zetorproxima85

Hodowla mamek.

Polecane posty

Mati10    9

No to rzeczywiście jeżeli to są tylko mamki to raczej mało opłacalne. My teraz badaliśmy, ale to co ja wiedziałem to potwierdził w 75%, bo powiedział, że się zestresowały. Ty masz je cały rok na pastwisku?? Inseminujesz czy z bykiem chodzą?? One nie powtarzały rui??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Niestety nie trzymam ich na pastwisku,bo przy chałupie mamy pół ha pastwiska co mi ledwo na koniki starczy.Mają nieduży wybieg i oborę pootwieraną ze wszystkich stron świata,więc powietrze jest.Gdyby nie to,że przez wieś biegnie droga krajowa,można by bydełko gnać na łąki,(tak kiedyś robiliśmy jak mieliśmy mleczne),ale teraz ruch jest w diabły większy,latka tez lecą i lepiej to żarcie przywieźć do żłobu.Kryjemy narazie sztucznie,bo bezpieczniej i można sobie dobrego buhaja wybrać.Właśnie te dwie młode "udawały",że chodzą w ciąży,rui nie powtarzały i przez to zrobiły mnie w konia.Ale na nich świat się nie kończy,są inne młode panie gotowe do zacieleń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mati10    9

Dlatego właśnie lepiej sprawdzić po ok 6 tyg od zacielenia czy załapały, bo mogą mieć cysty na jajnikach i lek. wet. może je wycisnąć i powinny się zagonić zacielić. Dużo masz tych simentali?? Nie lepiej w pastucha wpuścić na tych łąkach za wsią i trzymać ich przez cały rok tam?? Krowy Ci się cielą przez cały rok czy sezonami, np na wiosnę??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
padalec    15

Nie mam sezonowości w wycieleniach,jak która trafi to się cieli,niezależnie od pory roku.

Nie mamy tak położonego gospodarstwa,żeby trzymać bydełko cały rok na pastwiskach,żarcie dostaną do koryta i też jest ok.Po drastycznej selekcji i sprzedaży dwóch krów do dalszej hodowli(aż wstyd przyznać)zostały mi trzy oryginalne simentalki-krowy(niedługo będą się cieliły),i trzy zacielone jalowiceteż simentale.Na razie nie powiększam stada krasul,reszta to opasy,z cieląt mam ładne dwie simentalki,ale na nie jeszcze nie pora.Zwiększyłam ilość macior,na chwilę obecną jest u nas super cena na prosiaki i nie ma problemów ze zbytem,schodzą jak przysłowiowe ciepłe bułeczki(ale to juz temat nie na forum bydlęcym)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kb4512    358

witam

Mam pytanie do praktyków, czy jałówki 50% mięsne, np, 50% Angus i 50% NCB będą prawdziwymi mamkami tzn. czy będą mieć ruję gdy będą mieć przy sobie cielaka. Jeśli nie to mijało by się z celem mieć ciele od krowy co drugi rok :(

Edytowano przez kb4512

The future is organic!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

jak dlugo trzymac cielaka przy mamce? az do zasuszenia ok 7 miesiecy? jak bylo by kilka mamek na pastwisku i mialy by dostep tylko do wiaty to jak utrzymac przy nich cielaki w mrozie? jak podrzucic im dodatkowe cielaki zeby kazdy ssal jedna matkie a nie wszystkie jedna a reszta by sie obijala?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

żeby dołożyć cielaka musisz mamkę zabrać do obory do zagrody i musi być uwiązana. Dopiero jak go zaakceptuje a cielak nauczy się pić to możesz ja wypuścić na pastwisko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

a zima w mrozie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Zapomnij cielata z mamką dać na pastwisko zimą dostanie zapalenie wymion i zaczną się kłopoty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

to zima powinny w oborze byc jak maja cielaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

No pewnie..Jak cielak nie jest przyzwyczajony i go teraz wywalisz no podwórko gdzie jest -10 to go szlak szczeli :mellow:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

wystarczyla by tylko wiata bez przeciagow i cielak by sie uchował nawet w mrozie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Zależy też od rasy bo jak takiego HF wypuścisz to zaraz utylizacja przyjeżdża :mellow: cielak możę być do 100kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

raczej nie mialem na mysli HF jako mamki. w praktyce nie wiem jak to jest. ja akurat żadnych mamek nie mam, temat poruszyłem tak z ciekawości :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Wymion....Sąsiad tak miał też mu się wycielało bydło pod wiatą no i krowa jałówka się wycieliła no i chodziła i legała do śniega i dostała zapalenie wymion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
justin92    0

Witam mam 2 jałówki limozine i 2 simentalerki do zacielenia . jak myślicie jak by było najlepiej zacielić ? naturalnie czy sztucznie ? i jakim bykiem ? dodam że jałówki chodzą luzem i mają wybieg na świerzym powietrzu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość peres100   
Gość peres100

jak masz ladnego byka to naturalnie, jałowki najlepiej angusem lub limusine , sa po nich latwe porody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

No co innego jak by były te HF ale SM jałówka jest duża :) Mają mi się cielić na stycznia jałówki Sm kryte SM ciekawe co bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
razor275    279

A co ma być :)

U mnie jałówki sm zawsze kryje sie simem , nie ma żadnych problemów :)


Bakteria to jedyna forma kultury u niektórych ludzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Bo widze że jesteś z tarnowa a tam ponoć dużo rolników sprzedaje cielaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kiejdal1
      uciekł byczek. znana jest jego lokalizacja. pozwala do siebie podejść na pewną odległość. poszukuję kogoś ze strzelbą palmera aby można go było oszołomić i schwytać. wszelkie inne sposoby nie dają rezultatu. może ktoś da jakiś kontakt woj. lubelskie 781753154
    • Przez farmer1999
      dzień dobry. w tym roku kukurydza słaba a ceny na pniu powariowały. Czy ktoś tutaj żywił byki samymi kiszonymi wysłodkami + śruta min jęczmienna, rzepakowa i sojowa z dodatkamk + słoma i siano? Jak z przyrostami, czy w 2 lata da rade 800kg?
    • Przez 1kris1
      Jakie macie opinie o cieletach z Miradowa(pomorskie)? Jak z transportem?
    • Przez farmer1999
      Witam. Ilu z Was bawiło się w te słynne startery z holandii..? ja w maju zeszłego roku kupiłem 3 miesięczne odsadki w wadze od 140 do 170kg razem 12 sztuk i w sumie w wieku 21 miesięcy mają zaledwie 600kg a karmione są kukurydzą, śrutą i sianem. Ciekawi mnie tylko jedna rzecz - niby miały być to simentale no i faktycznie białe łby ale na paszporcie jest napisane Europejskie Bydło czerwone co mnie zaciekawiło odrazu jak pocztą przyszły paszporty. Czy to mogą być ukryte byki z Włoch z podrobionym paszportem?
    • Gość
      Przez Gość
      Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś miał bydło z Włoch i jak rośnie? Mam byki 8/9miesiecy i mają 200kg, czy to normalne? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj