zetorproxima85

Hodowla mamek.

Polecane posty

Witam, mam aktualnie 6byczków, ale mam także pomysł z hodowlą mamek, czy opłaca sie kupić 3-4 jałówki miesne, takie po 70-100kg, odchować, dopuścić i trzymać przy nich cielaki i tak w kółko. Jałówki bym zostawiał na kolejne mamki, a byczki wiadomo na sprzedaż (duże). Moje pytnie brzmi, czy opłaca sie od 3-4 jałówek zaczynać? bo na tyle mi pozwalają fundusze itd. czy od razu trzeba z 20 ? Jeżeli chodzi o pasze to bedzie ;] mam 35ha ornych i 4ha łąki, na tym dam rade, a jak nie to łąkę sie wydzierżawi ;] Proszę o pomoc i rozpisanie sie w tym temacie :) Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.

P.S ile trzeba dać za jałówki 50% miesne, żeby tylko nie trzeba było ich doić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Moim zdaniem warto. Mądrze kombinujesz , za małe jałóweczki zapłacisz ok.800 zł i po ok.2.5 roku będziesz miał pierwsze cielęta.Życzę Ci powodzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limousine    38

Moim zdaniem nie warto, tzn od takiej małej ilości zaczynać. Minie 20 lat zanim dojdziesz do porządnego stada, a tym samym do pieniędzy. A tak po za tym to nie kupisz jałówek w wadze 70-100 kg od normalnego hodowcy bydła mięsnego. NAjmniejsze sprzedajemy odsadki 200-250 kg w cenie 2000-2500 zł


Produkcja bydła mięsnego + roślinna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    32

Yhm...po 2,5roku od zakupu jałowiczek bedą się cieliły...nie masz pewności...może bedą same byczki, a może odwrotnie...potem ze dwa lata zanim owe byczki sprzedasz...trzeba czekać ok 4-5lat na zwrot jakichkolwiek poniesionych kosztów.

 

Co innego jeśli masz bydło mleczne. Masz zatem dochód z mleka, i dodatkowy ze sprzedaży byczków/ byków w 50% miesnych od krówek mlecznych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Jak nie masz kasy na zakup zacielonych jałówek i traktowałbyś to tylko jakie dodatkowe źródło dochodu oraz z konieczności na wykorzystanie łąki to może by się opłacało gdyby ktoś ci sprzedał takie małe Jednak tak jak pisał mój poprzednik raczej hodowca bydła mięsnego nie sprzedaje takich małych bo musi ktoś chodzić z mamką Więc podstawowym problemem nawet nie jest opłacalność ale znalezienie sprzedawcy Natomiast odsadki znajdziesz na pewno gdzieś w swojej okolicy Jak masz mało kasy to kup choćby ze 2 odsadki jałóweczki i jednego byczka na rozpłód bo jak bedziesz miał tylko 2 sztuki to możesz mieć problem z wykryciem rui a takiego byka jak już urośnie i będzie z papierami to zawsze sprzedasz i zarobisz na nim Ja tez teraz miałem kupić same jałówki ale po głębszym namyśle wziąłem też byczka odsadka z papierami za 2700 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

moim zdaniem kolega dobrze myśli. Jak dobrze poszuka to znajdzie małe jałoweczki 50% mięsne za nie duże pieniądze. Jak mu się taka ocieli to będzie miał ładnego cielaka no i taka krowa pół miesna odchowa spokojnie 4-5 cielakow w roku. Nie to co czyste rasowo mamki jeden cielak na rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... u nas można kupić jałówki 50% miesne po 500-600 zł takie 3-6 tygodni ;] niestety jak kupie je, to 5 lat bedzie tylko wkładanie, ale myślę że jak już zaczną się cielić to bedzie dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Czas szybko leci :rolleyes: Ja trzy i pól roku temu kupilam kila cielaków,jałóweczek 50 procent simentalera,i w tej chwili już po obejściu biegają ich dzieci,po ojcu simentalerze,a owe panie ponownie sa pozacielane.Tym razem troche poeksperymentowałam,mniejsze zostały pokryte limuzynem,a te duże błekitnym belgijskim.Wiosną zobaczę co z tego wyniknie :rolleyes:

Jak masz okazje to za takie pieniądze śmiało kupuj te jałóweczki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Zetor jak masz okazje do kupienia to kupuj - mniej zainwestujesz to dłużej czekasz - taka jest zależność przy tej hodowli Jak masz możliwości aby trzymac i możesz sobie pozwolić aby czekać na zyski to się nie zastanawiaj tylko bierz Tylko ja bym zainwestował jeszcze w byczka do krycia - bo to daje pewność pokrycia, masz mniej roboty i nie musisz tak dokładnie obserwować - a tak jak pisałem -jak weźmiesz odsadka to nie stracisz bo jak ci urośnie i przyjdzie czas na wymianę buhaja to i tak ładna kasa wpadnie - no ale z tym możesz poczekać aż te jałówki trochę podrosną

Edytowano przez maroon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To, że czas szybko leci to wiem, bo byczki mam ponad 10 miesiecy a czuje sie jakbym dopiero je poił :) Jakie klatki bym musiał mieć na te mamki ? Żeby miały troche miejsca i żeby sie cielaki mieściły ? I ile belotów siana, sianokiszonki i QQ potrzebuje na około 3-5 mamek + 3-5 cielaków (oczywiście jak dobrze pójdzie) I czy musze dawać śrut mamką? czy nie trzeba ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miroslawa    0

W naszym gospodarstwie zajmujemy się hodowlą bydła mlecznego 15 szt.3 krowy były zacielone nasieniem CH i dochowaliśmy się jałówek Najstarsza ma 17 miesięcy Moje pytanie, jakim nasieniem pokryć te jałówki aby w przyszłości zając się hodowlą mamek.Obecnie jałówki stoją na uwięzi Zgóry dziękuje za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Ja tez bym polecał na pierwsze zacielenie tych jałowek angusa lub limousine bo jak zacielisz znów CH to moze mieć ciężkie ocielenie Natomiast w przyszłości dalej bym krył te jałówki CH aby dojść do czystej rasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Bez problemu powinna, ale technicznie możesz mieć z tym problem. Chyba ,że będziesz doił i poił cielęta z wiadra .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Bo mam okazje kupić 100% ale nie wiem czy mi wykarmi 2 cielaki a jak ty mówisz że tak to spróbuje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chlopzmazur    0

nie opłaci się kilku mamek trzymać, policz ile zje przez 2 lata do momentu zacielenia, jeśli hodujesz byczki na opas to lepiej kupić, chyba,że odrazu byś budował stado z 50szt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mora    15

Jak by ktoś chciał, to mam na zbyciu tygodniową jałóweczkę simentalską.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Mam "aż" cztery simentalki....pozostałym trzem wczoraj zafundowałam wycieczkę w jedną stronę w "biurze podróży" SŁABY.Zrobiły mnie w konia i nie zostały cielne,więc nie ma co sie bawić w sentymenty.Jako mamki simentalki sa nienajgorsze,bo i ładnego cielaka dadzą(oczywiście jak zaskoczą)i mleka maja na tyle,że karmią inne cielaki.Mam tez jerseyki,krówcie malutkie,ale dzielnie karmią swoje i "adoptowane" dzieci,nie mam problemu z zacieleniem,i jak na swój wzrost ładnie doją.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Masz problem z zacielaniem simentalek mamek?? W jakim one są wieku (po którym cielaku)??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Selekcja, to nie ludzie gdzie niepłodność niektórzy leczą do oporu nie patrząc na konsekwencje.Moja wina,bo wcześniej nie badaliśmy na cielność,dwie z nich miały być już w 7 miesiącu cielnośći.Okazało się ,że nic z tego.Teraz trzeba by je leczyć,potem zacielić,znów czekać na to czy są cielne,a tak w to miejsce kupuję cielaka i po problemie,przeciez nie będę dwa lata czekać na cielę.Młode były,po dwóch cielakach.Ta trzecia miała swoje lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj