Zaloguj się, aby obserwować  
PeterG14

hodowla bydła mięsnego przy produkcji roślinnej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
PeterG14    115

A więc tak:

 

Gospodaruję na obszarze 14ha, w tym 4,5ha łąk. Rozpoczynam produkcje zbóż i rzepaku ( niewiele, ale zawsze mam coś oprócz zawodowej pracy), hoduję obecnie 6 szt. bydła mięsnego i 15 szt. trzody chlewnej. Świnie będe likwidował i chciałbym rozwinąć hodowlę bydła. mam 3,5ha rzepaku i 3ha pszenicy oraz 2,5ha pszenżyta. Reszta pozostała nie obsiana. Celem jest otrzymanie jak największego stada bydła. Areał jaki mam do zagospodarowania to 7,5ha. Mam kilka pytań:

1. Ile sztuk maksymalnie mogę utrzymać?

2. Co mam zasiać, aby wystarczyło paszy?

3. Czy opłacałoby się trzymać mamki na pastwisku?

 

Wiem, że jest już kilka podobnych tematów, lecz u mnie są inne warunki. Oczywiście mam troche kapitału na zakup materiału hodowlanego. liczę na pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

myślę że na tym areale możesz utrzymać do 8-10 sztuk. ja również posiadam podobny areał tj. około 14ha i hoduje 20 sztuk w tym krowy mleczne i cielaki. a co do roślin jakie powinieneś uprawiać to trawę (z koniczyną lucerną) na siano lub sianokiszonkę jeśli masz do tego sprzęt, trochę kukurydzy na kiszonkę no i mieszanki zbożowe na śrutą i słomę. a poza tym możesz też dokupić pasze przemysłowe

wysłodki buraczane, młóto browarne, skórki z jabłek itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Z 7,5 ha to możesz z 15 sztuk trzymać, bo ile taki mały cielak zje. Łąk masz dużo, do tego 5 ha żyta na kiszonke, a póżniej kukurydze. Mamek z tego co słyszałem to nie warto trzymać, bo krowe trzeba trzymać cały rok specjalnie dla cielaka, a taka krowa to toche zje. I jeszcze kupno krów $$. Z łąk siano dla cielaków, jakieś ziemniaki, świeża trawa i jest GIT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ursuss    16

Kiszonka z kukurydzy wychodzi znacznie taniej od siano kiszonek i jest jej więcej z tego samego obszaru ... Jeśli masz blisko pastwisko to warto ogrodzić i w lecie prawie nic cie nie obchodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

wydaje mi sie ze nie oplaca sie wyprowadzac na pastwisko, ja bym posial 7,5ha qq a objetesciowa dokupil, bo z takiego arealu duzo nie wyciagniesz


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

pastwisko to ja mam zaraz za oborą, to praktycznie od późnej wiosny do jesieni bym miał spokój. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie. Krowa (mamka) będzie od maja do października na pastwisku, będzie tam jadła trawę i trochę śruty, którą bym dokarmiał. Cielaka miałaby przy sobie przez ok. 5 miesięcy. Potem biorę go do obory i zaczynam podawać kiszonki, śrutę itd. W tym czasie krowa miała by już drugiegoi tak w kółko. Czy naprawdę pastwisko jest nieopłacalne, skoro krowa będzie tam cały czas i zimą zje trochę siana ?

Edytowano przez PeterG14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Jeżeli chcesz trzymać dużo sztuk to lepiej kosić niż trzymać na pastwisku, ale tu pojawia się problem ekonomiczny. Najlepiej, żeby mamki stały przez pół roku na pastwisku, ale znowu trzeba mieć dużo. Na 4,5 ha pastwiska można utrzymać 5 do 15 mamek w zależności od jakości pastwiska, nawożenia i opadów.


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

zasiej te 7ha kukurydzy na kiszonke i wstaw 20-30 byczków jak masz gdzie. Z łąk zbierzesz sporo siana czy sianokiszoki a głównie będziesz dawał kiszonke z kukurydzy. Byki w porównaniu do krów mlecznych jedzą dużo mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

no dobra 20- 30 byczków a kiedy to obrobie ? Przecież chodzę do pracy/szkoły. Nie wiem ile to czasu zajmuje ale napewno nie mało. A gdybym trzymał (tak myślę) 6 mamek i z 2 jałówki i od nich byczki. A czy trzymanie bydła w takiej dużej wiacie jest zgodne z przepisami ? Bo jak mam trzymać dużo sztuk to bym musiał coś oprócz tego co mam postawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

no jak nie masz zbytnio czasu to tak jak piszesz wstaw narazie parę sztuk i za rok zobaczysz jak ci to będzie wychodzić i wstawisz więcej albo zlikwidujesz twój wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PeterG14    115

No i chyba tak będzie najlepiej. Kupię z 2 jałówki zacielone od znajomego i spróbuję. Dziękuję za wszystkie porady :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj