tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

niestety mnie też doszły słuchy o brakach u mojego dostawcy już brakło premixów i nie wiadomo kiedy mu dowiozą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11
2 godziny temu, leszek1000 napisał:

A możesz podać źródło ?  

Przedstawiciel firmy Probio od której kupuje większą część premiksów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

W Cargilu już na końcu pazdziernika była informacja o problemach w Chinach z produkcją odpowiedniej jakości witamin i że nastąpią podwyżki rzędu 20-30 zł na tonie od 1 listopada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Elrond    12

Ceny rosną od jesieni, taka witamina C podrożała ponad 300 %, witaminy z grupy B niektóre po 500 %. Czy zabraknie surowców witaminowych w Europie ? Nie, gdyż nie tylko Chiny produkują surowce do MPU.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Zużycie jest w miarę stabilne lecz powoli cały czas rośnie więc spadek produkcji może spowodować ich braki bo wątpię żeby w tym sektorze była nadprodukcja i składowanie produktu bo jest on nietrwały. Nie wiem gdzie produkowane są witaminy jednak podobno nie ma nikogo takiego w Europie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789
5 godzin temu, Elrond napisał:

Ceny rosną od jesieni, taka witamina C podrożała ponad 300 %, witaminy z grupy B niektóre po 500 %. Czy zabraknie surowców witaminowych w Europie ? Nie, gdyż nie tylko Chiny produkują surowce do MPU.

Niestety Chiny trzymią cały ten sektor w garści pow 90% zapotrzebowania światowego,trochę to dziwne ale prawdziwe,praktycznie są monopolistą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Admirał    0
Dnia 6.12.2017 o 19:07, Piotr0224 napisał:

napisz coś  więcej kiedy odsadzane, ile średnio czasu do rui po oddadzeniu, wszystkie lochy czy część, podejrzewasz chorobę czy inną przyczynę, stymulujesz ruję, jaka kondycja loch czy dodajesz dla loch jakieś premiksy

Prosięta zostały odsadzone po 5 tygodniach locha nie była w jakiejś fatalnej kondycji .Jest to pierwiastka , pierwszy raz była zaproszona  dosyć późno bo w wieku 10 miesięcy miała 10 prosiąt.Po oproszeniu zachorowała na MMA ale odrazy przyjechał weterynarz i przeszło jej po kilku dniach .Z innymi lochami nie mam problemu jedynie z tą . Tak to stymulować to nie była stymulowana bo knura  nie mam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Co ile szczepicie lochy na parvo , ja zawsze szczepilem ok 2 tyg przed odsadzeniem , ale szczepionke po otwarciu trzymalem jakis czas , i wet stwierdzil ze od tego mam problemy , dzisiaj zaszczepilem wszystkie loch swierza szczepionka i za 2 tyg , druga dawka , i potem niby kazal ze raz na rok wystarczy ale czy nie lepiej by bylo co 6 msc. I czy mozna szczepic np za jednym razem prosne karmiace , luzne tzn wszystkie maciory na raz ,i za kazdym razem np co pol roku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A w jakim celu szczepisz na to parwo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Zeby nie bylo martwych prosiat , poronien , malych miotw , do tej pory bylo problemow ale ostatnio na 3 tylko 1 prosna i tylko 4 prosiaki , 2 powturzyla 3 tyg przed porodem , 3 ani prosna ani nie powtarza ,wczesniej juz 1 sprzedalem tak samo  ani nie prosna ,ani nie powtarzala , ja werzylem caly czas że tylko tak pisza zurzyc w ciagu osmu godzin po otwarciu , a nie raz kilka tygodni stała i dopiero reszte zurzylem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789
Dnia 15.12.2017 o 16:18, mesi napisał:

Zeby nie bylo martwych prosiat , poronien , malych miotw , do tej pory bylo problemow ale ostatnio na 3 tylko 1 prosna i tylko 4 prosiaki , 2 powturzyla 3 tyg przed porodem , 3 ani prosna ani nie powtarza ,wczesniej juz 1 sprzedalem tak samo  ani nie prosna ,ani nie powtarzala , ja werzylem caly czas że tylko tak pisza zurzyc w ciagu osmu godzin po otwarciu , a nie raz kilka tygodni stała i dopiero reszte zurzylem 

Pierwsze pytanie,czy w poprzedzającym czasie przed dopuszczaniem nie kupileś nowych loszek ,zmiana knura,tam gdzie były 4 prosiaki byly też zmumifikowane płody w różnym okresie rozwoju, według Twojego opisu objawy nie wskazują na parwo,czy te problemy wystąpily po żniwach czy były już wcześniej,teoretycznie wygląda to  na PRS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Loszki mu kupowalem wtatym roku , w grudniu pierwsze mioty mialy jedna 12 druga 10 , jeszcze jedna w tym roku od znajomego 11 szt miala ale tylko 3 wychowala , mialo slabo rozwiniere wymie i sutki , prosiaki jak jakis byl nie zywy wygladaly normalnie zmudofikowanych nigdy nie bylo , przez caly czas jak choduje , nie raz zdazal sie slaby maly miot , ale teraz juz wogule jest slabo ,nie wiem czy nie lepiej by bylo sprzedac wszystko i nowe loszki wstawic 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Jeżeli chcesz hodować i miało to mieć sens podstawowa zasada loszki i knura ciągle z tego samego sprawdzonego zródła,bezwzględny zakaz zakupu z różnych zródeł bo wtedy wychodzą różne cuda jak u Ciebie obecnie,jeżeli możesz to zlikwidować obecne loszki i kupić nowe zwykłe pbz , jak nie możesz to spróbować jeszcze raz dopuścić powinno być teoretycznie lepiej, rozumiem że zboże jest dobre czyli bez przytuli,sporyszu mytotoksyn, bo kiedyś miałem podobny przypadek z maciorami też było podejrzenie parwo,PRS,badanie wykluczyło,okazało się że było trefne zboże.Maciory dostawały jakiś preparat wiążący szkodliwe substancje do paszy u Ciebie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

No wlasnie nie wiem czy jes pyszczac , czy nie jedna jest po 1 miocie , 2 po 3 miocie , i 3 2 miot ma, co na moim mieiscu bys Zrobil , i czy trzeba by kasowac wszystko prosiaki tez by trzeba sprzedac , na toksyny daje caly czas do paszy , a np kasuje wszystko i chce np 10 macior , odrazu brac np 10 loszek ,  chcial bym 3 grupy np 4-3-3 wiem że to nie jakies profesionalne , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Jeżeli byłby to PRRS to po przechorowaniu loch które miałeś w chlewni powinno być obecnie już w porządku i powtórne krycie powinno być skuteczne i będą normalne mioty,jeżeli maciora przechorowuje PRRS i parwo uodparnia się,zarazi tylko nowe które wprowadzisz do stada,rozumiem że z prosiakami od tych loch póżniej większych kłopotów nie było w dalszym chowie ,osobiście bym dopuścił ,po 30 dniach usg na prośność i wtedy dopiero decyzja co dalej,kupno mlodych loszek tak jak Tobie najlepiej pasuje tylko z jednego miejsca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Dzienki za rady , z prosiakami jakis wielkich klopotow nie bylo , a gdyba to bylo prrs , to moze byc przyczyna tez kaszlu u tucznikow , wlasnie myslalem je dopuscic ,tylko potem jakby loszki nowe wstawiac , boje sie zeby znowu nie złapaly czegos od nich , a z tym parvo robic moge jak do tej pory na ok 2 tyg przed odsadzeniem tylko swierza szczepionka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Ostatnio mój ojciec szczepi na parwo dwa razy do roku wszystkie lochy charemowo tylko młode dwa razy przed kryciem i te które są krótko przed wyproszeniem na razie nie ma problemów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

czy miał ktoś z was taki problem żeby maciora na porodówce podczas porodu zagryzała prosiaki? Jaka może być tego przyczyna? Żywienie to:

jęczmień 35%

pszenica 30%

owies 17%

soja (pss) 14%

premiks LNB 8253- 4%

zakwaszacz 1017 lnb- 4kg/t

w dzień porodu dostaje 1kg/dzień a w ostatnim tyg przed porodem zmniejszam jej dawkę o 0,5kg na dzień mniej. Przestaje gryźć jak dostanie stresnila dodam że to nie jest pojedynczy przypadek. Przy wcześniejszych porodach były to pojedyncze sztuki a teraz prawie każda jest agresywna i gryzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Prawdopodobnie ma temperaturę pierwsze słyszę być może zbyt obficie karmisz prośne lochy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Co to za premix z lnb może mieć wprowadzone jakieś tańsze zamienniki osobiście ładuje cały czas  lnb 8228 4% i 10% śr.sojowej 47% 10% kuku,30% pszenica,35%, pszenżyto 10% jęczmień i nic się nie dzieje spotkałem się z takim problemem wcześniej i było to spowodowane niedoborem mikro,makro witaminami ,lochy mają mięsność w granicach 57-59 i one w przypadku niedoboru składników lubią fiksować[między innymi zagryzanie prosiąt w dniu porodu i krótko po nim]. Cena 8228 20kg 92 zł

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

8253 kosztuje też 92 zł to premiks dużo lepszy na papierze od tego 8228 ma więcej wit i amino. Teraz mam tak że kilka macior po porodzie nie wstaje przez 2-3 dni mimo że się wyczyściły więc chyba to muszą być jakieś błędy żywieniowe. A ten premiks stosuję dopiero od niedawna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1789

Zaintrygowałeś mnie tym MPU 8253, papierowo wygląda b.dobrze i jest dużo lepszy niż 8228,nie wydaje Ci się że 14% śr.soj przy tak dobrym MPU to za dużo,chyba że posiadasz zachodnie rasy loch,bo nasze rodzime raczej tego nie wykorzystają, w czasie tego leżakowania mają normalnie mleko i karmią?

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11
Dnia 4.01.2018 o 18:47, zacier123 napisał:

8253 kosztuje też 92 zł to premiks dużo lepszy na papierze od tego 8228 ma więcej wit i amino. Teraz mam tak że kilka macior po porodzie nie wstaje przez 2-3 dni mimo że się wyczyściły więc chyba to muszą być jakieś błędy żywieniowe. A ten premiks stosuję dopiero od niedawna.

Pytanie czy nie są zatłuszczone to raz a dwa mają prawo nie wstawać ale do tego jest "zahęcacz" kawałek kija i dobrze jak rano i wieczorem się ją zegna o ile z maciorą jest ok, wtedy na pewno sie napije wysika może kał odda bo skoro już wstała :D 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj