tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

zacier123    26

saszeta a w jaki sposób to udokumentować i po co? Ja w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa właśnie szukałem tego i nie ma żadnej informacji o dokumentacji pochodzenia. Wystarczy tylko napisać np zakup 5ton koncentrat Nutrena Strong, datę zakupu i od kogo brane a żadnej faktury ani paragonu nie potrzebujesz jeśli nie jesteś vatowcem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

co kraj to obyczaj. U mnie bez faktury czy paragonu ew. wz-etki się nie obejdzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

jeżeli nie ma wzmianki o dokumentacji pochodzenia w zasadach wzajemnej zgodności (cross-compilance) to nie musisz tego zbierać. Jeżeli ktoś będzie chciał faktur to niech pokaże zapis czy rozporządzenie że masz je zbierać i przetrzymywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

co kraj to obyczaj. U mnie bez faktury czy paragonu ew. wz-etki się nie obejdzie

 

Przepraszam za wprowadzenie w błąd. Musi być dokumentacja i potwierdzenie zgodności-faktura lub jakieś zaświadczenie od handlowca że od niego bierze się paszę. W razie kontroli z weterynarii jest kara. Tak powiedział mój wet, pytałem go dziś przy okazji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Na czym ta dokumentacja musi polegać bo za bardzo nie rozumiem czy same faktury wystarczą czy jeszcze coś musi być prowadzone?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

niestety tego nie wiem, ale jestem przekonany już na 100 % że musi być. Faktury lub paragony też potrzebne są przy ewidencji oprysków(produkcja roślinna).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

jak ktoś jest sprytny to prostą baze danych można zrobić w excelu na kilka zbóż i pare dodatków, Winpasz od mroczki przez 30 dni na strart masz free

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

stosował ktoś mączkę rybną produkcji wigropil 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid3p    364
szczypka

daj sobie spokój z wigropilem, to jest miszanka mączki i śruty rzepakowej jakieś odpady etc ma to 32% białka szkoda pieniędzy lepiej  w to miejsce kupić soje hi pro 46% albo mączkę rybną 70% białka ale to się tylko opłaca do wagi 20 Kg dla warchlaka ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

a jeszcze jedno kupuje soje od różnych sprzedawców u jednych soja bardziej przypomina płatki u drugich taka kaszka a u trzeciego taka grubsza mąka. który rodzaj tak na oko  przypomina "oryginał". słyszałem że niektórzy producenci mieszają z mocznikiem aby białko się zgadzało 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

co do mocznika to nie wiem i wątpię w to bo świnie by tego nie strawiły a soja idzie nie tylko dla krów ale też do świń(u krów mocznik przejdzie).... ale na pewno dodają kredy albo kukurydzy bo to ciężko jest zauważyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr0224    11

Osobiście uważam najlepsza soja jest gdy ma kształt pomielonego ziarna (kaszka) z ziarnami wielkości śrutu bądź troszkę większe. Z mocznikiem na pewno nie mogą mieszać dla świń ponieważ jest on dla nich toksyczny i świnie by wykorkowały nawet w małych ilościach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Musisz podać dla jakich świń, wiek, waga i co jeszcze chcesz dodać to pomożemy.


 

 

jak ktoś jest sprytny to prostą baze danych można zrobić w excelu na kilka zbóż i pare dodatków, Winpasz od mroczki przez 30 dni na strart masz free

Mi Winpasz darmowy działa już dużo dłużej, wersja demo. Ale jak dla mnie jest mało intuicyjny i przejrzysty... więc przeniosłem 

właśnie te dane co mi są potrzebne do Excela, porobiłem sobie wzorki i teraz tylko wpisuję receptury a program przelicza

i podaje wyniki. Dla orientacji wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

stosując żyto czy pszenżyto zakręć się za enzymem fitazą bo te zboża ciężko się rozkładają u świń, a zamierzasz dać jakiś koncentrat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam221    0

Jestem poczatkujacy bo ojciec nie chce sie tym zajmowac i nie chce nic powiedziec koncentrat z olejem byl dodawany
Świnie w różnym wieku moze ktos podac dokładne proporcje i co dodac
Świnie w różnym wieku moze ktos podac dokładne proporcje i co dodac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Według mnie masz zboże tylko dla świnek od wagi powiedzmy 60 kg wzwyż, dla mniejszych musisz mieć min. 1/3 pszenicy lub jęczmienia!

Jeśli używasz koncentratu 15%-12,5%(mniejsze stężenie dla większych tuczników) to proponuję ci dla warchlaków postarać się o trochę lepszego zboża,

a dla tych większych to daj (proporcje na 100 kg paszy): 32 kg pszenżyta, 25 kg żyta, 30 kg owsa, 12,5 kg koncentratu i litr oleju.

Energii będzie dosyć, białko minimalnie za niskie ale ujdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Skoro możesz zdobyć pszenicę to dla tych mniejszych możesz dać 15% koncentratu i tyle samo owsa, 40 % pszenicy i 30% pszenżyta.

Powinny na tym dobrze rosnąć, tylko nie kupuj najtańszych koncentratów bo są z reguły uboższe.

Mogłoby  być więcej pszenicy kosztem pszenżyta ale skoro masz zamiar ją dokupić to ekonomia będzie wtedy mizerna przy

dzisiejszych cenach. Pszenżyto nie powinno im zaszkodzić, moje czasem tyle jedzą i nic im się nie dzieje.

Pamiętaj o zakwaszaczu! 

Powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

piotrczem 

za  dużo owsa i pszenżyta dla takich ok 8 tyg , dla takich to pszenica i jęczmień , lepej  trochę dokupić niż dawać samo pszenżyto z owsem 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaj    103

Nie wiem czy nie lepiej Ci soje+premiks dawać niż te koncentraty, wiesz jakie białko świnie dajesz i masz większą pewność że partie paszy dość wyrównane. Z koncentratami to różnie bywa
Odrazu po odsadzeniu jeśli nie masz dużo tych prosiakow kup gotowy prestarter z jakieś firmy. Patrz tylko czy biegunek nie dostają. Takie prosiaczki dużo nie zjedzą a masz pasze lepszą niż owies i pszenzyto.


Sprzedam rozrzutnik cena do uzg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj