tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

qba333    14

To przy
Koncentracie sojowym przy dużej zasobności gospodarstwa w żyto i przezyto jak można ułożyć żywienie i co trzeba by dodać do paszy by lepiej ja trawić? Oczywiście pszenica i jęczmień również dostępne. A koncentraty firmy dosche lub sano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

jeżeli dajesz żyta lub pszenżyta powyżej 50 % warto dodać 1kg enzymu na tonę paszy a zejść z koncentratu o te 0,5-1%. Będziesz czuł, enzymy to naprawdę fajna rzecz i działają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21

Mam pytanie, czy skoszony groch siewny (tarchalska) powinien jakiś czas odleżeć tak jak zboża czy można go od razu śrutować dla tuczników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PA_WK    0

Mam pytanie do osób obeznanych w ukladaniu mieszanek paszowych. Zboza jakimi dysponuje pszenżyto owies zyto kukurydzę dokupuje. Z tego co wyczytałem potrzebuje jeszcze śrutę sojową i inne dodatki. Czy z tych zbóż da się zlozyc sensowna pasze na kazdy etap tuczu czy kupic gotowe mieszanki a zboze sprzedac doradzicie cos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Z tego towaru to ciężko coś sensownego ułożyć zamień żyto na jęczmień albo mieszankę jęczmień/pszenica i wtedy można działać.Kukurydza sucha w tuczu trzody ekonomicznie nieuzasadniona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1824

Dlaczego sucha kukurydza jest w tuczu ekonomicznie  nieuzasadniona skoro kosztuje mniej jak pszenica a praktycznie cena u nas równa się cenie jęczmienia

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

jęczmień + olej(najdroższa energia)= kukurydza

jęczmień ostatnio kupowałem po 580brutto a kukurydza swoja ale chodzi po 720

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

jęczmień + olej(najdroższa energia)= kukurydza

jęczmień ostatnio kupowałem po 580brutto a kukurydza swoja ale chodzi po 720

Nie wiem jak ty to liczysz jak u Ciebie jęczmień + olej = kukurydza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1824

Udział kukurydzy zastępuje praktycznie potrzebę stosowania oleju w dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

kukurydza ma 14 MJ energii. Jęczmień 12,7 a olej sojowy 37. Na tonę qq trzeba dać 940 kg jęczmienia i 60 kg oleju. Ale że do kukurydzy trzeba trochę soi dosypać i tryptofanu dać więc cenowo wyjdzie podobnie.

Ja tylko dlatego teraz kupiłem jęczmieńbo mi qq nie wystarczy do nowych zbiorów a ciężko teraz dostać.

Już to dawno stwierdzili że jęczmień to najdroższe zboże dla świń.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

kukurydza ma 14 MJ energii. Jęczmień 12,7 a olej sojowy 37. Na tonę qq trzeba dać 940 kg jęczmienia i 60 kg oleju. Ale że do kukurydzy trzeba trochę soi dosypać i tryptofanu dać więc cenowo wyjdzie podobnie.

Ja tylko dlatego teraz kupiłem jęczmieńbo mi qq nie wystarczy do nowych zbiorów a ciężko teraz dostać.

Już to dawno stwierdzili że jęczmień to najdroższe zboże dla świń.

1.3 MJ EM to według ciebie 60kg oleju sojowego?

Sam przed chwilą pisałeś że olej to najdroższa energia teraz już mówisz że wyjdzie tak samo. Białko ogólne qq 8% ,jęczmień (np.tegoroczny który mam w silosach) min 11,5% to 3,5% to nie takie trochę soi .Każdy robi jak mu pasuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1824

Badałeś kiedykolwiek w swoim zyciu suchą kukurydzę,normalnie nawożona białko ogólne 9-10,5%,2 lata temu kupiłem kukurydzę o zawartości białka 13%,po pierwszym badaniu byłem zszokowany,drugie w innym laboratorium potwierdziło wcześniejszy wynik,ziarno kukurydzy zawiera naturalny olej bodajże 3%,dlatego w ostatniej fazie tuczu nie należy przekraczać 30% udziału w dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Każdą partię zboża którą kupuję badam dokładnie może qq za dużo nie badałem ale ok. 10 wyników mam (prześlij mi na pw wynik takiej dobrej qq)

Dobre nawożenie ok ale to jak się ma swoją a nie kupowaną bo jak ktoś ją produkuje na handel to nikt o białko nie walczy bo nikt za to zapłacić extra niechce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

1.3 MJ EM to według ciebie 60kg oleju sojowego?

Sam przed chwilą pisałeś że olej to najdroższa energia teraz już mówisz że wyjdzie tak samo. Białko ogólne qq 8% ,jęczmień (np.tegoroczny który mam w silosach) min 11,5% to 3,5% to nie takie trochę soi .Każdy robi jak mu pasuje

 

niech Ci będzie. Nie 60 a 57kg. Na tonę a nie kilogram. A tona wyjdzie cenowo podobnie po dodaniu soi( ok 20kg) i tryptofanu.

moja qq ma 9,8% białka. Badana.

kukurydza ma dużo większą strawność w porównaniu do jęczmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PA_WK    0

Taki sklad paszy jest ok dla warchlakow w wadze ok 20-22 kg? Która z tych dwoch lepsza?

AAP GROWER.pdf

post-218255-0-99696500-1502700482_thumb.jpg

Edytowano przez PA_WK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1824

Każdą partię zboża którą kupuję badam dokładnie może qq za dużo nie badałem ale ok. 10 wyników mam (prześlij mi na pw wynik takiej dobrej qq)

Dobre nawożenie ok ale to jak się ma swoją a nie kupowaną bo jak ktoś ją produkuje na handel to nikt o białko nie walczy bo nikt za to zapłacić extra niechce

Kukurydza ta szła na fermę zarodową indyków,i była badana przez kupującego,na białko ,zawartość mitotoksyn oraz jeszcze inne pierdoły,ja brałem resztkę 11t bo nie warto było przysyłać samochodu i szefowa pochwaliła się badaniami jaką to mi sprzedała kukurydzę a spółki rolne z zachodnim kapitałem ładują jak na nasze warunki kosmiczne pieniądze w uprawy,i to była kuku z takiej spółki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Taki sklad paszy jest ok dla warchlakow w wadze ok 20-22 kg? Która z tych dwoch lepsza?

Ta pierwsza pasza z rzepakową i słonecznikową trochę słabo białko nie najwyższych lotów parametry nie powalają . To następne cudo z białkiem 18.5% dla tuczników 110kg?? to chyba lekka pomyłka . Parametry lepsze i jeśli musisz kupić to tą drugą .Ja nie brałbym żadnej z nich . Jaka cena za te produkty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PA_WK    0

Ta pierwsza z białkiem 17% 1550 brutto detal przy wiekszej ilosci jakies upusty, ta z białkiem 18,5% 1165 netto. Dzisiaj ogolnie orientowalem sie troche po okolicznych mieszalniach i dystrybucjach. W ampol merol za darvit max warchlak uslyszalem cene 2400 z groszami brutto. Ogolnie im bardziej wnikliwie czytam temat to chyba dokupie do swoich zboz jęczmień i pszenicę + koncentrat. Jak pytalem o premiksy i inne skladniki tj. Olej sojowy maczki tlenek cynku sprzedawcy nie wiedzieli o co mi chodzi... mam jeszcze pytanie czy taka kalkulacja mozna sie kierowac przy dawkach i ilosci dziennej paszy?

http://kalkulacje.wodr.poznan.pl/trzoda1.htm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Ile ja już w życiu takich super towarów i promocji u handlarzy miałem "panie weź pan tą pszeniczkę lux białko badane 13% w młynie nie wzieli bo gęstości nie było/gluten za niski /opadanie za szybkie. Jak sam nie zbadam albo nie dostaję dokumentu z badania to poprostu
wiary niedam.Dlatego pytałem o wynik .U nas na terenie jak pośrednik ma dobry towar to wiezie na mieszalnie (mamy 2 duże w okolicy) a gorszy do trzodziarza bo nie wszyscy pilnują jakości.

Ta pierwsza z białkiem 17% 1550 brutto detal przy wiekszej ilosci jakies upusty, ta z białkiem 18,5% 1165 netto. Dzisiaj ogolnie orientowalem sie troche po okolicznych mieszalniach i dystrybucjach. W ampol merol za darvit max warchlak uslyszalem cene 2400 z groszami brutto. Ogolnie im bardziej wnikliwie czytam temat to chyba dokupie do swoich zboz jęczmień i pszenicę + koncentrat. Jak pytalem o premiksy i inne skladniki tj. Olej sojowy maczki tlenek cynku sprzedawcy nie wiedzieli o co mi chodzi... mam jeszcze pytanie czy taka kalkulacja mozna sie kierowac przy dawkach i ilosci dziennej paszy?

http://kalkulacje.wodr.poznan.pl/trzoda1.htm

Ja dla takich warchlaków zrobił bym pszenica+jęczmień (+ kukurydza jeśli jest) premix 4% + olej + śruta sojowa + mączka rybna. A najprościej i najbezpieczniej pszenica+jęczmień+koncentrat. Kalkulacja z ODR z nie aktualnymi cenami mocno różni się od rzeczywistości . Jak znajdę to wrzucę założenia modelowego tuczu trzody z ilościami paszy dla konkretnej grupy zwierząt Edytowano przez FarmerAdi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1824

Czytaj tekst jeszcze raz gdzie napisałem że kupiłem od pośrednika,kupno było bezpośrednio od producenta,po sąsiedzku a wyniki miałem do wglądu,po drugie jeżeli coś idzie na indyki zarodowe to musi być towar najwyższej jakości a zboża od nich kupuję już15 lat,po trzecie właściciel bada całe zebrane zboże po żniwach , żeby wiedział na czym stoi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

Witam Panowie. Chciałbym spróbować stosować w  tuczu kiszone, śrutowane ziarno kukurydzy. Czy ktoś z Was coś takiego robił? teoretycznie wiem co i jak, ale chodzi mi o praktyczne wskazówki. Chciałbym stosować około 15-20 % w dawce, kiszenie w big bagach by się odbywało, natomiast jaka wielkość sit do śrutownika, czy stosować mieszanine kwasów? czy powinno zakisić się samo w miarę dobrze? z góry dziękuję za wskazówki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Ta pierwsza z białkiem 17% 1550 brutto detal przy wiekszej ilosci jakies upusty, ta z białkiem 18,5% 1165 netto. Dzisiaj ogolnie orientowalem sie troche po okolicznych mieszalniach i dystrybucjach. W ampol merol za darvit max warchlak uslyszalem cene 2400 z groszami brutto. Ogolnie im bardziej wnikliwie czytam temat to chyba dokupie do swoich zboz jęczmień i pszenicę + koncentrat. Jak pytalem o premiksy i inne skladniki tj. Olej sojowy maczki tlenek cynku sprzedawcy nie wiedzieli o co mi chodzi... mam jeszcze pytanie czy taka kalkulacja mozna sie kierowac przy dawkach i ilosci dziennej paszy?

 

http://kalkulacje.wodr.poznan.pl/trzoda1.htm

 

też bym Ci proponował tą drugą. Nie dość że tańsza to i lepsza. Ale ona powinna nazywać się grower 1 tak do 45 kg, a bardziej nawet starter. Taką samą z 200zł taniej byś sam zrobił.

Co do tych receptur to pewnie przyrost życiowy wyjdzie z 850gram. Świnia im więcej żre tym bardziej przyrasta. A owies to ją tylko zapycha czyli zjada mniej

Witam Panowie. Chciałbym spróbować stosować w  tuczu kiszone, śrutowane ziarno kukurydzy. Czy ktoś z Was coś takiego robił? teoretycznie wiem co i jak, ale chodzi mi o praktyczne wskazówki. Chciałbym stosować około 15-20 % w dawce, kiszenie w big bagach by się odbywało, natomiast jaka wielkość sit do śrutownika, czy stosować mieszanine kwasów? czy powinno zakisić się samo w miarę dobrze? z góry dziękuję za wskazówki.

 

samo się zakisi. Szkoda pieniędzy na kwasy.

U mnie jednego roku tak myszy i sikorki zimą pocięły bagi że 7 ton wyrzuciłem. Ja zawsze całe ziarno w bagi pakowałem a potem śrutowałem z jakimś suchym zbożem. Sama mokra qq zapycha śrutownik  (sita 7mm), chyba że bez sit śrutujesz( tak wystarczy)

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

Saszeta, srutowanie bez sit to ziarna beda tylko tracone, nie za malo? Powiedz jak oceniasz zywienie z kiszona kukurydza? Czy sa realne roznice w FCR? Ewentualnie przyrostach MC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

wystarczy. Tyle że gorzej zrobić dobrą homogeniczność paszy. Gdzieś widziałem wyniki badań że mokra qq może iść nawet w całości.

Smak się poprawia. Świnie to uwielbiają pewnie dlatego że jest tam ciut alkoholu. Spożycie suchej masy będzie takie jak przy suszonej kukurydzy.

Niektóre automaty czy tubomaty nie chcą puszczać wilgotnej paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj