semos

serwatka na łąki

Polecane posty

semos    77

czy ktoś słyszał z Was o zastosowaniu serwatki jako nawóz? czyli rozlewaniu jej beczkowozem po polach i łąkach? Stosował ktoś z Was serwatkę na łąki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
smati500    0

Nie słyszałem o takiej metodzie do tej pory. Zastanawia mnie tylko skąd wziąć taką ilość -cały beczkowóz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zmija2a    1

"czy ktoś słyszał z Was o zastosowaniu serwatki jako nawóz? czyli rozlewaniu jej beczkowozem po polach i łąkach? Stosował ktoś z Was serwatkę na łąki?"

 

Mogę podpowiedzieć: nie na łąki (tzn. tam gdzie krowy żrą). Stosuj na te pola co powiedzmy, z tych pól żrą świnie, kury i inne "nie krowy".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

Interesuje mnie jedno czy ona ma jakiekolwiek właściwości odkwaszające - czyli czy można choć w małym stopniu zastąpić nią wapno.

 

w mojej mleczarni można tego dostać bardzo duże ilości i stąd moje pytanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Kolego nie daj się wkręcić w taki nawóz mieszkam z 800 m od mleczarni robiła tam większość mojej rodzinki więc znam temat, serwatka to super pasza dla świń a nawet opasów.W "naszym" zakładzie całe cysterny jadą na wysypisko ,bo na oczyszczalnie ich nie wpuszczają za wysoka kwasowość rozwala całą florę bakteryjną w ostojnikach.Na chlewnie też nie zabierają bo większość zlikwidowała hodowlę albo przeszła na żywienie na sucho.Możesz przyjąć serwatkę na swoją łąkę, ale za darmo lub niech coś ci zapłacą pamiętaj o zastosowaniu potem wapna i nie chwal się takim nawożeniem nikomu.PS .Taki szambiarz liczy sobie od mleczarni 150 zł za 1m/3 wywiezionej serwatki u nas :o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolT25    41

Serwatka jako pasza to super sprawa mój wujek przywozi cały beczkowóz świniom,wujek bierze z pobliskiego FigAndu ;) Ale jako nawóz nigdy nie słyszałem :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SZYMANOX    480

Pierwsze słyszę o takim zastosowaniu.Kiedyś jak ojciec trzymał świnie to to przywozili jako paszę ,ojciec wspominał że świnie rosły w oczach na tej serwatce :)




Księga życzeń i zażaleń na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rami    18

tak serwatka jak pasza to super sprawa sam kiedyś dawałem świniom i szybciej niż bez ale jako nawóż nie na daje się tak jak kolega wyżej pisał lej serwatkie a na nio m syp wapno żeby zneutralizować kwasy tak robiła unas jedna mleczrnia do zbiorników sypała wapno budowlane żeby oczyszczalnia chciała odbierać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

,,W zależności od technologii, stosowanej w przemyśle mleczarskim i jakości przetwarzanego

mleka rozróżnia się serwatkę kwasową (pH ok. 4,5) i podpuszczkową (pH 6,0-7,0), tłustą

(do 0,6% tłuszczu) i chudą (około 0,02% tłuszczu)"

 

z tego tekstu wynika, że serwatka wcale tak strasznie nie zakwasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rollo29    81

Kolego @Semos to są dane dla świeżej serwatki po paru dniach to sam kwas.Przecież nikt ci nie zabrania {chyba} wylewać jej na pole ,spróbuj ale PH gleby na pewno nie poprawisz.Jeśli byłby to dobry nawóz to cysterny nie woziły by jej na wysypisko lub oczyszczalnie :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

u mnie właśnie jest świeża serwatka, jednodniowa - prosto z linii produkcyjnej jeszcze gorąca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gufix2    0

Kolego nie daj się wkręcić w taki nawóz mieszkam z 800 m od mleczarni robiła tam większość mojej rodzinki więc znam temat, serwatka to super pasza dla świń a nawet opasów.W "naszym" zakładzie całe cysterny jadą na wysypisko ,bo na oczyszczalnie ich nie wpuszczają za wysoka kwasowość rozwala całą florę bakteryjną w ostojnikach.Na chlewnie też nie zabierają bo większość zlikwidowała hodowlę albo przeszła na żywienie na sucho.Możesz przyjąć serwatkę na swoją łąkę, ale za darmo lub niech coś ci zapłacą pamiętaj o zastosowaniu potem wapna i nie chwal się takim nawożeniem nikomu.PS .Taki szambiarz liczy sobie od mleczarni 150 zł za 1m/3 wywiezionej serwatki u nas ohmy.gif

 

 

 

Kolego u nas za 150zł to 10m/3 wozi, jak dasz mi tyle co napisałeś to już tam jestem......Pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rogerr33
      Witam. Czy ktoś podpowie jak poprawnie pozbyć się chwastów w owsie z wsiewka esparcety ? Siew był tydzień temu więc doglebowo pewnie za późno. Najbardziej zależy mi na dwuliściennych bo z jedno to i po żniwach sobie poradzę. Może ktoś już coś ma sprawdzone.z góry dzięki .
      Pozdrawiam 
    • Przez tumek19
      Mam pytanie do was na temat uprawiania tej rośliny, ceny nasion, pielegnacji itp.
    • Przez Sokol2
      Witam, po jęczmieniu zasiałem zycice westerwoldzka w paznierniku skosiłem dała od 10do20 kulek z hektara teraz jest wszędzie piekna. kiedy kosiliscie tą trawe na pierwszy pokos?? i jak wygladaja kolejne pokosy bo ja mam w planach ją po skoszeniu zaraz zaorać i zasiac qq tylko zal orać jak na nią patrze...  nawożenie ok 40 ton obornika i ok 300kg rsm 26 plus s  ok 10 marca i  pole sie aż swieci ciemnym zielonym na ten moment jak naciągne to to do pasa a tak to troche nad kolana... wiadomo sa miejsca lepsze i gorsze 
    • Przez Wopl
      Czy późne włókowanie łąk coś daje? Np. w maju lub czerwcu bo u mnie woda jeszcze stoi. Czy nie powyrywa młodej trawy o tej porze?
    • Przez MaciusN95
      Witam, 
      mam problem z sitowiem na łące są to łąki w większości stare ponad 20 letnie jest z nich robione siano i po zimie zauważyłem, że jest dużo sitowia ktoś wie jak to zlikwidować ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj