tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
maxiben    23

 @ styrciak w większości  bobrze piszesz ale pewnych  sprawach się nie zgodze  i tak krycie loszek w wadze ok. 105 kg -niedopuszczalne i jak z ich wiekiem? i od nich tuczniki sprzedajesz nim następne się  urodza ? musi  być wszystko super genetyka mleczne lochy które mogą spokojnie wypic 20 l wody tyle ze przepustowość poideł zwiększ a co do żywienia to ze żółto we worku  nie znaczy ze lepsze od ciemnego rzepaku a sano nie jest az tak super chociaż ja nie stosuje go od kilku lat wiec nie wiem może cos ulepszyli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

To Maxiben powiedz mi jak z tymi loszkami w jakim etapie kryc i jakie sztuki zostawiac na loszki?;)Tak kiedys wyczytalem w jakims poradniku chodowcy i tak sie tego trzymalem :D A jesli chodzi o ten skład Sano to uzywam bo wg skladu jest ok mozliwe ze sa lepsze koncentraty ale poprostu tutaj mam blisko i cena odpowiada :)

 A i jakie pasze stosowac dla loch zaproszonych i loch karmiacych/


No jesli chodzi o dlugosc tuczu tak jak mowilem jest super jak chociaz 60-70 5 tucznika zejdzie lub osiagnie wage min 115 kg kilka dni przed wyproszeniem .

Teraz mam w kojcu 33 szt odsadzone 5 wrzesnia maciora zaproszona 9 wrzesnia a w poniedzialem z tych 33 sprzedalem 17 szt a reszta musi poczekac okolo dwoch tygodniu srednia waga wyszla okolo 118 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Ja jak miałem świnie to dawałem na 170kg pszenzyta z jęczmieniem 25kg prowitu + Dolfos.Od zakupu prosiąt 25kg -4mc i miały + - 140kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

@styrciak naprawdę bardzo dobry wynik w odchowie i tuczu takich najlepiej wyspecjalizowane trzodowe  gospodarstwo by się nie powstydziło  a powiedz mi jaka genetyka  czas laktacji  waga odsadzeniowa bo u mnie okres miedzymiotu  wynosi 145- 150 dni wiec odjąć 28dni przy losze i5 dni jalowych  zostaje 117 dni na wyprodukowanie zakladajac 8 kg odsadzonego prosiaka 110 kg  przyrostu wiec musi on wynieść 940gr dziennie przy zwyklej genetyce  chyba ze masz maxtery i średnich warunkach  mało prawdopodobne   ale jak teraz zauważyłem piszesz ze nie  wszystkie

loszki musza mieć min 220dni  i 130-140kg  i dwa szczepienia na parwo i druga trzecia ruja  z flushingiem w zywienieniu rowniez loch po odsadzeniu ja moje karmie locha prosna  jeczmien  55% koncentrat  ad libitum 15% i wysłodki 30%  karmiące 25% koncentrat i 75% jeczmien z pszenica plus biotronic i dla wszystkich mykofix na mikotoksyny

@ kulawa koza troche  fantazjujesz   z przyrostami na tak skąpym zywieniu choć na twoim filmie  warchlaczki calkiem przyzwoite  co dostawaly do koryta ekstra  skoro miały pasze w karmniku? a widzieliscie  film nowoczesna hodowla trzody chlewnej  na yotube  ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

u Mnie okres miedzy miotu to minimun okolo 155 dni poniewaz przy loszce sa piec tygodni nie mam jeszcze takich warunkow aby trzymac krocej. I co najwazniejsze ja insyminuje wszystko sztucznie i czasami zdarzaja sie powtorki szczegolnie po trzech czterech miotach ale to jest jeszcze dla Mnie do przyjecia .Zawsze sprawdzam prosnosc po min, 4 tygodniach .Przy odsadzaniu w piatym tygodniu prosieta maja juz okolo 11 kg moze niektore sa ciezsze wiec przy okresie tuczu 125 dni wychodzi okolo 900 g dobowego przyrostu dla najlepszych sztuk powiedzmy 60 %.Trzy lochy to  PIC C 24 kryte przewaznie Duroc a reszta to PBZ tez kryte Duroc lub Czasami Pietrein . Ostatnio dwie loszki mialem pokryte jakim hybrydowym niemieckim nasieniem i jeden miot byl 11 brugi 13 ( jeden martwy) prosiaki sa dlugie i maja bardzo krotkie ryjki :)

 Wlasnie ja swoich loszek nie szczepie a chyba powinienem prawda ? W tamtym roku szczepilem tylko na cyrkowiroze bo w jedym miocie weteryniarz stwierdzi ze to cyrkowiroza trzy zdechy reszta zyla po szczeoieniach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

ile masz loch  i co im dajesz zwłaszcza  karmiącym  ile zjadają paszy ?tez mam PIC tylko1080 ważysz  odsadzone prosiaki bo 11 kg to b.duzo nawet na 5 tydz u mnie za zeszly rok z 1536szt sprzedanych srednia waga odsadzonych wyszla 8,6 kg w 26-27 dniu upadki 2,3%

szczepienie na parwo to minimum 2 razy i obowiązkowe odrobaczenie  i na mikotoksyny cos do paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Lochom karmiacym daje zboze( jeczmien , pszenica , pszenzyto  i 15 % Protamino Matra ze sano , sypie im okolo 3.5 kg na sztuke

Prosieta od pierwszego dnia maja dostep do Boni M z Sano .Dla prosiat stosuje tylko pasze sypkie zadnych granulek , w trzecim dniu szczepie zelazem.

Odsadzam zawsze jak skoncza piec tygodni w czawrtym tygodniu juz im mieszcza babsy pluz wlasne zboze 50-50 do tego tlenek cynku i zakwaszacz.

Nie zawsze waze prosieta przy odsadzeniu czasem waze wybiorczo i mialy po 10, 11 kg :)

obecnie tak jak pisalem mam 9 loch :

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

cuda na kiju  ja 17 lat hoduje świnie  w rożnej ilości  i jakości  ale nie uwierzę ze po dawce 3,5kg słabej  paszy bo mógłbyś dodać olej  by podnieść energie  i jak kiedyś pisałeś ze mało wody dajesz to już w ogóle  nie realne osiągniecie 10kg oraz dawka polowa paszy i polowa zboża to jest bez sensu bo ograniczasz ich wzrost do tego pewnie niska temperatura  i  jeszcze taki przyrost maja  że ho ho ja tego ja nie łykam jestem za stary na takie bajery

 ja moim maciorom karmiącym daje praktycznie do woli naprawdę dobrej paszy z olejem  i zjadają jej od 6 do 10 kg dziennie  i mogą  wypić 20 l wody  aby mogły pompować mleko- najlepsza pasze dla prosiąt i ważę każdy miot to rekordowe wagi to 130-140 kg i to przy 10 szt z miotu a jak ogólnie  odsadzam 100kg to super   na fermach jak średnia wychodzi 7,5 kg to są zadowoleni a ty 11kg bajka  na dobranoc idę spać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

"  Bo jeśli prosięta w wieku 28 dni osiągają średnią masę ciała około 7  - 8 kg , to po 4 tygodniach od oproszenia można uwolnić lochę od prosiąt."Karmione doskonałymi pełnoporcjowymi mieszankami paszowymi przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury szybko przyrastają i już w wieku 8 tygodni często uzyskują średnią masę ciała znacznie powyżej 20 kilogramów." To jest wypowiedz zamieszczona na stronie odr.

 

W paszu u mnie jako energia sluzy kukurydza no i faktyczne w czasie laktacji paszy jedza badzo duzo ja pisalem 3.5 kg w czasie miedzy miotu aby za bardzo ich nie utuczyc.

Wiadomo ze przy prosiakach zje jej dwa razy tyle .

 Jesli chodzi o temp. to w kazdym kojcu przez cztery tygodnie jest lampa caly czas wlaczona pod daszkeim


"Waga od sadzeniowa w 28-29 dniu 7,8-9,2 (ważyłem z 15 grup po 120-200 sztuk). Najlepszy efekt jaki uzyskałem to waga miotu 9,1 kg przy 11,2 sztuki odsadzonej od lochy i 18 lochach w grupie. Owszem to jest średnia dla wszystkich loch a nie jednej najlepszej. "

 

Oto kolejan wypowiedz jednego z uzytkownikow wiec jak widac mozna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

@ kulawa koza troche  fantazjujesz   z przyrostami na tak skąpym zywieniu choć na twoim filmie  warchlaczki calkiem przyzwoite  co dostawaly do koryta ekstra  skoro miały pasze w karmniku? a widzieliscie  film nowoczesna hodowla trzody chlewnej  na yotube  ? 

 

do korytka ziemniaki parowane z ospa.Te swinie nie szły idealnie, miałem miot co szły w oczach.A powiem Ci że trafiło się w tym miocie że po 4mc hodowli były sztuki co przekroczyły 140kg.Wszystko zalezy od gatunku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

@stryciak widze ze zaczynasz się tłumaczyć  dobry prosiak w  4 tyg wazy 8kg  i jak przez następne 7 dni przyrosnie 1,5 to dobrze  a u ciebie pasza poł na pól  ze zbozem  przyrastają 3 kg ? i do tego jak wcześniej piszesz przy maciorach loszkach wybranych z najgorszych tuczników po knurach mieszańcach  krytych w wadze 100kg  dostając słabe jedzenie i mało wody  to w życiu  nie sa w stanie odchować prosiąt 11 kg w 5 tyg   a jeśli mogą to chciałbym tak fenomenalne  loszki  nabyć   mogę dac tyle co z danbreda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Stryciak 3,5kg dla loch z prosiętami nie za mało? ja daje 6kg na sztukę a w skład wchodzi jęczmień 40% owies 20% pszenica 30% i koncentrat sano matra 10% a wody piją spokojnie 15l.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam dajcie już spokuj z tym  [ stryciakiem ] widzicie że słyszał coś o chodowli świń oby tą kostkę porządnie układał dzwoniłem dziś do przedstawicieli gdzie się dał i cena za forte 55 jest miemożliwa papa stryciak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Może  kolega  chciał  sobie darmową reklamę  na  forum  zrobić. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

1490 Ty to juz wogole pojedcua nie masz .


 Loszki nie sa wybierane z najgorszych tylko biore te ktore najszybciej maja wage 110 kg wiec sa to najlepsze sztuki takie ktore maja min 7 par sutków.

Zawsze w miocie sa sztuki ktore odstaja i sa duzo wieksze.

Co do paszy prosiat to dostaja pol na pol ale z koncentratem Babsy takie jest zalecenia na etkiecie czyli pasz ma okolo 17-18 procent bialka , i nikt nie pisal ze dostaja pol wody sa poidla i nikt im nie mierzy ile wypily .\

 Tacy z was hodowcy narzekacie na cene ze niska ktudno trzeba jaklos zyc moze znowu przyjdzie z pol roku gdzie cena bedzie kolo 6 zł  i wtedy sobie czesciowo o drobimy straty

Reklamy sobie nie musze robic zlecen mam dosyc takze to mi nie potrzebne a po drugie to nie forum o tematyce budowlanej tylko rolniczej i po to jest aby wymieniac poglady i doswiadczenia a widze ze co niektorzy chac za wszelka cene zrobic z kogos malego chlopca i mowic czego to on nie wie i nie zrobil..

1490 sluchaj ja juz o 7 lat hoduje trzode i opasy i duzo sie juz nauczylem ale najwazniejsze ze to co robie przynosi mi zyski a jesli Ty masz z tym problem to trudno . Co do cena koncentratow w kazdym rejonie jest iina chociazby z tego wzgledu ze odleglosci dostaw sa rozne aale pewnie dla Ciebie to nie wazne .

Od nas do Sekowa jest 130 km a do Ciebie pewnie z 300 wiem te 170 km to Ci ta pasze beda kurcze za darmo wiezli tak harytatywnie bo 1490 tak chce i koniec.

Czlowieku zastanow sie co pisze i mozesz dzwonic wszedzie jak nie wsiadziesz w samochod i nie pokazesz kasy na stole tpo nikt z Toba nie bedzie gadac a napewno juz nie o cenach ,


No moze za malo te 3.5 kg wiesz jak tego tak dokladnie nie waze ale tak jak mowilem nie chce isc upasc w czasie ciazy moze to i moj blad nie wiem moze powinny dstawac wiecej paszy Wiadro 12 l na trzy sztuki do tego min 1.5b Sano Matra i naerazie z mlekiem nie bylo problemu w dniu wyproszenia mleko jest a czy prosieta maja go za malo czy wystarczajaco tego nie wiem weim napewno ze po tygodniu juz zaczynaja skubac Boni M z pasniak z kazdym dniem coraz wiecej Ja po wyproszeniu smaruje loszcze sutki mokra zwilzona pasza aby prosieta zapamietaly zapach i smak i jak najszybciej pobieraly pasze.

 Nikt mnie nie uczyl jak sie odchowuje prosieta czy loszki do wszystkiego dochodze sam i jakies wyniki sa wzgledne ale zawsze jest duzo do poprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Stryciak każdy popełnia błędy ważne by odpowiednie wyciągać wnioski, dawaj więcej tej paszy lochom z prosiętami ja daje dwa razy dziennie 20l na 3 szt. a by jeszcze więcej zjadły.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki223    14

Szybko odsadzacie te prosięta :blink:  ,ja się boje tak szybko >Dużo ludzi osób w mojej okolicy prowadzi chów w cyklu zamkniętym ale mało kto odsadza prosięta prędzej niż w 6 tygodniu przeważnie to 7-8 tygodni , i czesto takie kupuje 20-25 kg i są jeszcze przy maciorach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

No ja daje tez dwa rayz dzienne ale tak jak mowilem wiadro 12l na trzy sztuki . Ale tyle dajesz caly czas czy tylko po urodzeniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Daje dwa tygodnie przed urodzeniem, żeby locha dostała lepsze mleko i po urodzeniu cały czas aż do zakończenia laktacji, a potem mniej o jakieś 20% i znacznie jałowiej. Nie było problemów by locha wychowała 12 czy 13 sztuk i na 5 dzień po odsadzeniu przeważnie można ją było spokojnie kryć.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

No u mnie jak jest z 12 13 sztuk to loszka bardzo chudnie przy prosiakach :( moize faktyczne mocniejsza ta pasze im dawac i wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Wiadomo, że locha traci na wadze po laktacji ale nie było problemu żeby była osłabiona czy coś z tych rzeczy. Spróbuj dać więcej ale nie musisz wszystkim dawać będziesz miał potem jakieś odniesienie.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

dobra mleczna locha aby dać w szczycie laktacji nawet do 20 l mleka   z czegoś musi to wziąć   najlepiej z karmy  a najgorzej z własnych rezerw organizmu  a nie powinna stracić więcej jak 10 % swojej wagi  wiec zywienie zdecydowanie musi być najlepsze  10%matry  to za mało i do tego jak @jaco25 pisze 20 % owsa w ogóle  nie powinno się stosować daj za to pszenicy i naprawdę  macie za mało energii  dodawajcie olej i dużo tej paszy niech jedzą i pija  dużo wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

Jaka cena u was za śrutę sojową u mnie w lubelskim wet. życzy sobie 110 zł za 50kg ciekawi mnie jak wygląda to u Was ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Kujawsko-pomorskie kupuje sporadycznie od pośrednika soję w workach 50kg - cena 98zł worek. Nawet ostatnio 96 zł zapłaciłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj