tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

Gość   
Gość

jak na razie mam dwie maciory ale szykuję się na powiększenie i szykuję projekt chlewni ;)

 

Jeśli mam zamiar powiększyć to znaczy że mam jakiś plan który będę realizował i też jeśli chodzi o profilaktyczne szczepienia wiem jak wygląda to u kolegów mających po 20 25 loch  więc mam pewien plan działania a okaże się potem po 1 lub dwóch miesiącach jak się sprawdza i czy trzeba coś zmienić ;) a myślę o kojcach 60 m2 na 55 szt razem 5 komór jedna w zapas liczę po 1.10 m2 na tucznika   ;)

 

Do czego Ci 5 komór na 2 lochy? 1,10 na tucznika to za dużo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Pany jest sprawa. Zostalo mi z 500kg owsa leżał on w silosie i czuć go troszkę taka jakby staroscia. Ma 3 lata. Mogę go dawać swiniom takim po 60-70kg tak z 5kg owsa na 100kg. Do tego zakwaszacz. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1823

ws71 w mojej gminie o pow. 60km2 jest może razem ze mną 5 hodowców trzody chlewnej  ( jeżeli mianem hodowcy można nazwać rolników, którzy mają 5-10 loch) i powiem Ci, że ja szczepie tylko żelazem i od konieczności na biegunkę. Wiem że występują szczepienia na myco cirko ale u Nas nikt tego nie szczepi, odpukać przynajmniej u mnie tuczniki nie kaszla więc nie ma takiej potrzeby. Więcej ani myślę się rozwijać sprzedam rocznie ze 100 tucznika i wystarczy z reszty pola co nie przeznaczam pod zboża dla tuczników wole być zdrowszy i sprzedać. Wiem, że ktoś zaraz powie, że taka hodowla nie ma racji bytu ale ubojnie mam nie daleko z płatnościami nie ma żadnego problemu, mam wzbogacony płodozmian i w zimie jakieś zajęcie :P

 

W sumie masz święty spokój i spokojnie życie tylko pozazdrościć ,niestety u nas trwa wyścig kto więcej wyhoduje ten jest przyszłościowym i rokującym rolnikiem i tak w kółko ja też wypadłem z peletonu odstawiam rocznie około 250 szt i nie zamierzam tego zmieniać [na moje szczęście brak miejsca] a budować  nowe budynki nie ma sensu ,mieszkam w parku krajobrazowym i technologia musi być oparta na ściółce a to jest bardzo pracochłonne i kosztowne. :D 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrczem    67

Z tą skalą produkcji to wszędzie chyba jest podobnie, ci co mają 10 czy 15 loch nie raz są niemalże obiektem kpin ze strony tych co mają 100 czy 

200 bo co to za rolnicy, co oni wiedzą, umieją itd. To zależy na kogo się trafi. Człowiek to niestety takie stworzenie że często gęsto ciągle mu 

mało i jak się trafi taka grupa ludzi to nigdy nie znajdą umiaru w tym pędzie. 

 

A w kwestii zdrowotności, to wiadomo że jak jest mało to łatwiej dopilnować, zobaczyć że coś się dzieje a skutki wszelkich infekcji i chorób

nie mają rozmiarów klęski, bez dodatkowego zabezpieczania się. 

 

Dla ludzi jako rozsądnych istot myślących (bo takimi powinni być), konsumentów własnej bądź cudzej produkcji najważniejsze powinno

być żeby się nie truć bez potrzeby i żeby nam smakowało. Przykładowo mam niedużą jak na dziś produkcję zamkniętą np. 200 szt. tucznika

na rok(gdzie też świnki potrafią szybko rosnąć) i zjadam 5,5 mies. tucznika który mimo młodego wieku smakuje jak powinien to będę je produkował i jadł 

zamiast niewiadomego pochodzenia mięsa za sklepu. Bo przeciętnie dostał żelazo, coś na robaki, może jakąś szczepionkę albo i nie i antybiotyk

wtedy jak miał kaszel albo się osrał. I tyle.

 

Przykład jakich wiele-kiedyś mojej teściowej skończył się własny schab, kupiła w sklepie. Kotlety od 30 lat robi w ten sam sposób ale tych 

z kupionego nie zjedli bo już podczas smażenia zaczęło śmierdzieć jak z opryskiwacza.

 

Reasumując, nie ważne jest czy ktoś chce hodować 10, 100, czy 1000 świnek, niech sobie hoduje i zbiera efekty swojej pracy, jak ktoś chce

zarobić mniej lub wcale to jego wybór. Państwo za to swoimi działaniami nie powinno pośrednio czy bezpośrednio zmuszać do żadnej wersji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do czego Ci 5 komór na 2 lochy? 1,10 na tucznika to za dużo

Nie na dwie lochy 2+20 ;) bo o 20 loch chcę powiększyć stado wolę liczyć 1,10 niż 1 na tucznika  i nie za dużo jak na 55 sz tucznika w jednej 4 produkcyjne i jedna w zapasie  ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale jak masz 4 grupy to nie potrzebujesz zaraz tyle komór bo da prosiąt o wiee mniej miejsca potrzeba B)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

na tucznika liczy się 0.85 chyba do 110kg

Widzę że polujesz w rytm sześciotygodniowy....życie zweryfikuje też kiedyś celowałem w rytm ale jak to w przyrodzie nie każda maciora musi dać się zapuścić od razu i już rytm sie przestawia.Ale mimo wszystko życzę powodzenia i jak najwyższych cen za żywiec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na tucznika liczy się 0.85 chyba do 110kg

Widzę że polujesz w rytm sześciotygodniowy....życie zweryfikuje też kiedyś celowałem w rytm ale jak to w przyrodzie nie każda maciora musi dać się zapuścić od razu i już rytm sie przestawia.Ale mimo wszystko życzę powodzenia i jak najwyższych cen za żywiec.

 słuchaj kilka dni to nie żadna różnica gorzej jeśli tej różnicy jest tydzień lub dwa zazwyczaj jak inseminuję to stoi bardzo dobrze więc zazwyczaj za pierwszym razem ale zawsze poprawiam na drugi dzień.  

 

A tuczniki trzymam do 120 kg

Dla tych co szukają info o dobrostanie zwierząt i wymiarów http://www.cdr.gov.pl/images/wydawnictwa/2013/2013-WARUNKI-UTRZYMYWANIA-TRZODY-CHLEWNEJ-W-SWIETLE-OBOWIAZUJACYCH-PRZEPISOW.pdf

 

Edytowano przez GOSPODARSTWO-ROLNE-KONIN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wl_master    9

Pany jest sprawa. Zostalo mi z 500kg owsa leżał on w silosie i czuć go troszkę taka jakby staroscia. Ma 3 lata. Mogę go dawać swiniom takim po 60-70kg tak z 5kg owsa na 100kg. Do tego zakwaszacz. ?

 

 

po 5% to i bez niczego możesz go dawac jak masz w miare dobre zboże a jak czuc go czyms innym niż starośc to dodaj do tego np. Carbotox i możesz spokojnie dawac i 10%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

nie wyobrażam sobie takiego ścisku u mnie mają 1.2 m2 na sztukę a i tak wydaję mi się gęsto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WojtekSprus    0

Siemka mam 19 lat chciałem sobie kupić na początek z Ok. 20 prosiąt w wieku Ok 9-11 tydzień jak na razie a jak w miarę mi pójdzie to po miesiącu czy dwóch kolejne 20 Chciałbym hodować je na tuczniki Pasze mam z własnego gospodarstwa Myślałem o początkowej dawcę żywieniowej według normy żywieniowej wychodzi prawidłowo (J.O i BO ) Serwatka i Lubin oczywiście plus jakiś koncentrat z zakwaszaczem Co wy ta to pomóżcie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupuj , ja zaczynałem w 2013 roku, od 2 prosiąt miałem wtedy 16 lat, i hoduje do dziś tyle zę wyremontowałem już stara chlewnie, i zaczynam drugą remontować. Na tą chwile mam 40 sztuk, i zamierzam powiekszyć liczebność. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ile szt w jednej ? minimalna 1 m 

kojce mam od 12m2 do 39m2 inaczej aktualnie w budynku nie dało się rozmieścić teraz zrywam posadzki i zrzucam strop po remoncie planuje kojce po 25m2 na ruszcie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

Siemka mam 19 lat chciałem sobie kupić na początek z Ok. 20 prosiąt w wieku Ok 9-11 tydzień jak na razie a jak w miarę mi pójdzie to po miesiącu czy dwóch kolejne 20 Chciałbym hodować je na tuczniki Pasze mam z własnego gospodarstwa Myślałem o początkowej dawcę żywieniowej według normy żywieniowej wychodzi prawidłowo (J.O i BO ) Serwatka i Lubin oczywiście plus jakiś koncentrat z zakwaszaczem Co wy ta to pomóżcie ?

 

jaja sobie robisz??? jakaś serwatka łubin i koncentrat??? i co z tego wyjdzie a jakieś zboże? Gdzie chcesz kupić te prosiaki w takim wieku?? na rynku? gdzie chcesz to sprzedawać, do punktu skupu? Jeśli będziesz chciał dawać prosiakom rynkowym pasze pod książkę układaną to powodzenia życzę. Co to jest J.O??? (BO to białko ogólne)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WojtekSprus    0

J.o to jednostka owsiana
To pod co mam plus minus ułożyć dawkę ?
No na rzeźnie a gdzie
A co do prosiąt do szukam jeszcze
No myślałem na początek Lubin z serwatka i prowit
No a pózniej to jęczmień pszenica groch (peruszka ) No i koncentrat jakiś
Tylko w jakich proporcjach albo dawkach to układać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

A po co liczyć na jednostki owsiane??? W żywieniu świń podstawą jest lizyna. Zbilansuj aminokwasy, energię i BO.

Na rzeźnie ale bezpośrednio czy przez punkt skupu? Inaczej mówiąc WBC czy waga żywa u pośrednika?

Jak szukasz prosiąt i chcesz na tucznikach zarobić to nie rynek tylko ferma ale tam prosiaki w graniach ponad 200zł

Jeżeli na początek chcesz dać łubin to jest błąd. To jest białko cięzko strawne. Poza tym groch peluszka nie za bardzo się nadaje wg norm żywienia groch biały jak najbardziej nawet do 15%. Od układania dawek są żywieniowcy robią to za darmo.

Rozumiem że masz koryto do którego wlewasz paszę z wodą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

po 5% to i bez niczego możesz go dawac jak masz w miare dobre zboże a jak czuc go czyms innym niż starośc to dodaj do tego np. Carbotox i możesz spokojnie dawac i 10%

Oczywiście bierzesz na siebie odpowiedzialność za upadki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

przecież carbotox jest słabym sorbentem. 500kg owsa to około 250 zł a padły tucznik 0zł więc czy warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WojtekSprus    0

Ile schodzi tak zboża i paszy na cały okres tuczu ?plus minus na jednego osobnika ?

Edytowano przez WojtekSprus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zacier123    26

no właśnie to zależy w dużej mierze od genetyki, zdrowotności, żywienia i warunków środowiskowych. Ale średnio od 20 do 110kg tucznik powinien zużyć max 250 kg paszy zbilansowanej. Lepsze wyniki masz na dunie ale cena duna powala na kolana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj