przemo1013

Magazyn na zboże

Polecane posty

przemo1013    0

witam

jestem w trakcie budowania domu oraz podwórka pod gospodarkę. I chce jak naraze postawić jedeną wiatę na maszyny i jeden magazyn na zboże

i mam parę pytań:

 

I. Magazyn na zboże zamknięty dwie bramy wjazdowe szerokości 4x4m(wys. 5-6m, szer. 18m, dł. 30m):

 

1)z jakich materiałów wykonać z metalu, z drewna czy z bloczków i suporeksów?

2)jaki dach? jaki materiał użyć

3)czy może zamiast tego postawić BINY co by było tańsze??

 

II. Wiata na maszyny 3 ściany (wys. 5-6m, szer. 30m, dł. 5-6m):

 

1)z jakiego materiału będzie najtaniej czy może postawić taki namiot blaszany ??

 

proszę o jakieś podpowiedzi i dziekuję :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yahooo777    1285

Na zboże weź biny, to po raz, po dwa-na maszyny zrób garaż na słupach betonowych, ściany z blachy możesz zrobić, koszt z deka mniejszy niż przy murowaniu, dach z trapezu. drzwi suwane albo zwykłe otwierane na zawiasach, ale wymiary tej wiaty jakieś dziwne są Ci powiem


KPK Kumurun Team. Jeżeli podoba Ci się mój post, był w czymś pomocny-możesz to nagrodzić punktem reputacji, nie obrażę się xP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo1013    0

no właśnie dlaczego biny?? czas rozładunku koszty nie sa wyższe??

dlaczego wymiary wiaty sa dziwne?

 

[ * * * ]

bo miałem w planach wiatę cos takiego [_______] <-- dwie boczne sciany po 6m (2 przyczepy mam po 5m coś tam przyczepy do bel)

^

tylna na szerokość 30 (bo sporo przyczep i sprzętu a na ciągniki są małe garaże)

a od przodu słupy i na wysokości 5-6m bo kombajn ma sie zmieścić

 

no ale fajny pomysł podałeś na wiatę ze slupów i ściany z blachy, a slupy w jakiej odległości mogą być najdalej?? * <jaka odległość?> *

a jaki materiał do dachu? pokrycie trapezem tak a z czego maja być wykonane elementy poziome pod dach???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

wiesz ja bym proponował silosy są łatwiejsze w rozładunku bo nie trzeba wchodzić do środka z łopatą żeby nagarniać zboże a wiatę z słupów to jest dobry pomysł stawiasz co 4-5metrów wiesz jak masz magazyn to masz wtedy na miejscu wyczyścić zboże a z silosu musisz przewozić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobiasz51    0

najlepiej i najtaniej to kupić gotową konstrukcję z rozbiórki jest sporo takich ofert gotowe słupy i kratownice . a słupy co 4 metry to bzdura bo będzie trzeba tylko je omijać . Postawić gotową konstrukcję drogo nie chcą za takie z niemiec blachą obić i stoi jak nówka która kosztuje 200 tyś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Amarok    0

taniość hal z rozbiórki jest złudna - cena za materiał jest niska ale zwykle nie obejmuje rozbiórki i transportu. W konsekwencji koszt m2 zbliża się do hali nowej (bez posadzki zwykle maks 200 zł / 2)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

moim zdaniem najlepszy magazyn na zboze to magazyn płaski czyli jakis murowany budynek bez stropu. napewno tani nie jest ale wygodny bo zboze mozna wykipowac na posadzke a potem spowrotem załadowac turem lub zmijka na przyczepe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja mam biny i jestem zadowolony. Niekiedy sypałem do stodoły i jednak bardziej mi się to podobało. Szybko rozładujesz, podepchniesz turem i w pole. Potem szybko się załaduję turem na przyczepy. Według mnie wiata jest wygodniejsza i bardziej wykorzystana.

Używanych wiat to raczej bym nie polecał.Teściu kupił z 3 lata temu wiatę 24x15x3 Dał trochę ponad 25 tyś Cała pokryta blachą. Podnosił ją na 4,5 metra.Całą kratownicę malowali, a blachy czyścili i malowali. Do tej pory złożyli konstrukcję i dach. Skąnczenie jej potrwa jeszcze z 3 lata.A ile się już narobili a wydali z 20 tyś.Robią praktycznie sami.

Ja postawiłem na wiosnę przy binach prawie 300 metrów z drzewa, na słupach metalowych.Wyniosła mnie 17 tyś i cała nowa.Jeszcze trochę Vatu odliczyłem. Bok tylko jeden obiłem blachą bo więcej nie potrzeba.Posadzki 400 metrów z wsypem na zboże ok 14 tyś.

Kuzyn też teraz stawiał coś podobnego jak ja. A miał kupione przęsła metalowe ale jak sobie przeliczył to przęsła część wykorzystał na słupy a reszta stoi.Stawiał koło tygodnia.4 dni drzewo z blachą.2-3 ludzi stawiało ją, tak jak i u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

Moim zdaniem na zboże postaw silosy (na małej powierzchni możesz zmagazynować dużo zboża no i masz możliwość jego przewietrzania/dosuszania. Jak sobie sprytnie rozwiążesz załadunek i rozładunek z podajnikiem kubełkowym to osiągniesz też wysoką wydajność.

Jeżeli chodzi o wiatę ma maszyny to moim zdaniem może być ona nieco za wąska. Szczególnie jeśli chcesz w niej trzymać kombajn jak w lato założysz heder to może się okazać, że tył wystaje.

Poza tym weź pod uwagę zacinający deszcz. Moi rodzice mają wiatę o szerokości 8m i zdarza się, że śnieg czy deszcz nawet za połowę leci. A wiata jest murowana z cegły silikatowej (trzy ściany wjazd od wschodu) słupy z rury stalowej o średnicy ok 20 cm mamy co ok. 5 m. (bizon z hederem spokojnie wjeżdza). Jest to odległość, która umożliwia w miarę normalne użytkowanie.

 

zastanów się nad szerokością tej wiaty bo 5 czy 6 metrów to moim zdaniem zdecydowanie za mało.

 

pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszpa1    0

no ja teraz bede robił wiate 17x9x4,5 beda trzy wjazdy dwa po 5,5 metra i jeden 6 metrów. sciany planuje obic blacha i dach rzecz jasna tez z blachy tylko od frontu nie bedzie wrót ani niczego. wiata bedzie stac bokiem od strony zachodu tyłem od połnocy i bokiem od wschodu , front bedzie od podwórka pod poludniowa strone , rzadko u nas sa wiatry od poludnia takze sadze ze nie powinno specjalnie zacinac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo1013    0

właśnie dziś bede robił obliczenia co do wiaty i ile to wyniesie możliwe ze wykorzystam drewno jak wyżej wspomniono oraz wyliczę koszty bina na 130tz całym osprzętem (czyli wysyp na ziarno podajnik kubełkowy (jakiej długości powinien byc?) i inne małe rzeczy) tu sa dlugosci podajników -> http://www.bin.agro.pl/index.php?option=com_content&view=section&id=21&Itemid=68

naraze zajmę sie magazynem na zboże a wiata poczeka ale przemyśle ta szerokość moze będzie te 8m

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Co do podajnika to ja bym brał 14,3 a może 15,7 a dlatego żeby w duł wpuścić go ponad 2 metry a na górze rurą dać do środka bina, żeby nie doładowywać łopatą.Ja mam kosz przyjęciowy wykopany zaszalowałem i oblałem betonem, głęboki 2,5 metra plus 0,25 fundament z silosu.Robiłem prostokąt a później skosy to belki drewniane i blacha. Wchodzi z 12 ton z czubem.Z kosza to dmuchawą ssąco- tłoczącą a w tym roku żmijka do dmuchawy dawała.

Co do szerokości wiaty to 8 metrów spokojnie zrobisz na drzewie.U teścia robiliśmy 11 metrów bez podparcia.Ale krokwie 25x8 albo 10 ale i taż co 1,2 metra jedna od drugiej , bo łączył ją ze stodołą i na stodole tak miał.Wiata szła od zbiorników do stodoły.U mnie mam krokwie 16x6 co 80 cm i 6- 7,5 metrów podparcie. tam gdzie mam 7,5 metra rozpiętości to krokwie co 50 cm. Ale parę sztuk.6 merów to mam od słupa do słupa a dach wypuszczony na zbiorniki a z drugiej strony 1,2 metra za słup.

Edytowano przez tomek73

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo1013    0

dziś zrobiłem wstępne obliczenia magazynu na zboże zdecydowaliśmy się na wiatę bo wyjdzie taniej od binów i więcej sie zmieści do wiaty.

tak będzie wyglądać (projekt wstępny mogę go jeszcze zmienić):

http://imageshack.us/f/827/wiatae.png/

Legenda: linie

CZARNE - sciany oraz słupy

CZERWONE - dach

ZIELONE - Brama przesuwana

 

Możliwe że zwiększymy długość z 25 do 30m

i wśrodku może nie bedzie słupów a wstawi sie większe krokwie

się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogas    16

jezeli to mozliwe to zrob tak zebys nie miał słupów wewnątrz hali (wiaty). bo wtakim ustawieniu będzie bardzo ciężko manewrować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo1013    0

byłem dzis u architekta i rozmawiałem z nim o tym i powiedział ze tych słupów nie musi byc wiec bez słupów bedzie na przestrzeni 10m i git projekt zostaje ale chyba wielkosci powieszchni zwieksze bo z wyliczen wyszło ze potrzeba 50tys zl + robocizna za 25m x 15m

 

calkiem dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1306

co do konstrukcji... architektów sie nie słucha !! Zapytaj konstruktorów, ew przeslij mi projekt...


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam1012    0

Ja miałem mało miejsca więc zdecydowałem się na silos, kupiłem w Hamechu z lejem zewnętrznym. Jest dużo bardziej funkcjonalny niż wiata, co prawda drożej wychodzi, ale za wygodę trzeba zapłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ehe, już wcześniej go wyczułem i zapytałem  prost po ile sprzedają suszarnie.

 

http://www.agrofoto.pl/forum/topic/47611-suszarnia-na-200-ha/page-4?do=findComment&comment=1603614

 

teraz mnie tylko utwierdziłeś że miałem dobrego nosa. Kłamstwem nakłania do zakupu, więc pewnie bubel jakich mało. Ludzie nie kupujcie prawdopodobnie lipy z Hamechu. Człowiek od nich podszywa się pod rolnika/użytkownika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaką polecacie wysokość drzwi w magazynie na zboże, rzepak?

Drzwi będą blaszane na zawiasach. Myślę o wysokości 3,6m. 

Według Was wystarczy?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

4m to na styk kombajnem sie miesci, ja na maszyny stawiałem 4,5m wys, a co do magazynu to 3,5m styka, aby ciagnik smialo sie poruszal


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Ja zboze trzymam na oborze , mam takie pytanie chciałem zrobić tam wylewke na rowno z tregrami czy musze dawać jakies słupy zeby sie nie zawaliło tregry są co 1 m jak dobże pamietam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Mitek93ns
      Witam
      Planuję nająć firmę do wywiercenia studni głębinowej.
      Jestem nowy w temacie, proszę o porady na co zwrócić uwagę, jak się za te "przedsięwzięcie" w ogóle zabrać.
      Jak to prawnie wygląda ? Słyszałem że wiele osób decyduje się wiercić bez zezwoleń gdyż takowe uzyskać to droga przez mękę...
       
      Nawadniana działka ma powierzchnie 7ha, teren równy. Nawadnianie z deszczowni pole 55m szerokie.
      Proszę o porady.
      Pozdrawiam
    • Przez KlimekPL
      Witam,
      Mam dość poważny problem z silosem. Potrzebuje opróżnić go ze zboża (owies) ale nawaliła mi żmijka, która w nim siedzi. Niestety nie da się jej wyciągnąć żeby wsadzić drugą, prawdopodobnie kołnierz łączący rurę z rurą zapiera się o zboże i nawet koparka ze stalową liną się poddała. 
      Moje pytanie jest takie, czy macie jakiś pomysł na alternatywny sposób wyciągnięcia tego zboża. Silos ma 10 metrów wysokości, w środku jest około 50-60 ton owsa. Ja już w przypływie złości myślałem aby po prostu dziurę wyciąć z boku i przeładować wszystko w big bagi albo ewentualnie podstawić drugą żmijkę i przesypywać bezpośrednio na naczepę która po to przyjedzie. Tylko to jest trudniejsza opcja, bo patelni musiałoby być minimum 3 a to już spore wyzwanie logistyczne.
      Macie jakieś pomysły?
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam, planuje postawic wiate na maszyny o wymiarach 5x10 chcialbym postawić ja przy granicy ze spadem w moja stronę wysokość gora 4m dół 3m czyki od sąsiada 4m. Jest takie cos wgl.mozliwe? Musze sie odsuwac od granicy? Na taka wiatę? 
    • Przez Piotr1711
      Witam! Chciałbym się zapytać czy ktoś zwas zakładał lub będzie zakładał panele fotowoltaiczne na gospodarstwo
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj