tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Piotr0224    11

To nie przeszkadza że locha trochę go zje, kilogramami tego nie będziesz sypał, a gdy locha bęzie jadła to prosięa szybciej się zainteresują, paszę możesz podawać już od około tygodnia

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzodziarz    1

Z jakich programów korzystacie do bilansowania paszy?

 

ja korzystam z polskiego programu OptiPasz

nowy, rewelacyjny w normalnej cenie. za zachodni program zapłaciłbym x 10 i jeszcze w Euro  i bez polskiej wer. językowej

tu masz już wgrane surowce, najnowsze normy z Jabłonnej, współczynniki regresji  - full opcja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo    0

Przy coli szukanie szukanie włóknika w jelitach ?kiedy on miałby się zdążyć rozwinąć?skoro przy ostrej postaci 2 godziny i do piachu{ nie piszę tu o mieszanych infekcjach bo tam naprawdę zdarzają się cuda i tylko badanie laboratoryjne może rozwiązać problem} Przeważnie przy ostrej postaci obrzękówki żołądek jest wypełniony treścią pokarmową a jelita są puste przekrwione,toksyny produkowane przez  coli z krwią trafiają do mózgu i powodują paraliż mięśni.Bakterie coli mnożą się w środowisku obojętnym,lub zasadowym i dlatego powinno podawać się zakwaszcz aby obniżyć ph w przewodzie pokarmowym,dlatego chorują najbardziej tzw zdzarte prosiaki,warchlaki.Zakwaszacz można kupić za 4 zl/kg jak i za 10zl/kg i za ceną podąża jakość.Osobiście daję zakwaszacza 5kg na tone dla prosiak,warchlak i kończę w wadze około 50kg z ilością 2kg zakwaszacza na tone

 

Ja zaproponował bym wam na biegunki przy odsadzeniach Diarhostop plus 5 kg dawkowanie 3-4 kg na tonę paszy, zawiera tlenek cynku, jest to preparat ziołowy bez karencji. Uwazam że zakwaszacz też swoje robi Ja podaje taki który ma osiem kwasó 1 kg - 8 zł, Starterą podaje od 1 do 3 kg, tucznikom od 3 do 5 kg zawiera też benzoesan sodu który konserwuje pasze i nie rozwijają się w niej mikotoksyny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
zacier123

To pobierz z chomikuj albo z torentów  :D :D też by mi się przydał dobry program ale mam żywieniowca i przyjeżdża i liczy mi dawki skoro i tak zawartości składników sam nie zbadasz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

witam panow.chcialbym zaczerpnac informacji,pokonczyly mi sie zboza tj pszenica i pszenzyto a zostal mi sam jeczmien nie chce dokupywac bo ceny dosc poszly do gory.moje pytanie czy mozna by srutowac ssam jeczmien z koncentratem i dawac go tucznikom koncentrat z shaummana 12.5%na 100kgpaszy.bardzo bym prosil o rozsadne odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

można, spokojnie możesz dać takie coś. Są fermy gdzie idzie samo żyto +białko i premiks więc z jęczmieniem nie powinno być problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Można zrobić z samego jęczmienia ale czy taka pasza będzie dobra? Bardzo wysokie włókno wyjdzie które może obniżać przyswajanie białka. Co do paszy z samego żyta to po pierwsze hybrydowe a po drugie to nie słyszałem o takich recepturach żeby 80% żyta było w dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Jęczmień idealnie nadaje się na paszę dla trzody,jako jedyne zboże może stanowić 100% dawki,co do poziomu włókna 4,5% idealny poziom aby zapewnić prawidłową pracę układu pokarmowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

jak jęczmień ładny to można dawać jak tak prosiętom dawałem to nieźle szły 80% jęczmienia, 18% koncentratu, 1,5l oleju, 0,5 zakwaszacza, tlenku cynku.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

FArmerAdi można i zwykłego żyta 80% tylko potrzebny jest dodatkowo enzym KSYLANAZA, ja dawałem samo pszenżyto i enzym, szło bez problemów a co do jęczmienia to jest idealne zboże dla świń które może stanowić 100% zbóż w dawce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Przy b wysokim udziale żyta ,pszenżyta,musi być dobrej jakości,czyli nie może być nawet śladowych  ilości sporyszu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Ja daje 50% pszenżyta ostatnio kolega wzioł 2 tuczniki to niby tłustawe były czy to może byc od pszenżyta tak mi doradca powiedział żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

to nie jest wina pszenżyta tylko zbilansowania paszy na samym pszenżycie można spokojnie można wyciągnąc pod 58 średniej mięsności tylko że trzeba to zmienic koncentrat na MPU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerAdi    13

Ksylanaza jest w większości mieszanek pełnoporcjowych , koncentratach i premiksach. Czyli idąc twoim tropem można śmiało dawać duże dawki (jeśli mam podnieść poziom to powiedz mi ile mam "dosypać" z ręki). Dobre zboże to znaczy jakie? Pewne może być tylko takie które sami siejemy pryskamy i zbieramy a kupne to już czysta loteria (z doświadczenia wiem że to co przyjeżdza od handlarza/pośrednika to często zbieranina marnej jakości) A co z substancjami antyżywieniowymi których w życie jest zdecydowanie najwięcej? To tego najniższy poziom białka. Przy mniejszych hodowlach zgoda ale na dobrze zorganizowanych fermach takich eksperymentów sie nie praktykuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Dzieki za odp dostawały pszenżyto jeczmień pszenica koncentrat strong z nutreny kiedys dawałem też 50 % pszenżyta i msesnośc dobra była

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164
Napisano (edytowany)

Ksylanaza jest w większości mieszanek pełnoporcjowych , koncentratach i premiksach. Czyli idąc twoim tropem można śmiało dawać duże dawki (jeśli mam podnieść poziom to powiedz mi ile mam "dosypać" z ręki). Dobre zboże to znaczy jakie? Pewne może być tylko takie które sami siejemy pryskamy i zbieramy a kupne to już czysta loteria (z doświadczenia wiem że to co przyjeżdza od handlarza/pośrednika to często zbieranina marnej jakości) A co z substancjami antyżywieniowymi których w życie jest zdecydowanie najwięcej? To tego najniższy poziom białka. Przy mniejszych hodowlach zgoda ale na dobrze zorganizowanych fermach takich eksperymentów sie nie praktykuje

 

w większości to jest fitaza. Ksylanaza to rzadko

Ja ksylanazę i glukanazę daję z dsm-a. 1kg/tona 18zł

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

Ksylanaza jest w większości mieszanek pełnoporcjowych , koncentratach i premiksach. Czyli idąc twoim tropem można śmiało dawać duże dawki (jeśli mam podnieść poziom to powiedz mi ile mam "dosypać" z ręki). Dobre zboże to znaczy jakie? Pewne może być tylko takie które sami siejemy pryskamy i zbieramy a kupne to już czysta loteria (z doświadczenia wiem że to co przyjeżdza od handlarza/pośrednika to często zbieranina marnej jakości) A co z substancjami antyżywieniowymi których w życie jest zdecydowanie najwięcej? To tego najniższy poziom białka. Przy mniejszych hodowlach zgoda ale na dobrze zorganizowanych fermach takich eksperymentów sie nie praktykuje

 

saszeta ma rację fitaze piszą wszędzie tylko jeszcze trzeba zwróci uwagę to w jakich jest wyrażona jednostkach bo to że piszą na worku że jest to nie znaczy że jej poziom jest znaczący.

 

w życie może i jest jeden z niższych poziomów zawartości białka ale za to jest wysokiej jakości i dodając do tego zawartośc energi jaka jest dostępna z żyta czynie go b. dobrym komponentem i to nie tylko u tucznika ale przy opasie bydła, jedyny minus to taki że jest go dośc mało na rynku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

popieram w 100% to co napisał wl_master odnośnie i żyta i tego co sobie firma napisze na worku a ile potrzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj