Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Witam,może w skrócie mam 20lat po liceum jeszcze brak szkoły o kierunku rolniczym...

Wyposażenie Gospodarki skromnej w domu to

 

-Ursus c-360 + tur

-Jumz tzw. Białoruśka

-przyczepa 4t. + wóz

-kombajn do buraków Klein

wraz z innymi sprzętami (pług agregat opryskiwacz siewnik itp)

 

Obora drewniana mieści się 4 krowy

Stodoła Drewniana duża nawet

na stanie ok 1tysiąc pustaków żużlowych,500cegieł czerwonych palonych,trawersy (tzw szyny)

 

Pole 6ha ornej + 4 łąki

uprawa 3ha buraków reszta pszenica jęczmień

 

Chciałbym zostać rolnikiem ale raczej z tym co jest to nie poszaleje,mam warunki aby postawić oborę drugą bo podwórko i pastwisko duże do tego.

raczej interesowało by mnie nastawienie się na bydło mleczne ok 30 krów,jak mówiłem materiały są na oborę do tego dokupić wiadomo bo nie wystarczy.

z tego co wiem to są jakieś dotacje dla młodych rolników ale jak zostanę to tylko 70tyś na zakup sprzętu a z postawieniem obory jaki byłby koszt?z jakimi kosztami musiałbym się zmierzyć na początek?czy sa jakieś dotacje np na postawienie samej obory wraz z sprzętem do niej i zakup bydła?czy to by się opłacało?z ciągnikami to i tak dobrze na tyle pola to wystarczy więc wolałbym za tą cenę postawić oborę przystosowaną do wymogów UE...słyszałem o kredytach ale z czy jakbym został rolnikiem młodym to dostałbym kredyt od razu na postawienie tego?czy raczej zakup sprzętu na fakturkę i do widzenia?proszę o profesjonalne porady i wyjaśnienia jeśli ktoś chciałby poświęcić troszkę swojego cennego czasu ;) z góry przepraszam za błędy,nie jestem znawcą terminów rolniczych nazw itp;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
erni0402    10

po 1 to po liceum nie dostaniesz żadnej dotacji po 2 musisz zrobić sobie jakieś wykształcenie rolnicze żeby ubiegać się o cokolwiek po 3 nie wiem czy z tak małej powierzchni będziesz wstanie wyżywić tyle krów

moim zdaniem najpierw powinieneś się zająć tym żeby mieć wykształecenie rolnicze później zacząć się rozwijać tzn powiększać w miare możliwości stado i ha skorzystać może z jakiś dotacji:)

a to tylko moja opinia:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MIRAS699    0

Pola to i trochę mało ale jak byś posiał żyto na 3ha i zrobił z niego ziano kiszonkę a potem zasiał kukurydze to my sile na 30 krów by ci to starczyło na rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiem że musiałbym popracować ze szkołą i mieć wykształcenie w kierunku...pewnie Zamośc lub Lublin chodzi mi o sytuację gdy posiadam już to wykształcenie ;) co dalej było by za te 70tyś z UE to sens kupowac maszyny czy próbować coś postawić samemu...o to chodzi;)powierzchnia to postawienia jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Wykształcenie nie koniecznie, chociaż do młodego rolnika niezbedne.

A pustaki żużlowe lebiej zutylizować bo żużel jest radioaktywny. A gdy ci z ARiMR zobacza z czego masz pustaki to nie będą happy.

Edytowano przez andrejus

Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

To masz bardzo podobna sytuacje do mojej:P Jeżeli chodzi o młodego rolnika to dostaniesz premię nawet po liceum - ja dostałem jestem po studiach. Więc to co mówi erni to nie prawda nie musisz mieć rolniczego żeby się ubiegać o cokolwiek. Tyle tylko że musisz je uzupełnić w ciągu 3 lat, jeżeli czujesz się na siłach możesz złożyć wniosek idziesz do jakiegoś studium 2 lata robisz dyplom i masz z głowy. Jeżeli boisz się że sobie nie poradzisz to najpierw zrób wykształcenie dopiero wniosek ale to 3 lata będziesz stratny.

Druga sprawa żebyś otrzymał ową premię musisz mieć co najmniej 10,23 ha użytków rolnych z tego co mówisz masz 10 więc nie wiele ci brakuje, agencja również da ci 3 lata czasu abyś zwiększył do tego 10,23 więc problemu nie będziesz miał.

Po trzecie powiedz w jakim woj mieszkasz?? Musisz mieć pow gospodarstwa większą od średniej województwa inaczej agencja też ci przyzna premię ale nie wypłaci ci pieniędzy dopóki nie zwiększysz do poziomu województwa. Bo jeżeli przekraczasz średnia województwa to masz z tym spokój.

Moim zdaniem bierz premie inwestuj w oborę, krowy dadzą ci jakiś zysk a jeżeli sobie zrobisz tak jak będzie ci wygodniej nie narobisz się przy tym. A co dalej to masz dużo możliwości i wcale wykształcenie nie gra głównej roli.

Napisz jeszcze jaka byś chciał oborę czy masz już jakieś krowy?? Widzę ze mamy o czym gadać ja mam bardzo podobna sytuacje do twojej ruszyłem już w tym kierunku budowa obory rusza od wiosny kasa jest:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

W twojej sytuacji radziłbym ci zakręcić się za jakąś robotą, a potem w spokoju rozwijać gospodarstwo. Ja też zaczynam, wszystkie oszczędności idą w modernizację gospodarstwa, pozatym z kasą jest tak: teraz musiałem kupić nasiona, nawozy, ON itd. a żniwa dopiero za ponad pół roku,wypłata dopłat jeszcze pożniej - jakbym na lokatę wpłacił - tylko pytanie jak zaprocentuje w przyszłym roku może być na duży plus i jeszcze większy minus, albo wyjdę na zero. Dzięki etatowi 10 zerkam na konto i na życie starcza. Widzę że masz zapał, na pewno ci się uda. Powodzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

Kolego z 30 krów nie wyżyjesz. Ale jeśli już chcesz i tak wszystko na kredyt musisz. Zobacz 1 krowa 7 tyś zł razy twoje 30 sztuk 210000 minimum drugie tyle na oborę trzeba inaczej robota---wywalanie gnoju cie załatwi ---taki dobrowolny obóz pracy. Koszta stale na 30 sztuk –myślę o dojarce, schładzalniku, wyciągu praktycznie takie same jak dla 2 razy większej obsady ale to pomińmy. Wszystkie pasze musisz kupić te pole co masz nawet na 30 sztuk Ci nie wystarczy zeżrą wszystko co tam zdąży urosnąć a co na zimę minimum 6 ha kurydzy trzeba i 600 bel siana lub sianokiszonki no i słomy minimum bela na dzień.---Takie są realia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Woj. Lubelskie

5 krów i jałówka

Obora bardziej chodzi o wielkość i ilość pomieszczenia ich wraz z wymaganiami UE tak jak mówiłem do 30sztuk,nie chcę kupowac na hura od razu 30stu tylko z czasem powiększać

a tak jak mówiłem Pole jest 10ha w miarę możwliości czy by do wystarczyło?Raczej z 3ha buraków liści kiszonki do tego 4ha łąki i 2ha kukurydzy nie wystarczy?chodzi o samą wystarczalność obory,nie ma sensu kopować zaawansowanej technologi i wydawać kasę w błoto bo jak człowiek miałby dużo kasy to by nie pytał o różne rozwiązania tylko pojechał zlecił wykonanie i po sprawie

powiem może tak w wprost po chłopsku

obora na 30sztuk,standardowo posadzka,a do wywożenia obornika to ręcznie,pomieszczenie ze zbiornikiem na mleko chłodnia czekam na konkretne odpowiedzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mathieu92    122

Wywożenie obornika ręcznie ??!! :lol: :blink: Żartujesz sobie... Zanim zarobią na siebie te krowy to pójdziesz już na rentę ...

 

Ja proponowałbym przy tych 4ha łąk postawić kilka byczków i pójść do pracy bo z tego areału nie wyżyjesz.

Rozwój gospodarstwa też zależy od tego ile jest pól i łąk które można wziąć w dzierżawę lub kupić, choć kupić też trzeba mieć za co...


Sympatyczny facet z okolic Lublina który za wszelką cenę postanowił prowadzić gospodarstwo rolne i je rozwijać pomimo przeciwności losu oraz skromnego dobytku który odziedziczył :)

 

Zapraszam do mojej galerii którą ostatnio niestety zaniedbałem przez nawał pracy w gospodarstwie oraz poza nim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Nie da się wyżyć z 30 krów?? to z ilu się da??

30 to chyba za dużo jak na początek.. ciężko będziesz miał ruszyć z tym. Zacznij od 10 masz juz 6 kup 4 wyniesie cie nie całe 20tyś a za dwa lata bedziesz miał juz stado 20 sztuk a za 3 lata 40 warte jakies 150tyś. Z 10 krów powinienes wykrecic 5tyś na miech. na 10ha 30 mardek jedzących wyżywisz spokojnie. Młodego rolnika wykożystasz na zrobienie obory wstawisz tam 30 sztuk i plan wykonany tyle tylko ze po ocieleniu cielaki do rzyda same krowy musiał bys mieć. jak byś dobrze to wykminił to za 3 lata 20krów i 10 jałówek u ciebie rośnie:D Dobrze że masz buraki to dla krów duzo paszy wysłodki liście do tego QQ sianokiszonka siano byś miał dla krów żyć mie umierac:D

 

Ja skożystałęm z młodego rolnika mam 10,66ha sieje QQ 3ha ziemiaki 2ha trawa z lucerna 2ha mam 3,5łąk mam stado 11krów teraz mam 8 jałówek z własnego przychowu i dwa byki w zime bede doił 19 krów. to co napisałem wyżej wystacza mi na cały rok jeszcze mam pryzme z QQ z zeszłego roku wiec mysle ze z burakami nie zosatniesz na lodzie i jeszcze wezmiesz kase za burak:D

 

Nie wiem jaka jest twoja sytuacja, ale jak masz 20 lat jest kto ci dac jesc dzieci ci nie płącza nie utrzymujesz rodziny a masz 20 krów ktore są tylko twoje mozesz zaczać dobry balet:D A inni niech walcza z bezrobociem i chodzia pod dyktando tu jestes panem sam dla siebie kiedy chcesz to lecisz na browar a w zime?? obrzadek strzelasz i grasz na konsoli:D

Ja mam 22 lata i tak jak mowięłm 19krów sporo jest roboty ale da sie z tego wyżyć i troche pogłupieć:D

 

Dlatego myśle ze w moim czy twoim przypadku wszystko jest mozliwe nie wyjdzie ci z krowami to sprobujesz czego innego lat nam jeszcze duzo zostało nie ma sie czym martic:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@daromen89, z 12-13 krów moi rodzice w NAJGORSZYM miesiącu mają więcej niż 6tys zł wypłaty (średnio 7-8) ostatnio pod 10.Krowy, które hodują niestety nie należą do rekordzistek, choć niektórzy sąsiedzi nie wieżą w to, że krowa może dać tyle mleka.Niby nie dużo, ale zawsze. Niestety nie ma porównania do zarobienia gdzieś tych 10tys (np w biurze)bo rentowność nie jest za duża. Z drugiej strony jesteś sobie sam szefem (co wymaga większej mobilizacji i samozaparcia niż praca od-do u kogoś na posadzie). Miło jest przeczytać wypowiedź kogoś kto nie narzeka, tylko wie co i jak robić, żeby trochę grosza było, tak trzymać :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

No tak wszystka ładnie pięknie.. Ale pieniądze nie są najważniejsze, choć na nich twardo stoi świat. Przede wszystkim jak chcesz to wszystko ogarnąć to na pewno nie sam. Musi ci ktoś pomoc, jak byś zaczął robić sam przy tym wszystkim to od razu możesz sobie wyro do obory wstawić.

Moje mućki latem jak wychodzą na pastwisko wyprodukują mleka za 5tyś zimą trochę gorzej ale i tak w porządku. Tyle tylko że wezmę te 5tyś ale kupie śrutę prąd woda KRUS a w ciągniku coś się popsuje a to lina pęknie a to to a to tamto zawsze coś i polowe wypłaty nie ma. W okresie żniw to czasami brakuje opłaty za kombajn prasę itp. Dlatego ustaliłem że 20 krów to moje optimum mniej to za mało a więcej nie zdołam wyżywić.

Patryk postaw sobie określony cel zaplanuj a wszystko jakoś wyjdzie. Moim celem jest 20 krów mlecznych 10jałówek zastępczych na utrzymaniu, przerobienie stodoły na oborę i przede wszystkim dojarka rurociągowa. W dalszych planach paszowóz aby przejść na system dawania paszy TMR. Ja jestem na półmetku ty też możesz tylko wszystko dokładnie zaplanuj.

Swoja drogą teraz na wieś dużo pieniędzy idzie trzeba to wykorzystywać, działania takie jak modernizacja mikroprzedsiębiorstwa różnicowanie z tego też możesz korzystać w odpowiedni sposób. Ja myślałem aby założyć firmę usług rolniczych ciągnik prasa owijarka kombajn to jakiś zwykły bo nowy za drogi, 50% ci zwrócą 50% zainwestujesz sam, jeżeli nie będzie chętnych na usługi maszyny tobie się przydadzą nie będą stać. Przyjęło się ze rolnik to głupi chłop ale mam nadzieje że młode pokolenie to zmieni, bo kto inwestuje nie traci:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kuba1993    8

hmm, mógłby mi ktoś wyjasnic jak wygląda ten młody rolnik? w tym roku matura, lada miesiac skończę 18 lat i mam zamiar iśc na studia rolnicze, ziemi miałbym na siebie 2,6 ha ale słyszałem, że nie trzeba mniec tych 10 ha na siebie, można miec je na 10 lat w dzierżawę przez notariusza. Ktoś mi też mówił, że jeżeli ma się na siebie gospodarstwo, powyżej roku czy 2 lat to już nie przyznają mi wniosku, czy to prawda? i jak wygląda sprawa KRUS'u i studiowania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

Tak dla urealnienia 5000 za mleko na miesiąc to dobrze licząc że zostanie nam na czysto 20 % ale tak nie jest bo realnie liczy się 10 % wyniku pisać nie trzeba. Kolejna sprawa 3 krowy na hektar tak dobrze nie ma 1krowa=1hektar B) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

1krowa=ha to moje 21 bydlaków już by umarło z głodu mam tylko 10,66.

Z młodym rolnikiem to wygląda następująco. Nie musisz mieć na siebie ziemi może być to dzierżawa na 10 lat przez notariusza, ale musi być jej więcej jak 10,23 i nie mniej jak średnia wojewódzka. W tym roku było tak że jeżeli miałeś na siebie gospodarstwo więcej jak 12 miesięcy to było pozamiatane wiec najlepiej jest czekać do naboru złożyć wniosek po otrzymaniu decyzji dopiero wykonać przepis. To jak byś czekał dwa lata to byś czekał dwa lata to na pewno by ci nie dali trzeba na gorąco. Krus płacić musisz jak masz więcej jak 1ha na siebie. chyba, że masz rentę socjalna np po osobie zmarłej nadal się uczysz to nie będziesz musiał płacić. Ale premia młody rolnik wymusza płacenie wiec będziesz musiał płacić krus tak czy inaczej jak chcesz premie.

Wykształcenie możesz uzupełnić do 3 lat po otrzymaniu decyzji. Studia rolnicze nie są łatwe pomyśl o jakimś studium 2 letnim a jak nie pójdzie ci na studiach?? nie zdobędziesz wykształcenia i co?? Pieniążki do zwrotu:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekd    110

Kolego nie porównuj byka z krową to zupełnie inny styl żywienia. Tutaj można poczytać ile czego trzeba kupić żeby jedną sztukę durzą utrzymać przez rok. http://www.agrofoto.pl/forum/viewtopic.php?p=131642&sid=d423d191a5fab3fca2eacca91642b4d9

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wacek21    35

Jesli masz dostep do dzierzaw to jak najbardziej, jesli nie to daj se z tym spokoj :)


Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1337

Ależ was korci na to rolnictwo :P Rozważcie jedną ważną rzecz: życie jest jedno, jeżeli będziecie prowadzić hodowlę czy to bydła mlecznego czy mięsnego, w ostateczności świnki to pewne jest że rano i wieczorem będziecie w oborze, codziennie (o cieleniu krów nie wspomnę). Dzień w dzień, o urlopie możecie zapomnieć. Jeżeli ktoś ma młodych rodziców, teściów to jeszcze jako tako ale do czasu. Nikogo nie namawiam tylko radzę przemyśleć sprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Zawsze może zatrudnić pracownika. Przecież są duże dochody miesięczne rzędu 10 tyś więc będzie go stać na zatrudnienie kogoś.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

nie, nie po stokroć nie-zawsze będe to powtarzał wszystkim którzy choć trochę się wachają-primo ultimo to jest hobby, po drugie primo - to jest drogie hobby, po trzecie i najważniejsze primo ultimo-i tak jest ciasno na tej grzędzie-nie potrzeba kolejnych konkurentów.

 

to tyle mojej hipokryzji


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Kolego nie porównuj byka z krową to zupełnie inny styl żywienia. Tutaj można poczytać ile czego trzeba kupić żeby jedną sztukę durzą utrzymać przez rok. http://www.agrofoto.pl/forum/viewtopic.php?p=131642&sid=d423d191a5fab3fca2eacca91642b4d9

Bydlak u mnie oznacza wszystko krowa byk cielak jałówka chodziło mi ogólnie

 

Fakt faktem co dziennie trzeba być na posterunku. Ale z czasem można do czegoś dojść i będzie łatwiej. Nie jest łatwo ale czy gdzie indziej jest lepiej?? Z praca jest różnie masz ją a jutro możesz nie mieć, bezrobocie dla młodych sięga 18%, mój kolega przejeździ do roboty pół wypłaty ale innego wyjście nie ma, inni wstają o 4 w zimę jadą do tesco za 1000zł, znajoma mgr administracji rok już szuka pracy chciała założyć własna firmę to urząd pracy dotacji nie dał, o pracy w większych firmach na lepszym stanowisku to już nie wspomnę, ta trzeba mieć wygląd i pieniądze, tam pracują ludzie z miasta wieś nie ma szans. Nie wiem jak jest w innych regionach naszego kraju ale u mnie 90% młodych ludzi z wykształceniem pracuje na budowie w warszawie bo gdzie indziej nie maja szans.

Ja z gospodarstwa ciągnę na swoją edukacje jak mi się nie uda to przynajmniej będę miał z czym wyjść do ludzi bo bez papieru dziś to ani rusz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kamilek2000
      Cześć wszystkim! Mamy w planach budowę płyty drugiej płyty obornikowej w gospodarstwie. Chciałbym Was zapytać jak wygląda prawnie budowa takiej oraz czy mój pomysł z płytami ma sens. Płyta ma mieć wymiary 6m;4.5m;1.5m, pomysł jaki się narodził to zrobienie jej z płyt drogowych (1.5m w ziemi i 1.5m nad ziemią, (płyty mają wymiar 3;1.5) Około 40m3. Chciałem na początku wykopać "L" usadzić płyty, a na końcu wybrać ziemię i pod spadem wylać płytę. 1.Jakie dokumenty i pozwolenia będę musiał załatwić? 2.Od czego zacząć biurokrację? 3. Czy taka płyta spełni wymagania co do szczelności płyty? 4. Czy przy płycie obornikowej musi być zrobione szambo? Szambo posiadamy przy starej płycie oraz osobne przy chlewie, ale czy w przypadku nowej płyty muszę mieć osobne szabo. 5. Czy musi być robiony projekt czy można to zrobić na zgłoszenie np. zmniejszając na początek wielkość płyty, a później dodając elementy do "L" Nie wiem jak się za to zabrać dlatego pytam, pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź :)
    • Przez Papkin
      Chciałbym (prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku) pobudować mały magazyn na zboże. Wymiary budynku mniej więcej 6x14, niestety ilość miejsca mnie ogranicza. 
      Może jest ktoś kto ostatnio coś budował? Jak to wygląda od strony prawnej, wystarczy zgłosić przed budową w gminie?  Jak jest z odległością od sąsiedniej działki? Z tego co wyczytałem to 3m jeśli nie będę miał okien,czy jest możliwość żeby to obejść np. za zgodą sąsiada? 
      Z jakimi wydatkami się liczyć na materiał? 
    • Przez 5714mf255
      witam wszystkich mam takie pytanie czym ogrzewacie domy zima stoję przed wymiana kotła i szukam wydajnego a zarazem w miarę taniego rozwiązania.
    • Przez Marcin133
      Witam. W związku z bardzo drogim opałem myślę nad ogrzewaniem domu pompa ciepła. Proszę użytkowników którzy już posiadają lub myślą o założeniu o wypowiedzenie się w temacie. Jakie pompy polecacie itd. 
    • Przez pawelxx
      witam, planuje utwardzi. podworko betonem b25 który będzie zatarty na gładko jak myślicie czy warstwa 15 cm wystarczy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj