tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

hurt1991    2

u was to są jakieś szkolenia? W mojej okolicy szkolenia mają tylko hodowcy bydła mlecznego. Oni są jakoś zgrani i ciągle firmy paszowe im coś organizują a dla trzody ostatnie było w 2007 roku organizowane przez ODR.

znalazłem coś na stronach łódzkiego ODR. Ma być niby w Piotrkowie Trybunalskim 25 października. Temat "Nowości w produkcji trzody chlewnej" https://www.lodr-bratoszewice.pl/sir/aktualnosci/zaproszenie-do-udzialu-w-bezplatnych-szkoleniach-organizowanych-w-ramach-sir-prow

wpisujecie się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dziś sprzedawałem świnie i zaczęliśmy rozmawiać z kupującym na temat żywienia  to mówił że krążą pogłoski na temat powrotu mączek mięsno-kostnych słyszeliście coś o tym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

Tak, ma być żywienie krzyżowe. Czyli że trzodziarze będą mogli żywić drobiowymi a drobiarze mączkami ze świń. Mączki z bydła będą zakazane całkowicie. Tylko że na czarnym rynku można i teraz dostać mączki z piór kurzych. A to coś jest totalnie nieprzyswajalne więc przyswajalność tych mączek będzie też słaba. Ale z tym zamiarem wprowadzenia krzyżowego stosowania mączek mówią handlowcy od dawna i na razie tylko mówią i żadnych konkretów.


szczypka, a można wiedzieć jaką miałeś cenę(jeśli to nie tajemnica oraz jaka ubojnia odbierała)? Bo u mnie sokołów cena bazowa 6 netto na wbc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pisałem w cenach 4.7+wat  na żywą te pojechały do kojs jabłonka miesiąc temu było 80 gr więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ważone na podwórku z 6,5 tony żywca odcioł 100kg 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Nie ma czegoś takiego jak ustawowe potrącenia wszystko zależy od kupującego u nas od 2 do 3%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

o kurcze, to dobrego odbiorcę znalazłeś że tylko 1,5% obciął i dał taką dobrą cenę.

Ale jest o ile dobrze pamiętam że max może zabrać właśnie 4%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Wczoraj zauwarzyłem że świniak ok 50 kg troche schudł , i na tylne nogi jakby kuśtykał , zapakowałem go i do weta zawiozłem , stwierdził że to obrzekowka początek , mowił żeby dawac mniejsze dawki koncentratu , albo do paszy dawac jakies , witaminy ,że niby pasza bd lepiej wykorzystywana i lepiej strawna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Na opis to wyglądałoby raczej na jakąś kulawkę 4 cm Shotapenu na raz powtórzyć po 48 godzinach + biovetalgin 5cm przez 4dni jeżeli byłaby obrzękowka też powinno pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Tzn dał wet 2 zastrzyki i , 2 dawke dał i kazał dzisiaj powturzyc , no mi niby też na obrzek nie wygladało mowil że to początek ,te kulawki to od czego sa nieraz zdarza sie , że jeden z koica kuśtyka ale samo ustepowało , tego troche bardziej trzymało to zabrałem go do weta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Osobiście kulawki mi zdarzają się rzadko ,jak już to u prosiąt,u szwagra który ma około 30 w kojcu zdarzają się bardzo często w wadze około 40 kg ,trzymane na ściólce i też zastanawiamy się dlaczego,tym bardziej że pomaga antybiotyk ,czyli zapalenie stawów o podłożu bakteryjnym co jest przyczyną zapalenia?, może zagęszczenie w kojcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

U mnie są na sciułce do tej pory to chyba 4 szt z tym , tylko te wczesniej nie chudły tylko kustykały z tym już jest lepiej , mam jeszcze takie pytanie szczepie prosiaki respiSure 1 one ok 3 tyg , ale ostatnio rozmawiałem z weterynarzem i mowil żeby dawac im ok 5-6 tyg , a naipierw musza byc odrobaczone i jeszcze jedno pytanie odsadzam np 20 szt prosiaka sa w miare rowne na poczatku po odsadzeniu tez ,na koniec sprzedaje np 10 szt za ok 2 tyg 7 trzy ostatnie co zostają są sporo mniejsze i jeszcze z msc musza stac żeby je wypchnąc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Właśnie nie , nie rowno rosna i ostatniie szt. ,sporo muszą stac dłużej żeby doszły do wagi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Jeżeli sa maciory odrobaczone to respisure po 3 tygodniu , a z tym rośnięciem przy 20 w kojcu,to mogą występowac takie cuda,ma znaczenie dostosowanie karmika do obsady,zawsze w większej grupie zwierząt jest jakaś hierarchia i mogą nie dopuszczać do żarcia i z biegiem czasu mogą nastąpić duże różnice wagi[własne obserwacje]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Maciory są odrobaczane , teraz mam akurat 15 koiec 4 -6 m paśnik 3 stanowiskowy ale 3-4 szt wyraznie odstają od reszty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Mesi to nadal może być mykoplazma nie wiem dokładnie co masz w chlewni jakie wirusy itp ale w moim przypadku szczepienie na myco w 3 tygodniu to zdecydowanie za późno wcześniej szczepiłem w 2 tyg życia a teraz zacząłem w pierwszym tygodniu, szczepię suvaxyn mh one w twoim przypadku istnieje ryzyko że świnie zakażają się wcześniej + być może jakaś immunosupresja powoduje że szczepienie nie jest efektywne, obecnie szczepię w pierwszym tygodniu bo 2-3 dnia dostają żelazo z witaminami i draxinem, który działa 7 dni i staram się w ciągu tych 7 dni podać szczepionkę. Robię tak od wakacji ale widać lepsze efekty szczególnie przy takim wilgotnym roku (wentylacja grawitacyjna)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

piotr, ta profilaktyka mi się bardzo podoba. A jakie zelazo witaminami dajesz? Ja każdemu polecam szczepienie na myko i cirko u macior. Odkąd szczepię i maciory mam dużo mniejsze problemy z kaszlem i świnie jakby były równiejsze przy sprzedaży(nie ma takiej różnicy w kojcach) A i ten draxxin do dodajesz do żelaza czy osobną igłą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Dawałem żelazo z Puław Ferran 2ml czy jakoś tak a teraz daję z Bayernu nie pamiętam nazwy po 1 ml jest troszkę droższe ale jest łatwiej dostępne bo w innej postaci plus stężenie żelaza jest dwa razy większe czyli wychodzi na to samo do tego 0,9ml multiwitaminy i 0,1ml draxin na sztukę wszystko do jednej butelki i podaje ale staram się roztwór robić zawsze na świeżo chyba że czasem jakaś resztka zostanie to trudno czeka na później. Też zastanawiałem się czy zacząć szczepić lochy czy może podwójnie prosięta bo w zeszłą zimą była tragedia z kaszlem mimo szczepień co chwilę doksy z tiamuliną szło i musiałem coś zmienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Własnie niewiem czy to nie myco nieraz zakaszlą , czy szczepienie od myko i cikro macior wystarczy , czy trzeba by też prosiaki szczepić , używa ktos żelaza z selenem czy jakoś tak nie pamietam nazwy niby wystarczy raz podać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj