tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

1rajdzik    15

Do żalenia się na temat cen to chyba jest jakiś specjalny temat :) Cóż panowie poradzić jak soje kupujemy w dolarach...


all rights reserved

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Nie wiedziałem gdzie o to zapytać, więc pisze tutaj... Jak nakarmić prosiaka zaraz po urodzeniu skoro jest ich aż 15 i jeden jest mniejszy i nie dopuszczają go inne do chlania mają 2 dni czy jest jakaś receptura na mleko w butelce do dokarmiania?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jackassiu    50

Mam takie pytanie: jak jest z pobieraniem takiego zgniecionego zboża przez świnie (w różnych grupach wiekowych)? Czy pasza w postaci tych "płatków" jest chętniej zjadana niż śruta?. I jak jest z mieszaniem tych "płatków" z koncentratami? Ponieważ jest do kupienia gniotownik z Sipmy za 3 tys zł. praktycznie nie używany i zastanawiam się czy warto zakupić taki sprzęt.

 

Ten post tu bardziej pasuje <_<

Edytowano przez andrzej2110

Człowiek to nie maszyna - nie dostaniesz części zamiennych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robigal    0

Do Dawid777 są gotowe preparaty mlekozastępcze w proszku które rozrabia się z wodą.

 

Przepis domowy:

0,5 litra mleka,

1 łyżeczka soli,

2 łyżki stołowe cukru,

2 łyżki stołowe śmietany

Całość gotujemy po wystygnięciu dodajemy 2 żółtka.

Jeżeli będziesz dawał mleko prosto od krowy to nie dodawaj już śmietany.

Podawanie przez smoczek jest kłopotliwe, ze względu gdyż trzeba to robić często. Ja Ci proponuję wstawić jakieś płaskie naczynie nie za duże i nie za głębokie (najlepszy kafel od pieca, jest dość ciężki i nie będą wywracać) i umoczyć pyszczek. Bardzo szybko się naucza i będą same pić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid777    0

Dzięki @robigal ja mam takie mini poidło z butelką czy to będzie dobre? I czy będą umiały z tego pic? A i jeszcze jedno po jakim czasie te gotowe preparaty kisną? Co ile trzeba wymieniać na świeże czy jak cały dzień postoi to nic prosiakom nie będzie?


“Sukces, to robienie tego, co chcesz robić, kiedy chcesz, gdzie chcesz, z kim chcesz, tak długo, jak tylko chcesz.” Anthony Robbins
Sprzedam: rozsiewacz rauch zs(a) komet, rozsiewacz kuhn zsa 450 hydr, rozrzutnik czarna białostocka, przyczepę 3.5t niską wywrotkę zarejestrowaną, agregat ścierniskowy kongskilde vibro-flex 9 łap, Prasę z224/1, alufelgi 18" BMW m3 styling 72

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vvu    0

Ja kiedyś miałem, 700 zł ale to było z rok temu. No w porównaniu do mieszanki z koncentratem Sano to 2 tyg wcześniej są. Jak zboże jest po 60 zł to się bardziej opłaca sprzedać i kupić paszę.


ROLNICTWO TO WARSZTAT PRACY POD GOŁYM NIEBEM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

Myślę żeby kupić jakieś 100 prosiaków i żywić je paszą pełnoporcjową co wy o tym sądzicie opłacalny jest taki interes?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2227

No na pewno

Z choinki się urwałeś? Nie wiesz jaka cena za prosięta? Chcesz to kupuj ale jedyne co zarobisz to obornik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel330    1

Ja prosiętom od 3 tygodni daję śrutęz mieszanki zbożowej jęczmień jary pszenica i troszke wosa i do tego starter(granulki) potem też ta sama pasza ze zboża i presstarter firmy Sano protamino Pigi :) kiedy już przestaję dawać Pigi to do śruty zbożowej midomielam żyto i owies i prowit Sano protamino premium forte i tak dostają do końca swego żywotu ;)

PS dodaję też i otręby pszenne od 1 miesiąca życia prosiąt


Ursus c-330 na 10 ha wystarcza ale przydało by sie jakieś c-360 3p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Ja tucznikom daje młóto+śruta+koncentraty potem woada do osobnego koryta i te pasze polewam serwatka rosna jak na drozdzach ;)

pozdro


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nimar1999    0

Mógłbym mi ktoś napisać ofertę koncentratów de heus dla tuczników, jaka cena i jakie zawartości białka, lizyny itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie przeprowadzam mały eksperyment na grupie tuczników 6 sztuk. Do paszy, którą sam sporządzam tj śruta z jęczmienia, pszenicy i pszenżyta oraz sanocid, dosypuję mlekopan firmy Trouw nutrition dla cieląt - worek 25 kilo kosztuje 75 zł. Myślę, że ten woreczek wystarczy mi na cały okres tuczu dla tych 6 sztuk. Na dzień dzisiejszy tuczniki mają ok 60 kg. sypię ok 150 g/dzień na 6 sztuk. Jak na razie zużycie paszy jest na tym samym poziomie ale przyrost większy niż tuczników żywionych tradycyjnie. Ale dokładne wyniki podam jak zakończę eksperymencik.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

Kolego sprawdzone porady, ten eksperyment nie ma sensu. Po pierwsze w tym mleku jest dużo laktozy za którą płacisz a świnki trawią ja max do 20 kg masy ciała, później nie produkują laktazy-enzymu rozkładającego laktozę. Pozornie pozytywny efekt możesz zauważyć bo zwiększyłeś ilość białka w dawce dziennej, ale rozsądniej jest tego białaczka dosypać w postaci poekstrakcyjnej śruty sojowej czy rzepakowej. To mleko kosztuje 3zł za kg i jak sądzę ma sporo mniej białka od soi którą obecnie kupisz za 1,8zł. Zapytać jeszcze chciałbym czy w twoich paszach jest jakiś premiks bądź koncentrat?? Bo nic nie piszesz na ten temat. Napisz tez co według Ciebie znaczy żywienie tradycyjne. pozdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy nie ma sensu to się okaże po zakończeniu. Jeśli wynik nie będzie mnie zadowalał to nic się przecież nie stanie. W żywieniu tuczników trzeba ograniczać udział białka. Nie liczy się ilość ale jakość białka. Zwiększając ilość białka musimy pamiętać aby dostarczyć więcej energii aby mogła przetworzyć białko. Nadmiar białka to choroby dla tuczników, bo nadmiar wydalany jest w postaci mocznika i amoniaku. W mlekopanie jest dość duża ilość energii i witamin. Żywieniem tradycyjnym nazwałem żywienie tuczników paszami bez mlekopanu, receptura nie jest tajemnicą. Śruta z jęczmienia, pszenicy, pszenżyta, sanocid, śruta rzepakowa, protamino premium forte. Wszystko w odpowiednich proporcjach dobranych do masy tuczników. Średnia zużycia paszy na 1 kg przyrostu wynosi u mnie 3 kg na głębokiej ściółce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pietras892    945

To podobnie jak u mnie masz zużycie paszy tylko że ja daje zamiast pszenicy trochę łubinu moim zdaniem lepie rosną... zauważyłem że premium forte zmniejsza dużo zużycie  i podnosi jakość mięsa jest dobra ostatnio zdałem 150 sztuk mięsność 56% co do białka to wątpliwa sprawa wg mnie że sanocid coś da... możesz mieć lepsze przyrosty dlatego że gniazdo małe... ale pochwal się jak zakończysz eksperyment.

 

pzdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adammm    0

To wszystko prawda, ale do zwiększenia energii używa się oleju a nie preparatów mlekozastępczych. Ktoś mądry już to zbadał i po to jest mleko dla młodych prosiąt że jest źródłem najlepszej formy energii jaką można im dostarczyć, czyli cukier mleczny - laktozę. W miarę upływu czasu zwierzęta przestają ją trawić więc energię dostarcza się w postaci innych komponentów. Oczywiście jakość białka się poprawi wraz z podaniem mleka i smakowitość także więc świnki urosną szybciej i może nawet mniej zużyją paszy. Wniosek jest jednak taki że ten efekt uzyskać można tańszymi i lepszymi komponentami dla tej grupy wiekowej. Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O to mi chodzi aby urosły szybciej i zużyły mniej paszy. Jak na razie to zużycie paszy może niewiele mniejsze ale za to przyrost większy widoczny gołym okiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

Koledzy wasze świnki przy karmnikach też tak walczą? Na karmnik jednostanowiskowy mam 11 sztuk prosiaków takich 20 kilogramowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

A pasza jest non stop w karmiku??


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Koledzy wasze świnki przy karmnikach też tak walczą? Na karmnik jednostanowiskowy mam 11 sztuk prosiaków takich 20 kilogramowych

 

Jednostanowiskowy to nie bardzo. Lepiej mieć dwu a najlepiej trzy stanowiskowy. Tak przynajmniej jest u mnie. I żadne świnie nie walczą o dostanie się do paszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek321455    9

Tak pasza jest ok bo to pełnoporcjówka. Ja podejrzewam że one muszę się przyzwyczaić do tego karmnika i nauczyć się jeść z niego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj