tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

saszeta    164

przerobią. Nawet jak grubo ześrutowane. Gdzieś czytałem że nawet nie musi być rozdrobnione ale tak nie próbowałem. Chociaż jak dawałem całe kolby jesienią to ziarna całego w odchodach nie było. Jamam zakiszone całe i dopiero wybierając śrutuję. Oczywiście trzeba wymieszać z jakimś żródłem białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

kiszone ziarno qq normalnie wrzucasz do mieszalnika jak i inne dodatki i mieszasz razem z zbożami, soją, premiksami i innymi dodatkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

próbowałeś dawać całe? Czy tylko ześrutowane? Ja śrutuję na sitach 10 ale na dniach mają przyjść12 bo 10 lubią się zalepić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ja śrutuje po zbiorze,robię w kopce i kisze. Całe ziarno z uwagi na grubą skórę się nie zakisi. Można to poznać po tym że gdy dostanie powietrza to momentalnie się psuje. Troche śrutowanej posypałem w big bagi, też to dość dobre rozwiązanie. Ph takiej kukurydzy dochodzi do 4 z małym hakiem więc jest bardzo kwaśna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

z moich kalkulacji wynika ze obecnie najtanszy sposób zywienia tuczników to zakiszone zesrutowane ziarno kuku + sruta rzepakowa + witaminy

jak myslicie ?

Edytowano przez ventador

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nextto    0

witam

ja kisze ześrtuwane ziarno kukurydzy które śrutuje GRUBEREM potem w kopiec podczes śrutowania dodaje kwas rolniczyImieszanka kwasu mrówkówego mlekowego i chyba ortofosforowego) i konserwant do sianokiszonek lub to co jest pod ręką. wybieram kiszonkę z kopca co dwa dni straty z powodu popsucia ocenieam na 0,0000% na 60 ton wywiozłem taczkę i tylko dlatego że folię pies czy kot przedzirawił.

mieszalnośc kiszonej qq jest dobra pamietać tylko trzeba że podnosi ona wilgotność całej paszy przy dużych dawkach- przychodzisz rano włączasz mieszlanik a w środku wszystko stoi.... i wyrzycaj teraz 1lub 2 paszy ręcznie przez jakiś wziernik.... nic przyjemnego

całe ziarno kukurydzy do kiszenia bez rozdrabniania - da się bez większych problemów jeśli stosujesz konserwant- problem bedzie pojawiał się później bo musisz ziarno ześrutować a przy takiej wilgotności pozaklejasz sita.

całe ziarno kukurydzy mokrej qq do przechowywania bez konserwacji - ciekawa sprawa są preparaty które pozwalają na to ale ziarno musi być dobrze wymiesznae z owym preparatem. np kilka dysz w żmijce. znajomy robił coś takiego ale był średnio zadowolony wystarczyło że jedna dysza się zapchała i tego nie zauważył i kilka ton się poszło kochać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

mam pytanie czy mogę podać do paszy CaO i MgO w postaci wapna jeśli tak to w jakiej ilości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

bo mi ktoś nagadał że podaje i poprawia Ph przewodu pokarmowego np. zamiast zakwaszacza oraz ,że wzmacnia kości i mięśnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Kości to wzmacnia wapń a nie wapno :D

A druga sprawa że zakwaszasz jak sama nazwa mówi obniż Ph a wapno podwyższa wiec większych bzdur w życiu nie słyszałem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Widzę maxiben, że jesteś świetnie zorientowany w nowinkach. Chińczycy zaczynają karmić wełną, sierścią, pierzem i kopytami z dodatkiem jakiejś keratynazy czy jak to zwą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

ponoć świniom mocznika się nie daje. Pióra działają ;) . A jeszcze lepiej całe kurczaki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
direx7    1

Panowie a co myślicie o kartoflach uparowanych dla świń. Gdzieś czytałem, że skrobia pomaga we wzroście. A i co jeszcze myślicie o odpadkach np z restauracji, żeby świniom dawać i o serowatce z mleczarni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eryk94    31

panowie wiecie może jaki udział łubinu może być w paszach chodzi mi o wąskolistny ile % do paszy można dodawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek29    24

Czy mógłby ktoś powiedzieć mi jak ułożyć prawidłowo dawkę pokarmową dysponując: pszenżyto, jęczmień, mieszanka zbożowa(60% owies, 40% jęczmień) dla prosiaków i tuczników oraz jakich użyć dodatków tak aby wyszło ekonomicznie. Dodam że do tej pory używam koncentratów NUTRENA oraz zakwaszacza (do małych po odsadzeniu dodaję jeszcze carbotox) ale świnie strasznie dużo zostawiają i gryzą ściany więc podejrzewam że czegoś im brakuje:(

Z góry dzięki za odpowiedź:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

prosiak

jęczmień ,koncentrat i najlepiej chociaż trochę pszenicy , zakwaszasz

warchlak

jęczmień, pszenżyto , koncentrat może być trochę mieszanki

tucznik

pszenżyto , mieszanka , koncentrat

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

No proszę i po co komu żywieniowiec, badanie wartości poszczególnych składników paszy w celu bilansowania dawki skoro jest wróżbita.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

po co komu żywieniowiec jak samemu można wyliczyć.

Ciekawe że każda firma paszowa ma inny skład z innymi parametrami i każda pasza według nich jest najlepsza

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Każdy robi pod siebie to wiadomo. Oczywiście, że można samemu policzyć, ale Po co to robić skoro on i tak już jest wliczony w cenę koncentratu premiksu i tak dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

donweter1989 nie trzeba być wróżbitą , żywieniowcem żeby wiedzieć że jęczmień i pszenica jest lepsza dla prosiąt niż , pszenżyto , mieszanka z przewagą owsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj