tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Rolnik1973    15287

a co podajesz do tej pory że mają obrzękówkę? do zbóż małe prosiaki trzeba przyzwyczaić co jest trudne. Dlatego polecam pełnoporcjówkę i zawsze do woli!

A pełnoporcjówkę to z czego robią? Z kapusty. Tak samo zboże +dodatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

tak kolego jest zboże ale jak kupisz dobry towar to będzie to zboże poddane obróbce- lżejsze w trawieniu i niejako trochę "odkażone" 

plus różne inne rzeczy do których nie zawsze rolnik(a zwłaszcza ten z mniejszą ilością świń)

ma łatwy dostęp bo mieszalniom i producentom pasz wolno więcej. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

dokładnie, pełnoporcjówka szczególnie MPU ma to do siebie że jest zabezpieczona cynkiem i większą dawką zakwaszacza i po niej biegunka czy obrzękówka występuje już sporadycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300
Napisano (edytowany)

Gdybym był na twoim miejscu zrobił bym tak: piggi 15%, jęczmień 40, pszenica 43, olej 2l/100kg a owies całkowicie wywalił. Owies jest dla macior a nie dla małych prosiąt i pamiętaj że jęczmień zawsze podawaj jary, nigdy ozimy dla małych prosiaków. Zakwaszacza dałbym jeszcze 4 kg/tonę i cynku ze 3kg a białko zwiększał tak żeby po 7-9dniach dostawały konc na te 19-20%. Nigdy od razu nie dawaj tyle koncentratu no chyba że stosujesz cynk i antybiotyk. Ja tak robię i zero upadków. Kiedyś robiłem tak jak Ty i były problemy z biegunkami ale bardzo dużą rolę odgrywa olej przy odsadzaniu.

 

a powiedz jakbym na swojej paszy robił jedzenie to te 43% pszenicy to nie za dużo?, bo chodzi o to, że  mam tylko pszenicę wysoko glutenową czy nie zaszkodzi? czy dla bezpieczeństwa nie lepiej dać więcej jęczmienia jarego?

I jak są upały i macie prosięta do odsadzenia to też karmicie do woli???

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

prosiak to chyba nie jest niemowlak z uczuleniem że musi mieć kaszkę bezglutenową, co do jęczmienia to ja daje max 30%, 

reszta to pszenica a w lecie jak gorąco nic nie zmieniam-jedzą do woli.

W chłodnej połowie roku daje im jeszcze na jakiś tydzień lampę z której chętnie korzystają, czasem wsuwają też węgiel drzewny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

no wlaśnie wysokoglutenowa pszenica nie jest zbyt dobra jeśli masz taka to daj na poziomie do 30% a resztę jęczmienia bo jest bezpieczniejszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RoRo    5

Daj jeczmien pszenica 50/50 ja tak robie i nie ma problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

ja bym dał w takim wypadku trochę więcej jęczmienia np 45 jęczmienia, 40 pszenicy, 15 piggi i 2 l oleju. Tylko zawsze z granulek na paszę ze zbożem przejście musi być stopniowe, to jest najważniejsze(pisałem o tym w poprzednich postach)! zawsze do woli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

dragonek80 to zależy od oleju najlepszy jest olej sojowy bo nie jełczeje i może stać podobno do pół roku spokojnie (nigdy nie sprawdzałem) więc pasza też może troszkę stać co do innych nie jestem w stanie Ci powiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

ja jade na rzepakowym troche tańszy od sojowego i jakoś wyniki tuczne i odchowanie lepsze są rzepakowym. olej spokojnie stoi do 2-3 mieś w pojemniku i nic się nie dzieje. natomiast co do paszy to do okolo 2 tyg stoi pasza po zrobieniu ale też nie zaobserwowałem jakichś problemów z pobieraniem czy z samą pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

aż 2 tyg stoi pasza, przecież się nie zaleca tak długo przetrzymywać pasz ześrutowanych bo mogą rozwijać się w nich pasożyty nie mówiąc już o tym że świniom lepiej smakuje świeże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

heh 2 tyg to nie jest dużo i jakoś nie widzę żeby coś se działo a jak robie po 2 tony starterów to do 2 tyg stoi to w silosie. a jakie pasożyty sie rozwijają w paszy?


a jak dajesz pełnoporcję to wg Ciebie ta pasza zawsze jest świeża i wczoraj robiona?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

nie zdziwiłbym się jakby w paszach pełnoporcjowych z wytwórni (które mają długi okres przydatności) były konserwanty.

 

co do olejów to nawet przy największych upałach po tygodniu pasza z rzepakowym nie wykazywała jakiś niedomagań,

 

może jakby była za wilgotna np. po dodaniu dużej ilości kiszonej kuku to wtedy może...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
squah    0

ponawiam pytanie do znawców wie ktos?

 

 

panowie posiadam takie zboża jeczmień pszenzyto kukurydza owies żyto, mam zamiar kupic warchlaki i na podstawie tych zboz robic im pasze. moze ktos podac proporcje  i jaki dodatkowy koncentrat im dołozyć Chodowla dla siebie a jeszcze mozge miec parowane ziemniaki Interesuja mnie proporcje na rózne etapy tuczenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

po pierwsze to musisz się zdecydować czy koncentrat  czy powrót do przeszłości i zabawa w ziemniaki bo to zupełnie inne ścieżki 

i ile byś chciał żeby rosły, czy zamierzasz je wszystkie zjeść czy chcesz część sprzedać i ile ich ma być. to ułatwi podpowiedź.

podejrzewam że jak poszperasz w temacie to też coś podobnego już było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

stosował ktoś z was premix z cargilla 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

oczywiście za każde porady i wskazówki będę wdzięczny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

Stosowalem 2.5% premix w starterze. Wyniki, spozycie paszy i przyrosty bardzo dobre. Wlasnie schodzą tuczniki po tym starterze i jest ok. Niewiele wieksze spozycie paszy niz na granulacie. W sumie ekonomicznie wyszlo lepiej bo duzo taniej robic niz kupic granulat, a srute sojowa kupilem jeszcze po 1470 wiec w porowaniu do dzis to taniocha. Dzis chyba ekonomiczniej na dobrym koncentracie sojowym wyjdzie. Musze policzyc jeszcze takze nic wiecej na razie nie mówię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

może i koncentrat jest lepszy ale ja próbuję zaoszczędzić na białku stosując łubin a przy łubinie lepiej premix dołożyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolusw22    5

Nie mowie ze lepszy tylko ze cenowo porownujac koncentrat / premiks +sruta sojowa moze byc lepiej koncentrat. W takim wypadku rozumiem ale lubinu pewnie i tak nieduzo i bedziesz musial dolozyc sruty rzepakowej lub sojowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

Na dzis cena sojowej to cos kolo 2 zl wiec trzeba juz zaczac liczyc co i za ile dobrze ze tucznik w gore to.chociaz jakas mala kompensata na te upaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj