tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Krzychu18    6

Mam takie pytanie: Czy prosiakom przy maciorze można podawać mączkę rybną razem z jęczmieniem i koncentratem 25%??? A jak tak to w jakich ilościach ????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie jak kupujecie sano premium to dodajecie uczciwie te bodajrze 15% tak jak na wirku pisze, czy zawyrzacie ilośc zborza i o ile? i czy nie macie problemów z przebiałkowaniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Kolego przemek1025a to zależy od ceny tuczników jak dojeżdżaż do końca a cena jest dobra to daje wszystko normalnie to w tuczu jest 10 % a jak lipna cena do zdaża mi się w wadze ok 95-100 kg przychamować koncentrat do ok 5-6 % tuczą się trochę wolniej i jest szansa że załapiesz się na lepszą cenę :D A co do przebiałkowania to zbożem nie przebiałkujesz trzeba uważać na koncentrat soję łubin groch i mączkę rybną najlepiej zrobić jakiś mały bilansik paszy wtedy wiesz na czym jedziesz. A zmniejszanie ilości koncentratu w trakcie tuczu to tylko jeśli masz jakiś inny surowiec białkowy ale znowu aminokwasów egzogennych Ci braknie i niebędą 100% rosły :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

witam. mam dwa pytania:

1)czym różni się premiks od koncentratu?

2)to pytanie kieruje do bardziej doświadczonych hodowców jak żywicie lochy poczynając od odsadzenia prosiaków do odsadzenia następnego miotu. jeśli możecie to napsiszcie jakie dajecie pasze bądź koncentraty w jakich proporcjach w poszczególnych okresach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Witaj kabus55

1) Koncentrat- Jest to dodatek paszowy który zawiera od 10 do 35 % białka ogólnego strawnego koncentraty zawierają również aminokwasy egzogenne których organizm zwierzęcy nie jest w stanie sam wyprodukować LIZYNA METIONINA CYSTYNA TRYPTOFAN , koncentrat jest niezbędny do prawidłowego zbilnasowania mieszanki paszowej gospodarczej

Premiksy- środki witaminowe bogate w makro i mikroelemęty niezbędne w żywieniu zwierząt , ograniczają czynniki chorobotwórcze , zawieraja również aminokwasy o których mowa wyżej . w praktyce wygląda to tak że mieszasz premiksy + zboże + i jakieś białko Lubin,soja,groch, śruta rzepakowa lub jakaś śruta poekstrakcyjna. Czyli podsumowując gdy robisz paszę i nie masz żadnego innego żrodła białka i energi do mieszasz ziarna zbóż i koncentrat ( warchlaki 20% I faza tuczu 15% II faza tuczu 10% ) a gdy siejesz łubun lub groch lub masz jakieś inne pasze białkowe to potrzebne Ci tylko witaminy i aminokwasy i mieszasz zboże + ziarna roślin białkowych + premiks = dobra pasza :lol:

2) Na drugie pytanie polecam rozmowę z wykwalifikowanym żywieniowcem żywienie zależy przede wszystkim od pasz jakimi dysponujesz i od firm paszowych w twojej okolicy ja korzystam z EKOPLON polecam firma godna zaufania ! jest parę szkół co do żywienia można nawet lochom luźnym podawać sianokiszonkę z trawy znajomy dawał i był bardzo zadowolony nie było żadnych problemów z rozrodem !

Od pokrycia do 90 dnia ciąży żywi się lochę tak samo to jest ok 2,25 paszy PEŁNOPORCJOWEJ W fazie krycia więcej ok 3,4 kg w okresie wysokiej ciąży 91-110 mieszanka o wyższej koncentracji energi 2,9-3 polecam w tym okresie natłuszczać pasze olejem roślinnym , od 111-113 zmniejszyć do 2 kg paszy pełnoporcjowej w dniu proszenia tylko woda po oproszeniu zaczynać od 0,5 kg paszy i stopniowo zwiększać do ok 3,5 . ważne żeby w okresie ciąży i krycia dostała locha makro i mikroelemęty !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

FARMER1313 dzięki za odp. na mój post, ale piszesz w nim odpowiadając na moje drugie pytanie tylko o paszy pełnoporcjowej, a jak sprawa wygląda z koncentratami w żywieniu loch jakie koncentraty w jakim okresie są najlepsze dla loch?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Witam kolego mogę Ci podpowiedzieć jak ja robię jak Ci pisałem wcześniej bazuję na EKOPLONIE i używam dla loch 2 koncentratów mają w swojej ofercie również premiksy ale wtedy musiał byś mieć swoje rośliny białkowe soję łubin groch lub mączkę rybną z energię uzupełnił byś kukurydzą Ja stosuje PROTAN LP i PROTAN LK, LP daję od pokrycia do ok 90 dnia ciąży a od 90 dnia ciąży daje LK (20 % ) ze względu ma dużą już masę płodu LK ma w swoim składzie więcej białka energii i aminokwasów ponieważ w tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na nie ze względu na płód po pokryciu wracamy do PROTAN LP (7,5% ) locja luźna jest mniej wymagająca na te składniki można również zadawać sianokiszonkę jako pasza balastowa. Moim zdaniem lepiej podczas krycia maciory podawać LK bo witaminy dobrze wpływają na funkcjonowanie układu rozrodczego. A do tych koncentratów mieszam jeszcze ziarna zbóż Pszężyta owsa jęczmienia :lol:

A jak myślicie czy mączka rybna dawałaby jakieś efekty w żywieniu tuczników ??

Tak i owszem można powiedzieć że to ,,tanie białko" na pewno tańsze od soi ale trzeba uważać bo tuczniki przed odstawą przynajmniej 3-4 tygodnie nie powinny jej już dostawać bo zapach mączki przenosi się do mięsa i jak sprzedaż na WBC to możesz mieć problemy! Ja stosowałem mączkę rybną ale kiedyś dałem do analizy i okazało sie że więcej tam rzepaku niż mączki i od tego czasu nie kupuję siejemy łubin biały słodki BLĄDYNKI ładnie wcinają dokupujemy oczywiście koncentrat i prowity ( witaminki muszą być ) !! ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer21    1

Jeśli mam pszenżyto, mieszankę, żyto, jęczmień to z czego najlepiej zrobić śrutę dla świń? BARDZO PROSZĘ O POMOC W TEJ SPRAWIE!!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Zależy dla kogo tzn dla jakiej grupy technologicznej Lochy lużne, prośne, karmiące czy prosiaki czy warchlaki czy tuczniki ?

A ile im dawałeś tej mączki ??

Dobrze nie pamiętam ale bodajże było to 10 % weź sobie jakieś normy żywienia świń oblicz białko ze ziarn zbóż i koncentratu no i jak dajesz ziarna ze strączkowych to też i wtedy mączką uzupełnij braki, ale jak będziesz kupował mączkę zwracaj uwagę na jej kolor ja jak kupowałem to była ciemna- czarna (ta z rzepakiem) a powinna być jasnobrązowa ale musiał byś to sprawdzić bo mogę się mylić!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer21    1

Ja chciałbym żeby ktoś napisał dla każdej grupy świń jak najlepszą śrutę z osobna(tuczniki, warchlaki, lochy)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Witaj Farmer21 to zależy głównie na jakich koncentratach bazujesz lub na jakich premiksach bo układając dawkę musisz zarówno uwzględnić zawartość aminokwasów egzogennych w koncentracie lub premiksie jak i w zbożach jeśli mowa o premiksach to trzeba wiedzieć pod jaki premiks jakie zboże bo niektóre nie chcą się zbilansować głównie chodzi o aminokwasy ale zasada jest ogólna ja sądzę że :

- prosięta jęczmień pszenica

-lochy knury pszenżyto głównie mieszanka(owies pszenica jęczmień) a w okresie wysokiej ciążo od 90 dnia polecał bym dodać jęczmienia bo wtedy zwiększa się zapotrzebowanie na białko i energię ( może być również pasza pełnoporcjowa )lub dodatek soi lub więcej koncentratu a przede wszystkim zmiana bo od 90 dnia powinno się przestawić na bardziej bogatszy w białko energię i aminokwasy

-warchlaki podobnie jak prosięta głównie jęczmień pszenica można wprowadzić trochę pszenżyta

-tuczniki tu jest duża rozmaitość od jęczmienia przez pszenicę ( te żadko stosowane bo są drogie w uprawie i bardziej potrzebne przy warchlakach i prosiętach) żyto pszenżyto owies . Do tych wszystkich można zastosować ziarno soi jako dodatek białkowy. Polecam Ci pogrzebanie w internecie polecam stronę WWW.EKOPLON.PL i poszukaj tam materiałów do ściągnięcia i tam są gotowe programy żywnościowe dla odp. grup technologicznych super ściągawka. Bardzo pomocne są takie materiały bo wystarczy dobilansować tam swój koncentrat i wypośrodkować wszystko i bilans pasz gotowy. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Mam takie pytanie: Czy prosiakom przy maciorze można podawać mączkę rybną razem z jęczmieniem i koncentratem 25%??? A jak tak to w jakich ilościach ????

 

No prosiętom przy maciorze lepiej podawać od 5 dnia życia gotową paszę typu Bonni M, lub granurat z Cehave, ewentualnie jakąkolwiek gotową paszę przeznaczoną dla takich prosiąt i zapewnić im dostęp do świeżej, czystej wody. Później tak od około końca drugiego tygodnia możesz zacząć powoli zastępować tę paszę własną mieszanką, na bazie jęczmienia i koncentratu na okres okołoodsadzeniowy, jednak tę paszę należy odpowiednio zakwasić zakwaszaczem, bo tak młode prosięta nie są jeszcze przystosowane do całkowicie samodzielnego trawienia paszy. Aha i mączki rybnej nie dodawaj w żadnym wypadku, możesz zacząć ją dodawać wraz z soją po odsadzeniu, tak koło 7 tygodnia życia, ale początkowo w niewielkich ilościach. No i w przypadku każdej zmiany paszy należy prosięta obserwować czy nie wystąpiły biegunki.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Czemu mączki rybnej nie dawać prosiakom?

Często dodaje mączkę rybną maciorom karmiącym a prosięta ją zjadają ochoczo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

No i to już jest pierwszy błąd bo prosięta nie powinny zjadać paszy przeznaczonej dla loch(no rozumie coś zawsze wypadnie z koryta, ale gdy prosiaki wyjadają paszę z koryta to to już lekkie przegięcie), a poza tym jak pisałem prosięta nie są przystosowane do trawienia wielu składników znajdujących się w paszach, po drugie prosię nie wykorzysta tego białka, optymalne ilości białka dostarczane są wraz z mlekiem matki, a jeśli chcesz stosować mączkę rybną to proszę bardzo, ale najlepiej już po odsadzeniu gdy prosięta mają już dłuższy kontakt z paszą, bo w przeciwnym razie doprowadzasz do strat białka, a po drugie prosiaki mogą nabawić się biegunki. No i jeszcze jedno lochą raczej też bym unikał zdawania paszy z mączką rybną, w zupełności wystarczy im pasza ze śruty owsa i pszenżyta, z dodatkiem dobrego koncentratu/premiksu, ewentualnie możemy dodać śruty jęczmiennej lub soji gdy chcemy poprawić "jakość" rui, co pozwala na osiąganie lepszych wyników w rozrodzie, ale taką lepszą paszę stosujemy tylko okresowo(po odsadzeniu, ewentualnie do 21 dnia po pokryciu i na dwa tygodnie przed porodem, ale już nie po porodzie, z czym w pierwszej dobie po porodzie i w dniu porodu warto również zrezygnować z karmienia takie lochy, lub można ewentualnie ją oszukiwać, wsypując minimalne ilości paszy), bo w przeciwnym razie prowadzimy raczej do zatuczenia lochy.

No a jeśli nie miałeś jeszcze problemów z częstymi biegunkami, to albo masz szczęście, albo biegunki nie miały zbyt ostrego przebiegu, albo nie próbowałeś wyjaśnić przyczyn występowania biegunek.

No, ale każdy ma prawo do własnych poglądów.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Karmienie prosiąt przy losze i po odsadzeniu to inny temat, mi chodziło o to że prosięta zawsze wchodzą do koryta lochy i jej podjadają{świeżą}paszę często z mączką i nic się nie dzieje.

Uważasz że mączka rybna jest gorszą paszą dla prosiąt od soi?

 

@blacha czy Ty lochom karmiącym dajesz owies i pszenżyto?

bo ja jęczmień i pszenice+premix lub koncentrat!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Tak jak mówiłem u mnie lochy dostają lepszą paszę tylko w pewnych okresach, które są ważne dla rozrodu, czyli od momentu odsadzenia do 21 dnia po kryciu i na dwa tygodnie przed porodem, ewentualnie gdy locha po porodzie traci zbyt dużo na masie. Paszę dla takich loch robię z owsa, pszenżyta, jęczmienia z dodatkiem koncentratu, a dla loch karmiących z pszenżyta zmieszanego z owsem i dobrego jakościowo koncentratu, a lochy między 21 dniem od pokrycia do dwóch tygodni przed porodem dostają zwykłą śrutę z pszenżyta i owsa. (owies zawiera dużo włókna, co też dobrze wpływa na metabolizm lochy). No i lochy są karmione określoną dawką paszy, a nie ad libitum. Chodzi o to, aby dostarczyć losze niezbędnych aminokwasów i składników odżywczych w minimalnej ilości, aby jej nie zatoczyć, bo im większa i cięższa locha tym częściej zdarzają się przygniecenia prosiąt. Należy też nadmienić, że lochy są utrzymywane na ściółce, a ten system jak na razie od kilku lat się sprawdza.

I nie twierdzę, że mączka rybna jest gorsza od śruty sojowej, chodzi mi o to, że mączka rybna nie zawsze jest rybną, choć towar kupuje się cały czas od tego samego producenta, w oryginalnie zapakowanych workach.

Jęczmień i pszenicę to raczej głównie zdawał bym prosiętom i warchlakom, bo one w są w stanie prawidłowo wykorzystać zawarte w nich cenne białko (tzn. na wzrost masy mięśniowej, bo w tym okresie to w okresie od odsadzenia do ok 110 kg najintensywniej rośnie masa mięśniowa, a powyżej 110 kg, jest tendencja do odkładania tłuszczu). Takie jest moje zdanie.


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

Kto praktykuje żywienie strączkowymi? Jakie dają efekty? Skąd bierzecie nasiona i jakich gatunków? Myślę właśnie nad wprowadzeniem strączkowych w płodozmian, bo przy siewie samych zbóż już widać wady monokultury...;/ A zapłacić 1600 zł/ t soi...hmm-to nie mało..;/


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

mączka rybna nie zawsze jest rybną

Wszystko zależy jaką mączkę kupujesz bo jeśli mączkę o zawartości 30-50% białka to masz absolutną rację jeśli kupisz mączkę o zawartości 60%(lub większej) białka to naprawdę ten towar jest dobry i ta mączka musi być dobrze zrobiona.

z moich obserwacji nie ma nic lepszego jako dodatek do paszy dla loch jak odpowiedni premiks i mączka rybna. Ogólnie każdy skarmia to co ma, najlepsza podstawa każdej paszy dla świń to jęczmień, ja oprócz tego daje jeszcze pszenice dla karmiących a dla luźnych i prośnych pszenżyto.

 

W tym roku mam sporo własnego grochu białego dodaje go do paszy dla tuczników -10% i warchlaków 3%, ale tylko dlatego że nie mogę go sprzedać po godziwej cenie i po prostu "topie" go w świniach.

Istnieje na rynku odmiana słodkiego łubinu żółtego o "niskiej" zawartości substancji anty-żywieniowych, niestety o użyciu go w paszy zamiast soi nic jeszcze nie słyszałem a sam nie chcę sprawdzać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blacha    26

Wiesz ja tam wolę jęczmień zachować dla prosiąt, gdyż nie mam go zbyt wiele, a kupno pszenicy lub jęczmienia podniosło by koszty produkcji, a po drugie po co zmieniać system, który się sprawdza, tj. lochy mają w ciągu roku 2 mioty, a w każdym miocie średnio od 12 do 16 prosiąt(u pierwiastek ta statystyka jest trochę gorsza,ale potem się wyrównuje), które są dość duże i w miarę wyrównane, locha jest w stanie wykarmić miot, zresztą już i tak od 5-6 dnia życia zaczynam prosiakom podsypywać Bonni M, a później w 3 tygodniu, życia przechodzę stopniowo na mieszankę paszową dla prosiąt i już w 5 tygodniu odsadzam większe sztuki do jednego kojca, a mniejsze zostają jeszcze z tydzień, półtora przy lochach, no a upadki prosiąt z powodu przygniecenia zdarzają się sporadycznie, najczęściej u pierwiastek i to w pierwszych godzinach, dniach po oproszeniu(ale są to znikome ilości 1 no max 2 prosiaki, ale też nie u każdej loszki), a z efektywnym kryciem też nie mam problemów(no przedtem te problemy były gdy inseminowaliśmy lochy, ale na szczęście ustąpiły po zakupie własnego knura).


Pomogę tyle co mogę - dalej się zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarki    1

Tak tak te mączki to koncentraty rybne ale na moje to tu nie tylko o podatek biega.

Moje prosięta przy losze i do 9 tygodnia życia dostają 10%kukurydzy ekstrudowanej, 16%soja pod różną postacią{poddane obróbce cieplnej} 5,75%serwatki w proszku, 4,25%cukru gronowego, 3,4%białka ziemniaczanego, 1,75%drożdży piwnych/kiełki słodowe{40:60} i wiele innych + zboże48%-pszenica:jęczmień{66:33} + 2%oleju

maciory karmie podobnie tylko że luźne jęczmień+pszenżyto+premix{3*w tygodniu do woli}na ściółse.

karmiące jęczmień+pszenica+koncentrat, czasem dodaje soje lub rybe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekw    2

Panowie, jakie macie opinie na temat stosowania kukurydzy w paszy dla loch wysokoprośnych i karmiących. Ostatnio czytałem w branżowym czasopiśmie artykuł na ten temat. Wynikało z niego, że kukurydza wnosi dużą dawkę energii do paszy, poprawia "smakowitośc" przez co zwiększa pobranie paszy (szczególnie ważne podczas karmienia prosiąt) i ma też ponoć działanie mlekopędne.

Do tego stopnia było to przekonywujące, że mam zamiar zakupić trochę kukurydzy na ten cel.

Zanim to jednak zrobię, zapytam jak to wygląda w praktyce, czy macie jakieś spostrzeżenia?


Poszukuję osób posiadających pojemniki paszowe "POJ-PASZ" firmy BIN, proszę o kontakt przez PW lub gg 1772781

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali" - Jan Paweł II

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvojtas1    26

jarekw

 

qq, a także otręby pszenne to cudowna pasza dla macior jest tylko jedno "ale" - w obydwóch przypadkach - ja dlatego zrezygnowałem z otrąb a z qq nawet nie będę próbował, można się naciąć na mikotoksynach, o ile na stadzie produkcyjnym może być to niezauważalne to w stadzie podstawowym w drastycznych przypadkach można zapomnieć o jakichkolwiek wynikach reprodukcyjnych - powtórki krycia, poronienia, mało liczne i niewyrównane mioty. Pszenica przed mieleniem jest nawilżana i dlatego otręby mają dość wysoką wilgotność z tego powodu łatwo mogą się tam rozwijać grzyby, w qq każdy wie jak wygląda zbiór i z reguły jakie wilgotne ziarno się młóci (szczególnie w tym sezonie), jeśli qq była dłużej na polu to z pewnością zdążyły się tam dobrze rozwinąć grzyby, później okazyjnie można kupić qq której nie chcieli wcześniej wziąć w jakiejś mieszalni pasz ze względu na mikotoksyny a wątpię że któryś hodowca załóżmy taki do 50 macior czyli prawie każdy badał by qq na zawartość mikotoksyn.

Więc otręby tak jeśli są góra 3-4 tygodnie po przemiale

qq tak jeśli wie się że była zbierana wcześnie i długo nie była wilgotna lub zrobi się badania na mikotoksyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj