tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

mcpenza    3

no to pięknie u mnie przycina  :(  muszę poszukać nowego dostawcy bazuje na produktach z dolfosu które owy sprzedawca również ma i wygodniej jest mi brać wszystko w jednym miejscu ale przy tej cenie za świnki muszę zminimalizować koszty paszy zwłaszcza że pszenica poszła w górę dziś sprzedawana po 63 zł na ręke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Witam dajcie już spokuj z tym [ stryciakiem ] widzicie że słyszał coś o chodowli świń oby tą kostkę porządnie układał dzwoniłem dziś do przedstawicieli gdzie się dał i cena za forte 55 jest miemożliwa papa stryciak

Dzwoniłeś do pośredników i liczysz, że ktoś przez telefon zgodzi się na 55 zł, pewnie jeszcze powiedziałeś, że kupowałbyś kilka worków miesięcznie?

Ps. Kiedyś kupowałem od pośrednika po 75 zł worek jednej z firm i zapewniał, że taniej nie może mi sprzedawać bo sam ma po 70 zł. Następnego dni zadzwoniłem do owej firmy informując, iż mam fermę 200 loch w cyklu zamkniętym i jestem zainteresowany kupnem dużych ilości i zaoferowano mi 63 zł za worek...

Edytowano przez Darekpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

dobra mleczna locha aby dać w szczycie laktacji nawet do 20 l mleka   z czegoś musi to wziąć   najlepiej z karmy  a najgorzej z własnych rezerw organizmu  a nie powinna stracić więcej jak 10 % swojej wagi  wiec zywienie zdecydowanie musi być najlepsze  10%matry  to za mało i do tego jak @jaco25 pisze 20 % owsa w ogóle  nie powinno się stosować daj za to pszenicy i naprawdę  macie za mało energii  dodawajcie olej i dużo tej paszy niech jedzą i pija  dużo wody

jaki dajesz olej i ile jak można wiedzieć . co Myślisz o pszenżycie dla macior karmiących można go dawać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Dzwoniłeś do pośredników i liczysz, że ktoś przez telefon zgodzi się na 55 zł, pewnie jeszcze powiedziałeś, że kupowałbyś kilka worków miesięcznie?

Ps. Kiedyś kupowałem od pośrednika po 75 zł worek jednej z firm i zapewniał, że taniej nie może mi sprzedawać bo sam ma po 70 zł. Następnego dni zadzwoniłem do owej firmy informując, iż mam fermę 200 loch w cyklu zamkniętym i jestem zainteresowany kupnem dużych ilości i zaoferowano mi 63 zł za worek...

 

Witam wogóle nie masz racji dzwoniłem do centrali SANO przy zakupie na umowe miesięcznie 4 palet FORTE  CENA 63 ZŁ NETTO to samo u gościa którego polecał stryciak  emax cena wyjściowa 68 zł  rozmawiałem z trzema handlowcami sano i cena 55 za forte jest nierealna natomiast bez problemu kupisz w tej cenie premium  wiesz sprzedałem dziś tuczniki po 3,80 netto i nie chciałbym przepłacać za pasze umówiłem się z hurtownikiem od którego biorę że cena 63.60 zł przy zakupie paletowym natomiast   nikt więcej na forum nie napisał że ma forte poniżej 60 zł pozdrawiam .

ps .przeczytaj wypowiedzi stryciaka to jedna drugiej przeczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
machtomi    39

Czy sito szczelinowe 2,00mm jest odpowiednie do przygotowania paszy? ( pszenica, pszenżyto, owies, jęczmień  młynek ssąco-tłoczący)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Witam wogóle nie masz racji dzwoniłem do centrali SANO przy zakupie na umowe miesięcznie 4 palet FORTE CENA 63 ZŁ NETTO to samo u gościa którego polecał stryciak emax cena wyjściowa 68 zł rozmawiałem z trzema handlowcami sano i cena 55 za forte jest nierealna natomiast bez problemu kupisz w tej cenie premium wiesz sprzedałem dziś tuczniki po 3,80 netto i nie chciałbym przepłacać za pasze umówiłem się z hurtownikiem od którego biorę że cena 63.60 zł przy zakupie paletowym natomiast nikt więcej na forum nie napisał że ma forte poniżej 60 zł pozdrawiam .

ps .przeczytaj wypowiedzi stryciaka to jedna drugiej przeczy

Rozumiem. Po prostu zawsze staram się być po stronie rolników i każdego będę namawiał, aby sprawdzał na bieżąco ceny, bo jak już wcześniej pisałem sam kiedyś kupowałem od pośrednika i marża sięgała niekiedy 20 procent, a często ta różnica to jest nasz jedyny zysk. Edytowano przez Darekpol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

 trochę grube  najlepsze sito  1,5

@ mesi pszenżyto  najlepiej zastąpić pszenicą a moje lochy oprócz roślinnych  maja olej z łososia   ale daje to w postaci 25 % koncentratu do tego 3 kg kwasów w postaci biotronic P oraz 1 kg mykofixsu oczywiście zboze tylko jeczmien  z pszenica  dawka na szt 6-10kg  --sikają mlekiem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Kolega 1490 tylko potrafi dzwonic :P Pamietaj prze telefon to mozna pizze zamowic a nie negocjowac warunki zakupu pasz :P Kolego piszesz takie bzdury ze glowa mala , dzowniac do centrali Sano tak jak mowisz nikt po pierwsze nie bedzie z Toba rozmawial o cenach tylko jesli wogole Ci sie poszczeci to przekaz Twoje dane przedstawicielowi Twoje namiary po trzecie aby kupic cos bezposrednio z SANO musisz podpisac umowe dealerska W Sano masz trzy progi sieci dealerskich w zaleznosci ile zakupisz paszy .Pierwszy prog to minimum zakup za kwote 10000 netto w calych paletach . Wiec ni gadaj m tu takich kitow bo kiedys spotkalem sie z przedstawicielem z Sano i z nim o tym rozmawialem .

Jeszcze jest mozliwosc tak jak napisal DAREKPOL ale mysle ze Ty  na to nie wpadles :)


Maxiben ile tego oleju na tone paszy ?

Dla loch i tucznikow tyle samo >?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

coście się z tym sano zawzięli dla mnie przereklamowana firma  10 lat temu narozdawali gadżetów    szumne slogany  a chłopki wierzyli  i kupowali  nie było to też aż tak złe ale na owe czasy i genetykę  dziś dalej bazują na mniejszych gospodarzach którzy coraz mniej hodują i kupują przez dilerów którzy w większości pojęcia nie maja  o żywieniu zwierząt

co do oleju to dobry żywieniowiec powinien  zbilansować go w recepturze w zależności od rodzaju  zbóż i innych komponentów    dla danej grupy zwierząt  ale na pewno  w sano i nie tylko jest go za mało  ja nie dolewam  oleju bo mam go po prostu w wysoko procentowym  koncentracie bo np. 10 % co i ile  może się zmieścić to trzeba uzupełnić  a to zaś kosztuje  a nie każdy chce wydać a według mnie żywienie loch i prosiąt nie może być słabe  to inwestycja która się zwraca a dorodne zwierzę -bezcenne  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

 trochę grube  najlepsze sito  1,5

@ mesi pszenżyto  najlepiej zastąpić pszenicą a moje lochy oprócz roślinnych  maja olej z łososia   ale daje to w postaci 25 % koncentratu do tego 3 kg kwasów w postaci biotronic P oraz 1 kg mykofixsu oczywiście zboze tylko jeczmien  z pszenica  dawka na szt 6-10kg  --sikają mlekiem 

aha dzięki za odpowiedż czyli najlepej dać tylko pszenica jęczmień i koncentrat + co na mytokosty a czy jeśli dał bym na 250 kg paszy litr oleju rzepakowego będzie dobrze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Apacz13    5

Rozumiem. Po prostu zawsze staram się być po stronie rolników i każdego będę namawiał, aby sprawdzał na bieżąco ceny, bo jak już wcześniej pisałem sam kiedyś kupowałem od pośrednika i marża sięgała niekiedy 20 procent, a często ta różnica to jest nasz jedyny zysk.

Koledzy tak jak mówicie u mnie u lokalnego sprzedawcy Forte 78 zł Premium 72 zł. Marża porażająca ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

@ mesi na mikotoksyny daj najlepiej cos lepszego  niż  coś co jest na glinokrzenianach  choć i to jeśli masz gorszej jakości zboże jest  to dobre niż nic

 oleju do 250 kg litr jak piszesz to prawie  nic daj 5-6  ale 10% koncentratu   będzie  w nim mało białka więc ciężko odpisać mi precyzyjnie  od tego jest żywieniowiec z danej firmy paszowej co ci zwierzęta żywi 

@ machtomi 1,5 sita najlepsze nie tylko wg mnie  ale twoje małpy  twój cyrk nikt ci nie broni na oszczędzaniu  prądu przy śrutowaniu  nawet na 3,0

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

 dzięki za odp  tzn na mitotoksyny zawsze daje mycosan z sano , a koncentratu 20 % z piasta , a kiedy Zmieniasz paszę na LK  ja zawsze tak 0k 95 dnia ciąży 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Seba8080    1

 

Witam

Przedstawie moje wilyczenia na dzien dzisiejszy: 

Dotyczy 35 szt pochodzacych z zakupu ( ceny rynkowe na stan 03,01,2015)

Zakup prosiat (ok 15 kg) : 35 szt x 140 zł = 4900 zł

Waga sprzedazy : ok.120 kg 

Czas tuczu : 120 kg - 15 kg = 105 kg przyrostu

Sredni dobowy przyrost ok. 850 g na dobe co daje nam 123 dni tuczu 105/0,85=123 dni

Zuzycie paszy na 1 kg przyrostu : 2,85 kg co daje nam na tucznika (105x3 kg = 295 kg) 315 kg paszy 

Na 35 szt, potrzebujemy : 35 sz x 295 kg = 10,32 t paszy 

Skład paszy : 85 % zboza i 15 % koncentrat Sano protamino Forte 40 % białka + zakwaszacz Selko Cid

Koszt przygotowania 1 t. paszy : 

15 % koncentrat = 330 zł 

20 % kukurydza  = 120 zł

15 % owies         = 67 zł 

25 % jeczmien    = 160 zł 

10 % żyto            = 42 zł 

15 % pszenzyto  = 75 zł

zakwaszacz        = 10 zł

Suma                  = 804 zł 

Cena paszy : 10,32 t x 804 = 8301,3 zł 

Kwota sprzedazy: 35 szt x 120 kg=4200 kg x 0,97 = 4074 kg x 3,95 zł=16092,3x 1,07 = 17218,76 zł

Zysk : 17218,76 zł - 8301,3 zł - 4900 zł = 4080,46 zł 

Zysk dzienny : 4080,46 zł / 123 dni = 33,17 zł 

Do tego trzeba doliczyc koszt obslugi wet, 5 zł do szt 

Wody i energi nie licze poniewaz jest ti maly procent kosztów przy moich budynkach ktora ma naturalna grawitacyjna wentylacje . 

Prosze o komentarze smile.png

 

 

wliczenie jest w miarę dobre ale opłacalności jest prawie zerowa

zysk będzie miał osoba która pracuje na etacie i tylko chce dorobić sobie po pracy bo ma troszkę czasu wolnego

zebu mówić o opłacalności to byś musiał jeszcze doliczyć  energie , wodę , amortyzacje ubezpieczenie budynkowi, KRUS, transport zboża jeśli kupne, kredyt jeśli ktoś postawił nowa chlewnie  

a jedli ktoś tylko żyje z chowu trzody to jeszcze utrzymanie całej rodziny

zęby mówić o opłacalności to byś musiał co 2tygodnie taka partie sprzedawać no najmniej

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

@mesi  paszę na LK zmieniam kiedy przechodzą na porodówkę ok10 dni przed porodem  aby wytworzyły  przeciwciała które  przekażą w postaci siary nowonarodzonym prosiakom  czyli to wychodzi  ok. 105 dnia ciąży  prędzej w moim żywieniu nie wskazane  ze względu na bilans anionowo-kationowy oraz technicznie gdyż lochy prośne  utrzymuje grupowo  w systemie  Ad Libitum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

aha dzięki za pomoc widziałem na youtube Twój film nowoczesna , wyniki w rozrodzie masz lepsze w tym systemie bo pewnie maciory mają lepiej niż w normalnej chlewni 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

im lepiej utrzymujesz dbasz i żywisz tym lepsze sa ich wyniki  coś za coś    a najwięcej narzekają ci co robią po łepkach swinie maja u nich zimno i mokro  i nic na czas dopilnowane  a jeszcze najwięcej  mają do powiedzenia   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

panowie zauwazylem dzis ze wyproszone loszki zaczynaja mi coraz mniej jesc co moze byc przyczyna? ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

maxiben wiem to warunki u mnie mają nie idalne ale dobre, żywienie cały czas staram się ulepszać , tylko genetyka też musi być a z tym trochę słabo u mnie teraz wiem że loszki hodowlane były by nailepsze 

 


panowie zauwazylem dzis ze wyproszone loszki zaczynaja mi coraz mniej jesc co moze byc przyczyna? ;(

a nie mają podwyższonej temperatury 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

no wlasnie wszystko jest wporzadku tylko jedza coraz mniej ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

kolego a moze mają zatwardzenie zwróciłeś uwage na to ? kiedyś miałem taki problem i pasza o na prawde dobrych parametrach nie była pobierana po pilnowałme i okazało się że ma zatwardzenie ale toważyszyła temu równeż temp. o której mówi mesi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zatwardzenia też nie mają.... wypróżniają się normalnie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
liber    7

U mnie po wyproszeniu zawsze mniej jedzą ale za to bardzo duuuuużo wody piją ,pierwszy raz tak się zdarza? i u jednej czy wszystkie nie jedzą ?W ogóle nie pobierają pokarmu ,czy pobierają tylko mniej ?,a jak im dajesz (na mokro czy sucho).? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

pierwszy raz tak sie zdarza, mam 2 chlewnie i w obu to samo ;( jedza tylko mniej a daje na mokro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj