tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

pabloooo    124

chodzi mi o wykorzystanie tej ze paszy czyli Milki 10% w przedziale wagowym od 8kg-do ok 24,tak jadę tylko i wyłącznie na trau i jestem bardzo zadowolony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUCKYR6    0

Witam panowie mam takie małe pytanie , czy kreda jest dobra dla tuczników ???? i w jakich proporcjach się ją stosuje ?? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

kredę stosować można ale to zależy co jeszcze stosujesz bo niektóre koncentraty/premiksy mają już ją w sobie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUCKYR6    0

Aha wiesz ja jeszcze nie cho duję tylko tak się rozglądam bo mógłbym mieć kredę za fri , a może wiecie czy olej słonecznikowy jest dobry ??? bo mógł bym , taki kupić za 4zł za 1 litr to jest opłacalne czy lepiej ten olej rybny ??? :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Ja stosuje sojowy ale rzepakowy, słonecznikowy też jest ok.

Rybny ma mniej energii przyswajalnej dla świń i generalnie mój żywieniowiec poleca bardziej roślinny niż rybny

Co do kredy to około 5 kg/tona

 

Acha zapomniałem dodac rybny jest sporo tańszy bo około 3150 zł netto/1000 l

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUCKYR6    0

:unsure: u mnie rybny 3.860zł za 1000litrów , a śrut słonecznikowa jest też dobra czy lepiej się z nią nie bawić ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FARMER1313    1

Co do tematu otręby jęczmienne mogę wiele powiedzieć stosowałem,niema co się śmiać ale zależy o jakie otręby chodzi, czy o same "skóry" czy o takom drobną kaszkę po przesiewie kaszy. A na temat odpowiedzi na moje pytanie o zamiennik premiksu to sprawa ma się tak, o udziale białka i aminokwasów to ja wiem ale chodzi o to jakie ilości muszą być składników aby uniknąć np: tak zwanej obżękówki i co można zastosować aby uzyskać lepszy przyrost masy świń bo w tej chwili mam problem po ostrej biegunce z mojej winy przestały w ogóle przybierać na wadze pasze wyjadają ale efektów zero. W kiedyś był dostępny na rynku stymulator wzrostu teras to ziołowe miksturyn nie wiem co robić zamiast gotowych mieszanek zacząłem kupować składniki i sam produkować bo nie wierze temu co jest tam namieszane. jeśli ktoś ma pomysł co zrobić proszę o rade.

A powiedz mi kolego kiedy zaczynasz podawać pasze małym świnią ? dopiero po odsadzeniu czy jak jeszcze są przy maciorze ? jak postępujesz po odsadzeniu ( chodzi mi o pomieszczenie i warunki w nim) napewno wywal z dawki makuch !

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

Przyczyna tkwiła w makuchu zamiast niego zwiększyłem ilość soi do tego dołożyłem mleko w proszku i po prawie tygodniu widać, że coś pomaga mleko zaproponował mi znajomy tylko z tym że na 10 dni max bo inaczej dostaną obrzękówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

A propo zywienia co myślicie o karmieniu macior lucerną ale szczególnie chodzi mi o śrutowanie siana . słyszałem że jeden koleś tak robi ale nie gadałem z nim jak to się sprawdza i czy to jest dobre . Oczywiście to siano to dodatkowo , b o głównie karmiłbym paszą treściwą . proszę i z góry dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

ja widziałem jak gościu mielił siano a potem je granulował i stosował właśnie w żywieniu macior. ogólnie to dobry pomysł ponieważ one potrzebują pasz objętościowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karols21    0

Skład mieszanki dla tuczników u mnie w gospodarstwie.

 

100kg całość

-28kg pszenica

-28kg kukurydza

-16kg jęczmieni

-12kg pszenżyto

-16kg sano protamino premium forte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalk    22

:unsure: u mnie rybny 3.860zł za 1000litrów , a śrut słonecznikowa jest też dobra czy lepiej się z nią nie bawić ??

 

śruta słonecznikowa ok jeśli w mieszance pełnoporcjowej przeważa pszenica i pszenżyto ponieważ w słoneczniku jest sporo włókna którego jest mało w tych zbożach. Mówiąc krótko w razie kryzysu z jęczmieniem można tą śrutą go w jakimś stopniu zastąpić ;)


Rolnictwo to moja pasja a pasje trzeba pielęgnować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mllodyyy    1

Panowie a jak wygląda sprawa żywienia trzody jęczmieniem browarnym czym on w zasadzie różni się od zwykłego jęczmienia paszowego i czy można go stosować normalnie jako jęczmień paszowy ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nibynikt    0

Panowie, czy jest to mozliwe ze po podaniu oleju rybnego do paszy loch karmiacych po kilku dnaich wystepuje biegunka u prosiat ?

 

u mnie neistety tak sie dzieje ,,, tak wiec zrezygnowalem z oleju, przez co musialem obnizyc poziom energi, a co za tym tez i poziom bialka.

Czym byly spowodowe w takim razie biegunki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Panowie mam pytanie

 

Z ilu rodzaji zbóż robicie śrutę dla trzody? Mi się zdaje ze kuzyn dla swojego stada 60 loch robi tylko z jednego gatuku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Mam pytanie czy może być locha na karmiku automatycznym ? Czy się przez to nie zatuczy ? Oczywiście przy odpowiedniej paszy .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Panowie mam pytanie

 

Z ilu rodzaji zbóż robicie śrutę dla trzody? Mi się zdaje ze kuzyn dla swojego stada 60 loch robi tylko z jednego gatuku.

 

 

Ja dla tuczników tylko pszenżyto i otręby no i oczywiście dodatki. dla prosiaków pszenicę i jęczmień

 

Mam pytanie czy może być locha na karmiku automatycznym ? Czy się przez to nie zatuczy ? Oczywiście przy odpowiedniej paszy .

 

Była już o tym dyskusja w innym temacie i wnioski były takie że nie da się tak. Locha musi dostać maksymalnie 2,8 kg dziennie bo inaczej bedą problemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

Możecie mi podać nowe wymiary kojców dla loch? nie mogę na to trafić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pmichal56    15

powiedzcie mi bo akurat w świnkach to nie jestem obeznany ale czy takie pasze będą dobre.

odsadzenie: podawanie paszy od 3tyg życia, pasza- (tak żeby było 17% białka) 75kg pigi sano, 420kg mieszanka pszenica z jęczmieniem (60% pszenicy 40 jęczmienia) do tego kwas mlekowy1,5kg i carbotox lub subicol. tylko ten subicol przez 2 tyg można podawać, to może później zmienić na carbotox lub na odwrót carbotox 1 a subicol 2. czyszczenie prosiaków na 1 tydzień przed odsadzeniem. po odsadzeniu w/wymieniona pasza przez 2-3 tyg z antybiotykami, a potem już bez. tylko sam zakwaszacz lub do tego carbotox.. od 30kg w zwyż ograniczył bym białko do 16%. chyba że jest coś lepszego dodam że mam mieszankę jęczmień z pszenicą, i pszenżyto osobno jęczmień. osobno.

Edytowano przez pmichal56

odsprzedam titusa w dobrej cenie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarekmalina    5

dużo tego, ja daję prosiętom w okresie odsadzania tak:

25kg SANO Piggi

40kg pszenica

50kg jeczmień

0,5kg zakwaszacz (np. sanocid)

1-2l oleju roślinnego

i obowiązkowo tlenek cynku w ilości 0,3kg

 

U mnie dawka sprawdza się w 100%.

Zero biegunek, obrzękówek itp.

 

W okresie ok. 2 tygodnie po odsadzeniu do 30 kg masy ciała zwiększam udział poszczególnych komponentów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

pmichal56 suibicolu nie dawaj bo jest drogi i się nie opłaca. Lepiej zastąpić go jak kolega pisał tlenkiem cynku, no i koniecznie dodaj olej bo ci się energia nie zbilansuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombinator18    18

A dawanie ziemniaka gotowanego swiniom daje jakies rezulltaty ??

Mam za smieszne pieniadze 150 zl tona.


DROGIE HOBBY - ROLNICTWO

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj