pablo90

Trudne początki i nauka

Polecane posty

pablo90    0

Na początku chciałbym się z Wami przywitać :) Chciałbym tu często bywać i zdobywać wiedzę :)

Nie jestem rolnikiem, mam od niedawna zaledwie kilkanaście arów ziemi i próbuję ją okrzesać :) Mam nadzieję że uda się mi to.

 

A więc tak, niedawno otrzymałem ziemię po rodzicach. Kawałek to rola, coś około 12.5 ara (około 25x50m). Ziemia będzie uprawiana wzdłuż. Chciałbym użytkować tą ziemię czysto na własne potrzeby i tak planujemy posiać/posadzić tam:

- ziemniaki

- kukurydza słodka (jadalna)

- pszenica jara

 

Ziemia leżała 3 lata nieużywana, tego roku była posiana tam pszenica ozima (nie moja :)). Teraz ja przejąłem ten kawałek. Nie mam jeszcze zbytnio doświadczenia w tym zakresie. Aktualnie ściernisko jest zaorane a następnie obrobione kultywatorem. Na dniach będzie wywóz obornika i orka przed zimą.

 

Czytałem o potrzebie wapnowania gleby, mam zakupione 2 worki 25kg wapna. Czy mogę wywieźć obornik, na to rozsypać wapno i tak zaorać?

 

Ziemniaki, będzie to prawdopodobnie odmiana "Vineta". Planuję około 10 rządków (będę miał 100 kg sadzeniaków - wystarczy?). Czy znalazła by się osoba która mogłaby mi podpowiedzieć ile miejsca na szerokość zajmuje jeden rządek (troszkę niefachowo to nazywam - przepraszam). Chodzi mi tutaj o to, by odmierzyć sobie ile miejsca muszę zostawić zarezerwowanego dla ziemniaków. Z tego co udało się mi wyszukać wstępnie podawano około 67 cm. Dosyć sporo to. Jaki nawóz mogę dać dla ziemniaków który pomoże im dobrze rosnąć, lada dzień będę wywoził obornik - hoduję kilka kurek Lehgorny. Myślę że naturalny nawóz także dobrze będzie działać na ziemię.

 

Dalej kukurydza słodka, chciałbym uzyskać smaczną kukurydzę :) Wiem wiem marudzę. Znalazłem kilka odmian, jednak nie zdecydowałem się konkretnie na wybraną jedną. Będzie jej zaledwie jeden pas (jeden przejazd siewnikiem). Zbiór ręczny. Szacuję że będzie to około 1.5 - 2 m szerokości (nie wiem dokładnie jaka jest szerokość siewnika u okolicznych rolników.

 

Ostatnim produktem jest pszenica jara. Zdecydowałem się na odmianę jarą, ponieważ chciałbym mieć lekki zapas czasu by się przygotować zarówno pod kątem wiedzy jak i finansów :D do uprawy. Pszenica miałaby być posiana na reszcie pola. Zdaję sobie sprawę iż jest to niewielka powierzchnia, jednak na moje potrzeby (kurki, kaczki itp) myślę że wystarczy.

 

Chciałbym prosić Was drodzy Forumowicze (mogę się tak zwracać? :)) o radę co mam dalej zrobić, w jakiej kolejności i jakie środki (nawóz ew. zwalczanie chwastów) stosować. Staram się czytać forum i szukać informacji, jednak troszkę jeszcze potrzeba mi czasu by poznać wszystkie tajniki :D. Chodzi mi głównie o rady co w tej chwili powinienem zrobić.

 

Z góry dziękuję za każdą informację i podpowiedź w tym temacie.

Pozdrawiam serdecznie, Paweł :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Nie możesz wapna razem z obornikiem zaorać.

1 rządek ma szerokość zalerzną od ustawienia sadzarki ale tak 62-67,5cm

Teraz najlepiej wywieś obornik a na wiosnę wysiej wapno pod kultywator

Pszenicę jarą musisz dobrze nawieść z 1 worek 50kg polifoski 6 kup to ci starczy na cale to pole pod te zasiewy. Środki ochrony to na wiosnę się oto będziesz martwić.

Edytowano przez marekfarmer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Dziękuję za odpowiedź. Dziś za chwilkę zabiorę się za obornik. Czy przed zimą muszę coś jeszcze kupić by rozsypać na polu? Poradźcie mi proszę jeszcze czy orka ma być głęboka czy nie? Takie pytanie zadała mi osoba która będzie wykonywać orkę.

 

Polifoska 6 - rozsypać na wiosnę tak? Po zasianiu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Zaoraj tak jak kolega wyżej mówi. Polifoska 6 przed wysianiem i wysadzeniem na cale pole ci starcza. potem jeszcze z 50kg saletry musisz kupić i wysiać posiewnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Co do chwastów to bym pozbył się ich ręcznie, po prostu nie znajdziesz oprysku na tak mały areał.

Na Twoim miejscu zrobił bym ogródek, i miałbyś trochę truskawek marchwi itd.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Witajcie, dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Jeśli chodzi o ogródek to mamy takie maleńki ale własny :) Tunel foliowy 3x5m Obok tego na warzywka 3x5 otwarte i dodatkowo rabatki takie małe na truskawki itp. A ten kawałek jak na razie chcę używać jako rola później przekształcić jako zagrodę (za parę lat - kwestia finansów) dla kurek, gęsi, kaczek itp.

 

Powiedzcie mi proszę, saletra także ma się znaleźć przy ziemniakach czy tylko kukurydza i pszenica?

 

Obornik dziś wywieziony, jutro rozrzucę (robię to ręcznie - pole jest bardzo blisko i praca w miarę sprawnie idzie). Jutro będzie orka. Obornika wystarczyło tylko pod ziemniaki (nie jest go za wiele) ale zawsze coś :) Na

 

Rozumiem że polifoska 6 ma być wysiana tak by się rozpuściła w ziemi przed sianiem tak? Muszę zrobić sobie taki kalendarz i pozapisywać co i kiedy robić. Dziś byłem w pobliskim magazynie gdzie handlują nawozami itp. Dostępna jest także polifoska 8.

 

Dziękuję za poświęcony czas i wiedzę :) Moje pytania z pewnością są śmieszne czasem (poziom wiedzy) - przepraszam - powoli mam nadzieję załapię co i jak :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emulegator    232

Jak mam pytanie tak z czystej ciekawości , czym ten swój kawałek ziemi będziesz orał ?


Zetor 4 ever ! Czerwona moc :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Takie pytanie zadała mi osoba która będzie wykonywać orkę.

Tutaj masz odpowiedź.

 

Pablo, polifoske wysiej przed uprawkami, tzn. wymieszaj z glebą przed siewem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Tak dokładnie, pobliski rolnik będzie orkę robił tylko właśnie pytał jak to chcę mieć zrobione. Ogólnie ma trochę sprzętu: brony, orka, siewnik, kultywator. Więc troszkę z nim zdziałam :)

 

Dzięki za radę. W przyszłym tygodniu powinny być ziemniaki sadzeniaki do odbioru to przy okazji kupię od razu polifoskę 6 :) Pod ziemniaki też tym sypnąć?

 

Czyli tak wygląda kalendarz wiosenny:

- rozsypanie wapna

- kultywator

- nawożenie polifoską 6

- bronowanie

- sadzenie ziemniaków

- sianie kukurydzy

- sianie pszenicy jarej

- po wykiełkowaniu zbóż, nawożenie saletrą

 

EDYCJA:

Już wygrzebałem, pod ziemniaki także można sypnąć polifoską 6 - 90 kg/h przy nawożeniu obornikiem.

 

Tutaj wygrzebałem jeszcze ciekawe informacje o uprawie pszenicy jarej:

Pszenica jara - police.

 

Wynika z tego że powinno nawieźć się sporo azotu. W pobliskim magazynie jest także mocznik - to czysty azot tak? Przydatny czy dla zboża na własny użytek zbędne? :blink:

 

Trzeba się naprawdę znać na wszystkim przy uprawie pola :)

Edytowano przez pablo90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałeś ,że obornik wystarczył na mały kawałek, czemu więc nie rozsiać wapna tam gdzie tego obornika zabrakło ? Chyba da to lepszy efekt niż tylko wymieszanie go z glebą kultywatorem.

 

Mocznik to nie jest azot w czystej postaci. Aczkolwiek przy uprawie pszenicy jest niezbędny do uzyskania zadowalających plonów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Jeśli można rozsiać teraz wapno to muszę to zrobić z rana, jutro około południa orka będzie.

 

Czyli mocznik także zakupić? Można go stosować po sianiu - z tego co wyczytałem. Czyli trzeba by opracować ile którego nawozu rozsypać i tak:

- polifoska 6 przed sianiem

- mocznik chwilkę po sianiu

- saletra w trakcie wzrostu tak? Tutaj pytanie jaka saletra: amonowa, potasowa czy jeszcze inna?

 

Dzięki :):D

 

EDYCJA:

Niestety nie zdążyłem rozsypać wapna przed orką. Muszę to zrobić na wiosnę. ;)

Edytowano przez pablo90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Saletra amonowa mocznik możesz dać przedsiewnie nawet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Dziękuję za odpowiedź.

 

Czy mogę nawieźć pole tak jak napisałem?

- polifoska 6 przed sianiem

- mocznik chwilkę po sianiu

- saletra amonowa w trakcie wzrostu

 

Mam jeszcze jedno pytanie, te nawozy pod pszenicę są dobre. A czy jeśli by sypnąć tym też pod kukurydzę ew, pod ziemniaki też? Czy da to dobry skutek?

 

Czytałem że polifoska 6 może być zarówno pod pszenice jak i kukurydze oraz ziemniaki. Nie wiem tylko jak z mocznikiem oraz saletrą, ale to postaram się już wygrzebać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Dziś byłem na zwiadach w sprawie nawozów :rolleyes:

 

Polifoska 6 50 kg 115 zł

Mocznik 46% 25 kg 45,60 zł

Saletra amonowa 50 kg 73 zł

 

Polecono mi jeszcze zamiast polifoski by dać amofoskę jest tańsza o jakieś 30 zł na worku 50 kg. Jednak jest nieco uboższa. Czy amofoska wystarczy czy lepiej polifoskę 6?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi - jutro chciałbym pojechać na zakupy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie warto oszczędzać tych "kilku" złotych, wybrałbym polifoskę. Ma łatwo przyswajalny fosforan amonu.

Nawozy azotowe o które pytałeś w poprzednim poście są uniwersalne, można stosować je pod wszystkie uprawy, zarówno pogłównie jak i przedsiewnie.

 

Pamiętaj aby nie pisać posta pod postem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Posta pod postem można napisać o ile jest inna data napisanego poprzedniego posta. Temat można aktywować ;)

Co do nawozów kolega wyżej ma racje, poza tym drogie te nawozy....


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

No niestety. Byłem w innym miejscu pytać i owszem sprzedają po dużo lepszych cenach, ale... minimum zakup 250 kg. Zdecydowanie za dużo :) :unsure: Mój portfel tego by nie przeżył hehe :) Ceny dla śląska - okolice bramy Morawskiej :)

 

Przepraszam że post pod postem - chciałem odnowić temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na forum możesz poczytać też sporo opinii na ten temat,wiec poszukaj i napewno znajdziesz. Ale tak czy inaczej wydaje mi się,że polifoska 6 to dobry wybór.


www.sklep.mizar.pl - Nasz asortyment kierujemy przede wszystkim do szeroko rozumianej branży rolniczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Tak myślę że to dobry zakup :) Towar już oczekuje na wiosnę. :rolleyes:

 

Mam jeszcze pytanie, czy możecie mi powiedzieć kiedy kupić nasiona kukurydzy i pszenicy do siania? Na razie gdzie pytam to brak takich. Interesuje mnie kukurydza słodka (ją akurat znalazłem ale duże opakowania a ja potrzebuję połowę) jednak pszenicy nigdzie nie widać. Mam na myśli pszenice jarą.

 

Z góry dzięki.

Pozdrawiam, Paweł.

Edytowano przez pablo90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Kolego poczekaj do wiosny, z reguły szaleńczy okres zaczyna się pod koniec lutego w sklepach z środkami do produkcji rolnej ;) Myślę, że z początkiem marca będzie już można kupić nasiona jare w każdym pobliskim sklepie, bo z regóły rolnicy nie kupują materiału siewnego zbóż jarych na jesieni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Dzięki za odpowiedź :)

 

W międzyczasie zabrałem się za naprawę i remont kilku maszyn które były dosyć długo nieużywane.

 

Mam śrutownik/młynek nie wiem jak to nazwać. Na tę chwilę mieli zboże i nawet kukurydze się mu udaje ale tarcze są mocno zniszczone już. Czy ktoś orientuje się gdzie można dostać części do starych maszyn?

 

Jest to "Rozdrabniacz uniwersalny typ H 936 WTO-2/84".

Producent: "Bielskie zakłady wyrobów elektro-metalowych ELEKTROMET".

Rok produkcji: 1990 :D

 

Zastanawiam się czy po prostu nie dorobić sobie nowych tarcz ew. przerobić jakieś dostępne w sklepie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pablo90    0

Witajcie, wrócilem, przezimowałem - czas się zabierać do dalszej pracy :)

Mam nadzieję że mogę alej pytać i prosić o rady. ;)

 

Na razie wiem że w pobliskim "magazynie" będzie pszenica jara ale niewiadomo jeszcze jaka to odmiana.

Niestety nigdzie w pobliżu nie mogę znaleźć nasion kukurydzy słodkiej. Nie zdecydowałem się na konkretną odmianę. Wolałbym raczej taką, którą będę mógł posiać z własnych plonów na następny rok (jeśli dobrze rozumiem, nie może to być F1 - mieszaniec) tak?

 

Z góry dzięki za każdą odpowiedź. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj