tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

mesi    20

ja karmię na sucho w paśnikach + woda w smoczkach na mokro tylko maciory , koncentrat strong z nutreny i dobrze na nim idą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

ziemniaki i buraki to sobie możesz dawać jak chcesz się bawić w hodowlę... tu masz link

http://www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/czy-mozna-podawac-swiniom-surowe-ziemniaki,60963.html

a poza tym ile dajesz tego koncentratu i jakie zboża? czemu nie dajesz tak jak w dzisiejszych czasach się robi do woli tylko na porcje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Po pierwsze sprawdź czy się nie zacinają/blokuja paszą i woda nie leje sie wtedy kiedy nie trzeba.

Jak w zraszaczu jest regulacja to trzeba ustawić na najwiekszy otworek albo najlepiej przewiercić wiertłem 4mm.  W zraszaczach musi być duży przepływ i duze ciśnienie wody żeby strumień wydmuchiwał paszy która dostaje sie między trzpień i uniemzliwia szczelne zamknięcie. 

 

Inne możliwe przyczyny napuszczania wody do koryta to zbyt mała obsada świń, karmiki najlepiej dziąłja jak jest 15szt na stanowisko jak jest mniej to będa się bawic i wysypywać pasze lub rozlewać wodę. Gdy sa zraszacze anlezy też zwiekszyć wysyp paszy bo na mokro wyjadają duzo szybciej niz na sucho.

 

u mnie na dużym otworku to zawsze było sporo wody w karmnikach nalane. A to ma być pasza zwilżona

ostatnio widziałem automaty Domino ( duńskie, mam takie same)  i zamiast smoczka założony był faktyczny zraszacz. Coś jak prysznic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam.mam pytanie.Czy stosujecie karmienie papkowe.to znaczy ze do karmnika podłaczona jest woda i swinie sobie polewaja pasze.U mnie jest sama pasza bo jak podłacze wode to zaraz leja pelne koryto w karmniku az sie wylewa.Prosze o jakies rady co moze byc zle

 

Może masz zbyt duże ciśnienie albo karmnik ma za małą szczelinę my mamy od 3 lat i ok fajna sprawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzodziarz    1

witam

czy używacie jakiegoś programu komputerowego do optymalizacji paszy?

witam

właśnie testuję nowy polski program OptiPasz, ściągnąłem bezpłatnie demo z ich strony www.optipasz.pl

na razie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony - przyjazny i intuicyjny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lagunal6    2

Może masz zbyt duże ciśnienie albo karmnik ma za małą szczelinę my mamy od 3 lat i ok fajna sprawa

 

tak to tez prawda jak jest woda to musi byc rozkrecony karmnik aby pasza szybko leciała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzodziarz    1

gdzie mam wpisać ten klucz licencyjny do tego programu który przysłano mi na maila?

 

pod okienkiem "wystąp o licencję demonstracyjną" jest okienko "klucz licencyjny" i tam wklejasz ten klucz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

właśnie u mnie nie pojawia się to okienko "klucz licencyjny" jest tylko cały czas "wystąp o licencję demonstracyjną" na maila przychodzi klucz a nie mam możliwości go nigdzie wkleić bo nie wyskakuje mi okno "klucz licencyjny"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom61    11

witam z racji tego że jest zima i mamy trochę więcej czasu planujemy z ojcem usprawnić sobie rozlewanie serwatki, ja myślałem nad ustawieniem beczek 1000l na kojcach i rozłożeniem rurek plastikowych 3/4 cala na płotkach i potem trójnik, zawór i rurką w do koryta. Ojciec natomiast chce zastosować węże pcv i powiesić je nad kojcem razem z paszociągiem. I właśnie który sposób będzie lepszy a może ktoś ma inny pomysł. ważne by był tani w realizacji i prosty w codziennym użyciu. Nie chciał bym porad typu "lepiej zamontuj smoczki i dawaj wodę"  z góry dziękuje za rady i pomysły. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194

Witam,dostałem w spadku 2 swinki 30-35kg, mam pytanie odnosnie zrobienia paszy dla nich.Mam koncentrat z Piasta 1 15%,witaminy w wiaderku oraz do srutowania jeczmien ,kukurydza oraz pszenica.Czego ile mam dac ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

jakie to są witaminy w tym wiaderku, nazwa?


pod okienkiem "wystąp o licencję demonstracyjną" jest okienko "klucz licencyjny" i tam wklejasz ten klucz

u mnie to nie działa, próbowałem ponownie instalować ten program, ale nie pojawia mi się to miejsce na klucz licencyjny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

witam z racji tego że jest zima i mamy trochę więcej czasu planujemy z ojcem usprawnić sobie rozlewanie serwatki, ja myślałem nad ustawieniem beczek 1000l na kojcach i rozłożeniem rurek plastikowych 3/4 cala na płotkach i potem trójnik, zawór i rurką w do koryta. Ojciec natomiast chce zastosować węże pcv i powiesić je nad kojcem razem z paszociągiem. I właśnie który sposób będzie lepszy a może ktoś ma inny pomysł. ważne by był tani w realizacji i prosty w codziennym użyciu. Nie chciał bym porad typu "lepiej zamontuj smoczki i dawaj wodę"  z góry dziękuje za rady i pomysły.

 

 

Najlepsze to chyba rury pe. I łatwość montażu, złączki jakie chcesz, w razie niskiej temperatury też wytrzymałe. A czy 3/4 rury wam potrzebne? Może 1/2 starczy. Temat do dyskusji, bo sam jestem ciekaw innych opini.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom61    11

ja zastanawiam się czy jak dam 3/4 nie będzie się czasami zatykać o 1/2 cala wcale nie brałem pod uwage  (bo nie wiem jak w innych mleczarniach ale nasza do serwatki wlewa wszytko np ostatnio wyciągnęliśmy 2 wiadra masła czy często są tam jakieś serki czy coś innego ) a zrobić żeby tylko  zrobić jest bez sensu nie może mi się to ciągle zatykać bo bym chyba osiwiał w tym chlewie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

niektórzy serwatkę puszczają normalnie w poidła zamiast wody.

to w każdym kojcu ma stać zbiornik i każde koryto ma być ręcznie uzupełniane? Czy jak z paszociągiem to jeden zbiornik i pompa?

w płynnym żywieniu dąży się do jak najmniejszych przekrojów ze względu na pozostawianie resztek w liniach czyli pośrednio też zapychanie

Edytowano przez saszeta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom61    11

Do koryta ma iść serwatka. myślałem żeby na początku linii dać beczki i z tych beczek grawitacyjnie leciała serwatka, chlewnia ma spadek wiec nic nie stanie w rurach.Jak puszczają serwatkę w poidła to muszą je przeczyszczać wodą raz po raz bo jednak serwatka jest inna niż woda. Według tego drugiego pomysłu to nie w jednej paszociągiem ma lecieć serwatka tylko podwieszone węże razem zamocowane z rurą od paszociągu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzodziarz    1

właśnie u mnie nie pojawia się to okienko "klucz licencyjny" jest tylko cały czas "wystąp o licencję demonstracyjną" na maila przychodzi klucz a nie mam możliwości go nigdzie wkleić bo nie wyskakuje mi okno "klucz licencyjny"

Spróbuj ponownie zainstalować, jest informacja o nowej aktualizacji programu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

Do koryta ma iść serwatka. myślałem żeby na początku linii dać beczki i z tych beczek grawitacyjnie leciała serwatka, chlewnia ma spadek wiec nic nie stanie w rurach.Jak puszczają serwatkę w poidła to muszą je przeczyszczać wodą raz po raz bo jednak serwatka jest inna niż woda. Według tego drugiego pomysłu to nie w jednej paszociągiem ma lecieć serwatka tylko podwieszone węże razem zamocowane z rurą od paszociągu 

 

a ja ci powiem że zamiast kombinować to załóż dobrą pompę przy zbiorniku i długi wąż. Oblecisz dosyć szybko

bo przy twoim pomyśle to każde koryto to osobny zbiornik i osobna linia. W dodatku wszędzie jakieś pływaki co zamkną dopływ przy napełnieniu koryta

co do mocowania do paszociągu to zrozumiałem o co chodziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

W wersji demo nic nie zrobi i niczego się nie nauczy bo jeśli max liczba surowców i składników wynosi 10 a ja chcę mieć przynajmniej śr. sojową i rzepakową, pszenicę, jęczmień, kukurydzę, olej i takie parametry jak: BO, EM, SM,  4 aminokwasy to już jest 13 parametrów więc trochę mało ale w końcu to wersja demo :)

Edytowano przez zacier123

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom61    11

Saszeta może i tak zrobię jak piszesz jeszcze to przemyśle ale dzięki za pomoc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba42    7

Czy waszym zdaniem dało by się zrobić grower i finiszer  który byłby  oparty nie na białku z soi a na białku z łubinu ? Myślę że było by to dość dobre i tanie rozwiązanie. Tylko jaki wybrać do tego premix i jaki udział w paszy może mieć maksymalnie łubin ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Trzodziarz    1

Seba,

w growerze maksymalny bezpieczny poziom łubinu to 2% a finiszerze 4%

ciężko będzie w teorii i praktyce zastąpić soję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Koledzy rozmyslalem nad zrobieniem wlasnego koncentratu. Czy to opłacalny interes? Cena sruty rzepakowej 950zł/t; premiks na 1t 85zł .sruta sojowa: 1900zł za/ t


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja od dłuższego czasu żywię świnie tylko na premiksach wychodzi taniej 

premiks 1% -171zł

soja-1690zł

fosforan 75zł

sól i kreda to grosze

soja ostatnio staniała jakoś nie widzę żeby jakiekolwiek gotowe koncentraty poszły w dół  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To podajcie jakieś receptury na premiksy bo sam jestem ciekaw jak wychodzi too cenowo :)
Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj