca wszystkie składki, podatki itd, płacą czynsz i nadal biorą. Ja tu logiki nie widzę żadnej. Wole kupić gotowa paszę aniżeli męczyć się z nieswoja ziemia z której nic nie mam. U mnie w większości przeważa klasa V, a łąki to torfy. Dzierżawa jest możliwa ale tylko gdy oddam dopłaty, bez czynszu, ale jak ktoś słyszy że chce podpisać umowę to każdy się odwraca. A za słowo to dzierżawić już w ogóle głupota. Więc wole kupić gotowa pasze i wiem co mam.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Jeśli miałbyś te kilka ha zaraz za miedza do wydzierżawienia to w produkcji mlecznej kilka ha pastwiska dla pohasania sobie meciek jest warte podarowania sobie dopłaty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Pawel20 podarować dopłaty czy płacić haracz gruntowy?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Dopłaty dla właściciela gruntu, co do jeszcze jakiejś dodatkowej opłaty to zależy jaka to klasa ziemi, jak pole w kulturze i nie piach to kilka set zł można dorzucić, a nawet trzeba <_< Nie mówię, że nam się to podoba ale takie są realia.

Edytowano przez Pawel20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bob    820

Pewnie że można, tylko gdzie jest granica tego dorzucania? Dopłaty, podatek, spółka wodna i haracz ok600zł albo więcej, jak się kwotowanie mleka skończy to już producenci mleka nie będą skorzy do płacenia takich stawek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeśli miałbyś te kilka ha zaraz za miedza do wydzierżawienia to w produkcji mlecznej kilka ha pastwiska dla pohasania sobie meciek jest warte podarowania sobie dopłaty.

 

Tyle tak, ale w obecnej sytuacji ziemia za miedza jest zajęta :D Nie mam co szukać bliżej niż minimum 3km, a jak jest z sianokiszonka z łąk torfowych wiadomo, w dodatku niektórzy maja łąki zapuszczone więc się nie opyla, bardziej warto kupić gotowe sianokiszonki.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Przy produkcji zboża praktycznie żaden(moim zdaniem) ale czasem jakieś warzywko zapłaci i wtedy się opłaca :) Dlatego u nas są takie stawki. Nie wiem jak ceny gruntów ale dla przybliżenia w mojej wsi 1 ha kosztuje około 20-30 tyś natomiast 5km dalej kilku napaleńców podniosło cenę w wiosce do min 50 tyś za 1ha :)

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/321610-john-deere-6230-cynkomet-6t/

@farmermf- +- 28t towaru, teraz jest około 1 zł, ale 2 lata temu 7zł kg na hurtowniach, a na giełdzie nawet 10zł. To taki przykład obrazowy, wymarzony i raczej nierealny, ale kto wie :)

A to zmienia postać rzeczy jak warzywko bo na zbożu to ja w takich realiach nie widzę zysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris19911    9

No więc wszystko jasne :) No pod zboża u nas dzierżaw sie nie opłaca brać.

Edytowano przez kris19911

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

teraz sobie czytam Top Agrar i piszą że w Danii koszt czynszu za 1h to ok.2.3tys a Niemcy płacą też ok 4tys. zł i im się opłaca widocznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yanek_113
      Zakupiłem dzisiaj kwalifikowane nasiona gryki cena 500zl za 100kg. Przywożę do domu otwieram worek a tam pełno chwastów i to nie byle jakich - rzodkiew świerzpa,  dosyć sporo w polu widzenia. Jest to chwast trudny do zwalczenia, wiem bo sam mam kilka kawałków zapapranych i ciężko to wytępić a z gryki prawie niemożliwe do odczyszczenia. Co byście zrobili na moim miejscu? Próbować zwrócić do centrali  czy kontaktować się z producentem? Gdyby nie to że potrzebuje papier do integrowanej produkcji to miałbym to w głębokim poważaniu i zasiałbym swoją idealnie czystą… boję się za***ac sobie kolejne pola tym gownem
    • Przez AlexH
      Witam,
      co zasiać dla bydła na bardzo słabej glebie, żółty piach dotąd siałem co drugi rok seradelę ale, że coraz droższa a ledwo powschodzi bo wody nie ma i co polecacie zasiać, myślałem o wyce albo czymś takim, chodzi mi o to żeby wypędzić krowy i miały co zjeść, albo skosić rotacyjna i zrobić kiszonkę w bele
    • Przez koksilato
      Dzień dobry.
      Od dwóch lat uprawiam żyto Kszyca, pszenicę okrągłoziarnową i Kamut. Czy jest ktoś kto zajmuje się podobną uprawą?
    • Przez miturskir
      Żółknie mi pszenżyto czym podratować 
    • Przez Rad11
      Witam jak myślicie która odmiana będzie najlepsza rgt ritter, argument, buldozer jeżeli chodzi o parametry konsumpcyjne 
      Stanowisko będzie po rzepaku klasa 3a3b
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj