tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

koma666    162

czyli dla tuczników najlepiej zeby koncentrat był na bazie maczki rybnej tak ?

jakie koncentraty sa na bazie maczki rybnej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

wlasnie ze nie tuczniki moga a nawet powinne dostawac tansze nie znaczy najgorsze bialko caly sekret dobrych przyrostow i niskiego zuzycia paszy tkwi w bilansowaniu zarowno bialka jaki wazniejszych aminokwasow zwlaszcza tych ktore zwierzet nie moga same uzupelnic oraz witamin i mikroelementow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

tzn kolega pisał które białko jest najlepiej przyswajalne i jest to białko zwierzece w postaci mączki rybnej czy też dawniej stosowanej mączki mięsno kostnej.

Ale z ekonomicznego punktu widzenia nie ma sensu podawania tucznikom mączki rybnej gdyż jest poprostu za droga. Także najlepiej stosować śrute sojową, rzepakową itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Witam panowie mam poważny dylemat poniezaż świnie mi kiepsko rosną i taka jedzą pasze

 

-30 % jeczmienia

-30 % żyta

-30% pszenzyta

i do tego 10 kg koncentratu sano prenium to jest pasza od około 50 kg

 

 

Bardzo prosze o pomoc bo juz nie wiem co robić wszelkie rady mile widziane ..


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

maxiben

lukaczmarek

 

znacie jakies koncentraty na bazie maczki rybnej i czy sa duzo drozsze od tych na bazie np soi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danmary    0

witam!

Wiem,że były już tematy związane z " obrzękówką" u prosiat ale moja sytyuacja jest na tyle poważna, że postanowiłam napisac tu gdzie najwięcej osób zagląda.

Mój problem wygląda tak: prosięta 6 dni po odsadzeniu padają, do dziś padło 25 sztuk z 50, po sekcji zrobionej przez weterynarza stwierdzono obrzękówkę, miały podpuchnięte podgardla, oczy. podawałam granulat, który dostawały już będąc przy maciorze i nic się nie działo, mają dostęp do wody.

jako granulat stosowałam prestarter 1 ,4% firmy de heus , który daje się do 23 kg, zawiera 17% biała surowego, prócz tego pszenicę , jęczmień, otręby, pszenżyto itp... tlenek cynku, zakwaszacz, niby wszystko ok.

nie wiem co juz mam rbić , gdy zachodze do chlewni płakać się chce, weterynarz powiedział że moja wina,źle żywię, nie przyjedzie bo ma urlop.....zresztą otaczają mnie tacy weterynarze, że brak słow... co mam robić???

Witam .Według mnie przy odsadzeniu czy zmianie paszy konieczne jest podanie siarczanu kolistyny aby zapobiec obrzękówce.Ale to może cirkowiroza a nie obrzękówka,czy węzły chłonne były powiększone ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

maxiben

lukaczmarek

 

znacie jakies koncentraty na bazie maczki rybnej i czy sa duzo drozsze od tych na bazie np soi ?

Nie stosuje koncentratów wiec sie wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Koma 666 mączkę możesz dodawać najwyżej do startera, później już nie warto. W gratisie możesz dostać kotleta o rybim zapachu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gosc234    0

Witam mam pewien problem a sytuacja w dużym skrócie wygląda tak ze patrząc na swoje zasoby zboża na ten rok widzę że zwyczajnie mi tego nie wystarczy i zastanawiam się co będzie lepsze w tym przypadku- dokupienie zboża (w mojej okolicy cena mieszanki i pszenżyta wynosi ok 750zł/t) czy raczej pasza pełnoporcjowa (1050zł/t)? Co wy doradzacie? ps. stado jest raczej małe- 8 loch.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aranka    0

Witajcie, ja siedzę w dziale specjalnym o innej specjalności, ale chciałam wyhodować 2 świnki jedną dla siebie a drugą dla rodziców i nie wiem co robię żle. 26 kwietnia zakupiłam 2 świnki o wadze ok 20 kg sztuka mające bez 3 dni 6 tygodni. Nie chcę ich pędzić na siłę, bo w końcu to dla siebie, a nie mam doświadczenia, bo to moje pierwsze świnki. Aktualnie po tylu miesiącach mają jakieś ok 100 kg i nie wiem co robię żle.

Karmię ich dziennie wiadro 20 litrowe suchego pszenżyta ześrutowanego z owsem 50% do 50% zalewam wodą do tego jeszcze dodaję 2 chleb i jakieś okruszki z piekarni plus otręby pszenne ( 2 kubki litrowe), wcześniej były pszenne i jęczmienne ale jęczmienne się skończyły, co tego pokrzywy i witaminy calwit. Idą święta wydałam już tyle pieniędzy na pasze ( na worek wchodzą 4 wiadra) a one jakoś słabo rosną( to norma dzienna na 2 świnki czyli do podziału na rano i wieczór). Mam tylko 1 ha ziemi, więc wiele nie zwojuję ale myślałam że chociaż te 2 mi urosną. Niby rosną ale jakoś tępo i mają zbite mięsnie. Jak były male dałam tylko 2 worki startera ( dosypywałam w małych ilościach) bo nie chciałam tym faszerować. Dodatkowo dodaję jeszcze co jakiś czas, kwaśne mleko lub serwatkę z mleka koziego ( krowy nie mam), więc karmię raczej zdrowo, ale nie wiem co robię żle :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Po pierwsze 20 kg prosiaki nie mogą mieć 6 tygodni bo to niewykonalne. Prawdopodobnie miały 6 tyg po odsadzeniu czyli 10 tygodni.

Po drugie świnie karmione w sposób "naturalny" czyli samo zboże + jakieś resztki z domu rosną jakieś 8,10 czy nawet 12 miesięcy i to jest normalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

zamiast tych otrębów i okruszków trzeba było chociaż łubin dać. Pewnie cenowo podobnie by wyszło. Teraz by po 140-150 kg miały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aranka    0

Odnośnie soi, grochu i łubinu coś czytałam ale nie wiem jak to się daje. Dajecie to w postaci zielonej np. jak to kwitnie, czy już jak jest suche lub dojrzałe np. suchy czy dojrzały groch czy chodzi o te zielone badylki, podobnie jak łubin w którym miesiącu się go daje jak zaczynają pojawiać się zielone łodygi czy jak kwitnie na żółto czy jeszcze w innym czasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

Łubin się daje w postaci ziarna ześrutowanego albo pocięte całe rośliny jako zielonkę ale to bardziej w ekstensywnym systemie żywienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

co moge dodac do koncentratu żeby świnie lepiej przybierały ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aranka    0

Wielkie dzięki, jeszcze tylko chciałabym się dowiedzieć od jakiego wieku świniom można już to dawać?

 

JA też jeszcze słyszałam o makuchach ale to podobno drogie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@Michalmeer a co teraz dajesz?

 

@Aranka nie kombinuj z żadnymi łubinami, makuchami (które na marginesie nie są drogie) tylko kup normalnie do tych 2 świnek kilka worków koncentratu, dosyp go tyle ile pisze na opakowaniu (maksymalną dawkę jeśli jest podane "od do") a świnie będą normalnie rosły i ot cała filozofia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

skład paszy to 10% koncentratu sano premium 30% jeczmienia 30% zyta i 30% pszeżyta no ale niechcą rosnąć nie wiem dlaczego ;/


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fergusonki    37

skład paszy to 10% koncentratu sano premium 30% jeczmienia 30% zyta i 30% pszeżyta no ale niechcą rosnąć nie wiem dlaczego ;/

 

10% koncentratu to trochę mało :)

Zmniejsz dawkę żyta, dodaj jęczmienia i pszenżyta:) Dla małych dawaj więcej jęczmienia niż pszenżyta.

Karmisz na sucho czy mokro?

I ile rosną CI od warchlaka do końca chowu? Bo już paru gagatków się żaliło że im nie rosną, bo chcieli by rosły miesiąc i na sprzedaż :D


Massey Ferguson podbija swiat :D

Moje Stado Ferdków : Massey Ferguson 6480, Massey Ferguson 5475, Massey Ferguson 3125...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

średnio rosną około od odsadzenia około 7 miesiecy niektóry sie wybije ze urosnie w 5 i sam juz nie wiem co robić


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@PeterG14 no to jak nie chce ktoś dawać koncentratów to niech się nie dziwi ze świnia rośnie 10 czy ileś tam miesięcy.

 

@Michalmeer no 10% koncentratu to mało. W chwili obecnej zaleca się 12,5-15% udziału koncentratu. No i brakuje mi u ciebie napewno energii bo pewnie oleju do paszy nie lejesz a powinieneś te 10 litrów wlać.

Moim zdaniem żyta 30% wcale nie jest za dużo może tyle być tylko trzeba wyliczyć jak wychodzi reszta aminokwasów bo samym białkiem i energią też się wszystkiego nie zwojuje ale to już żywieniowiec musi wyliczyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

Akurat matematyka, gdy ma się w miarę dobre dane , nie jest żadnym problemem. Każdy głupi policzy na komputerze i paszę zbilansuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

a wlasnie nie kazdy bo kto bada zboze druga rzecz to ze niektorym tuczniki nie beda rosly szybciej ani mialy lepszej miesnosci i nizszego zuzycia paszy o wygladzie nie wspomne nawet dajac najlepsze koncentraty i zboza dopoki w swoje swinie nie zainwestuja mam na mysli glownie genetyke zdrowotnosc i utrzymanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj