tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

1490    6

Witam potrzebuje pomocy a mianowicie porady w zbilansowaniu paszy dla prosiąt po odsadzeniu od dwóch miotów mam problem z obrzękówką i zdarzają się upadki w pierwszej sytuacji 1 maluch na 13 w drugiej 2 z 19 objawem jest też biegunka. Myślę że problem jest w paszy i chyba w proporcjach wygląda to tak

Na 500kg paszy daje:

150kg pszenicy

132kg jęczmienia

110kg kukurydzy

85kg soi

1kg zakwaszasz

2kg carbotox

20kg Dolmix P super 4% z dolfosu

Proszę o pomoc i porady co zmienić

 

Witam nie wiem czy pomogę ale zrób sam jęczmień z pszenicą i dolmix tak ok 4 kg na 200 kg i zakwaszacz np sano ok 0.30 kg i tak przez tydzień daj zabawki żeby miały zajęcie bo mogą zacząć się podgryzać no i oczywiście woda

ja daje zawsze na start 100 kg jęczmień 50 kg pszenic lub pszenżyto i 25 kg pigi z sano i zakwaszacz i bez problemu

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

temperatura 18 st to nie dużo jak na odsadzone prosięta zrób im daszek i zapal lampę bo dużo energii tracą na ogrzanie   na tym nigdy się nie traci bo  jest to inwestycja   co do żywienia to tez trzeba wypośrodkować  miedzy bezpiecznym skąpym  jak większość radzi ale ograniczającym przyrosty  i zwiększającym zużyciu paszy  a na pełnej lekko strawnej dobrze zbilansowanej paszy najlepiej zabezpieczonej  kolistyną  powinny szybko rosnąć  tez niektórym to pojęcie  względne  ale od odsadzenia do 25 kg  przyrost  min 400gr a zużycie paszy ok 2 kg tez bardzo ważne  bo w tym okresie kształtuje się miesnosc  przyszłych tuczników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277
qbass24

W tej chwili daje:

400 kg koncentratu z trouw nutrition

330 kg pszenicy

250 kg jęczmienia

10l oleju sojowego

4 kg tlenku cynku z miedzią

1 kg siarczanu kolistyny do paszy

1 kg czegoś na mykotoksyny

 

W razie potrzeby wrzucam jeszcze coś do dozownika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

lukaczmarek a powiedz jaką dzienną dawkę tego co wyżej wymieniłeś dajesz na jednego prosiaka załóżmy 15kg???


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statham    3

lukaczmareka

lukaczmarek  co to za koncentrat z  trouw nutrition?

Edytowano przez statham

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Witam


Przedstawie moje wilyczenia na dzien dzisiejszy: 


Dotyczy 35 szt pochodzacych z zakupu ( ceny rynkowe na stan 03,01,2015)


Zakup prosiat (ok 15 kg) : 35 szt x 140 zł = 4900 zł


Waga sprzedazy : ok.120 kg 


Czas tuczu : 120 kg - 15 kg = 105 kg przyrostu


Sredni dobowy przyrost ok. 850 g na dobe co daje nam 123 dni tuczu 105/0,85=123 dni


Zuzycie paszy na 1 kg przyrostu : 2,85 kg co daje nam na tucznika (105x3 kg = 295 kg) 315 kg paszy 


Na 35 szt, potrzebujemy : 35 sz x 295 kg = 10,32 t paszy 


Skład paszy : 85 % zboza i 15 % koncentrat Sano protamino Forte 40 % białka + zakwaszacz Selko Cid


Koszt przygotowania 1 t. paszy : 


15 % koncentrat = 330 zł 


20 % kukurydza  = 120 zł


15 % owies         = 67 zł 


25 % jeczmien    = 160 zł 


10 % żyto            = 42 zł 


15 % pszenzyto  = 75 zł


zakwaszacz        = 10 zł


Suma                  = 804 zł 


Cena paszy : 10,32 t x 804 = 8301,3 zł 


Kwota sprzedazy: 35 szt x 120 kg=4200 kg x 0,97 = 4074 kg x 3,95 zł=16092,3x 1,07 = 17218,76 zł


Zysk : 17218,76 zł - 8301,3 zł - 4900 zł = 4080,46 zł 


Zysk dzienny : 4080,46 zł / 123 dni = 33,17 zł 


Do tego trzeba doliczyc koszt obslugi wet, 5 zł do szt 


Wody i energi nie licze poniewaz jest ti maly procent kosztów przy moich budynkach ktora ma naturalna grawitacyjna wentylacje . 


Prosze o komentarze smile.png


 


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pieceofmind    12

Dolicz ewentualny upadek i to, że 35 sztuk rzadko kiedy urośnie na jeden termin, prąd też bym doliczył przygotowanie 10 ton paszy trochę pociągnie do tego słoma chyba, że masz ruszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

 No przygotowanie paszy w 1 tonowym mieszalniku to łacznie max 10 godzin wiec tego pradu az tak wiele nie idzie .

Co do upadków przez pierwsze dwa tygodnie podawany jest tlenek cynku i wegiel wiec raczej zawsze jest ok .

 A moze cena jeszcze wzrosnie :D


Słomy czy użytkowanie ruszt ja nie kwalifikuje jako koszty, poniewaz zostaje nam albo duza ilosc obornika albo gnojowicy co jest naturalnym nawozem, wiec automatycznie kupujemy mniej nawozu i mamy lepsze plony. 

 Na słabszych glebach obornik i gnojowica jest wrecz nie zastapiona :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

 

Witam

Przedstawie moje wilyczenia na dzien dzisiejszy: 

Dotyczy 35 szt pochodzacych z zakupu ( ceny rynkowe na stan 03,01,2015)

Zakup prosiat (ok 15 kg) : 35 szt x 140 zł = 4900 zł

Waga sprzedazy : ok.120 kg 

Czas tuczu : 120 kg - 15 kg = 105 kg przyrostu

Sredni dobowy przyrost ok. 850 g na dobe co daje nam 123 dni tuczu 105/0,85=123 dni

Zuzycie paszy na 1 kg przyrostu : 2,85 kg co daje nam na tucznika (105x3 kg = 295 kg) 315 kg paszy 

Na 35 szt, potrzebujemy : 35 sz x 295 kg = 10,32 t paszy 

Skład paszy : 85 % zboza i 15 % koncentrat Sano protamino Forte 40 % białka + zakwaszacz Selko Cid

Koszt przygotowania 1 t. paszy : 

15 % koncentrat = 330 zł 

20 % kukurydza  = 120 zł

15 % owies         = 67 zł 

25 % jeczmien    = 160 zł 

10 % żyto            = 42 zł 

15 % pszenzyto  = 75 zł

zakwaszacz        = 10 zł

Suma                  = 804 zł 

Cena paszy : 10,32 t x 804 = 8301,3 zł 

Kwota sprzedazy: 35 szt x 120 kg=4200 kg x 0,97 = 4074 kg x 3,95 zł=16092,3x 1,07 = 17218,76 zł

Zysk : 17218,76 zł - 8301,3 zł - 4900 zł = 4080,46 zł 

Zysk dzienny : 4080,46 zł / 123 dni = 33,17 zł 

Do tego trzeba doliczyc koszt obslugi wet, 5 zł do szt 

Wody i energi nie licze poniewaz jest ti maly procent kosztów przy moich budynkach ktora ma naturalna grawitacyjna wentylacje . 

Prosze o komentarze smile.png

Witam wyliczyłeś że dasz 15% sano forte czyli 6 worków  za 330zł czyli po55 zł a gdzie za tyle kupisz no chyba że mnie bardzo oszukują przy zakupie ,piszesz że owies iżyto co razem daje 25% myślę że to dużo żeby tylko 300 kg zjadły do wagi 120kg i jeżeli skarmiasz na sucho to na jakim śrutowniku robisz śrute bo jjjjeżeli walcowy lub gniotownik to owie wydmuchają na chlew Ale może się mylę

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

No mieszalnik mam ze srutownikiem bijakowym wiec do tej pory z trawieniem owsa nie bylo problemu : A jesli chodzi o Protamino Premium Forte to tona kosztuje 2310 zł ale u tego goscia co biore pasze przy zakupie powyzej 1500 zł obowiazuje rabat 5% wiec tona wychodzi 2200 :) Przy zakupie powyzej 1000 zł 3 % i powyzej 500zł 1 %. Takie ma zasady sprzedazy wiec nie warto jezdzic po dwa worki tylko od razu kupujesz dwie palety i masz spokoj na trzy cztery miesiace :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

No mieszalnik mam ze srutownikiem bijakowym wiec do tej pory z trawieniem owsa nie bylo problemu : A jesli chodzi o Protamino Premium Forte to tona kosztuje 2310 zł ale u tego goscia co biore pasze przy zakupie powyzej 1500 zł obowiazuje rabat 5% wiec tona wychodzi 2200 :) Przy zakupie powyzej 1000 zł 3 % i powyzej 500zł 1 %. Takie ma zasady sprzedazy wiec nie warto jezdzic po dwa worki tylko od razu kupujesz dwie palety i masz spokoj na trzy cztery miesiace :)

 

Witam jeżeli jest tak jak piszesz to czy wiesz np za 10 worków po ile bym u tego sprzedawcy zapłacił będę wdzięczny za podpowiedz , jeżeli chodzi o śrutownik to myślę że po bijakowym rosną najlepiej pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Świętokrzyskie

 

Edytowano przez kris14
Pkt. 1.1 +1p. ostrzeżeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasjonat40    2

no styrciak cenę koncentratu masz super jeśli to prawda.  moi dostawcy to straszni zdziercy poniżej 65 zł dobrego koncentratu do tucznika nie dostanę a też kupuję paletami  a kolego śrutownik i mieszalnik dostałeś za darmo ?   to też są  koszty . ja ostatnio musiałem zrobić remont tubomatu i wyszło 400  i to też trzeba wliczyć w koszty  przy chlewni trzeba coś naprawić i też trzeba to policzyć liczenie kosztów na podstawie ceny  prosiaka , paszy i ew.kosztów weterynarza . jest oszukiwaniem samego siebie .  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Masz racje ze utrzymanie chlewni to sa koszty ale ja podałem wyliczenia tylko do jednego kojca 35 szt . a razem mam ich piec choc nie zawsze sa pelne czyli jednorazowy wsad jest zawsze powyzej 100 szt i wtedy koszty sie rozbijaja. Posiadam 9 własnych loch i ciagle zwiekszam.

W wyliczeniu podalem cene zakupu prosiecia a jak wiadomo od wlasnych loch ten koszt prosiaka jest niecco nizszy wiec suma sumarum zysk pozostaje raczej stały.

 Co do mieszalnika to kupujesz go raz na kilka lat. Ja ten kupilem prawie 8 lat temu za pieniadze ktore zarobilem w niemczech i do tej pory mi słuzy tylko bijaki dorabiam a i dokupilem wage platformowke za 100 zł, wiec koszt mieszalnika trzeba by bylo rozłozyc na minimum kilka tys sztuk, ktore na tym mieszalniku zostały wychowane do tego dochodza opasy ktorych tez jest spora ilosc.

 Takze gdybym mial to doliczyc do kosztow produkcji trzody to byly by grosze dolozone do sztuki.

Najwazniejsze to zeby swiniak mial cieplo i sucho i nie mozna oszczedzac na koncentratach i zakwaszaczu bo wtedy zwieksza nam sie zuzycie i okres tuczu co nie sprzyja zyskowi.

 rocznie sprzedaje okolo 500n szt i rzadko kiedy zdarzy sie zebym nie sprzedał tucznikow przed wyproszeniem lochy, oczywiscie zdazy sie jakis tam procent ktore musza poczeka dwa tygodnie dluzej ale nie raz wlasnie z tych sztuk zostawiam sobie loszki , wtedy przy zaproszeniu maja wage okolo 102-105 kg co wydaje mi sie dosc wzglednym wynikiem, pierwsze wyproszenie przy wadze okolo 135-140 kg .

 Co do cen koncentrtu Sano standardowa cena to okolo 60 zł ale dochodzi to 5 % rabatu o czym pisalem wyzej. Wiadomo kazdy diler ma swoje ceny i marze i tego sie trzyma. W mojej okolicy jest duzo sprzedawcow Piast-a . Trouw Nutrition, Nutrena , Neorol i jak wiadomo te firmy z regul maja troszke nizsze ceny wiec musi z nimi konkurowac i powiem ze naprawde duze ilosci sprzedaje, a jesli chodzi o jakosc to po otworzeniu worka widac ze jest tam tylko sruta sojowa a nie jak w innych jest i makuch i sruta rzepakowa , czasami nawet slonecznikowa co odbija sie nam na strawnosci i wykorzystaniu paszy,

 Tata mi zawsze tlumaczyl ze jeden tucznik musi zjesc 50 kg koncentratu a mi jak widac udało sie zejsc duzo ponizej tego wyniku wiec mysle ze jest ok.

 Kilka razy zastanawialem sie zeby samemu tworzyc pasze na bazie premiksu LNB ale jest to juz bardziej pracochlonne a mi tego czasu brakuje wiec narazie nie zmieniam zasad zywienia :)

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

no styrciak cenę koncentratu masz super jeśli to prawda.  moi dostawcy to straszni zdziercy poniżej 65 zł dobrego koncentratu do tucznika nie dostanę a też kupuję paletami  a kolego śrutownik i mieszalnik dostałeś za darmo ?   to też są  koszty . ja ostatnio musiałem zrobić remont tubomatu i wyszło 400  i to też trzeba wliczyć w koszty  przy chlewni trzeba coś naprawić i też trzeba to policzyć liczenie kosztów na podstawie ceny  prosiaka , paszy i ew.kosztów weterynarza . jest oszukiwaniem samego siebie .  

 

Witam ten STRYCIAK to okłamuje nas i siebie bo pewnie wogóle świń nie choduje w SANO przy odbiorze 1do 5 ton cena 2520 netto więc nie jest realne że mając rabat jako odbiorca hurtowy 2 do 5% można sprzedać forte po 2200 i tyle w temacie

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

 Oj 1490 jeszcze ,malo wiesz i " chodujesz" to po pierwsze

Znandz sobie numer do Dystrybucji materiałow paszowych :" EMAX" i zapytaj o cena i dopiero takie głupoty pisz, wszystkie komponenty paszowe razem z soja ostatnio stanialy wiec i koncentraty tez a jesli Ciebie nadal twoj sprzedawca kasuje za worek Forte po 65 zł czy wiecej to juz tylko i wylacznie Twoj problem!

 Na poczatku 2014 r Forte kosztowało okolo 65-68 zł za worek ale soja byla po 2000 a teraz na poczatku grudnia ceny w portach dochodzily do 1580zł wiec kto sie troszke tym interesuje to wiem.

Wiadomo , ze najwiecej kasy zostaje u posrednika bo takie juz firmy maja polityke sprzedazowa.

Wiec ja nie musze sie starac zeby ci udowodnic , wsiadz w samochod wez przyczepke kup palete i jeszcze Ci na paliwo zostanie skoro ty placisz po 2520 i to jeszcze netto :P

 Wiec to cena z poczatku 2014 roku bo po tyle był D
 

 


A i rabat 5 % przysługuje detaliscie ktory robi zakupy powyzej 1500 zł a nie dystrybucji ktora handluje Sano i odbiera tygodniowo kilka tirów :) Wiec pomysl troszke i czytaj ze zrozumieniem zanim sie wypowiesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

Witam koledzy czy możecie się wypowiedzieć po ile kupujecie SANO FORTE jeżeli ktoś ten dodatek stosuje pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Styrciak - Twoje wyliczenia o zysku z hodowli świń pomijające wiele niby mało znaczących kosztów jak woda, prąd świadczą o tym, że jesteś jeszcze młody. W hodowli nigdy nie jest tak jak na kartce i na pewno tak kolorowo nie jest zawsze.

Odnosząc się do cen koncentratów jakie podałeś - 55 zł worek. Inni piszą 65 zł worek - taka jest rzeczywistość koledzy i wątpię, aby Stryciak kłamał. Wiele razy pisałem, że marże pośredników sprzedających koncentraty to około 20 procent. I należy koledze podziękować za informacje jak okradają was kochani zaprzyjaźnieni pośrednicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

 No nie wiem ile wy w gminach placicie za wode ale my na kwartał placimy zawsze okolo 100 zł wiecej wody nie jestesmy w stanie zuzyc ! Ta ilosc idzie na dom i chlewnie , opasy maja wogole inne zrodło wody i tego wogole nie wliczam,.Jest prawie caly czas na stanie okolo 100 sz tucznika i taki ejest spozycie wody, Jak sie udaje to trzy rzuty w roku sa do osiagniecia.

 Wiem jak sie liczy koszty bo prowadze firme budowlana a jak wiadomo rynek jest ciezki i jakos juz dlugo sie utrzymuje na rynku i to z nie malo obsada pracownikow wiec sie da .

 A gospodarstwo traktuje jako miejsce gdzie moge obrocic zarobione pieniadze w iare bezpiecznie bez jakiegos wielkiego ryzyka a po drugie lubie to jak po godzinach sie odrywam od tego wszystkiego zwiazanego z budowa.

 Jesli cos robie w chlewni , powiekszam porodówke , przerabiam na ruszta to traktuje to jako inwestycja wieloletnia ktora bedzie mi sluzyc na wiele lat i wiele rzutów wiec koszty ewentualnych napraw tez trzeba rozlozyc na dluzszy okres czasu.

 Wedlug mnie wliczanie kazdego kosztu (urwane poidło, zepsuty tubomat czy pasnik , czy peknieta szyba itp ) tylko do danego rzutu swin mija sie z celem bo tak samo mozemy wliczyc wymiane oleju i serwis nowego silnika w ciagniku no bo przeciez robil przy tych swiniach ,

gdybysmy to liczyli w taki sposob to nigdy bysmy zysku nie widzieli a jednak jakos kazdy zyje i na chleb i na jakies dalsze inwestycje wystarcza,

 Przy kazdej produkcji , usługach firmie koszty sa nieodzownym elementem prowadzenia jakielkolwiek dzialnosc i trzeba je odliczyc dopiero z zysku na koniec roku jaki uzyskalismy .

 A i jeszcze jedno jesli ktos woli sprzedac zboze po 400-550n zł za tone to niech sprzedaje ja jednak je wole spac i otrzymac za nie np okolo 650 za wsze to stow wiecej na tonie i dodatkowy nawoz organiczny,

 Kolego 1490 wiesz Emax pracuje do 17 wiec raczej sie nie dodzwoniles ale niech Ci bedzie , tylko wiesz dziwnne by bylo zeby pierwszy lepszy ktory zadzwoni moglby wiedziec jakie stosunki i uklady ma sprzedawca z danym klientem bylo by to nie etyczne. Widzisz Ty  60 zł za worek otzrymales od tak sobie a ja za wieloletnia wspolprace tez bym musial sie zgodzic na taka cene ? Raczej nie :)

 

 


Co do zamieszczonego filmiku o zywieniu: wiesz posiadaja kilka sztuk i czas  to mozna sobie pozwolic na taki sposob zywienia ale juz gdu hodowla jest zaawansowana i tuczniki sa liczone w dziesiatkach jest nie realne aby tak zywic swinie, tutaj tez chodzi o zooptymalizowanie czasu jaki poswiecami na oprzatanie itd aby bylo go jak naj mnie jak najszybcie i pozniej mozna sie zajac innymi zajeciami.

Dla mnie to tylko karmienie na sucho i albo ruszt albo gleboka sciolka na nic innego bym sie nigdy nie zgodzil.

Zdrowie jest tylko jedno na drugie nie ma szans wiec trzeba o nie dbac i je szanowac .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1490    6

 No nie wiem ile wy w gminach placicie za wode ale my na kwartał placimy zawsze okolo 100 zł wiecej wody nie jestesmy w stanie zuzyc ! Ta ilosc idzie na dom i chlewnie , opasy maja wogole inne zrodło wody i tego wogole nie wliczam,.Jest prawie caly czas na stanie okolo 100 sz tucznika i taki ejest spozycie wody, Jak sie udaje to trzy rzuty w roku sa do osiagniecia.

 Wiem jak sie liczy koszty bo prowadze firme budowlana a jak wiadomo rynek jest ciezki i jakos juz dlugo sie utrzymuje na rynku i to z nie malo obsada pracownikow wiec sie da .

 A gospodarstwo traktuje jako miejsce gdzie moge obrocic zarobione pieniadze w iare bezpiecznie bez jakiegos wielkiego ryzyka a po drugie lubie to jak po godzinach sie odrywam od tego wszystkiego zwiazanego z budowa.

 Jesli cos robie w chlewni , powiekszam porodówke , przerabiam na ruszta to traktuje to jako inwestycja wieloletnia ktora bedzie mi sluzyc na wiele lat i wiele rzutów wiec koszty ewentualnych napraw tez trzeba rozlozyc na dluzszy okres czasu.

 Wedlug mnie wliczanie kazdego kosztu (urwane poidło, zepsuty tubomat czy pasnik , czy peknieta szyba itp ) tylko do danego rzutu swin mija sie z celem bo tak samo mozemy wliczyc wymiane oleju i serwis nowego silnika w ciagniku no bo przeciez robil przy tych swiniach ,

gdybysmy to liczyli w taki sposob to nigdy bysmy zysku nie widzieli a jednak jakos kazdy zyje i na chleb i na jakies dalsze inwestycje wystarcza,

 Przy kazdej produkcji , usługach firmie koszty sa nieodzownym elementem prowadzenia jakielkolwiek dzialnosc i trzeba je odliczyc dopiero z zysku na koniec roku jaki uzyskalismy .

 A i jeszcze jedno jesli ktos woli sprzedac zboze po 400-550n zł za tone to niech sprzedaje ja jednak je wole spac i otrzymac za nie np okolo 650 za wsze to stow wiecej na tonie i dodatkowy nawoz organiczny,

 Kolego 1490 wiesz Emax pracuje do 17 wiec raczej sie nie dodzwoniles ale niech Ci bedzie , tylko wiesz dziwnne by bylo zeby pierwszy lepszy ktory zadzwoni moglby wiedziec jakie stosunki i uklady ma sprzedawca z danym klientem bylo by to nie etyczne. Widzisz Ty  60 zł za worek otzrymales od tak sobie a ja za wieloletnia wspolprace tez bym musial sie zgodzic na taka cene ? Raczej nie :)

 

 

Co do zamieszczonego filmiku o zywieniu: wiesz posiadaja kilka sztuk i czas  to mozna sobie pozwolic na taki sposob zywienia ale juz gdu hodowla jest zaawansowana i tuczniki sa liczone w dziesiatkach jest nie realne aby tak zywic swinie, tutaj tez chodzi o zooptymalizowanie czasu jaki poswiecami na oprzatanie itd aby bylo go jak naj mnie jak najszybcie i pozniej mozna sie zajac innymi zajeciami.

Dla mnie to tylko karmienie na sucho i albo ruszt albo gleboka sciolka na nic innego bym sie nigdy nie zgodzil.

Zdrowie jest tylko jedno na drugie nie ma szans wiec trzeba o nie dbac i je szanowac .

 

Witam teraz rozumiem twoie wyliczenia bo bez względu na koszty jest z czego dołożyć pewnie i do pomocy masz domowników ktorzy pod twoją nieobecność dopilnują co trzeba  a mnie chodzi aby z tych 300 szt wystarczyło na normalne życie na ubranie dla 3 dzieci opał na zime  paliwo do samochodu nawozy na odtworzenie produkcji  zebranie zborza itd  życzę powodzenia  idobrych zleceń  i oczywiśćie płatnośći na czas

ps .pracowników masz na zus czy krus

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Styrciak    8

Pracownikow mam na Zus .:) Wiesz zeby godnie zyc z gospodarstwa to naprawde trzeba juz miec duza produkcje min 50 ha i odstawiac tucznikow do oporu ile sie da to wtedy zyjemy z obrotu tak naprawde, najwazniejsza jest ciaglosc produkcji bezwzgledu na cene,

Bo wszyscy pamietamy jak trzy lata temu cena we wrzesniu wskoczyła na 5.8 netto za zywo to kazdy chodzil z glowa w chmurach i zarabial krocie , Wtedy luddzie zaczeli trzymac wszedzie po szopach garazach i jak to wszystko uroslo cena spadla i rozpacz i koniec z produkcja, A Ci ktorzy nadal produkowali znowu trafili na mega cene i przychod sie wyrownal.'

 W kazdym biznesie nik nie jest w stanie okreslic przychodu bo w danym miesiacu jest inny niz w poprzednim tak samo jako w hodowli na jednym rzucie zarobimy 8 tys a na nastepnym 3 tys i nic z tym nie zrobimy.

 Zakładamy kostke i budujemy hale glownie u rolnikow i naprawde naslucham sie tego wiele i czasami to czlowiek ma juz dosc. Niektorzy naprawde maja glowe do interesu a niektorzy to robia to z przywiazania i zeby tylko sie narobic.

Jesli chodzi o mnie to tylko zima mi pomagaj rodzice a latem i wiosna musze radzic sobie sam ale jakos sie wytrzyma trzeba wczesnie wstac, pozniej na budowe i popoludniu wszystko porobic w obejsciu.

 jest to moj drugi etet i szybko z tego nie zrezygnuje bo mnoze zyski z firmy . W polu zawsze pomaga mi pracownik i na dwa ciagniki nieraz w dwa dni zrobimy wszystko orka siew i dalej na budowe .

U mnie musi byc wszystko robione ekspresowo bez zbednych ceregieli bo inaczej nie dalbym rady.

Jestem mlody i ciagle ide do przodu i chce miec jak najwiecej zeby pozniej juz troszke zluzowac i zyc spokojniej.

Wiem ze jesli zyje sie z niewielkiego gospodarstwa i tylko tam sie pracuje nie jest kolorowo trzeba zaciskac pasa bo nie ma z czego dolozyc a czsami trzeba miec czym zainwestowac bo jak przychodzi wiosna to tak jak u mnie to min 35-40 tys trzeba miec na wkład a pieniadze zaczynaja sie wracac dopiero jesienia .]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

 No nie wiem ile wy w gminach placicie za wode ale my na kwartał placimy zawsze okolo 100 zł wiecej wody nie jestesmy w stanie zuzyc ! Ta ilosc idzie na dom i chlewnie

 

a wy się ile razy w miesiącu kąpiecie? :rolleyes: Ja nie mam już zwierząt tylko 10 kur i 2 króliki i na kwartał płacimy 300zł .......w sezonie gdy sa opryski więcej.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj