Skocz do zawartości
tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Styrciak    8

No to chyba macie jakas mega droga wode wiesz zeby zaplacic na kwartal 300 musisz zuzyc u nas 30 tys m3 wody wiesz ilo to jest ?  U mnie tez sasiedzi tez tyle placa i kazdy ma jakas hodowle. Kolega przy 30 ha ornej wykonujac nawet tzry opryski na hektar zuzyjesz 30*3*300 l=90*300=27000 tys la watpie zebys tyle posiadal i musisz pamietac ze opryski wykonujesz od wrzesnia do czerwca nastepnego roku a nie w jednym kwartale wiec jakos mi ten Twoj rachunek dziwnie wyglada no chyba ze jest was 10 w domu i kazdy na jedna kapiel zuzywa 500 l :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie masz żadnego zysku na tym bo nie kończysz z produkcją i musisz kupić kolejne prosiaki wiec dokładasz tak wynika z twojego wyliczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1490    5

No to chyba macie jakas mega droga wode wiesz zeby zaplacic na kwartal 300 musisz zuzyc u nas 30 tys m3 wody wiesz ilo to jest ?  U mnie tez sasiedzi tez tyle placa i kazdy ma jakas hodowle. Kolega przy 30 ha ornej wykonujac nawet tzry opryski na hektar zuzyjesz 30*3*300 l=90*300=27000 tys la watpie zebys tyle posiadal i musisz pamietac ze opryski wykonujesz od wrzesnia do czerwca nastepnego roku a nie w jednym kwartale wiec jakos mi ten Twoj rachunek dziwnie wyglada no chyba ze jest was 10 w domu i kazdy na jedna kapiel zuzywa 500 l :P

 

Witam to moja ostatnia odpowiedz  kolego chyba wogóle mie wiesz ile wody potrzebuje tucznik , u mnie wychodzi średnio 8-9 litrów dziennie a lochy karmiące grubo ponad 20 litrów więc jak piszesz że cały czas 100 szt to u mnie 100* 9 = 900 l * 30 dni to 27000 l RAZY KWARTAŁ TO 81000 L U MNIE CENA NETTO  2.88 ZA M3 WIĘC  rachunek prosty a na mycie rąk też chociaż raz na jakiś czas  a cena forte nie znalazłem poniżej 60 za worek bez względu na ilości średnio przy jednej palecie wychodzi 64 zł

jeżeli bardzo się myle to mnie poprawić

ps PAMIĘTAJ JAK BĘDZIESZ KIEDYŚ CHODOWAŁ ŚWINIE TO DOSTĘP DO WODY JEST NAJWAŻNIEJSZY BEZ WODY CZYSTEJ TO NAWET CZEKOLADY NIE ZEŻRĄ A KARMIĄCA LOCHA GDYBY NIE MIAŁA WODY 3 GODZINY TO BY CHYBA POIDŁO ZEŻARŁA .POZDRAWIAM I DUŻO ZAMÓWIEŃ W 2015 ROKU ŻYCZĘ

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl


Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

 

Witam

Przedstawie moje wilyczenia na dzien dzisiejszy: 

Dotyczy 35 szt pochodzacych z zakupu ( ceny rynkowe na stan 03,01,2015)

Zakup prosiat (ok 15 kg) : 35 szt x 140 zł = 4900 zł

Waga sprzedazy : ok.120 kg 

Czas tuczu : 120 kg - 15 kg = 105 kg przyrostu

Sredni dobowy przyrost ok. 850 g na dobe co daje nam 123 dni tuczu 105/0,85=123 dni

Zuzycie paszy na 1 kg przyrostu : 2,85 kg co daje nam na tucznika (105x3 kg = 295 kg) 315 kg paszy 

Na 35 szt, potrzebujemy : 35 sz x 295 kg = 10,32 t paszy 

Skład paszy : 85 % zboza i 15 % koncentrat Sano protamino Forte 40 % białka + zakwaszacz Selko Cid

Koszt przygotowania 1 t. paszy : 

15 % koncentrat = 330 zł 

20 % kukurydza  = 120 zł

15 % owies         = 67 zł 

25 % jeczmien    = 160 zł 

10 % żyto            = 42 zł 

15 % pszenzyto  = 75 zł

zakwaszacz        = 10 zł

Suma                  = 804 zł 

Cena paszy : 10,32 t x 804 = 8301,3 zł 

Kwota sprzedazy: 35 szt x 120 kg=4200 kg x 0,97 = 4074 kg x 3,95 zł=16092,3x 1,07 = 17218,76 zł

Zysk : 17218,76 zł - 8301,3 zł - 4900 zł = 4080,46 zł 

Zysk dzienny : 4080,46 zł / 123 dni = 33,17 zł 

Do tego trzeba doliczyc koszt obslugi wet, 5 zł do szt 

Wody i energi nie licze poniewaz jest ti maly procent kosztów przy moich budynkach ktora ma naturalna grawitacyjna wentylacje . 

Prosze o komentarze smile.png

 

nie masz żadnego zysku na tym bo nie kończysz z produkcją i musisz kupić kolejne prosiaki wiec dokładasz tak wynika z twojego wyliczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styrciak    8

Ale Ty jestes dziwny czlowieku ! chyba malo klas skonczyles skoro nie potrafisz nawet czytac ze zrozumieniem! Przeznaczas w tym wypadku na inwestycje okolo 130 tys a zyskujesz 17200 wiec chyba Ty nie masz pojecia wogole o inwestowaniu i obrocie pieniedzmi jesli jakiekolwiek posiadasz :)

I nie musze ciagle kupowac prosiat bo mam swoje lochy wiec kupnem tylko uzupelniam do w miare pelnej obsady zeby kojce caly czas byly pelne :)

Widze ze co niektorzy maja malo wspolnego z obrotem gotowka i nie wiedza jak sie zarabia pieniadz e nawet w rolnictwie z ktorego o dziwo sie utrzymuja.

to tak samo jak z ukladanie u kogos kostki

Wchodze na podworko 1000 m2 musze na miesiac poniesc koszty wkład rzedu 65/70 tys a po miesiacu rolnik wyplaca mi 100 tys plus vat i juz mam wypracowany nie maly zysk .

Tak samo w hodowli najpierw trzeba zainwestowac zeby zyska . Pamietaj jak z kazdej złotówki zronisz 1,2 - 1,3 to jest super to taka podstawowa marza w handlu cz obrocie towarami


Gmina Mycielin cena wody 1.26 netto za ostatni kwartal :)

I kolego dlaczego robisz wyliczenia tylko dla wielkich tucznikow po 120 kg kiedy to faktycznie zuzywaja duzo wody ?Tucz odbywa sie cztery miesiace i przez dwa i pol pierwszych miesiecy tej wody pobieraja znacznie mniej .Wiec zastanow sie co piszesz.

Kazdy ma inna sytuacje w gospodarstwi i rozne zyski .

Robilismy kiedys u Rolnika kolo Konia i cala wode na gospodarstwo prawie 75 szt dojnych i mlodzierz czerpał z hydrantu ktory kiedys mu pracownicy gminy postawili na podworku za pare flaszek wodki a zysk nie milosierny .

 Nie kazdy placi 3 zl za m3 wody i nie kazdy pobiera ja z wodociagu jest tez cos takiego jak studnia glebionowa kolega no chyba ze U ciebie jeszcze cos takiego ie dotarło :P

 


a i jeszcze jedno jak Ci locha karmiaca wypija na dobe 20 l to ona chyab tylko o wodzie zyje !

Napewno u mnie lochy na porodowce takiej ilosci wody nioe poieraja bo wiesz ile trzeba pic ze smoczka zeby wypic te 20 l?

 


Ogolnie rzecz biorac przyjmuje sie ze trzoda zuzywa sredio 6- 7 % wody w stosunku do masy ciała w okresie mieszanym lato - zima :)Wiec reszte policz sobie sa no chyba ze Twoje pija jak kroy :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie obrażaj mnie bo też siedzę w tej branży świńskiej i komentarz dotyczy  twojego wyliczenia i nie piszesz w nim że masz lochy 

prosto wynika że tracisz  na tych świniach jasno napisałeś 

Zysk : 17218,76 zł - 8301,3 zł - 4900 zł = 4080,46 zł-następne prosiaki-4900= -819.54

sam tak piszesz 

Edytowano przez szymon1089

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styrciak    8

a napisalem gdzies ze kupuje nasepne prosiaki? czytanie ze zrozumieniem sie klania a nie tylko po lebkach :D


I dlaczego kolego odliczasz koszt zakupy z zysku jedej sprzedanej parti a nie z zysku do ktorej ten zakup prosiat dotyczy ?

Patrz masz 13 tys kupujesz prosie , pasze, hodujesz masz 17500 tys tak?

i znowu przeznaczasz 13 tys na rzut znowu sprzedajesz i znowu masz 17500 i tak w kolko a nie tak jakTy liczyles ze zarobisz te cztery tysie i musisz z tego kupic prosiaki a z ta reszta 13 tys co robisz ? przepijasz ?;P


Jakby kazdy tak liczyl tak jak Ty to nikt by nie zarobil a jednak jakos ludzie zyja i inwestuja caly czas :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a nie kupujesz kończysz z produkcją?

zboże mógł byś sprzedać

sam jestem zdenerwowany ceną bo dokupuje zborze

Edytowano przez szymon1089

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jaco25    262

Panowie a nie zastanawialiście się nad własną studnią głębinową? macie swoją wodę nie oglądacie się na nikogo. Ja mam studnie przy domu dla siebie i świń, a drugą jakieś 1,5km od domu na opryski i bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

machtomi    5

NIe ma szans aby forte zakupić w cenie 55zl /25kg ( Ja miesięcznie kupuje tonę koncentratu i place za forte 67zł)

 

A z tego co pamiętam forte ma 39% białka 

 

No mieszalnik mam ze srutownikiem bijakowym wiec do tej pory z trawieniem owsa nie bylo problemu : A jesli chodzi o Protamino Premium Forte to tona kosztuje 2310 zł ale u tego goscia co biore pasze przy zakupie powyzej 1500 zł obowiazuje rabat 5% wiec tona wychodzi 2200 :) Przy zakupie powyzej 1000 zł 3 % i powyzej 500zł 1 %. Takie ma zasady sprzedazy wiec nie warto jezdzic po dwa worki tylko od razu kupujesz dwie palety i masz spokoj na trzy cztery miesiace :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styrciak    8

Moglbym sprzedac zboze ale wole uchowac swinki bo zawsze drozej wychodzi tona zboza przetworzonego niz sprzedana na skup nie usmecha mi sie sprzedawac zboza po 500 zł . Ludzie teraz dzwonia i sie pytaja czy nie chce zboza po 550 bo u nas na mlynie za zyto placa 420 netto a pszenzyto 490 .

No dalej prosukuje ale zrozum ze na dalsza produkcje tych 35 sztu przeznaczasz tylko 13 tys razem z zakupem prosiat a nie cale 17500 ktore dostales za tuczniki to chyba nie jest take ciezkie do zrozumienia .

 Albo w inny sposob to wytlumacze :P

Masz 13000 tys zł inwestujesz to w zakup prosiat i paszu itd. po trzech miesiacach srzedajesz i otrzymujesz 17590 tak?>

i dalej kolejny rzut znowu bierzesz z tych 17500 te 13000 tys chodujesz po trzech mce sprzedajesz i otrzymujesz 17590 tak i do tego dodajesz te 4000 ktore zostaly Ci z pierwszego rzutu i razem mamy juz 21590 tak :P no to chyba jest juz najprostsza forma przedstawienia tego tak abys mogl zrozumiec co to zanaczy inwestycja w tucz i otzrymywanie z niego zysku :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

lepiej jechać na premiksie bo wiesz co dajesz ja daje premiks od września i świnie szybciej rosną a co za ty idzie mniej zjedzą bo krócej trwa tucz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styrciak    8

Kolego machtomi widzisz kolega 1490 dzwonil i od reki dostał 60 zł za worek bez zadnych negocjacji i bez wczesniejszego nakiegokolwiek zakupu w tej firmie :P wiec raczej mozna :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

rozumiem  jeszcze może policzyć obornik lub gnojowice bo też zostaje

obornik po 50zł za tone w moich okolicach chodzi

ale swojej pracy nie liczysz

Edytowano przez szymon1089

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styrciak    8

Te chcialem przejsc na premiks LNB i srute sojowa ale dla mnie przygotowanie paszy zajmowalo by duzo czasu a ja go nie mama wiec zostaje narazie przy koncentracie . Pewnie na tonie paszy moglibysmy zaoszczedzic kilkadziesiat zł ale za to dluzszy czas przygotowania i jeszcze trzeba odpowiednio zbilansowac dawke . Ale narazie z wynikow z Sano jestem w miare zadowolony bop jak mowilem w skladzie ma tylko soje bez rzepaku i innych materialow bialko pochodnych wiec ze strawnoscia powinno byc ok.


Na upartego moglby doliczyc tez obornik i gnojowice ale ja tego nie zrobilem bo ktos powie ze roznie dobrze ta slome mozna by bylo sprzedac ale obornika nigdy bym nie sprzedal zaden nawoz nie zastapi dobrze nagnojonej ziemi przynajmnie tych nizszych klas ,

Wiadoma nawozy sztuczne sa dosc drogie i im wiecej obornika tym lepiej wzrata wydajnosc i maleje koszt wyprodukowania 1 tony ziarna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja tez biore ze sano i daje min kiszone ziarno kukurydzy co obniża koszty

trzeba czekać na poprawe ceny

Edytowano przez szymon1089

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

machtomi    5

62zl/NETTO

Witam koledzy czy możecie się wypowiedzieć po ile kupujecie SANO FORTE jeżeli ktoś ten dodatek stosuje pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

mi wczoraj przywiozl dla tucznikow 750kg po 66zl za worek... stanial 3zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jan2130    17

 

Witam

Przedstawie moje wilyczenia na dzien dzisiejszy: 

Dotyczy 35 szt pochodzacych z zakupu ( ceny rynkowe na stan 03,01,2015)

Zakup prosiat (ok 15 kg) : 35 szt x 140 zł = 4900 zł

Waga sprzedazy : ok.120 kg 

Czas tuczu : 120 kg - 15 kg = 105 kg przyrostu

Sredni dobowy przyrost ok. 850 g na dobe co daje nam 123 dni tuczu 105/0,85=123 dni

Zuzycie paszy na 1 kg przyrostu : 2,85 kg co daje nam na tucznika (105x3 kg = 295 kg) 315 kg paszy 

Na 35 szt, potrzebujemy : 35 sz x 295 kg = 10,32 t paszy 

Skład paszy : 85 % zboza i 15 % koncentrat Sano protamino Forte 40 % białka + zakwaszacz Selko Cid

Koszt przygotowania 1 t. paszy : 

15 % koncentrat = 330 zł 

20 % kukurydza  = 120 zł

15 % owies         = 67 zł 

25 % jeczmien    = 160 zł 

10 % żyto            = 42 zł 

15 % pszenzyto  = 75 zł

zakwaszacz        = 10 zł

Suma                  = 804 zł 

Cena paszy : 10,32 t x 804 = 8301,3 zł 

Kwota sprzedazy: 35 szt x 120 kg=4200 kg x 0,97 = 4074 kg x 3,95 zł=16092,3x 1,07 = 17218,76 zł

Zysk : 17218,76 zł - 8301,3 zł - 4900 zł = 4080,46 zł 

Zysk dzienny : 4080,46 zł / 123 dni = 33,17 zł 

Do tego trzeba doliczyc koszt obslugi wet, 5 zł do szt 

Wody i energi nie licze poniewaz jest ti maly procent kosztów przy moich budynkach ktora ma naturalna grawitacyjna wentylacje . 

Prosze o komentarze smile.png

 

 

Witam dawno tak sobie humoru nie poprawiłem 5 zł koszty weterynaryjne dobre i Sano po 55 zł za worek pokażę to doradcy dlaczego u nas 10zł drożej sprzedają   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styrciak    8

A jakie masz kolego koszty weterynaryjne jak kupujesz prosiata szescio - siedmio tygodniowe ktore sa juz zaszczepione zelazem i wykstrowane i szczepione na kulawizne bo takie wszystcy sprzedaja :) co >? katar jeszcze maja Oj Janek Janek popraw sie :) A co do cen to dla nie ktotych cena jest normalna ale widac co nie ktorzy nie potrafai sie pogodzic jak to ich sprzedawca w tylek robi :P Wiesz na czym polega handel ? Na negocjacjach przede wszystkim i trzeba sie targowac ,

 Tobie ubojnia czy posrednik ceny ustalaja wiecej Ci nie da i h... : P a Ty idziesz po koncentat gosc Ci mowi 70 zł a Ty na to poprosze palete :P i wg Ciebie jest ok ?

Nie tzeba mowic z Piasta woza po 58 wiecej jak 55 nie dam i tyle i gosc i tak sprzeda bo woli cos sprzedac niz nic :P

No ale nie ktorzy maja z tym problem niech was kroja jak chca . Przeciez rolnik zaplaci bo ma :Di tak srednio powiedzmy 200 workow w roku po 12 zł i juz mamy 2400 zł ale dla Ciebie Jan to pewnie grosze bo Ty jestes hodowca dobroczynca ktory sie nie targuje i sprzedaje po tyle i ile mu powiedza :P Jak tak by wszyscy robili to juz dawno by bylo pozamiatane :)

Wiadomo jak masz 10 sztuk to nic nie ugrasz ale jak przyjerzdzaja po 50 -60 sztuk i mowia wam 3,60 to pokazcie i brame i albo dajecie 3.80 albo wypad i sie zgodza bo nie wszedzie ktos ma 50 szt w jedym miejscu i im sie oplaca dolozyc 20 gr niz jedzic caly dzien po gminie i zbierac 50 szt Zrozumcie to wkoncu !

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

KULAWA_KOZA    88

Panowie ale co tu liczyć świnie sa nieopłacalne i już ............ja się już z tego wyleczyłem i nie hoduje ich Bo jak ostatnio policzyłem koszt zakupu prosiąt , pasze, zboże itd to na 14 sztukach zarobiłem 1000zł :lol: :lol: :lol:  Taki interes ze świniami , a dzięki Bogu ze mi żadne nie padło....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Styrciak    8

Na 140 szt. zarobilbys 10 tys :P Wiadomo jak ktos sprzedaje 2o szt rocznie to dla niego raczeja hobby i zabawa niz sposob na zarabianie pieniedzy:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


KULAWA_KOZA    88

Już nie pamietam to było z 3-4 lata temu chyba.Od tej pory wyleczyłem się z trzody chlewnej.Z trzody chlewnej jedynie co się opłaca to mieć z 10 macior i sprzedawać prosiątka , pod warunkiem że prosiątka są ładne, nie jakieś krety itp. :lol:  Myślałem kiedyś o tym ale że mam dobrą i stałą prace to nie mam czasu bawić się w to .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się


  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez danielm18
      Witam!
      Mam pytanie a mianowicie chciałbym się dowiedzieć do jakiej wagi mogę wyhodować 2 tuczniki w wadze początkowej 18-20 kg mając do dyspozycji 1 tone paszy własnej kompozycji z dodatkiem koncentratu.
       
       
       
      Skład paszy:
       
      jęczmień-300 kg
      pszenica-350 kg
      otręby pszenne-60 kg
      koncentrat 36%-125 kg
      ziemniaki-100 kg
      kukurydza-40 kg
      chleb suchy-25 kg
       
       
      Powiedzcie mi jeszcze w jakim okresie czasu zjedzą tone tej paszy.
       
      Pozdrawiam wszystkich użytkowników tego forum
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
×