tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ws71    1823

Wszystko zależy od skali produkcji,gdybym  miał nadmiar wolnej ziemi na pewno bawiłbym się w kiszenie dyni,kiedy skończyła mi się kiszonka maciory 3 dni nie chciały nic innego żreć. W przypadku tuczników nie próbowałem ze względu na skalę produkcji,  w grę wchodziły by dziesiątki ton dyni.Obecnie eksperymentuję z ziemniakami parowanymi i burakami pastewnymi dla loch ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

Tak przy duzej ilosci to szkoda tracić czas.
Daje tez swoim ziemniaki parowane i wtedy swinie szybciej .masy przybieraja,poza tym maja dluzej uczucie sytosci.Jedyny minus to wiecej tłuszczu jest pod skora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rio    7

Ja daję dynię maciorom, ale to tak bardziej jako przysmak i urozmaicenie diety. Przyznam że świnie za dynią to się normalnie zabijają :) A o kiszeniu dyni to pierwsze słyszę, da radę ją wogóle zakisić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Kisi się bardzo dobrze,wcześniej rozdrobniona bąkiem ,ja dodawałem 1/3 otrąb pszennych,otręby miały za zadanie wchłonąć nadmiar soku a także podnieść wartość odżywczą kiszonki zapach po ukiszeniu przypominał kiszoną kapustę,nawet prosiaki szamały jak wściekłe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ansja    747

mnie tez to troche zaintrygowalo jak kisic dynie.Z gryzieniem surowej swinie nie maja trudnosci i ich tucz tez jest szybszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Witam.co proponujecie dla tucznikow I prosiakow jakke koncentraty? Jest tye tego na rynku ze szok,ceny rozne od 57zl za worek do 70, swinie tuczniki kiepko rosna czy to wina koncentratu? Moze przejsc na soje I premiksy? Na co zwrocic uwage zeby wybrac odpowedni koncentrat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

Swinie (od warchlaka do tucznika)staram sie żywic jak najtaniej dlatego podaje im 100 proc zakiszonego ziarna kukurydzy(kzk) przez caly okres tuczu polączonego z premiksem supermix corn 2proc śruta sojowa 10proc i groch7proc a w drugiej fazie 8proc sruty sojowej i 8proc grochu,od 25-120 kg 110-120 dni,świnki rosną aż milo! to najtańsze co moze być!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

Swinie (od warchlaka do tucznika)staram sie żywic jak najtaniej dlatego podaje im 100 proc zakiszonego ziarna kukurydzy(kzk) przez caly okres tuczu polączonego z premiksem supermix corn 2proc śruta sojowa 10proc i groch7proc a w drugiej fazie 8proc sruty sojowej i 8proc grochu,od 25-120 kg 110-120 dni,świnki rosną aż milo! to najtańsze co moze być!

 

 

Ja tez mam zakiszone zaiarno kukurydzy,ale boje sie go duzo stosowac dla warchlakow,ile na tone tej kukurydzy dajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Warchlakom to 70 % spokojnie możesz dać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Swinie (od warchlaka do tucznika)staram sie żywic jak najtaniej dlatego podaje im 100 proc zakiszonego ziarna kukurydzy(kzk) przez caly okres tuczu polączonego z premiksem supermix corn 2proc śruta sojowa 10proc i groch7proc a w drugiej fazie 8proc sruty sojowej i 8proc grochu,od 25-120 kg 110-120 dni,świnki rosną aż milo! to najtańsze co moze być!

 

Ile kg paszy/na kg przyrostu,czy sprzedajesz poubojowo,rasa warchlaka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

A co myślicie o żywiemiu pasza gotową , u mnie ze zbożem ciężko i zastanawiam sie nad gotową dla tuczników

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Swinie (od warchlaka do tucznika)staram sie żywic jak najtaniej dlatego podaje im 100 proc zakiszonego ziarna kukurydzy(kzk) przez caly okres tuczu polączonego z premiksem supermix corn 2proc śruta sojowa 10proc i groch7proc a w drugiej fazie 8proc sruty sojowej i 8proc grochu,od 25-120 kg 110-120 dni,świnki rosną aż milo! to najtańsze co moze być!

Witam, jak długo stosujesz takie żywienie? Nie ma potrzeby dodawania choćby jęczmienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

od 25 do ok 120kg zje 310 kg gotowej (zrobionej) paszy.Pbojowo nie odstawiam (moim zdaniem rzetelna kwalifikacja nie istnieje wszyscy patrzą żeby o....ć) tylko w wadze żywej.Jęczmienia nie stosuje (jest za drogi).Mam dobrego (niezależnego) żywieniowca który byl 20 lat w USA (obecnie na emeryturze) i się tym zajmowal,powiedzial chcesz zarobić tylko ccm! (tam sie tak karmi) i sie tego trzymam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    436

Terry24 to strasznie dużo zjedzą 3,26 kg paszy na kg przyrostu licząc od 25-120 kg :blink:  to ja wole karmic zbozem i zuzycie miec na poziomie 2,7-2,8 kg :rolleyes:  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tyle że tona zboża 600 zł a kukurydzy 300 ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Terry24    17

Terry24 to strasznie dużo zjedzą 3,26 kg paszy na kg przyrostu licząc od 25-120 kg :blink:  to ja wole karmic zbozem i zuzycie miec na poziomie 2,7-2,8 kg :rolleyes:  

 

Każdy robi jak uważa!

 

Najlepiej kup gotowca (bedziesz mial 2,5 kg na kg przyrostu)każdy robi jak uważa!

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Zaintrygowałeś mnie tą paszą ile ma energii ,w czym mieszasz, sposób podania świnią ,jaki preparat wiążący mitotoksyny , a także jaka rasa świń,no co mnie dziwi najbardziej że nie udupili Cię za jakość słoniny u nas szybko była awantura o jakość  i kolor,sąsiadująca ferma parę lat temu też dawała ccm,po przejęciu przez Duńczyków przeszli jednak na zboże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

w czym mieszasz paszę? raczej wątpię że mój mieszalnik pionowy dał by radę wymieszać kiszone ziarno kuku 

i jaki masz system zadawania paszy 

uprzedziłeś mnie z pytaniem o mieszalnik o włos ;)

Edytowano przez szczypka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

Nie  ma opcji że w mieszalniku pionowym da się  wymieszać przy 30% są już problemy,karmiki wszelkiego rodzaju raczej też odpadają,przynajmniej u mnie tak  było ,realnie koryto :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Kiedyś oglądałem program, w którym właśnie pokazane były amerykańskie świnki żywione kuku (tyle że suchą), soją i premiksem

i właśnie nawet gołym okiem było widać że nie były jakoś specjalnie otłuszczone, wręcz przeciwnie. A potem pokazywali ich boczek czyli bekon

z tych świń i wcale nie był żółty jak kukurydza. Świnki były jakąś krzyżówką, pamiętam że miały w sobie duroca.

 

Nie zgodzę się że przy 30% się nie miesza w pionowym, może miałeś strasznie mokrą, ja mieszałem testowo z powodzeniem

w zwykłym pionowym przy 40 % dodatku kiszonej (około 30-32% wilgot.), mieliłem całe ziarno zakiszone na włączonym mieszalniku

ale zawsze zboże pierwsze żeby do niego się powoli dodawało.

Raz nie włączyłem mieszalnika to go okleiło, nie zorientowałem się od razu tylko potem podejrzanie zmniejszyła się pojemność

i nie "dzwonił" po stuknięciu w niego na pusto, trzeba było walić konkretnym kijem żeby już przypleśniałe placki oderwać.

 

Wniosek- kiszona kuku musi być maksymalnie sucha jak tylko to możliwe i raczej nie da się jej dać w tej formie aż

80% przy takiej formie obróbki

 

Edytowano przez piotrczem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mieszalem bez problemu 50% ale też jestem ciekaw jak to wychodzi przy prawie 80%. Podzielcie się doświadczeniami jak jest lepiej: czy srutowanko mokra i zakiszac w bb czy mokre całe ziarno do bb i później srutowac. Zesrutowane później ciężko prosto do mieszalnia z bb wysypac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

żywienie świń kiszonym ziarnem kuku nie było by głupie pasza była by tańsza ale jakby miało to wyglądać tak jak kiedyś u mnie z parowanymi ziemniakami jak ojciec tłukł kopaczką parowane ziemniaki ze śrutą i później wiadrami nosił do koryt dwa razy dziennie

to ja pi... taką oszczędność  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

nie wiem jak inni ja przy próbach zakiszałem całe ziarno w BB a potem mieliłem, całe się elegancko ubija pod własnym ciężarem

po 2-krotnym podniesieniu i opuszczeniu BB, zakiszało się doskonale nawet bez dodatku zakwaszacza. Zmielone byłoby pewnie

bardziej puszyste stąd gorzej byłoby ubić i większe ryzyko popsucia ale sam tego nie sprawdzałem.

Najlepiej byłoby jakby można było zebrać prawie suchą ale to nie nasz klimat a koszty suszenia załatwiają ewentualne

oszczędności. No i te nieszczęsne dziki

 

Edytowano przez piotrczem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

od 25 do ok 120kg zje 310 kg gotowej (zrobionej) paszy.Pbojowo nie odstawiam (moim zdaniem rzetelna kwalifikacja nie istnieje wszyscy patrzą żeby o....ć) tylko w wadze żywej.Jęczmienia nie stosuje (jest za drogi).Mam dobrego (niezależnego) żywieniowca który byl 20 lat w USA (obecnie na emeryturze) i się tym zajmowal,powiedzial chcesz zarobić tylko ccm! (tam sie tak karmi) i sie tego trzymam

 

 

Moi niby eksperci mowli zeby nieprzecholowac z kiszinym ziarnem u warchlakow I tucznikow,u cb widze ze kukurydza sie sprawdza,pasza duzo tansza od jeczmienia,premiks masz dobrany pod te ziarno kukurydzy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj