tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

saszeta    164

mokra a sucha to różnica tylko w kosztach suszenia. Bo w mokrej (30%) jest dodatkowe 160 litrów wody. Suchą wrzuci pod byle dach a mokra...

Lepiej mielić od razu po zbiorze bo przy całej wilgotność jeszcze wzrasta.

 

Nie jestem przeciwnikiem ccm-u. Kiedyś jak jeszcze z wiadrami biegałem to też dawałem w dawce 80%. Słonina faktycznie żółta i taka jak masło.

 

W tym roku moja mokra wyszła mnie 170zł tona. Po suszeniu 390


Terry24 to strasznie dużo zjedzą 3,26 kg paszy na kg przyrostu licząc od 25-120 kg :blink:  to ja wole karmic zbozem i zuzycie miec na poziomie 2,7-2,8 kg :rolleyes:

do swojego spożycia byś musiał doliczyć trochę wody, która u @Terry24 jest w mokrej kukurydzy. Na suchą masę pewnie macie podobne zużycie

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

mokra a sucha to różnica tylko w kosztach suszenia. Bo w mokrej (30%) jest dodatkowe 160 litrów wody. Suchą wrzuci pod byle dach a mokra...

Lepiej mielić od razu po zbiorze bo przy całej wilgotność jeszcze wzrasta.

 

Nie jestem przeciwnikiem ccm-u. Kiedyś jak jeszcze z wiadrami biegałem to też dawałem w dawce 80%. Słonina faktycznie żółta i taka jak masło.

 

W tym roku moja mokra wyszła mnie 170zł tona. Po suszeniu 390

 

do swojego spożycia byś musiał doliczyć trochę wody, która u @Terry24 jest w mokrej kukurydzy. Na suchą masę pewnie macie podobne zużycie

 

Boze.co to za cena 170zl za tone,unas placili 360+ vat za mokrą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Kiedyś oglądałem program, w którym właśnie pokazane były amerykańskie świnki żywione kuku (tyle że suchą), soją i premiksem

i właśnie nawet gołym okiem było widać że nie były jakoś specjalnie otłuszczone, wręcz przeciwnie. A potem pokazywali ich boczek czyli bekon

z tych świń i wcale nie był żółty jak kukurydza. Świnki były jakąś krzyżówką, pamiętam że miały w sobie duroca.

 

Nie zgodzę się że przy 30% się nie miesza w pionowym, może miałeś strasznie mokrą, ja mieszałem testowo z powodzeniem

w zwykłym pionowym przy 40 % dodatku kiszonej (około 30-32% wilgot.), mieliłem całe ziarno zakiszone na włączonym mieszalniku

ale zawsze zboże pierwsze żeby do niego się powoli dodawało.

Raz nie włączyłem mieszalnika to go okleiło, nie zorientowałem się od razu tylko potem podejrzanie zmniejszyła się pojemność

i nie "dzwonił" po stuknięciu w niego na pusto, trzeba było walić konkretnym kijem żeby już przypleśniałe placki oderwać.

 

Wniosek- kiszona kuku musi być maksymalnie sucha jak tylko to możliwe i raczej nie da się jej dać w tej formie aż

80% przy takiej formie obróbki

 

Tu podałeś szczegół o którym zapomniałem wilgotność u nas była 36-40%,reszte było robione jak piszesz,drugi problem przechowywanie już zrobionej paszy przy 80%ccm powyżej 10 stopni bardzo szybko się psuje

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomekgeo2    8

Witam pomoże ktoś w ułożeniu dawek żywieniowych dla loch luźnych i karmiących dla konncentratu Pregna i Matra z Sano. Dodam że mam problem z wystąpieniem rui pierwszej u loszek może ktoś zdradzić w jaki sposób wywołać ruje u loszek .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Witam pomoże ktoś w ułożeniu dawek żywieniowych dla loch luźnych i karmiących dla konncentratu Pregna i Matra z Sano. Dodam że mam problem z wystąpieniem rui pierwszej u loszek może ktoś zdradzić w jaki sposób wywołać ruje u loszek .

 

Zapach knura w areozolu...


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam pomoże ktoś w ułożeniu dawek żywieniowych dla loch luźnych i karmiących dla konncentratu Pregna i Matra z Sano. Dodam że mam problem z wystąpieniem rui pierwszej u loszek może ktoś zdradzić w jaki sposób wywołać ruje u loszek .

 

Duża ilość światła to podstawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

z rujami będzie coraz większy problem szczególnie stosując koncentraty w żywieniu. Nie dawno został obniżony poziom witamin w paszach a maciory muszą dostawać witaminy dodatkowo do koncentratu. Miałem ten sam problem kiedyś lecz teraz już wszystko ok. Lekarz z PIW z Puław polecił dodawać witamin i jeśli zboże jest podejrzane, zagrzybione lub koszone po deszczach albo składowane w pomieszczeniu gdzie występuje wilgotność duża to należy dodawać sorbenta na mykotoksyny lecz wtedy podwójna dawka witamin bo sorbent je wypłukuje. Zacząłem też dodawać witamin do macior karmiących i na prawdę prosiaki szybciej rosną szczególnie te z pierwszych cycków pewnie dlatego że dodaję witamin nie chelatowanych.

 

Jak wejdziesz z hormonem dla loszek to prawdopodobnie kolejne ruje same nie wystąpią lecz to też zależy od maciory. Światło i zapach knura w spray- boarmate jest dobry dla wieloródek a nie dla pierwiastek. Lekarz też doradził że jak się zostawia coś na maciorę z tuczników to już od wagi 60kg należy odstawić konc na tucz i dawać paszę z większą dawką witamin a mniejszą białka i energii.

 

A nie macie problemów z grzebaniem w ściółce i gnoju u warchlaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Gnaj tego weterynarza na 4 wiatry pewnie jeszcze te witaminy akurat ma przy sobie :P :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

akurat nie. To jest lekarz z PIW z Puław. Problem braku rui występuje coraz częściej a u mnie to pomogło więc nie wiem czy akurat kłamał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

Moi niby eksperci mowli zeby nieprzecholowac z kiszinym ziarnem u warchlakow I tucznikow,u cb widze ze kukurydza sie sprawdza,pasza duzo tansza od jeczmienia,premiks masz dobrany pod te ziarno kukurydzy?

 

U nas kuku idzie 30 % od początku tuczu do końca, odziwo mięsność 59 i Animex nie narzeka ze słonina zółta.. Kuku jest konserwowana, paszy czasami narobie na cały tydzien i jest w porządku nawet latem.. nie ma się co bać kukurydzy a paszowcy zawsze odradzaja kuku, spada sprzedaz oleju, zakwaszacza itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

U nas kuku idzie 30 % od początku tuczu do końca, odziwo mięsność 59 i Animex nie narzeka ze słonina zółta.. Kuku jest konserwowana, paszy czasami narobie na cały tydzien i jest w porządku nawet latem.. nie ma się co bać kukurydzy a paszowcy zawsze odradzaja kuku, spada sprzedaz oleju, zakwaszacza itp.

Jak konserowawana?tzn ze wymieszana ze zbozem stoi tydzien I sie nic jej nie dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matys1990    23

Jak konserowawana?tzn ze wymieszana ze zbozem stoi tydzien I sie nic jej nie dzieje?

Konserwowana tzn optoczona w kwasie propionowym i tak lezy na pryzmie w budynku przez rok bez suszenia i jesst wszystko w porządku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Pasza z 30% udziałem kukurydzy nie powoduje większych problemów ,tylko dla mnie dziwne jest użycie ccm na poziomie 80% i zużycie 3,3kg na kilogram przyrostu ,gdzie kilogram ccm ma energii około 9MJ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Konserwowana tzn optoczona w kwasie propionowym i tak lezy na pryzmie w budynku przez rok bez suszenia i jesst wszystko w porządku.

 

Aha,ja mam w big bag zakiszone cale ziarno,wymieszane I przesrutowane ze zbozem moze chwile byc przeczymywane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Pasza z 30% udziałem kukurydzy nie powoduje większych problemów ,tylko dla mnie dziwne jest użycie ccm na poziomie 80% i zużycie 3,3kg na kilogram przyrostu ,gdzie kilogram ccm ma energii około 9MJ

 

jak odejmiesz wodę to wyjdzie 13,5 MJ a spożycie pewnie z 2.7 (może nawet mniej). Zawsze się liczy suchą masę a nie zużycie ogólne. Bo po twojemu to byś musiał na kilo paszy dodać 3 litry wody. A wtedy to ci wyjdzie że świnia zjadła 800-900kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Z wykształcenia jestem zootechnikiem fakt że starej daty lata 80,czyli białko też liczysz do suchej masy a nie do fizycznych kilogramów?.Według  mojego rozumowania 300 kg ccm starczy na tucz od 20-120 kg??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massa1994    23

Co stosujecie na poprawę wykorzystania paszy? I ile w przeliczeniu na 1000 kg paszy i oczywiście jakie efekty.I oczywiście jaka cena? Dopytuje tak bo kiedyś stosowaliśmy ale jakoś tak się stało ze mieliśmy dwa mioty jeden karmiony na paszy z dodatkiem polepszającym wykorzystanie paszy a drugi bez i wyszło na to samo i do jakiegos czasu nie stosuje ale zamierzam wrócić bo wiadomo koszty trzeba ciąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Czy to prawda że pszenżyto nie. Nadaje sie dla stada podstawowego dzisiaj widziałem sie z weterynarzem i mowił zeby go nie dawać prosze o odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Do stada podstawowgo to i żyto dobre niby czemu żyta nie dawać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Tzm ze pszenżyto dużo ma substancji anty zywieniowych , tak mi wet powiedział , on cały czas mi z kukurydzą mowi żeby dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kukurydza się nie nadaje ma zbyt dużo energi ponadto często jest skażona mykotoksynami co najwyżej dobrej jakości dla loch karmiących ale chyba zboże wyjdzie taniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Jeśli pszenżyto ma za dużo substancji antyżywieniowych to w takim razie czym karmić? Chlebem z masełkiem i szyneczką? :)

 

Pszenżyto, żyto jest ok ale ma mało włókna więc warto te zboża mieszać z dobrym jakościowo owsem ja dodaję też otręby grochowe są troszkę ciężej strawne ale dłużej zalega na żołądku więc nie są tak szybko głodne. Mówię tutaj o lochach prośnych, nie karmiących

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

Tak mi zawsze ten wet mowi ja cały czas daje pszenżyto dla prośnych , to nie wiem dlaczego on cały czas o tej kukurydzy że niby taka dobra jest , mam problen z rują u loszek to też mowi że od pszenżyta i żeby kukurydy im dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj