tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

mariox    4

Witam, ile mniej więcej zjada prosiak paszy do uzyskania 20kg. odsadzone w wadze około 8kg?

Edytowano przez mariox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

hejka mam takie pytanie ile trzeba posiadać ha do utrzymania w ciągu roku 100 tuczników

pytam bo zastanawiam się czy nie zacząć tej hodowli

 

gdzieś tu w tym temacie znajdziesz pewnie ile zjada świnia w czasie tuczu, gdzieś tez pewnie będą dane ile ton ziarna uzyskuje sie z hektara, wiec majac te info jestes w stanie chyba reszte policzyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

To zależy od wieku czynników takich jak genetyka która posiadasz, jakość tej paszy , zdrowotność stada i tak dalej. Może Ci wyjść 2,5 kg paszy na kg przyrostu jak wszystko będzie super a może i wyjść 3kg w najgorszym przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Pytam bo na jakimś innym forum znalazłem posty człowieka który pisze, że prosiaki ma swoje a dalsza część tuczu to znaczy po odsadzeniu jedzie na pełno porcjowych. No to teraz tak niech wyhodowanie takiego prosiaka do 20 kg kosztuje 150zł. Nie zamawia całego tira paszy tylko w mniejszych ilościach czyli pośrednik też musi swoje zarobić. No i niech odchowa nawet te 3.5 tucznika na tonie pełno porcjowej. Pasza 2700 zł/tona co daje 2,70 zł/kg. Teraz według tych założeń 1 świnia zje 1000kg\3,5=285 kg paszy Teraz 285 razy 2,70= 769,5 zł . Idąc dalej 150+76935=919,5 zł aby wyhodować 1 tucznika. Nie uwzględniłem ewentualnych kosztów weterenaryjnych. Przy cenie na pobliskim skupie 5 zł z vat jesteśmy na mega minusie i tak się zastanawiam przecież takie żywienie nie ma sensu. Chyba, że co jest wielce prawdopodobne coś źle liczę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

To zależy od wieku czynników takich jak genetyka która posiadasz, jakość tej paszy , zdrowotność stada i tak dalej. Może Ci wyjść 2,5 kg paszy na kg przyrostu jak wszystko będzie super a może i wyjść 3kg w najgorszym przypadku.

 

3 kg w najgorszym przypadku, a to dobre. To by było cud miód malina jak dla kogoś kto nie ma o tym zielonego pojęcia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    449

a co panowie powiecie na temat koncetratu na bazie chemoglobiny suszonej krwi itp? mi tuczniki rosna ale mam jeden minus tego zywienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Koledzy mam jęczmień i owies i teraz nie wiem co lepiej do tego dokupić żyto po 500zł/tone czy pszenżyto po 700zł/tonę dla takich świnek po około 40 kg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy83    1

Ja w mojej niewielkiej hodowli daje tucznikom bobik, owies, jęczmień i troszkę koncentratu.

Warchlaki 15-30 12kg koncentratu strong 10kg bobik 30kg owsa 48kg jęczmnienia

Tuczniki 30-70 8kg koncentratu strong 15kg bobik 35kg owies 42kg jęczmnień

Tuczniki 70-130kg 6kg koncetratu strong 20kg bobik 34kg owies 40kg jęczmnień.

Nie ma żadnego problemu aby utuczyć w 5 miesięcy od odsadzenia do wagi 130kg.

Fajne dawki mam zamiar je stosowac,tylko na koncentratach sano pigi forte i premium.owies zastapic mieszanka a jeczmien pszenzytem. co o tym myslisz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Fajne dawki mam zamiar je stosowac,tylko na koncentratach sano pigi forte i premium.owies zastapic mieszanka a jeczmien pszenzytem. co o tym myslisz

 

Może być, tylko więcej koncentratu musisz sypać, bo nic nie wspomniałeś o strączkowych. Ja mam zrobione karmienie wg tablic żywienia trzody chlewnej i jestem z tego zadowolony. :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nowy83    1

Bede dodawal bobik tak jak Ty. jaka masz odmiane?.obrzekowki nie dostaja te w przedziale 15-30?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

zycze powodzenia ale szczęścia nie wroze z tym bobikiem dodaj jeszcze zyto i owies przynajmniej będzie tanio a i otrąb żeby się nie posraly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Bede dodawal bobik tak jak Ty. jaka masz odmiane?.obrzekowki nie dostaja te w przedziale 15-30?

 

Odmiana nisko taninowa kasztelan. Nie dostają obrzękówki ale przyuczam je powoli od jak są odsadzone dostają pełnoporcjówkę, owies, jęczmień i koncentrat wtedy bobiku nie wolno dawać. Dopiero jak okres biegunkowy przechodzi jak mają 25-30kg to wtedy odstawiam pełnoporcjówkę i a sukcesywnie dodaję bobik ale nie wcześniej niż od 25kg.

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

zycze powodzenia ale szczęścia nie wroze z tym bobikiem dodaj jeszcze zyto i owies przynajmniej będzie tanio a i otrąb żeby się nie posraly

kiedyś nie wiedzieli co to soja a świnie też rosły. W książce z 1954 roku z roślin białkowych jest bobik i groch. Nawet niech 2 tygodnie dłużej rosną do tej samej wagi co na soi to i tak lepiej na tym wyjdzie.

U mnie jakiś czas szły na łubinie i ziemniakach (i ciut śrutu) a w 100 dni miały po 110 kg( od 18-20kg)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

kiedyś nie wiedzieli co to soja a świnie też rosły. W książce z 1954 roku z roślin białkowych jest bobik i groch. Nawet niech 2 tygodnie dłużej rosną do tej samej wagi co na soi to i tak lepiej na tym wyjdzie.

U mnie jakiś czas szły na łubinie i ziemniakach (i ciut śrutu) a w 100 dni miały po 110 kg( od 18-20kg)

 

Święte słowa kolego Saszeta, tylko nie którym wydaję się, że pozjadali wszelkie rozumy. Nie sztuką jest na kupić p.ś.s, premiksów, koncentratów i dodawać najdroższe zboża tylko pytanie ile z tego potem zostanie. Ja z wyjątkiem mieszanek mineralnych, zakwaszacza i koncentratu jadę wyłącznie na własnych paszach, mam co świni dać a potem mam na czym pszenicę zasiać.

Jak już wspomniałem bobik dodaję w na końcu pierwszej fazy tuczu czyli tak od 25kg. Bobik zawiera dużo substancji anty-żywieniowych tanin, jest to substancja, która powoduję cierpki i gorzki smak paszy, dlatego może te substancję ograniczać siejąc odmiany nisko taninowe np. Amulet, Kasztelan. Jeśli stopniowo dodaję się bobik to już od fazy 30-70 dodawać ok 20% do całej paszy a od fazy 70 do końca fazy tuczu dodawać 25% zmniejszając przy tym zawartość koncentratu. Tylko należy pamiętać zaczynać od małych dawek i stopniowo dodawać by organizm warchlaka był w stanie się przyzwyczaić.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

przeliczcie sobie strawnosć bobiku, zawartość w nim białka, cenę i porównajcie to do soi. Wyjdzie wam może kilka % różnicy czyli bardzo niewiele.

Jak już chcecie bawic się w jakieś modyfikacje i inne źródła białka niż soja to taniej od bobiku wyjdzie śruta rzepakowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

@jaco25

Już wielu takich samouków jak Ty na rynku nie zostało. Ciekawe dlaczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

przeliczcie sobie strawnosć bobiku, zawartość w nim białka, cenę i porównajcie to do soi. Wyjdzie wam może kilka % różnicy czyli bardzo niewiele.

Jak już chcecie bawic się w jakieś modyfikacje i inne źródła białka niż soja to taniej od bobiku wyjdzie śruta rzepakowa.

 

Tylko soje muszę kupić a bobik mam swój i mam na czym pszenicę posiać...

 

@jaco25

Już wielu takich samouków jak Ty na rynku nie zostało. Ciekawe dlaczego.

 

matava

Nie narzekam póki co :) Zresztą Twój post nic do dyskusji nie wniósł więc daruj sobie takie komentarze. Nikogo nie przymuszam do stosowania strączkowych z krajowej produkcji , jeżeli macie ochotę to kupujcie p.ś.s. bo ja zostanę jednak przy bobiku :)

Edytowano przez jaco25

Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Tylko soje muszę kupić a bobik mam swój i mam na czym pszenicę posiać...

 

 

 

To jest bez znaczenia czy ty masz swoje, czy kupiłeś, czy wyniosłeś w nocy sąsiadowi ze stodoły.

Przyjmujemy cenę rynkową która wynosi 1000-1100 zł i na podstawie tej ceny robi się wyliczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

no ja Cie lukaczmarek w pełni rozumiem, że wyliczenia się robi od ceny danego produktu masz rację :) ale prócz bobiku zostaję mi jeszcze super stanowisko na pszenicę. :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj