tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

lebek5    55

Witam! Chciałem się zapytać ile i jakim dużym tucznikom można dawać bobik i ile koncentratu do tego? a konkretnie chodzi mi o stronga z nutreny 40% białka, a zboże do tego to większosc jęczmienia, trochę pszenżyta i pszenicy.Jeśli mógłby ktoś ustalić mi proporcje z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gibus    1

krzychu18 probowałęm dawac z serwatką i kiszonka z qq, wysłodków nie chciały jesc zostawiały w korycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elemer    20

@Bobek w jakim celu dodajesz kwas mrówkowy? Olej dajesz roślinny byle jaki dostaniesz oby tani?


Sprzedam Siarczan wapnia wraz z transportem. Najtańsza forma siarki i wapnia. Zapraszam chętnych do kontaktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Teraz dajemy mieszankę kwasów. Głównie w celu obniżenia pH w żołądku, w celu polepszenia strawności, wykorzystania paszy. No i profilaktycznie na poprawę zdrowotności. Teraz stosujemy mieszankę wielu kwasów tylko nie pamiętam który czy Sorbocid, czy Witacid.

 

Olej sojowy głównie, rybny często trafia się nieświeży. No i czasem jak zabraknie to rzepakowy z biedronki. biggrin.gif

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

Czytam dosyć uważnie to co piszecie tak samo jak wy zajmuje się hodowlom świń co prawda jestem dosyć młody ale swoje wiem. Każdy ma własną technikę żywienia trzody ale każde gospodarstwo którego dochód w większości pochodzi z świń próbuje zmniejszać koszty produkcji.Bądźmy szczerzy kupno gotowych mieszanek paszowych ani pasz nie jest opłacalne, każdy z was który choć trochę interesuje się tym całej prawdy nikomu nie mówi podajecie składniki pasz ale nie do końca. Premiks dobra rzecz ale każdy chce go zastąpić tańszymi zamiennikami. Mam pytanie ale proszę o szczerą odpowiedź co zamiast premiksu stosujecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

jestem nowy i mam po dziadku gospodarstwo. moze mi ktos pow jak krowie na miedzy ile mam tucznikowi wsypac i czego zeby szybko go utuczyć , dziadek je karmil kiedys śrutem z jeczmienia i przenżyta i przywoził im zupe ziemniaczana z zakładów ziemniaczanych w lublinie bo to było tanie 4 zl za tone i mowil ze na tym dobrze rosnoł ale do wagi 130 kl rosły mu w 7 mie wiec chyba zle rosły , wy mowicie ze tucznik zjada no np 350 kg paszy ale czyli 350 hg paszy podzielic srednio od 30 do 130 kg niech zje 2,5 kg paszy dziennie to daje 140 dni tuczenia , czyli mam mu wsypac 2,5 kg paszy dziennie do koryta , czy o co chodzi zachowajcie te swoje dygresie dla siebie ja jestem prosty mlody rolnik a nie jak polowa ludzi na tym forum ze w każdym temacie wie najwiecej i najlepiej. czyli czyli np dla 10 tuczników dziennie mam im przygotowac 25 kg paszy i w te 25 kg paszy co ma wchodzic co i ile kg a nie jakies % procety sa dobre alejakwiem ile kg paszy mam im przygtowac. licze na mile i sesowne odpowiedzi . odpisujac na te pytanie pomożecie wielu osobom na tym forum milego odpisywania. aa i sprzedalem dzialke budowlana i planuje postawic obore z suporeksu o wymiarach 20 na 10 m taka 4 sciany dach strop kojce porobil bym sam z rurek i pretów metalowych albo poprzegradzał bloczkami pytanie czy 70 tys wystarczy mi na materiał roboty nie licze bo robic by kto miał tylko sam material suporeks blacha strop cement jak liczyłem srednio wychodzi jakies 60 tys ale moze ktos ma wieksze doswiadczenie niz ja teorie moge przeznaczyc do 110 tys ale nie kupie sobie ciagnika. z materiałem nie ma problemu wujek ma lochy w.b.p wiec sprzedał by mi je a ja bym mu oddal kase za sprzedaż 1 miotu, z jednej strony kojce o wymiarach 4 szer 5 dłu to by bylo 5 kojców po 20 m2 czyli zmiescilo by sie 100 tuczników a z 2 strony kojce o wymiarach 2 na 2 dla loch ich by sie zmiescilo 10 ktore by mi dawały ok 100 prasiat na 1 miot po odstawienu trafiały by do kojców grupowych tam by byly trzymane 6 mies sprzedawane i wstawiany 2 mioot czyli ok 200 tuczników rocznie czy dam rade je wychodowac na 20 ha ziemi co by mi dawalo ok 80 ton zboza jak rok słabszy to dokupywał bym wiec czy wystarczy mi rocznie 80 ton zboża + pasze pełnowartosciowe na 200 tuczników do tego moze ta zupe ziemniaczana bo ona jest tania 4 zl za tone i moge jej brac do woli i serwatka z mleczarni. moge licyc na jakies dochody przy 200 tucznikach nie mowie o luksusie na to nie licze w polskiej huśtawce cenowej .

Witam kolego.

Nie jestem ekspertem w zakresie żywienia i utrzymania trzody chlewnej ale podziele się z Tobą swoją wiedzą. Ale powoli i po kolei. Mówisz o budowie zanim ją zaczniesz proponuje pojedz to inspektoratu weteraryjnego lub do ODR-u i poproś i dowiedz sie jakie obecnie wymagania obowiązują chodzi o dobrostan itd bo co z tego że wpąpujesz kasę jak ktoś cie podpier..... i dadzą ci zakaz sprzedarzy bo nie spełniach wymogów. zapytaj po ludzku co można tam troche pominąć a co jest priorytetem spróbuj po ludzku porozmawiać może coś ci podpowiedzą :) masz już jakieś budynki do dyspozycji ? jaką baze paszową masz ?

 

Czytam dosyć uważnie to co piszecie tak samo jak wy zajmuje się hodowlom świń co prawda jestem dosyć młody ale swoje wiem. Każdy ma własną technikę żywienia trzody ale każde gospodarstwo którego dochód w większości pochodzi z świń próbuje zmniejszać koszty produkcji.Bądźmy szczerzy kupno gotowych mieszanek paszowych ani pasz nie jest opłacalne, każdy z was który choć trochę interesuje się tym całej prawdy nikomu nie mówi podajecie składniki pasz ale nie do końca. Premiks dobra rzecz ale każdy chce go zastąpić tańszymi zamiennikami. Mam pytanie ale proszę o szczerą odpowiedź co zamiast premiksu stosujecie ?

Pewnych rzeczy nie da się kolego zastąpić jeśli nie chcesz stosować premiksu to dawaj pasze białkowe energetyczne i aminokwasy w czystej postaci i witaminy i już masz zastąpiony premiks :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xabi32    6

A co powiecie na temat samego karmienia otrebami jeczmienymi mam sposob załatwic sobie 30 kg w worku tych otrab tylko ze musze wziasc 2 tony i dawał bym tylko same otreby jeczmiene i do tego serwatka i powiecie ile czasu bym mi rosły te tuczniki.tone kosztowała by mnie te otreby 500 zł a normalny jeczmien 750 zł czyli mam zaoszczedzone 250 zł ale jesli chciałbym kupic pelnoporcjówke dla swin to był by koszt prawie 1150zł za tone .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

Ha ha ha xabi32 tak to sobie możesz karmić jak masz 2 świnki dla siebie na ubój. Jeśli myślisz o prawdziwej hodowli trzeba zainwestować w dobrą paszę, innego wyjścia nie ma. <_<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

Co do tematu otręby jęczmienne mogę wiele powiedzieć stosowałem,niema co się śmiać ale zależy o jakie otręby chodzi, czy o same "skóry" czy o takom drobną kaszkę po przesiewie kaszy. A na temat odpowiedzi na moje pytanie o zamiennik premiksu to sprawa ma się tak, o udziale białka i aminokwasów to ja wiem ale chodzi o to jakie ilości muszą być składników aby uniknąć np: tak zwanej obżękówki i co można zastosować aby uzyskać lepszy przyrost masy świń bo w tej chwili mam problem po ostrej biegunce z mojej winy przestały w ogóle przybierać na wadze pasze wyjadają ale efektów zero. W kiedyś był dostępny na rynku stymulator wzrostu teras to ziołowe miksturyn nie wiem co robić zamiast gotowych mieszanek zacząłem kupować składniki i sam produkować bo nie wierze temu co jest tam namieszane. jeśli ktoś ma pomysł co zrobić proszę o rade.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xabi32    6

Co do tematu otręby jęczmienne mogę wiele powiedzieć stosowałem,niema co się śmiać ale zależy o jakie otręby chodzi, czy o same "skóry" czy o takom drobną kaszkę po przesiewie kaszy. A na temat odpowiedzi na moje pytanie o zamiennik premiksu to sprawa ma się tak, o udziale białka i aminokwasów to ja wiem ale chodzi o to jakie ilości muszą być składników aby uniknąć np: tak zwanej obżękówki i co można zastosować aby uzyskać lepszy przyrost masy świń bo w tej chwili mam problem po ostrej biegunce z mojej winy przestały w ogóle przybierać na wadze pasze wyjadają ale efektów zero. W kiedyś był dostępny na rynku stymulator wzrostu teras to ziołowe miksturyn nie wiem co robić zamiast gotowych mieszanek zacząłem kupować składniki i sam produkować bo nie wierze temu co jest tam namieszane. jeśli ktoś ma pomysł co zrobić proszę o rade.

Mi chodzi o te otreby co wygladaja jak normalne zboze zmielone dawałem to wczesniej swinia jak nie mialem zboza i nie wydziałem zeby mi swinie nie rosły w recz przeciwnie i do tego zimniaka uparowanego i swinie rosna az miło patrzyc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

wchodzac tu zawiodlem sie myslalem ze dyskusja bedzie bardziej profesjonalna nie podejmuje puki co dlalogu ale powiem krotko bez dobrej paszy nie ma zywienia i efektow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

Mi chodzi o te otreby co wygladaja jak normalne zboze zmielone dawałem to wczesniej swinia jak nie mialem zboza i nie wydziałem zeby mi swinie nie rosły w recz przeciwnie i do tego zimniaka uparowanego i swinie rosna az miło patrzyc...

 

 

 

Otręby to odpad produkcyjny niema to pełnej zawartości zboża owszem jest ich więcej nisz ziarna ale żeby uzyskać efekt śruty jęczmiennej musisz uzupełniać je innym źródłem białka w twoim wypadku parowanymi ziemniakami rosną owszę ale po ziemniakach a otręby to tylko wypełniacz oblicz koszty parowania i zobaczymy co lepiej się opłaci co prawda weś pod uwagę liczbę świń które żywisz w ten sposób. Ja nie €żywam parowanych ziemniaków do tuczenia świn przy mojej obsadzie jestto zbyt pracochłone i kosztowne . Natomiast stosowałem odpad w postaci drobnej kaszki po przesiewie kaszy jęczmiennej miało to wartość odżywczą i nie wymagało przetworzenia tylko wymieszania z innymi składnikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

W tej chwili mam problem po ostrej biegunce z mojej winy przestały w ogóle przybierać na wadze pasze wyjadają ale efektów zero. W kiedyś był dostępny na rynku stymulator wzrostu teras to ziołowe miksturyn nie wiem co robić zamiast gotowych mieszanek zacząłem kupować składniki i sam produkować bo nie wierze temu co jest tam namieszane. Jeśli ktoś ma pomysł co zrobić proszę o rade. <_<

 

 

 

Nikt niema pomysłu co można w takiej sytuacji zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karat7    32

Sytuacja trochę patowa.Świnie po biegunce nigdy już nie będą dobrze rosły,zależy jeszcze jaka to biegunka.Każda biegunka uszkadza kosmki jelitowe,które póżniej żle wchłaniają składniki pokarmowe.Takim przypadkom trzeba przeciwdziałać z góry.Podstawową zasadą po odsadzeniu to temperatura w odchowalni.W hodowli wielkotowarowej po odsadzeniu stosuje się antybiotyki,oraz inne środki zaradcze jak np.tlenek cynku.Miałem kiedyś takie problemy jak ty,dzisiaj biegunka występuje sporadycznie u pojedynczych sztuk,którą zwalczam antybiotykiem w zaszczyku.Jeśli chodzi o dodatki paszowe to stosój czystą soję,może być mieszana ze śrutą rzepakowa i oczywiście dodatki mineralne.Gotowe pasze uzupełniające posiadają odpowiednią ilość białka,ale to białko ma złą strawność i jest żle wykorzystane.Jeśli chodzi o otręby jęczmienne nigdy nie stosowałem,ale każde otręby posiadają dużo włókna ,a dużo włókna to gorsza strawność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

Aby zapobiegać biegunce u prosiąt stosuje tlenek cynku jest znacznie tańszy oraz wygodniejszy w stosowaniu nisz antybiotyki które są dosyć drogie. Mam pytanie co do paszy, przyczyna braku przyrostu może tkwi w składnikach lub proporcjach. podam skład paszy i prosił bym o ewentualne wskazówki co można zmienić. Na tonę paszy składa się 55% jęczmienia 40% pszenicy i 15% owsa do tego dodaje 50 kg śruty sojowej i 50kg makuchu rzepakowego oraz zakwaszacz na 1 tonę paszy, 1 kg vilocynu i do tego wszystkiego jeszcze 4 kg witamin w których skład wchodzą lizyna, metionina. Proszę o podpowiedzi co można w tym składzie zmienić.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianO1996    2

JAREK6, a żyta im nie dajesz?? Niektórzy hodowcy zamiast zakwaszaczy dodają dodają trochę żyta do paszy i mówią, że wychodzi taniej i po życie świnie szybciej przyrastają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@maxiben to żeby ją rozpocząć proponuję, zacząć od sugestii i uwag, a dialog sam się wywiąże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZETOREK135    0

a jakie koncentraty (marka produktu ) stosujecie i ile moją białka i w jakiej cenie ????

 

 

 

Ja osobiście mam Sano i Stronga (sano ma 42%białka a Strong 40%) ale myślę przejść na ProBio

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

Aby zapobiegać biegunce u prosiąt stosuje tlenek cynku jest znacznie tańszy oraz wygodniejszy w stosowaniu nisz antybiotyki które są dosyć drogie. Mam pytanie co do paszy, przyczyna braku przyrostu może tkwi w składnikach lub proporcjach. podam skład paszy i prosił bym o ewentualne wskazówki co można zmienić. Na tonę paszy składa się 55% jęczmienia 40% pszenicy i 15% owsa do tego dodaje 50 kg śruty sojowej i 50kg makuchu rzepakowego oraz zakwaszacz na 1 tonę paszy, 1 kg vilocynu i do tego wszystkiego jeszcze 4 kg witamin w których skład wchodzą lizyna, metionina. Proszę o podpowiedzi co można w tym składzie zmienić.

 

 

i ty się dziwisz że świnie Ci się posrały, przy takim składzie?? makuch rzepakowy dla świń to tylko w tuczu.Słyszałeś o substancjach anty żywieniowych?? Nie dość że uszkodziłeś kosmki jelitowe to jeszcze wątroba dobrze dostała, dlatego świnienie rosną,ale pewnie w włos. Po drugie masz za dużo włókna w paszy, pasza dla prosiaków powinna go zawierać ok 3%,za mało też dajesz tlenku cynku,powinieneś dać 3 kg/t paszy.Co możesz zrobić,po pierwsze temp w budynku najlepiej ok 26-28 stopni,jeśli nie masz takiej możliwości zrób jakąś budę z presaków i wykładziny aby tam miały ciepło. No i zmienić musisz pasze tylko nie gwałtownie. Ja dla prosiąt odsadzonych stosuje taką oto mieszankę(500kg paszy) : 15kg jęczmień , 190 kg pszenicy, 150kg kukurydzy, 12,5kg pełno tłuste ziarno soi, 40kg śr.sojowa, 25kg plazma z krwi(25% białka), 40 kg premiksu Milki10% ,10kg premiksu PW4%,17,5kg mączki rybnej, 1,5kg tlenku cynku, 0,5kg kwasu masłowego(regeneruje kosmki jelitowe,wydłuża je) i 0,5kg enzymu,aby była lepsza strawność mieszanki. No i obowiązkowo do wody do picia Tilsol(tylozyna) w dawce( 4g/100kg masy ciała). Jak masz jakieś problemy to pisz na gg lub priv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

pablooo niezla pasze robisz pare lat temu taz robilem na milki i on jeszcze istnieje ?! dobry ten dodatek bo zrobiony byl na mleku i serwatce w proszku czy teraz tez ? liczyles jaki koszt tej paszy a tilsol dajesz przeciw kaszlowi i biegunce chetnie to pija ? bo to jest bardzo gorzkie ja stosuje gotowa pasze moze i drogo ale nie ma roboty i problemow z biegunkami a najwazniejsze ladnie rosna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

jeszcze jest i nawet wzmocniona wersja i tak jak mówisz wszystko na produktach przemysłu mleczarskiego.co do tilsolu dezatron robi swoje polecam i nie ma bata ze nie pija.W tej chwili koszt tej paszy przy średniej cenie zboża(750zł) wynosi ok 2 zł za kilogram,drogo ale coś za coś,w 62 dniu od urodzenia prosiaczki potrafią ważyć średnio lekko pow.24 kg,wykorzystanie paszy to 1,03 kg paszy na kg przyrostu, wszystko było liczone. Ubiegły rok w ogóle był dla mnie bardzo dobry w hodowli bo sprzedałem ponad 40sztwiecej tucznika a zużyłem 2 t paszy mniej niż rok temu. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

cos ci sie pomylilo z tym zuzycie paszy a poza tym ok wszystko tuczysz na premiksach trau nutr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj