baranek

Opłacalność produkcji mleka

Polecane posty

komodo    277

100%popieram bo ja w sumie teraz mam niewiele wieksza cene niz te 1.17 bo jak odlicze udzialy w łowiczu to netto bedzie  na reke 1,20zl i jezeli od 21 krow mozna udoic przy tak niskiej cenie 26tys zl netto w miesiacu to co z kasa robia ci co ,maja 1.60-70   ;) Ale jak ktos ma wydajnosc 4-6tys to czy on dostanie 1 zl czy 1.40zl to i tak ch... z tego ma taka prawda

 

Wszyscy uczepili sie tej zdrowotnosci hf on jest tak zdrowy jak mądrego ma wlasciciela i pokaz mi te zdrowotne simy i montbeliardy ile dalo z nich po 100tys produkcji zyciowej?

a  do kosztu wyprodukowania litra mleka chyba zdaje sobie kazdy sprawe ze wyliczyc dokladny koszt jest praktycznie nie realne ale koszt pasz tresciwych i objetoscioiwych plus premiksy i dodatki wszystkie to mozna wyliczyc jaki udzial maja w produkcji jednego litra

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Ale co niektórzy tu upierają się przy tych dużych wydajnościach. Chwała wam za to, że potraficie uzyskiwać takie wydajności od sztuki. znajdą się pewnie tacy co mają wydajność 1
lepszą od was. Ale też i tacy którzy zarabiają na na krowach uzyskując 6-7 tyś od sztuki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co do waszych wypowiedzi . Wszystko się zgadza ale dorobić się dobrej sztuki od 0 tak jak ja w 5 lat ciężko a tym bardziej całego stada. Jak mamy gospodarstwo z dziada pra dziada co innego a jak zaczynasz od 0 prowadzimy je profesjonalnie od lat 5 wczesniej to bardzej wegetacja od 2004 ,zostawiam wszystko I te co dają ponad 40 i te co dają 20 bo nie mam co wstawić a selekcja idzie ale brak czasu . Więc uważam że i tak idzie dobrze .A te 20 litrów wytwarzam od sztuki na objetosciowych bez wozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Różne są gospodarstwa ,działają w różnych warunkach. Ja dni produkują intensywnie inni ekstensywnie.
Zysk końcowy może być na podobnym poziomie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694

Nie no montebeliarde tez chorują. Ale jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy taka krzyzowką. Z prawie każdej metabolicznej wychodzą bez problemów. Pisałem ze to kwestia wiary. Nie ma co się kłócić o to kto ma rację w kwestii wydajnosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Jak ktoś ma ograniczoną powierzchnię gosp. i przyzwoita ziemia to wiadomo trzeba iść w wysoką wydajność.
Ale jak ktoś ma dużo pastwisk i ogólnie słabszej klasy gleby to co się ma żyłować na wysokie wydajności jak można na luzie produkować mniej ale dużo niższym kosztem .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

No to jest odkrycie roku ;

ze bardziej się kalkuluje mieć 44tys niż 1tys nie wpadł bym na to.

Tu nie chodzi o skrajności w litrach, ale jak jest rożnica 5 groszy między progami to między najmniejszymi i największymi dostawcami jest ze 30 groszy różnicy i to jest ta opłacalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

kosztu ci nie powiem wedlog programu de haus to 55gr ale realnie jest wiekszy. powiem Ci praktycznie 28ha swojej gleby+20 dzierzawy w tym 5 pszenicy konsumpcyjnej za styczen przy cenie 1.48 65tys na konto z tegho 10tys na tresciwa i 1.2tys na paliwo mieszania wozu wet sporadycznie do badania na ciaze +losowe zdazenia  bo inseminacje sam ustawianie zacielen pluca itp tez sam ogarniam, majac obore na uwiezi i troche pojecia nawet przy wydajnosci pow 10tys sprzedaje rocznie ok 40% jalowek i zawsze kilkadziesiat tys wpadnie na inwestycje a patrzac na sasiadow to przy mizernej wydajnosci ani jednej sztuki nie sprzedali i wet jest etatowo bo krowa jesli niema tego dane co potrzebuje to zdrowa nigdy nie bedzie itd. + korekcja ale to podstawa bo koszty 20 zl na krowe co kwartal to grosze a efekt jest, kto ma troche pojecia to nie trzeba mu tlumaczyc. nawet na wolnostanowiskowej jak ktos dba to tez brakowanie nie jest takie duze jak w fermach po kilkaset sztuk i material hodowlany sprzeda na dzisiaj za 6tys a przy malej wydajnosci bez oceny moze pomazyc o tej cenie 

Edytowano przez zetorr6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janekpanda    1

kosztu ci nie powiem wedlog programu de haus to 55gr ale realnie jest wiekszy. powiem Ci praktycznie 28ha swojej gleby+20 dzierzawy w tym 5 pszenicy konsumpcyjnej za styczen przy cenie 1.48 65tys na konto z tegho 10tys na tresciwa i 1.2tys na paliwo mieszania wozu wet sporadycznie do badania na ciaze +losowe zdazenia bo inseminacje sam ustawianie zacielen pluca itp tez sam ogarniam, majac obore na uwiezi i troche pojecia nawet przy wydajnosci pow 10tys sprzedaje rocznie ok 40% jalowek i zawsze kilkadziesiat tys wpadnie na inwestycje a patrzac na sasiadow to przy mizernej wydajnosci ani jednej sztuki nie sprzedali i wet jest etatowo bo krowa jesli niema tego dane co potrzebuje to zdrowa nigdy nie bedzie itd. + korekcja ale to podstawa bo koszty 20 zl na krowe co kwartal to grosze a efekt jest, kto ma troche pojecia to nie trzeba mu tlumaczyc. nawet na wolnostanowiskowej jak ktos dba to tez brakowanie nie jest takie duze jak w fermach po kilkaset sztuk i material hodowlany sprzeda na dzisiaj za 6tys a przy malej wydajnosci bez oceny moze pomazyc o tej cenie

no zetor6441 dosłownie jak bys pisał o mnie ta sama firma paszowa prawie ta sama cena mleka wypłata i koszty hektary i wydajność jedynie ja jeszcze nie sprzedaje jałówek gdyż gospodaruje od 3 lat i jak narazie to powiększałem stado z 60 do 100 sztuk 60 dojnych 40 młodzierzy ale myślę o sprzedarzy w najbliższym czasie ale powiem ze dobrze myślisz popieram.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694

Stary tutaj tymi 55 groszami co ci przedstawiciel dehaus opowiada to już całkiem się ośmieszyłeś teraz.
@komodo mądrze piszesz że jak ktoś dokłada do każdego litra po 5 gr (jak my w lowiczu) to wydajnością się tylko pogrąża. Fajnie się gada że to takie oplacalne jak się 1.45 netto za mleko dostaje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no zetor6441 dosłownie jak bys pisał o mnie ta sama firma paszowa prawie ta sama cena mleka wypłata i koszty hektary i wydajność jedynie ja jeszcze nie sprzedaje jałówek gdyż gospodaruje od 3 lat i jak narazie to powiększałem stado z 60 do 100 sztuk 60 dojnych 40 młodzierzy ale myślę o sprzedarzy w najbliższym czasie ale powiem ze dobrze myślisz popieram.

Masz grubo ponad 10 tys wydajności i oddajesz do mleczarni mleko z tak wysokimi parametrami?? Nie sądzę... Chyba tylko na myśleniu zakończy się twoja sprzedaż skoro na 60 sztukasz tylko 40 młodzieży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Morfek    49

@kamizo przeciez on napisal ze mu tak program wyliczył a nie przedstawiciel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694

@kamizo przeciez on napisal ze mu tak program wyliczył a nie przedstawiciel

No i jaka to różnica? Jeżeli pisze ze realnie koszty są wyższe to jakie? 70gr? 1 pln? To i tak w stadzie 10k koszt 1pln to byłaby rewelacja. Szkoda tylko że z bajek już dawno temu się wyrosło:(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No i jaka to różnica? Jeżeli pisze ze realnie koszty są wyższe to jakie? 70gr? 1 pln? To i tak w stadzie 10k koszt 1pln to byłaby rewelacja. Szkoda tylko że z bajek już dawno temu się wyrosło:(

Ciężko zrozumieć że program wylicza koszty samego żywienia bez amortyzacji budynków maszyn kredytów leczenia ubezpieczenia prądu wody środków produkcji itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzesiu    532

kazdy ma inne koszty warunki utrzymania itd.  ja mam wydajnosc za ten rok 10.500 wczesniej ok 9 tys przy wydajnosci 5-6tys nie wyobrazam sobioe hodowli krow ciezkiej pracy i przez caly rok rano wieczor i G miec w portfelu. Przy dobrym stadzie i zywieniu nawet z 20ha wlasnej mozna miec konkretny dochod nowe maszyny samochod itp przy malej wydajnosci i obsadzie mozna pomazyc   . Prawda jest taka ze czy 5 tys doisz czy 10 od krowy koszty utrzymania domu rodziny amortyzacji maszyn budynkow oplaty prad woda samochody, uprawa pola , naworzenie itp masz takie same a na koncie polowe. Koszt pasz tresciwych nie podnosi kosztu o polowe szczegolnie przy duzej wydajnosci inaczej to sie rozklada. A jesli ktos nie zna podstawowych zasad hodowli HF , nie potrafi tego robic , sporzadzic pozadnych pasz objetosciowych, nie przyklada wagi do doboru buhaja itp.   to wynik zawsze jest slaby i broni sie tym ze ma niskie koszty...  innego wytlomaczenia na to niema a na posty marju to szkoda zcasu odp.

To jest gospodarz. Takich nam trzeba. Widać że z podlasia wie z czego chleb je. Taki zawsze będzie miał pieniądze i będzie robił to z sukcesem. 

Jeżeli macie dużą hodowle, potrzebujecie dużo paliwa, paszy, nawozów, środków ochrony rośli to macie przewagę negocjacyjną nad dostawcami bo o dużego odbiorcę każdy się bije a zarabia na małym. Taki sam mechanizm ma zastosowanie w relacjach mleczarnia -> kontrahent. "Duży może więcej" 

Edytowano przez grzesiu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694

Ciężko zrozumieć że program wylicza koszty samego żywienia bez amortyzacji budynków maszyn kredytów leczenia ubezpieczenia prądu wody środków produkcji itp.

Ciężko zrozumieć że koszt samego żywienia nie jest całkowitym kosztem wyprodukowania mleka?

Po co się do tego odnosić w takim razie? Ja mogę napisać że mi koszt w programie wyszedł 60gr, ale w rzeczywistości jest wyższy. Ile się z tego dowiedziałeś? Znasz koszt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Napewno lepiej jest trzymać hf bo w ciągu trzech lub czterech laktacji da nam 35 tys mleka przykladowo i mamy większy obrót pieniędzy niż trzymać jakas krzyżówke która da nam 6 tys litrów. A o hfa wiadomo trzeba dbać ale nie trzeba A siedzieć cały dzień w oborze jak to inni mówią. Jak latem mleko miałem po 95gr to powiem wam szczerze ze nie idzie ni jak za taką cenę żyć a co dopiero się rozwijać. Minimum musi być to 1.2 zł... mam nadzieje ze te obniżki nie przyjdą wole tylko będzie to rok stabilizacji cen w końcu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciężko zrozumieć że koszt samego żywienia nie jest całkowitym kosztem wyprodukowania mleka?

Po co się do tego odnosić w takim razie? Ja mogę napisać że mi koszt w programie wyszedł 60gr, ale w rzeczywistości jest wyższy. Ile się z tego dowiedziałeś? Znasz koszt?

Po to aby kontrolować koszty żywienia i mieć jakieś pojęcie na ten temat bo tak z marszu napewno nikt nie będzie wiedział ile one wynoszą. Zywieniowca nie interesuje jakie masz inne wydatki bo to nie jego działka Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebek1981    9

jak tak czytam te wypowiedzi ze duża wydajność sie nie opłaca to mnie śmiech ogarnia. jaki jest zysk przypuśćmy z 30 krów które dają np 10 tys zł zysku lub z 25 krów które dają taki sam zysk?krowa żeby dawała mleko to najpierw musi żyć i zaspokoić swoje potrzeby bytowe. nie zamierzam trzymać 100 krów i lozyc na ich potrzeby bytowe wole trzymać 50

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin133    944

Panowie zakończcie te gadki o wydajnościach każdy ma inna sytuacje w gospodarstwie a przede wszystkim w mleczarni cene

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebek1981    9

tu zależy ile ci zostaje! oczywiście każdy ma inne warunki ma różne pasze rożna ilość ziemi itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694

Nie wszyscy to rozumieją. Jak ktoś jest w mleczarni w której cena przez ostatnie 2 lata nie spadla poniżej 1.20 to jak mu wytłumaczyć że ktoś musi dokładać do produkcji. Jak mu np. wyjaśnić że w mojej okolicy badylarze podnieśli ceny dzierżawy ziemi II klasy do 2500 - 3000 za ha? Ze musisz płacić za dzierżawę v klasy 1500 za ha? I jak z tego wyprodukować wartościowe pasze objętościowe w suchych latach jak te ostatnie? Każdy ma inne warunki.

Edytowano przez komizmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

U mnie sa tak nierowne pola ze kosiarką dyskową kosze tak samo dlugo jak rotacyjną.

W mlekpolu ta sama cena co za grudzien?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj