tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lukaczmarek    277

W końcu sensownie opisałes sytuację.
Najlepiej zadzwoń do przedstawiciela z firmy z której bierzesz premiksy / koncentraty i powiedz żeby Ci ułożyli dawki z takich składników jakie posiadasz. Wiesz ile białka ma ta fasola?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

1 kg zboża( żyto ,pszenżyto)- 3,5 kg ziemniaka. Energetycznie. I przeliczając na suchą masę.

28-30 kg to zjada ok 1,2 kg suchej masy czyli 3,5-4 kg  ziemniaków. Pod koniec 10 kg na sztukę może być mało

fasola po obróbce termicznej nie jest szkodliwa. Możesz dać 3,5 kg ziemniaków z fasolą, w tym 10% fasoli. Mało białka będzie więc jakiś koncentrat do tego.

Ogólnie to tak strzelam bo nie znam parametrów tej fasoli. I łatwiej to by było ułożyć na premiksach jak na koncentracie.

 

Ziemniak jest bardzo dobrą paszą dla trzody ale przy tanich zbożach taki tucz jest nieopłacalny. 13gr/kg ziemniaków x 3,5 do tego parowanie to prawie cena pszenżyta.

Ja codziennie wyrzucam 100-200kg odpadów z ziemniaka. Czasem daję na surowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Kiedyś czytałem wyliczenia, tylko nie pamiętam jaka była wtedy cena zboża ale chyba zbliżona, że granica opłacalności skarmiania ziemniaka to 8 groszy za kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
inwa2    0

Witam

Dzięki wszystkim za odpowiedz, widzę, że różnie do tego podchodzicie jedni są za inni przeciw, ale pozwólcie, że jednak spróbuje.

 

Zawartość składników pokarmowych fasoli w jednym kg suchej masy:

sucha masa 900,8 g

masa organiczna 958,2 g

białko ogólne 259,8 g

tłuszcz surowy 15,1 g

włókno surowe 44,5 g

popiół surowy 41,8 g

Energia metaboliczna 1 kg to ok 15 MJ

 

Średnia zawartość składników pokarmowych w ziemniakach w %

sucha masa 23,7

skrobia 17,5

cukry rozpuszczalne 0,5

włókno 0,7

białko peptydowe 2

tłuszcze 0,6

Wartość pokarmowa 1 kg parowanych ziemniaków wynosi 2,44 MJ

białko ogółem strawne 15 g

Do fasoli i ziemniaków dojdzie zboże a jeśli chodzi o koncentrat to można by dobrać taki który będzie najlepiej pasował składem do takiej mieszanki.

 

Mam nadzieję, że teraz będzie łatwiej to ułożyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

parę lat temu narosło mi ziemniaków od ciula nie było co z nimi zrobić i parowałem  w parniku później na parnik 120 litrów sypałem 15kg otrąb pszennych  20kg śruty jęczmiennej i 5 kg koncentratu nawet rosły ale słoniny też trochę było 

a mielone z takiej świnki... jak sobie przypomnę to aż ślina cieknie 

w tym roku też mam ziemniaków od ciula i chyba znów pójdzie parnik w ruch 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Kiedyś czytałem wyliczenia, tylko nie pamiętam jaka była wtedy cena zboża ale chyba zbliżona, że granica opłacalności skarmiania ziemniaka to 8 groszy za kg

 

fakt. Nie wziąłem pod uwagę znikomej ilości białka w ziemniaku. Więc te 8 groszy całkiem możliwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Nie ogarniam pytania śruta sojowa poekstrakcyjna energia okolo 13 MJ i białko ogolne 44-47%,kukurydza sucha energia około 13,3 bialko ogólne 9,5-11%.Śrutę sojową stosuje u świń w celu zbilansowania białka ,daje to zwiększenie tempa wzrostu i mniejsze zużycie paszy na kg przyrostu.Według mnie kukurydzę można porównać do żyta z tym że kukurydzę można skarmiać bez ograniczeń tylko dobrze zbilansować białko, kuku :huh:  należy traktować jak normalne zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kabus55    55

Uwierz mi można. U mnie w okolicy ą takie osoby, które do własnego zboża nie kupują ani śruty sojowej, ani koncentratów czy innych wysokobiałkowych komponentów, ale kupują kukurydzę bo ich zdaniem kukurydza ma dużo białka a różnica w cenie przecież kolosalna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

no to jak masz takich chodowców u siebie to tylko im kibicuj i mów jeszcze że tak jest dobrze, dzieki takiej inteligencji wiejskiej poźniej na pejsakówce znów poruszamy tematy że jesteśmy 20 lat za Rumunią w produkcji świń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie bardzo wiem jak można nie dawać śruty sojowej, wiec trochę głupie pytanie, chyba że ktoś mączkami żywi.

 

N o można ją zastąpić strączkowymi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Mit że kuku ma dużo białka narodził się w latach 70-80 gdy w Polsce pojawiła się kuku zakupiona? przez ówczesne władze ze Zachodu.Kuku +owczesne koncentraty+rasy świń w przeciętnym gospodarstwie =częste występowanie obrzękówki.Weterynarze podczas wizyt mówili że prze białkowane , że to wina kuku i do dziś panuje takie przekonanie :rolleyes:


Strączkowymi możesz uzupełnić ,ale nie zastąpić śruty poekstrakcyjnej ,chyba że wrócą mączki zwierzęce wtedy można się zabawić i samemu zrobić koncentrat :mączka +słodki łubin,osobiście karmiłem takim wynalazkiem w latach 90 i wychodziło to bardzo dobrze :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dlaczego nie zastąpić ?Innym się opłacnam nadal nie bo ktoś nam wmawia że się nie da a to nierawda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

a próbowałeś zastąpić i całkowicie wyeliminować soje? w jakich dawkach i jakie strączkowe? jakie miałeś białko w paszy i czy nie było pogorszenia przyrostów ani zużycia paszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Spróbuj przy mięsnosci 60 % i więcej,latem miałem 24 szt tucznika,udział sruty soj 46%-12,5 +2,5%wypasiony premixLNB jak się zaczeły gryzć to 6 poszło do piachu na skutek powikłań po streptokokozie i nikt nie był wstanie dlaczego tylko ten patyk się gryzł,sprawa sie wyjaśniła po sprzedaży  pozostałych sztuk srednia mięsność wyszła   63,3% więc udział śrut soj należało by zwiększyć do 15%,a dopiero byłby sajgon gdybym zaczął kombinować z zamiennikami śrut.soj,ewentualnie w roli zamienników sprawdzają mączki pochodzenia zwierzęcego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

z tą agresją u świń to tak nie do końca zależy od żywienia w zeszłym roku jedna partia 180 sztuk podzielona na kojce po 20 sztuk jadły to samo a w jednym kojcu jakaś masakra 4 padły zaczeło się jak miały ok90 kg porozganiałem to towarzystwo gdzie tylko mogłem a i tak w garażu gdzie przegnałem 4 sztuki jedną mi zatłukły 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Spróbuj przy mięsnosci 60 % i więcej,latem miałem 24 szt tucznika,udział sruty soj 46%-12,5 +2,5%wypasiony premixLNB jak się zaczeły gryzć to 6 poszło do piachu na skutek powikłań po streptokokozie i nikt nie był wstanie dlaczego tylko ten patyk się gryzł,sprawa sie wyjaśniła po sprzedaży  pozostałych sztuk srednia mięsność wyszła   63,3% więc udział śrut soj należało by zwiększyć do 15%,a dopiero byłby sajgon gdybym zaczął kombinować z zamiennikami śrut.soj,ewentualnie w roli zamienników sprawdzają mączki pochodzenia zwierzęcego

 Ws71 to ile miałeś białka ogólnego w paszy  pod koniec tuczu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Spróbuj przy mięsnosci 60 % i więcej,latem miałem 24 szt tucznika,udział sruty soj 46%-12,5 +2,5%wypasiony premixLNB jak się zaczeły gryzć to 6 poszło do piachu na skutek powikłań po streptokokozie i nikt nie był wstanie dlaczego tylko ten patyk się gryzł,sprawa sie wyjaśniła po sprzedaży  pozostałych sztuk srednia mięsność wyszła   63,3% więc udział śrut soj należało by zwiększyć do 15%,a dopiero byłby sajgon gdybym zaczął kombinować z zamiennikami śrut.soj,ewentualnie w roli zamienników sprawdzają mączki pochodzenia zwierzęcego

 

No większych bredni w życiu nie słyszałem kto Ci tej ciemnoty nawciskał ? :P :P :P :P B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Dlaczego nie zastąpić ?Innym się opłacnam nadal nie bo ktoś nam wmawia że się nie da a to nierawda

Odpowiesz mi na pytanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj