tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

mbanach    2

Mam takie pytanie bo zaczynam chodowle trzody chlewnej i mam kilka pytan czy dobrze to robie a wiec :

kupuje prosiaki po 120-160 zł w wadze od 12-18 kg

12-40 kg koncentrant blattin PW 25 % 70 zł za 25 kg + 60 kg pszenicy(1000 zł za t) + 90 kg jeczminia (820 zł za t) + 90 kg pośladu z jeczminia (785 za t)

Po 40 kg koncentrant blattin tucznik TU 15/10 % 65 zł za 25 kg +65 kg pszenicy(1000 zł za t) + 95 kg jeczminia (820 zł za t) + 95 kg pośladu z jeczminia (785 za t)

Dzisiejasza cena tucznika to 5,20 + vat 7%

 

Mozecie mi pomoc czy dobrze robie ta pasze, czy dobre proporcej co byscie zminili prosze o wszelkie porady bo narazie sie ucze ;) z gory dziekuje ;)

 

Połączony

Edytowano przez MAT912

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz93    6

mbanach

 

za mało koncentratu w dawce dla prosiąt. Daj worek 25kg koncentratu na ok. 80kg zboża tak żeby ci wyszło 20-25%. Dodaj też w początkowym okresie chowu tlenek cynku i zakwaszacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaczmarek    277

@mbanach tak jak kolega wyżej zauważył Jeśli na koncentracie jest napisane 25% to oznacza że taki musi być jego udział w gotowej paszy czyli sypiesz go 250 kg na tonę gotowej mieszanki (nie zboża).

 

Natomiast koncentrat 15/10% sypiesz w zależności od wieku 150 kg do tony a w koncowej fazie tuczu schodzisz do 100kg do tony gotowej mieszanki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mati9898    0

co sądzicie o uniwersalnej gotowej paszy z dossche od 35 do 110kg? pozdrawiam

 

co sądzicie o uniwersalnej gotowej paszy z dossche od 35 do 110kg? pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polo987    2

też hoduje świnie i wiem ile zjadają i moim zdaniem tem twój system jest odpowiedni

 

też hoduje świnie i wiem ile zjadają i moim zdaniem tem twój system jest odpowiedni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vicia1223    11

Pasza uniwersalna to chyba nie jest dobre rozwiązanie ...

A koncentraty stosuję od 20% do ok 12.5 -15 % w zależności sytuacji na rynku;p

 

Do 50 kg masy ciała , 400 pszenica , 400 jęczmień , 200kg koncentrat plus 4 kg zakwaszacz.

Później leci pszenżyto , żyto , mieszanki .

 

Od 100kg , 600żyto 300 owies plus koncentrat.. 4x25kg.


wschodni koniec mazowsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JAREK6    0

Witam

Może mi ktoś doradzić jak ułożyć skład paszy dla warchlaka w wadze 35-40kg z składników które w tej chwili są dostępne w moim gospodarstwie: pszenica, jęczmień, pszenżyto , mieszanka owiesz pszenicom oraz wytłoki buraczane mokre. Ja stosuje koncentrat zamiast premiksu teraz to maxfutter i teraz niech ktoś mi napisze jakie ilośći dawać i co do tego jeszcze dodać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szczepo14    9

dlaczego pasza uniwersalna z dossche eko 35 110kg jest niedobra?

nie stwierdzam ze jest nie dobra, ale...

-pasza uniwersalna nie jest dokladnie trafic w gust swinkom, a dlaczego:

pasze typu starter, grower i finiszer sa przeznaczone dla okreslonej grupy wagowej,wiekowej dla tucznikow, a wiec pasza uniwersalna moze zawierac za mało np: bialka w czasie kiedy powinna zawierac wiecej,aby swiniaki dobrze rosly, i odwrotnie za duzo bilka wtedy kiedy nie potrzebuje.

 

to jak tak samo z oponami opona uniwersalna w zimie nie jest tak dobra jak typowa zimówka.

 

pozdrawiam.

Edytowano przez szczepo14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ML1224    11

Ja z kolei mam takie pytanie co sądzicie o podawaniu tucznikom w wadze od 75-120kg wysłodków buraczanych?? Jeśli tak to w jakiej ilości na jedną sztukę ?? Proszę o porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariox    4

Witam. Czy słyszał ktoś o firmie Wipasz? i ich produktach dla trzody tzn. czy ktoś może je stosuje? i jakie są efekty w żywieniu?

Pozdrawiam

Edytowano przez mariox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nhfan    1

Mam pytanie podobne jak kolega ML1224, czy ktoś kiedykolwiek stosował wysłodki z buraka cukrowego do żywienia tuczników??? Jakie proporcje i jak to się ma do przyrostów masy ciała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
saszeta    164

raczej nie ma przeciwwskazań. Jęczmień jest najlepszy dla świń bo ma najmniej substancji antyżywieniowych i można dawać bez ograniczeń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gienio007    397

Ja stosowałem wysłodki granulowane parę lat do tyłu . Jedyna zaleta jaką zaobserwowałem , to mniej amoniaku w budynku . Przyrosty spadają , świnie więcej sikają i przez to w kojcach większy bałagan . Jeśli już to w śladowych ilościach .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SGRagrofarm    0

Cześ mam pytanko co jeszcze moge dodoać do paszy dla tuczników w 1 i 2 okresie tuczu.

Ja stosuje takie składniki jak:

1 okres tuczu.

1.Jęczmień

2.Pszenica

3.Kukurydza

4.Protamino premium 20%

5.myco-pak mykotoksyny

6.zakwaszacz Agro-cid

w 2 okresie tuczu tosamo tyko mniej prowitu

 

Jestem jeszcze zainteresowany jak stosować oleje rybne i sojowe dolewać do paszy czy jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlo72    0

Olej do mieszalnika 10L

 

Jezeli zboża miały choroby grzybowe albo ziarno nie było zbyt suche to warto stosowac środek na mykotoksyny , nawet dla tuczników.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxiben    23

z tymi proszkami na mykotoksyny tez trzeba uwazac zwlaszcza te tanie na glinokrzemianach one raz ze slabo wiaza mykotoksyny to oprcz nich takze witaminy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zolwik1990    1

Witam panowie co powiecie na taką dawkę dla tuczników 0d 80 kg

Soja- 50kg

łubin-50

makuch rzepakowy-100kg

kukurydza 300kg

mięszanka jęczmień przenica i owies 470

premiks 3-2,5- 37kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj