tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

dentka17    5

To wtedy dzięki za info- jak masz takie coś pisać to nic nie pisz :/ Może ktoś dokładniej wie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogacz152    0

Jak chcesz taniej ; ospa +pokrzywy +buraki +ziemniaki+liście burakow +prowit , ,,,zmielić na bąku .

Edytowano przez KRISTOFORn
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dentka17    5

Aaa moderatorzy, trzeba pisać na temat w danym temacie i bedzie dobrze. Mam nadzieje ze mnie teraz za tego posta nie ukarają :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Kiszonką z ziarna kukurydzy owszem. Z całych roślin nie spotkałem się.

Edytowano przez donweter1989

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

w ostatnim farmerze jest przykład żywienia na mokro z Norwegii na bazie chleba, soi, owsa i wody. Wg moich wyliczeń przy cenach które ja płacę chleba 30 groszy bochenek( 0,5kg ale sporo jest 0,90kg) soi 3,2 za kg i 500zł za tonę owsa żywienie wychodzi ok 146 zł od 25 do 103kg. Do tego dochodzi woda. I tu właśnie moje pytanie. Czy to możliwe żeby stosunek wody do suchej paszy był aż tak duży? Na 582 kg gotowej paszy podczas całego tuczu wchodzi 145 kg chleba, ok 6 kg owsa. 17,5 soi i 413 litrów wody czyli aż 71%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dragonmax    0

w ostatnim farmerze jest przykład żywienia na mokro z Norwegii na bazie chleba, soi, owsa i wody. Wg moich wyliczeń przy cenach które ja płacę chleba 30 groszy bochenek( 0,5kg ale sporo jest 0,90kg) soi 3,2 za kg i 500zł za tonę owsa żywienie wychodzi ok 146 zł od 25 do 103kg. Do tego dochodzi woda. I tu właśnie moje pytanie. Czy to możliwe żeby stosunek wody do suchej paszy był aż tak duży? Na 582 kg gotowej paszy podczas całego tuczu wchodzi 145 kg chleba, ok 6 kg owsa. 17,5 soi i 413 litrów wody czyli aż 71%

według mnie to tej wody jest trochę mało powinno być 75%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik98465    0

Witam. Mam pytanie odnośnie prawidłowej zawartości białka strawnego do poziomu En. met. różnie jest to rozpartywane przez wyliczenia programów doradczych i chciałbym usłyszeć opinie kogoś z doświadczeniem otóż: pasza typu warchlak 30-70 En. met 12,7 MJ białko strawne 149g, pasza typu tucznik 70-120 En.met 12,6MJ białko strawne 136g. Dodam że rasa świń to pbz, wbp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sajgon    12

Witam

Jakie strączkowe są według was najlepsze dla tuczników?

soja, a ztych uprawianych na większą skalę w Polsce to groch.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mlody8908    0

witam!

Wiem,że były już tematy związane z " obrzękówką" u prosiat ale moja sytyuacja jest na tyle poważna, że postanowiłam napisac tu gdzie najwięcej osób zagląda.

Mój problem wygląda tak: prosięta 6 dni po odsadzeniu padają, do dziś padło 25 sztuk z 50, po sekcji zrobionej przez weterynarza stwierdzono obrzękówkę, miały podpuchnięte podgardla, oczy. podawałam granulat, który dostawały już będąc przy maciorze i nic się nie działo, mają dostęp do wody.

jako granulat stosowałam prestarter 1 ,4% firmy de heus , który daje się do 23 kg, zawiera 17% biała surowego, prócz tego pszenicę , jęczmień, otręby, pszenżyto itp... tlenek cynku, zakwaszacz, niby wszystko ok.

nie wiem co juz mam rbić , gdy zachodze do chlewni płakać się chce, weterynarz powiedział że moja wina,źle żywię, nie przyjedzie bo ma urlop.....zresztą otaczają mnie tacy weterynarze, że brak słow... co mam robić???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

W takich przypadkach głodówka i racjonowanie paszy, nie ma czasu na kombinowanie. Tylko mądrze, by wszystkie razem jadły.

Podaj w jakim są wieku, jaka waga, dokładniejszy skład tej paszy i co tam robią te otręby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

Nie rozumiem jednej rzeczy w twojej wypowiedzi. ten granulat to co to jest? z tego co piszesz to pasza pełnoporcjowa.

Więc moje pytanie jaki premiks/ koncentrat dodawałeś do pszenicy jęczmienia itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jejonek    0

Witam! Chciałbym rozpocząć hodowlę trzody chlewnej , posiadam mozliwość co do chowu około 50 sztuk (zakup warchlaków i własny chów bez posiadania maciorek) zastanawiam się głownie nad żywieniem, chciałbym skorzystać z paszy neorol , moje propozycje co do żywienia tzn zerżnięte z firmy neorol to :

 

30-70 kg 70 -110 kg

 

20 % pszenica 20% jęczmień

30% jęczmień 25% mieszanka zbożowa

10% mieszanka zbożowa 20% żyto

25% pszenżyto 25% pszenżyto

15% BIQGOLDEN 10% BIQGOLDEN

 

Parametry koncentratu BIQGOLDEN TO :

Eng. metaboliczna MJ 11,50

Białko surowe 39,00 %

Lizyna 4,35 %

Metioniny 0,83%

Treonina 2,00%

olej i tłuszcze surowe 2,50%

Włókno surowe 4,00%

Popiół 20,00%

Wapń 4,30 %

Fosfor og. 1,20 %

Sód 1%

Enzymy +

witamina c +

kwasy +

ALLINA +

ALLICYNA +

 

 

Prosze bardzo o pomoc co sądzicie o tej paszy co byście zmienili ? jestem otwarty i czekam na wasze poprawki w paszy.

Co w ogóle sądzicie o tej firmie paszy czy miał już ktoś z nią styczność? polecacie czy odradzacie a jesli tak to jaką firme polecacie?

jakie moge w ogole wyciągnąć parametry z tej paszy chodzi mi tutaj o to ile zje mi jedna swinia do utuczenia 100-110 kg?

I czy do tej paszy dodac srute sojowa lub kukurydze jesli tak to w jakich proporcjach :) Czekam na odpowiedzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tymtus    42

Może być troszkę mało wapnia jak na moje oko. A mieszanka zbożowa czyli co to ma być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matava    20

przyjrzałem sie dokładniej finisherowi. Generalnie plan minimum wykonany, ale nie jet to najtańsze rozwiązanie. Można taniej i lepiej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

Witam panowie mam pytanie dlaczego u mnie świnie nie rosną tak jak powinny .. znaczy rosną do około 50 kg a potem już po nich tego nie widać dalczego ?to od żywienia zalezy ?


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koma666    162

przedstaw moze skład dawek zywieniowych to moze ktos pomoze, sa tutaj niezłe spece od tego

 

 

 

pytanie do znawców tematu

białko jakiego pochodzenia jest najlepsze w koncentratach dla tuczników ?

soja ? maczka rybna ? moze cos na bazie rzepaku lub moze cos jeszcze innego ?

wogóle jakie białko tuczniki najlepiej przyswajaja, wykorzystuja ?

Edytowano przez koma666

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj