tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafalus8    101

o co chodzi z tym dolewaniem oleju do paszy? ja robię paszę suchą i miałbym do niej dawać olej?, jeśli tak to jaki i w jakiej ilości i w czym ten olej pomógłby moim prosiakom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

@Michalmeer a co teraz dajesz?

 

@Aranka nie kombinuj z żadnymi łubinami, makuchami (które na marginesie nie są drogie) tylko kup normalnie do tych 2 świnek kilka worków koncentratu, dosyp go tyle ile pisze na opakowaniu (maksymalną dawkę jeśli jest podane "od do") a świnie będą normalnie rosły i ot cała filozofia.

łubin kupi po 800-1000 za tonę a soję po ile? A jak komuś gmo nie pasuje?

Łubin w dawce do 10% od 30 kg. Kolega dawał 20 % . Świnie nie chciały jeść ale nic im nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

średnio rosną około od odsadzenia około 7 miesiecy niektóry sie wybije ze urosnie w 5 i sam juz nie wiem co robić

5 miesięcy to rośnie od urodzenia do ok 120 kg i bez pitolenia i wielkigo bilansowania nigdy nie daję oleju do paszy a na przyrosty nie narzekam może masz jakieś choroby może biegunki przechodziły to też wydłuża okres tuczu jakie koncentraty dajesz ?

 

No doczytałem Sano to nie najlepsza firma ja jadę na Bergophor i jest super idą w oczach niskie zużycie na kg przyrostu A dajesz to Sano od prosiaka ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

a wlasnie nie kazdy bo kto bada zboze druga rzecz to ze niektorym tuczniki nie beda rosly szybciej ani mialy lepszej miesnosci i nizszego zuzycia paszy o wygladzie nie wspomne nawet dajac najlepsze koncentraty i zboza dopoki w swoje swinie nie zainwestuja mam na mysli glownie genetyke zdrowotnosc i utrzymanie

I tu właśnie jest rola żywieniowca. Wyznaczenie optimum dla konkretnych świń i warunków. Tu jest potrzebna wiedza i doświadczenie, a nie wyliczanie recepturek zza biurka za pomocą " cudownego" programu, o którego sposobie działania niektórzy nie mają zielonego pojęcia.

Zobacz na te wszystkie pytania w temacie, czy myślisz, że ci ludzie mają paszę zbilansowaną po względem składników pokarmowych, a od tego należałoby zacząć.

Edytowano przez matava

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

my dodajemy kiszone ziarno kukurydzy do paszy i w brew stereotypom tuczniki lepiej przybierają, szybciej rosną, pasza sie tak nie pyli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Ile % kuku dajecie ja też mam zakiszone ale jeszcze nie otwierałem myśle że tak po 6 tygodniach tylko żeby się w karmnikach nie zawieszało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Tak od małego na sano są .. ale chyba zmienie koncentrat ten mi sie nie podoba ... biegunki sporadycznie ale jak juz są to wszystkie po odsadzeniu szczepie przy maciorze tez pasze jedza ale i tak cos nie rosna


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

7 miesięcy O.o O kurde ;/

Polecam jak najszybsze wezwanie Żywieniowca bo takie gdybanie na forum dużo Ci nie pomoże :)

On Ci zbilansuje odpowiednio paszę i okres chowu spadnie na pewno :)


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

Tak od małego na sano są .. ale chyba zmienie koncentrat ten mi sie nie podoba ... biegunki sporadycznie ale jak juz są to wszystkie po odsadzeniu szczepie przy maciorze tez pasze jedza ale i tak cos nie rosna

 

kolego a może po prostu zmień rasę 5 m-cy to ja nigdy nie trzymałem i też na sano a rasa u mnie to PBZ do paszy dodaję zakwaszacz ale tylko dla prosiąt i w tuczu wstępnym i to nie całym

nic nie pisałeś czy odrobaczasz bo to może być przyczyną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

a ja pytam jaka genetyka jakie szczepienia zdrowotnosc temeratura w chlewni to jest bardzo wzne jezeli cos jest nie halo to nawet najlepszre zywienie nie pomoze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

Maxiben Ma rację, nawet nie pomyślałem o tym :)

Ważne są szczepienia praktycznie zaraz po urodzeniu Żelazo itp ;)


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

szczepione sa żelazem i dwa razy na płucka i ivometem tez na pasożyty pod skore


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gorbi    0

ja daję ok 20%kiszonej kuku do paszy i nic się nie zawiesza.Dodatkowo sypię kuku z koncentratem do koryt lub posadzkę.Dziennie wychodzi średnio ok 50%dziennego zurzycia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Znając życie wszystko do poprawki, czyli standard. Napisz jak je żywisz, do woli czy racjonujesz, paśniki/tubomaty czy koryta, czym mieszasz.

 

@Gorbi

Nie szkoda Ci w gnój ziarna sypać???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

tuczniki mam na mokro dwa razy dziennie , potem warchlaki na sucho pasza w paśnikach tak do 60 kg czasem cały czas na sucho a czasem cały czas od małego na mokro zalezy jak pasuje w kojcu


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Rozwiń temat. Nie wiadomo o co chodzi. Instalacji do żywienia na mokro nie masz, surowców które by wymagały takiego podawania też nie wymieniłeś, więc co robisz? Namaczasz? Polewasz wodą w korycie? Karmisz do woli? jakie masz warunki w chlewni.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalus8    101

tuczniki mam na mokro dwa razy dziennie , potem warchlaki na sucho pasza w paśnikach tak do 60 kg czasem cały czas na sucho a czasem cały czas od małego na mokro zalezy jak pasuje w kojcu

 

kolego nie rozumiem Twojej metody karmienia, rozwiń to jaśniej jak możesz, ile masz trzody jednorazowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

ogólnie na stanie mam około 80 tuczników do tego ponad 90 warcglaków takich do tuczu ..

warchlaki do tuczu około 40 sztuk jest pasione na sucho paszą sypką do pasników

tuczniki duże są pasione na mokro dwa razy dziennie rano i wieczorem pasza tak jak napisałem wczesniej

koncentrat ten sam dla tuczników i warchlaków

 

Njlepiej od poczatku jaka rasą kryć maciory ?

bo u mnie jest tak kiedy ubuj mam własny i no wiadolo i flaczki rezeżnik oglada długo w fachu płuca wątroba wszystko ok zero jakis objawów

ojciec u mnie mówi ze w chlewni cos jest ale gdyby było były by jakies tego objawy wiadomo ..

kiedy są małe szczepie je zelazem i dwa razy na płucka plus ivomet przy odsadzeniu na pasozyty ale nie odrobaczam ich jakie mogą byc tego skutki ?

pasza po 30% jeczmienia zyta i pszenzyta plus koncentrat 10 %

małe prosiaki dostaja pasze która robie sam z koncentratu sano pigi głownie jeczmien i pszenica w niej jest dodam ze nie mam mieszalnika

świnie latem u mnie zadko kiedy choruja na płucka teraz wlazła grupa ale juz są pojone i przechodzi im

najbardziej denerwuje mnie to że tak długo rosną mam zmienić koncentrat? ale na jaki ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Myślę że problem leży w żywieniu czy dajesz starter po odsadzeniu czy zaraz dla warchlaków? Czemu szczepisz na myko ? Jeśli zdrowe to szkoda kasy wywalać B)

 

Spróbuj na początek zmienić koncentrat i mieszalnik mógłbyś kupić to grosze kosztuje przy Twojej produkcji zwróci się w pół roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

kiedyś dawałem sano babsy ale kiedy miałem kukurydze do do swojej paszy plus pszenice plus jeczmien i koncentrat pigi taniej poprostu wychodziło

 

myko czyli co ? ivomet ? bo nie raz sie pokarałem tym ze nie zaszczepiłem i robiły sie czarne czyli dostawały zapalenie skóry a teraz kiedy jest zapobiegawczo to nie wystepuje


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Ale chyba pierwsze co to stosuj tyle koncentratu ile jest na worku czyli piggi 20% forte 17.5 bodajże, Jeśli wtedy bedzie i tak źle to wtedy możesz myśleć o zmianie koncentrautu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja w mojej niewielkiej hodowli daje tucznikom bobik, owies, jęczmień i troszkę koncentratu.

Warchlaki 15-30 12kg koncentratu strong 10kg bobik 30kg owsa 48kg jęczmnienia

Tuczniki 30-70 8kg koncentratu strong 15kg bobik 35kg owies 42kg jęczmnień

Tuczniki 70-130kg 6kg koncetratu strong 20kg bobik 34kg owies 40kg jęczmnień.

Nie ma żadnego problemu aby utuczyć w 5 miesięcy od odsadzenia do wagi 130kg.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

ale @Michalmeer nie ma bobiku, wiec myśle, że pozostaje mu dodanie wiekszej ilości koncentratu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

ale @Michalmeer nie ma bobiku, wiec myśle, że pozostaje mu dodanie wiekszej ilości koncentratu

 

Całkiem możliwe. Ja dodaje stronga z nutreny całkiem niezły. Chociaż to bobik robi większość roboty.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj