Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Wysłodki na paszę

Pawel330    1

Ciekaw jestem gdzie przetrzymujecie wysłodki mokre oraz jakie muszą być spełnione standarty aby one się nie popsuły? :)

  • Like 1

Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petes    0

Metoda na jakieś 2 miechy to do jakiegoś zbiornika i zalać wodą. A jeśli chcesz na cały rok to tak jak kiszonka z kukwy na pryzmę ujeżdżasz przykrywasz i gitara my tak robimy. A mój wujo robi takie kręgi z szerokiej taśmy o średnicy 3h i tam udeptuje w tym i zalewa woda wytrzymuje coś koło 2 miechów ciepła a jak mróz to nie można ruszyć;p xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2239
Ciekaw jestem gdzie przetrzymujecie wysłodki mokre oraz jakie muszą być spełnione standarty aby one się nie popsuły? :)

Na pryzmę, ujechać/udeptać dobrze przykrywaliśmy folią i do tego słomą na folie, ale u nas była mała ilość bo 10t w tym roku już są suche :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GoRAL1    63

Trzeba postępować ta samo jak z każdą kiszonkom , trzeba uważać przy ubijaniu bo łatwo ugrzęznąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotruniu25    3145

Ja przechowuje tak samo jak liście z buraków cukrowych. Przy ubijaniu trzeba uważać bo też można ciągnik wywrócić. Wiem coś o tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drzewis98    8

My tylko deptaliśmy wysłodki, ciągnikiem wogóle nie ubijaliśmy, okrywaliśmy później folią a na folie słomę. Tak robiliśmy co roku a wysłodków mieliśmy ok 200 ton i nic się nie popsuło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojciechu    0

My również udeptujemy tylko nie ciągnikiem i obstawiamy słomą dookoła żeby się boki nie psuły. A góra jest odkryta i warstwa na górze około 10cm jest zepsuta. Ale tak było w zeszłym roku bo w tym wzięliśmy same suche.


hoduję króliki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetor10045    13

Ja ostatniego roku jak miałem wysłodki zrobiłem tak; wysypałem dwie wywrotki samochodowe (prawie60 ton) powstał długi kopiec nie ugniatałem tylko przykryłem folią i obsypałem dużo ilością ziemi. Otworzyłem je po upływie ponad miesiąca i były naprawdę dobre, popsuły się tylko tam gdzie była przebita folia. Zakisiły się dobrze i miały ładny zapach. Niestety teraz już nie mam bo zamknęli cukrownie w Lublinie :angry:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

U mnie nigdy nie ugniatane są ciągnikiem, bo nawet bym nie wjechał na pryzmę, a po drugie to wysokość mojej pryzmy zależy od tego jak samochód cięzarowy wywali (zwykle ok. 1,60m, szer. ok. 4m) więc bym żadnym ciągnikiem nie wjechał pod taką miękką górkę. Boki oklepuje się łopatą i nakrywa folią i po miesiącu się otwiera. Dobra rada nie rób pryzmy w zaniżonym miejscu bo cały czas woda z nich sączy- jak się zrobi cieplej to nie dojdziesz do pryzmy (lepiej na lekkim wzniesieniu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matys89    1

Mój wujek wysypuje je do silosu i zalewa wywarem gorzelnianymi na to folia i na górę piach znikome ilości żeby się coś popsuło chyba ze wysłodki były przywożone na raty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mackov    6

Rok temu miałem okazje je kupić przywieźli mi 25 ton ułożyłem równą pryzmę turem aby łyżką uklepałem folią nakryłem piasku na to. Otworzyłem to w grudniu na próbę parę razy dałem było super zamknąłem pryzmę z powrotem bo miałem jeszcze kiszonkę z kuku. W maju ponownie otworzyłem wysłodki były super skarmiłem do końca. Jak bym tylko miał okazję to znowu bym je kupił ale ich ceny w ostatnim sezonie były za wysokie i trudno było je dostać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arassso    3

Ja 300 ton złożyłem na składzie buraczanym i co kilka dni jeżdżę ładuje przyczepę. Bardzo ładnie się zakisiły ok 1-2 cm tylko mała skorupa z wierzchu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mackov    6

Sorki może to głupie pytanie ale napisałeś "na składzie buraczanym" o co chodzi? To gdzieś w cukrowni czy co?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Pewno dawny plac co się woziło buraki. Teraz odbierają prosto z pola.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel330    1

Wiem że kiedyś jak przysypali pryzmę ziemi to w PGRach to jeszcze owsem posieli :)


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Po to aby deszcz nie spłukał ziemi. Owies szybko urósł i korzenie trzymały.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bodzio1108    181

My jak kiedyś braliśmy, to jak było wypikowane, łopatą boki uklepane, trochę udeptane na to folia, cienka warstwa ziemi i gitara :) Tylko że u nas nie było przetrzymywane tylko odrazu było skarmiane, tego samego dnia już krowy to jadły.

Wątpię żeby dało się to ubijać ciągnikiem :)


Sprzedam:
Schładzalnik na mleko Alfa-Laval 650l

kontakt na pw lub gg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skoczek    0

Ja na folie sypie ziemie lub piasek, i nawet po roku wyglądają jak z cukrowni. No i oczywiście zero strat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel330    1

Kurna nie wiedziałem że ten temat będzie miał aż 2 strony :)


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawix321    16

Ostatnio sąsiad mówił, że ok. 2000 tyś. zł

Ale nie jestem pewien chcieliśmy zamówić w tym roku ale mamy sporo liści cukrowych i buraków pastewnych więc zrezygnowaliśmy z ich zakupu :)

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

2000 tyś. zł????

2 miliony za tonę?? :)

  • Like 1

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.
       
      Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.
       
      1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .
       
      Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/
       
      Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR
       
      2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca
       
      Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.
       
      Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez Marcinbrz1985
      Cześć. Mam pewnie głupie pytanie. Mamy jedną "dżersejkę". To nasza pierwsza krowa, więc doświadczenie mamy niewielkie, jedyne to, co kiedyś pomagaliśmy rodzicom. Jest to jałówka, obecnie zacielona 6 miesiąc. Pytanie jest takie, ile jej dawać jeść, bo tu z małżonką mamy mały spór Póki co karmimy ją 3 razy dziennie. Rano i wieczór dostaje po około 5 kg siana, w południe ponad pół wiaderka mieszanki (śruta z owsa, krojone buraki pastewne, marchew, do tego kreda, agrosoda i witaminy). Nie za mało to dla takiej sztuki? Mi się wydaje nieco za chuda, chociaż weterynarz twierdzi, że jest ok. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
    • Przez Aniaanka23
      Cześć wszystkim
      mam pytanie bo już nie wiem co robić z moimi krowami 
      krowy jedzą tmr, a od pewnego czasu prawie wszystkie w oborze urwaly mleko, jedna po wycieleniu to samo, doje ją 1 dziennie. 
      Nie wiem już co robić.. jest maskara 
    • Przez dex
      po czym opasy najszybciej przybierają na wadze?
    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj