tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

ws71    1823

dla macior PG600 to fakt na gestawet trzeba uważać bo nie zawsze można go podawać. a zboża są różne różnie sie zbiera w tamtym roku wykosiłem 35 ha pszenicy i poszła w konsumpcje a potem deszcz i reszta to paszówa i czerwona az gęsto

 

Możesz wyjaśnić mi czym różni się w składzie gestawet od pg600 i w czym jest ta istotna różnica,poza tym że są to produkty dwóch różnych koncernów

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

właśnie kiedyś sie spotakałem z opinią kilku lekarzy którzy twierdzili że podany zbyt poźno gestavet zadziala w sposób odwrotny do zamierzonego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Tak jeżeli poda się za późno to trzeba podać jeszcze raz po chyba 11 dniach nie pamiętam dokładnie zależy od dnia cyklu pierwszego podania ale pg 600 ma tak samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Panowie czy 50% jęczmienia 35 pszenzyta 15 koncentrat (42b, 12.54mj, ) 1% olej ryby na wagę 30-60 kg i 45pszenzyta 42,5 jęczmień 12,5 koncentrat 1% olej od 60 do końca ? Lochy wbz kryte PiC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

mesi ja daję premiksy a na porodówce i na odsadzenie też daję premiks 8478 jedzą to bardzo chętnie tylko dodaję też mączki rybnej drożdży mleka soi hp300 więc pasza bogata, tona wychodzi mi po ok.1920zł. Granulki ludzie znajomi też sobie chwalą lecz tona około 2200zł/t.

A czy hormonu nie podaje się prawidłowo w dzień odsadzania prosiąt? Tak mi powiedział wet.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

No niby tak się podaje ,lub na 2 dzień czyli mogło być tak że wtedy tej maciorze za późno podałem tz ponad tydzień po odsadzeniu odsadziłem od 4 prosiaki i 3 na 3 dzień weszły w ruję a ona nic Mariusz jak dla mnie za dużo pszenżyta dla takich 30 kg , jeescze chciałem zapytać ostatnio sprzedałem pierwszy raz na Wbc 10 szt S -1 szt E -6 szt i U 3 szt , ale dwa miały słonine 21 i 22 mm , od czego tak mogło być tak samo żywione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

Mariusz spokojnie może być pszenżyta można dawać dużo ono nie zaszkodzi tylko najlepiej go stopniowo wprowadzać a w II fazie tuczu ja bym dodał enzymu trawiennego 1kg/t będziesz miał lepszą strawność pszenżyta. To jest genetycznie każda świnia jest inna więc nigdy nie bedziesz miał wszystkich w tej samej klasie. A gdzie sprzedawałeś jeśli można wiedzieć i jaka cena bazowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Sprzedawałem do food service rawa mazowiecka łódzkie cena 5,80 E to było pod koniec grudnia , w piątek po 5,90 za E , 35 % pszenżyta nie za dużo dla takich 30 kg , te enzymy daje się od 50 % żyta , pszenżyta w dawce tak u mnie z jęcznieniem cieżko to może warto by pszenżyta wiecej dawać
Sprzedawałem do food service rawa mazowiecka łódzkie cena 5,80 E to było pod koniec grudnia , w piątek po 5,90 za E , 35 % pszenżyta nie za dużo dla takich 30 kg , te enzymy daje się od 50 % żyta , pszenżyta w dawce tak u mnie z jęcznieniem cieżko to może warto by pszenżyta wiecej dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

ja na koniec grudnia w sokołowie miałem po 6,3 netto.

Enzym mi żywieniowiec radzi dodawać od 40% pszenżyta/żyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Aha ja tego enzymu nigdy nie dawałem , a na samym pszenżycie koncentrat owiew\otręby na włukno na finiszera to chyba nie bardzo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No w sumie to ten jęczmień to taka mieszanka 20%pszenicy . A co myślicie żeby dać 15% korektora 46% na soi rybie hemoglobinie krwi i oleju sojowym i do tego 1,5-1% mpu L;15 M+C2,5 tryp:0,40, treonina-4.5 wit e - 4500

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Swego czasu pszenżyta miałem 65% w dawce, bilansowałem tylko włókno otrębami i tez rosły. na normalnym premiksie.

A normalnie z pszenżytem poniżej 40% nie schodzę.

Edytowano przez lukaczmarek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Łukasz a czy przy dużym udziale pszenżyta nie ma problemu z mięsnością ostatnio zaczołem na wbc odstawiać , czy ten premiks zawierał enzyny trawienne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

na szkoleniu byłem co mówili że na koniec tuczu to spokojnie samo pszenżyto plus białko, premiks i koniecznie enzym. Żadnych włókien na ściółce nie trzeba, no chyba że są ruszta.

Mesi, enzyzmy masz też w każdym koncentracie i premiksie ale jest ich mało. Ja kiedyś też nie dawałem tych enzymów bo nie miałem przekonania, myślałem że chce mi coś żywieniowiec wepchać a jak zacząłem dodawać to z białka ogólnego musiałem zejść bo był straszny smród w tuczarni a efekty na niższym białku i enzymie są takie same jak przy wyższym białku bez enzymów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@mesi, ja sprzedaje na żywą wagę, ale nieoficjalnie mięsność też jest oceniana i wg tego jest cena ustalana, odbiorca nie narzeka na jakość, ale jak się to na % przekłada to nie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

na szkoleniu byłem co mówili że na koniec tuczu to spokojnie samo pszenżyto plus białko, premiks i koniecznie enzym. Żadnych włókien na ściółce nie trzeba, no chyba że są ruszta.

Mesi, enzyzmy masz też w każdym koncentracie i premiksie ale jest ich mało. Ja kiedyś też nie dawałem tych enzymów bo nie miałem przekonania, myślałem że chce mi coś żywieniowiec wepchać a jak zacząłem dodawać to z białka ogólnego musiałem zejść bo był straszny smród w tuczarni a efekty na niższym białku i enzymie są takie same jak przy wyższym białku bez enzymów.

 

No żywieniowcy to by najlepiej chcieli aby każdy enzymy osobno kupował normy są zbyt obniżone dla premixu nie po to kupuję bypotem osobno dodawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

A czy śr miesność 57,67 to źle czy może być , te enzymy kupię tam gdzie pasze biorę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

to jest moim zdaniem dobra mięsność a nawet jedna z lepszych. Ja enzymy akurat zamawiam u weta DIGESTIN firmy LEVEN, on ma tańsze niż oferował przedstawiciel LNB.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Tak Myślisz że dobra miensność tylko 3 zawaliły bo miały 54,03 % , musze zapytać tam co paszę biorę czy ma te enzymy ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Nie ma sensu kombinować każdy szanujący się producent ma w ofercie premix,lub koncentrat mający odpowiedni poziom enzymów fakt że droższy od wersji  podstawowej.Jak na pierwszy raz mięsność b.dobra ,moja pierwsza odstawa 20 lat temu miała z 15 szt -47% <_< i pamiętam do dziś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Czyli nie jest źle , zaczołem odsatwiać na wbc bo tam co odstawiałem na żywą najtaniej w okolicy płaci i na wbc zaryzykowałem i nie żałuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
micspi    11

Mam u siebie problem z wygarnianiem przez świnki paszy z karmników. Skład paszy 30% pszenżyto, 22% jęczmień, 15% owies, 9% kukurydza, 8% żyto i 16% koncentratu. Świnki w wadze 50-60kg. W czym może być problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2418

Ja jak wsypywałem nieraz za dużo paszy to też wyrzucały, ale jak sypię tak na styk od zasypania do zasypania to potrafią ładnie pozbierać paszę nawet z posadzki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

przymnknij im paszniki bo maja za dużo i sie bawią. a z tymi enzymami to nie do końca jest tak bo jak nie będzie aminokwasów w MPU to choćby z samych proteaz sie składał to nie naciągnie dobrych wyników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

Jaki koncentrat dajesz? Jak wywalaja to cxdgos im brakuje albo maja za duzy wysyp paszy i sie bawia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj