tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
matava    20

Wg mnie nic sensownego wcześniejszego niż grower nie ukręcisz. ja bym zrobił to tak:

grower

pszenżyto 50 %

jęczmień 27,7%

mieszanka 4,2%

śr sojowa 13,8%

olej 1,3%

premix 3 % (13,5 liz, 3 met, 5,5 thr)

Oraz

1kg/t enzymów( ksylanaza)

250 g/t tryptofanu

 

finisher

pszenżyto 60%

mieszanka 18%

jęczmień 7,3%

śr. sojowa 11,9%

olej 0,3%

premix 2,5 % (13,5 liz, 3 met, 5,5 thr)

Oraz

1kg/t enzymów( ksylanaza)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Antoni84    0

Wg mnie nic sensownego wcześniejszego niż grower nie ukręcisz. ja bym zrobił to tak:

grower

pszenżyto 50 %

jęczmień 27,7%

mieszanka 4,2%

śr sojowa 13,8%

olej 1,3%

premix 3 % (13,5 liz, 3 met, 5,5 thr)

Oraz

1kg/t enzymów( ksylanaza)

250 g/t tryptofanu

 

finisher

pszenżyto 60%

mieszanka 18%

jęczmień 7,3%

śr. sojowa 11,9%

olej 0,3%

premix 2,5 % (13,5 liz, 3 met, 5,5 thr)

Oraz

1kg/t enzymów( ksylanaza)

 

policzyłes to ??????

korzystałeś z jakiegos programu do bilansowania???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Witam. Dla warchlaka zrobilem pasze:60kg jeczminia,40kg pszenicy,10kg kukurydzy,po 10kg śruty sojowej i rzepakowej,4kg samo ferkel. Kolega powiedział ze robie za silna pasze iza dużo białka. Bo dzien wcześniej zrobilem następująca dawke:200kg jęczmienia,100kg pszenicy,po 20kg owsa i pszenzyta,27kg soji,20 kg rzepaku,10 samo ferkel i 10 samo amonogold. I teraz martwie sie czy nie za dużo dalem bialka? Kiedyś przy tej pierwszej paszy przyrosty mialem ponad 1kg dziennie a teraz 500 gram. Dlaczego? Proszę o opinie. Moze cos źle robie. Warchlaki maja ok 30 kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAHU    0

Witam Panowie. Potrzebuję porady odnośnie prosiaków, tzn. zaraz po odsadzeniu to jest 4 tygodnie po wyproszeniu, maluchy dostają silną biegunkę, gdzie w fazie 3 tygodni są kastrowane i szczepione magnezem i żelazo. Dostają pasze z koncentratem z Neorolu, różną proporcją od 18% - 10%, i niewiem co jest grane. Zawsze po odsadzeniu mi jakieś padną maluchy. Czy jakies szczepionki dodatkowo stosujecie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

te zabiegi to w 3 dnu a nie tygodniu. Pasza też pewnie cienizna i jest kiszka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
buszek    2

panowie powiecie mi coś więcej o zastosowaniu premixa ? zakupiłem wczoraj worek na test to w sumie na tonę zboża pójdzie

Edytowano przez buszek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAHU    0

te zabiegi to w 3 dnu a nie tygodniu. Pasza też pewnie cienizna i jest kiszka.

Kolego co do zabiegu to jesteś drugą osobą, od której się dowiaduję o tym, trzeba będzie to zmienić. Co do paszy to stosowałem rożnego rodzaju koncentraty o różnych procentach jak i oczywiście gotowe pasze. I dalej to samo, to nie żywienie jest problemem w mej chodowli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Ależ kolego.

Na wszystko chciałbyś szczepionkę,a tak się nie da.

Przy odsadzaniu prosiąt, szczególnie tak wcześnie wg obecnych standardów, wszystko musi być na tip top, pasza, warunki i odpowiednie przygotowanie do odsadzenia, a z twoich dotychczasowych postów wiadomo tylko, że dość przeciętnie orientujesz się w temacie, a znając życie powodów będzie kilka.

Napisz coś więcej o paszy, jakie zboża, co to za koncentrat, czy dokarmiasz przed odsadzeniem, jak karmisz, do woli czy ograniczasz, w czym karmisz, jakie szczepionki już stosujesz, jakie warunki masz w pomieszczeniach i jaka skala. Na prosiętach oszczędzać najmniej warto.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MAHU    0

Ależ kolego.

Na wszystko chciałbyś szczepionkę,a tak się nie da.

Przy odsadzaniu prosiąt, szczególnie tak wcześnie wg obecnych standardów, wszystko musi być na tip top, pasza, warunki i odpowiednie przygotowanie do odsadzenia, a z twoich dotychczasowych postów wiadomo tylko, że dość przeciętnie orientujesz się w temacie, a znając życie powodów będzie kilka.

Napisz coś więcej o paszy, jakie zboża, co to za koncentrat, czy dokarmiasz przed odsadzeniem, jak karmisz, do woli czy ograniczasz, w czym karmisz, jakie szczepionki już stosujesz, jakie warunki masz w pomieszczeniach i jaka skala. Na prosiętach oszczędzać najmniej warto.

No więc tak: świnki choduję od niedawna tzn. Od 2 lat. Zboża jakie stosuję to jęczmień, pszenica i pszenżyto. W pierwszej fazie stosuję pasze odsadzeniową PRE-STARTER z firmy Ekopasz, od 7 dni do 30 kg.prosiaka, pózniej stosuje koncentrat z firmy NEOROL, i tu jest rożnie bo na początku stosowałem jego 18 %, ale gdy prosiaki zaczeły mi padać to zacząłem stosować słabszą pasze, aż zszedłem do 10 %. W tym stosowałem jęczmień z pszenicą, w różnych proporcjach. Pasze daje prosiakom już przy matce jak są i w małych karmnikach, dosypuję po troszku ale co dzień. Prosiaki mają paszę w małych karmnikach,co do szczepionek to nazwy nie napisze bo nie mogę przeczytać nazwy którą napisał mi weterynarz. A co do warunków to moim zdaniem są dobre tzn. głęboka ściółka, często wyrzucany jest obornik, bardzo często.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Zacznijmy od tego, że masz płytką ściółkę, a nie głęboką.

Ciągle nie wiem czym karmisz i kiedy co dajesz. Żadnych konkretów nie podajesz.

Wrzuć etykiety tych koncentratów.

Tą paszę dajesz do woli z tych karmników?

Jaka waga po odsadzeniu?

 

http://www.trzoda-chlewna.com.pl/forumN/viewtopic.php?f=3&t=1619&start=30

Przeczytaj ten temat, niektóre posty są nawet coś warte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo72    0

Kolego , głęboka ściółka to taka co wyrzuca się no raz przez cały okres tuczu, a ty chodujesz tradycyjnie na ściółce (chów śćółkowy) skoro wyrzucasz bardzo często.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

ja karmie swoje tak:

na mieszalniki 500kg - tuczniki (70% jęczmień + 30% pszenica + 75 kg koncentratu) // warchluny (na 60-70 kg srutu zmieszanego jak wyzej dodaje 25 kg koncentratu dla warchlakow z czosnkiem // maciory dostają sam śrut zmieszany jak wyżej + prosne i karmiące dostają posypke koncentratu dla loch // woda w poidlach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Mam takie pytanie u mnie odsadzone prosieta ciągle ryją w słome .. co im podać czego im brakuje?  pasza to jeczmien i pszenica plus koncentrat sano piggi 


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

ja karmie swoje tak:

na mieszalniki 500kg - tuczniki (70% jęczmień + 30% pszenica + 75 kg koncentratu) // warchluny (na 60-70 kg srutu zmieszanego jak wyzej dodaje 25 kg koncentratu dla warchlakow z czosnkiem // maciory dostają sam śrut zmieszany jak wyżej + prosne i karmiące dostają posypke koncentratu dla loch // woda w poidlach :)

 

Na  60-70  kg.  śruty  25 kg.  koncentratu !  jaki to  koncentrat  [jaki %  białka ]   pewnie  coś pomyliłeś !  

        @Michalmeer   a może  ryją  z  tęsknoty  za  maciorą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

miesiąc po odsadzeniu mam drugie i też ryją .. zakwaszacz dostają , myslałem naj jakimis składnikami mineralnymi zeby dodać


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

nie pamiętam ile ma białka teraz. z neorolu nazwa PROSIE z czosnkiem. dokładnie na 5 wiader srutu wsypujemy worek koncentratu

*BIOPROSIE

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

A jaki może byc udział kredy pastwenej w paszy dla prosiąt?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

 

chciałbym w przyszłym roku zagospodarować parę kawałków nieużytków naokoło domu wpuszczając tam świnie. 5-7 szt. będzie to jakaś prymitywna, niewymagajaca rasa. czy w zimie mógłbym karmić te świnie sianokiszonką z grochu lub peluszki lub koniczyny? czy świnia zje taki długi badyl?

 

w jakim celu zakwasza się pasze dla świń ?

Edytowano przez filantrop

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

zapobiega m.in. biegunkom...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

Witam potrzebuje pomocy a mianowicie porady w zbilansowaniu paszy dla prosiąt po odsadzeniu od dwóch miotów mam problem z obrzękówką i zdarzają się upadki w pierwszej sytuacji 1 maluch na 13 w drugiej 2 z 19 objawem jest też biegunka. Myślę że problem jest w paszy i chyba w proporcjach wygląda to tak

Na 500kg paszy daje:

150kg pszenicy

132kg jęczmienia

110kg kukurydzy

85kg soi

1kg zakwaszasz

2kg carbotox

20kg Dolmix P super 4% z dolfosu

Proszę o pomoc i porady co zmienić

 

Edytowano przez mcpenza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

polecam panowie koncentrat z NEOROLU dla prosiat "BIOPROSIE" . zero biegunek, stosuje juz od x lat i zero klopotow a mieszam tylko ze sruta jeczmienia z pszenica w stosunku 2:1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
deere2140    21

   Odsadzeniowy na 1t

 

Premix 820101     - 40kg

Serwatka               - 50kg

Specilac                  - 40kg

Krwinki                   - 12,5-20kg

Danex   soja                 - 100kg

Olej sojowy            - 20kg

Zakwaszacz             - 5-6kg

Pszenica                   - 500kg

Jęczmień                   - 200kg

Śruta sojowa            - 50kg

Tlenek cynku            - 4kg

                                       = 16,2% białka - 12,5kg krwinek

                                       = 16,7% białka - 20kg krwinek

 

Bardzo dobry polecam . 


Moja potęga : John Deere 2140 i Zetor 7211
John Deere...Niezawodność jest naszą Siłą
Nothing Runs Like a Deere and Zetor ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mcpenza    3

polecam panowie koncentrat z NEOROLU dla prosiat "BIOPROSIE" . zero biegunek, stosuje juz od x lat i zero klopotow a mieszam tylko ze sruta jeczmienia z pszenica w stosunku 2:1

 

 

jaki koszt koncentratu i w jakim proporcjach serwujesz go prosiakom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj