tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaco25    300

mcpenza 85kg soi? chodziło Ci o śrute sojową czy ze śrutowane nasiona soi? ja podczas odsadzeń dodaje tylko koncentrat do paszy strączkowych nie daję.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

koszt bodajże 73 czy 74 zł.  ja wsypuję do mieszalnika 5 wiader śrutu tj. ok 80 kg (jeczmien + pszenica w stosunku 2:1) i na to wsypuję worek BIOPROSIE ;)   nic więcej do tego nie dodaję, prosiaki rosną super i zero biegunek oraz jakichkolwiek kłopotów. ponoć coraz więcej ludzi w okolicy zaczyna go kupować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

sory nie dopisałem tak chodziło mi o śrute sojową. nie wiem co zmienić żeby było dobrze wydaje mi się że za dużo białka wychodzi i stąd problemy z obrzękówką bądź za mało zakwaszacza co powoduje zmianę pH w układzie pokarmowym i stad biegunka . Jakieś propozycje może macie ? Z góry dzięki

 

Edytowano przez mcpenza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a nie za duzo kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

kukurydza dostarcza sporo energii Myślisz że przedobrzyłem z QQ i to może być przyczyną biegunki i padnięć ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursus914    6

Ja zakupionym prosiętom przez 10-14 dni daję aliosept w proporcji 5kg na tone, i nie mam problemu z biegunkom i ogólnie zmianą paszy (tam jest głównie czosnek i masa cynku). NIe mozna im tego dawać dłużej w takiej ilości bo można im zrobić krzywdę (norma to kg na tone). Ogólnie takie rozwiązanie doradzil mi dystrybutor paszy, który ustalil to z zywieniowcem firmy której pasze ma w ofercie. Robie tak 4 lata i bardzo polecam.


Poland,Austria and Japan= moc naszego gospodarstwa :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

może spróbuj zwiększyć ilość jęczmienia a zmniejszyć pszenicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Witam potrzebuje pomocy a mianowicie porady w zbilansowaniu paszy dla prosiąt po odsadzeniu od dwóch miotów mam problem z obrzękówką i zdarzają się upadki w pierwszej sytuacji 1 maluch na 13 w drugiej 2 z 19 objawem jest też biegunka. Myślę że problem jest w paszy i chyba w proporcjach wygląda to tak

Na 500kg paszy daje:

150kg pszenicy

132kg jęczmienia

110kg kukurydzy

85kg soi

1kg zakwaszasz

2kg carbotox

20kg Dolmix P super 4% z dolfosu

Proszę o pomoc i porady co zmienić

 

Jak można dać tyle soi na odsadzenie :blink:

 

Nie ma co się dziwić że występuje obrzękówka. Problem nie tkwi w ilości białka bo tego na odsadzenie powinno być dużo tylko w jego pochodzeniu. Soi na odsadzenie powinno być max 5%. resztę zastąp mączką rybną też w ilosci 5%, HP300 lub Danex soją też z 5%, i ewentualnie plazmą ze 2 %. Możesz też serwatki dorzucić lub innego źródła laktozy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@lukaczmarek dobrze wychodzisz na takiej mieszance? ;)

no fakt tej soi to troche przedobrzyles chyba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kafar191    8

Witam, co powiecie na temat produktów Biofeed ? w tygodniu ma przyjechac przedstawiciel z cennikiem

 

A jakie obecnie stosujesz produkty? Tzn jakiej firmy? Bo biofeed ma dosyć wysokie stawki ale przy większych ilościach potrafią dać większy rabat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie obecnie stosujesz produkty? Tzn jakiej firmy? Bo biofeed ma dosyć wysokie stawki ale przy większych ilościach potrafią dać większy rabat.

w tuczu stosuje provimi a dokladniej provi Gold koncentrat i dodaje zakwaszacz olej kredę i preparat na mykotoksyny wiec myślę ze lepszym rozwiązaniem są premiksy, dla prosiąt stosuje prestarter z provimi gotowy a później piggi z sano, dla loch karmiących matre z sano a dla prosnych koncentrat z provimi. Do wszystkich mieszanek dodaje tak jak do tuczu dodatki tylko w zmiennych proporcjach. Jak myslicie lepszym rozwiązaniem są premiksy ? Mam program do ukladania dawek oraz pomoc zywieniowca. Ma przyjechać jeszcze przedstawiciel z Liry wiec porównam sklad i cenę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

@lukaczmarek moglbys napisac co srutujesz i co dodajesz do odsadzeniowki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

lukaczmarek dziękuje za pomoc ostatni raz robiłem więc pasze swoim sposobem dla następnych odsadzonych prosiąt na pewno zrobię tak jak radzisz. Dziękuje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

jeszcze raz ja ze swoim problemem trzymam prosięta zgonione od dwóch macior jedne od PBZ drugiej maciory rasę ciężko ustalić chorują mi prosiaki od PBZ obie były szczepione od colibakteriozy 4 tygodnie przed wyproszeniem(nazwy już nie pamiętam tego środka) obecnie te pierwsze mają biegunke i dwie sztuki padły na obrzękówke zaczynają również wymiotować wcześniej koledzy powiedzieli mi już ze przesadziłem z śrutą sojową zmieniłem nieco pasze(do 100kg starej paszy do śrótowałem 40 kg jęczmienia)  ale objawy nie ustały tzn biegunka i wymioty się utrzymały prosiaki są 12 dni po odsadzeniu .kurde nie wiem co moge zrobić by nie padły wszystkie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zboze masz swieze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

zboże niby z tego zbioru pzretrzymywne w suchym miejscu kurde zachodze w głowe na razie mają głodówke maysle do jutra potem małe dozowanie paszy i ewentualnie zrobie od nowa pasze dla nich 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a maja duzy apetyt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    242

Zmieszaj antybiotyk kolistynę może byc taki do wody z tą paszą i trochę więcej zakwaszacza .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedizetor56    95

a leku zadnego im nie dajesz ,wyglada na zatrucie pokarmowe.kolistyne powinienes dac     kolega mnie uprzedzil.                                                                                                                               dla prosiat pasza musi miec duzo bialka ale lekko strawnego.

Edytowano przez tedizetor56

Zetor Team.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

a na robaki szczepiles np biomectinem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

więc tak odrobaczane były robie to na trzecia dobe po odsadzeniu od maciory. apetyt ogólniemają spory u prosiąt z większymi objawami biegunki jednak mniejszy na razie mają troszke głodówki zabrałem pasze jutro ewentualnie podjade do lekarze i rzeczywiście może tą kolistynę wezme a powiedzcie mi  to jest antybiotyk który ma pomóc na biegunke czy ogólnie na zatrucie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj