baranek

Opłacalność produkcji mleka

Polecane posty

baranek    3

Mam sporo znajomych zajmujących się produkcją mleka.Z tego co mi mówią i co widać gołym okiem to ci, którzy mają duże stada 20-40 krów gorzej narzekają na opłacalność niż ci co mają 10-15 krów.Ci wieksi gospodarze mają same hf, a ci mniejsi mieszańce z simentalami z bydłem norweskim ogólnie mieszane krowy.

Jak myślicie opłaca sie produkować mleko w stadzie ok 10 szt?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Indiana    7

Zasada jest taka, ze im wiecej masz tym wiecej na czysto Ci zostaje. Czyli lepiej jest jesli na twoje utrzymanie pracuje 40krow niz 10. Jak sadzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomość z agroFakt.pl

Pawel20    49

Większa ilość krów potrzeba więcej wydajniejszego sprzętu do obsługi stada, czy produkcji paszy a to jak wiadomo kapitałochłonne, wiec moze przez to narzeka się na gorsza opłacalność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cisek9403    1

moim zdaniem jeżeli jest dobrze zmechanizowana produkcja to mogę mieć większe koszty, niektórzy prze 10 krowach pracują tyle co niektórzy przy 40

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cisek9403    1

moim zdaniem jeżeli jest dobrze zmechanizowana produkcja to mogę zgodzić się na większe koszty, niektórzy przy

10 krowach pracują tyle co niektórzy przy 40

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    311

Nie koniecznie. Moi rodzice mają 12-13 krów, nikt im nie dokłada, nie mają emeryta w domu, mają za to 5 dzieci (do niedawna 3 na studiach, a 2 w podstawówce). Wszystko to kwestia wydajności. Sąsiad ma 19-20 krów i oddał dokładnie tyle samo mleka, co 12 krów moich rodziców. 7-8 sztuk więcej, to więcej sianokiszonki, kukurydzy, słomy (treściwego niekoniecznie) Więcej pracy przy obsłudze, etc.Dodatkowo sąsiad ma niższą cenę średnio o 10-20gr na litrze (myślenie jak za komuny, taka mleczarnia, że można kierowcy dać w łapę jak bierze próby i dalej można doić krowy z zapaleniem bez leczenia).

 

Z 10 dobrych sztuk (powiedzmy 8tys od krowy rocznie )dałoby rade wyżyć, tyle,że wszytko zależy od tego jakie masz wydatki. Ale umówmy się,że takie stado, to raczej mikro skala. Rodzice doją 12 krów w 1h (dojarka konwiowa) w tym czasie ktoś na hali wydoi 50, albo 100. Wywożenie obornika taczką zajmuje dziennie około 1h, a tymczasem w oborze na 100 sztuk traktor +zgarniacz(nawet poczciwa c-330) posprząta w 20minut. Skala niekoniecznie pociąga za sobą duże nakłady finansowe(budynki kosztują więcej-bo większe). To, że obora na 100 sztuk kosztuje np 1mln zł nie znaczy, że jest droższa od 10-stanowiskowej. Liczy się koszt 1 stanowiska, który paradoksalnie może być wyższy w mniejszej oborze.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    142

a ja myślę że teraz i przez kolejnych kilka lat jest i będzie najlepszy czas na inwestycje w tym sektorze ponieważ ceny raczej każdego zadowalają i pozwalają na zainwestowanie w nowoczesne budynki i maszyny do obsługi. dzisiaj czytałem że limity mają znieść dopiero prawdopodobnie w 2016 ale nie szybciej. Na mleko tak jak na kukurydzę co roku zwiększa się zapotrzebowanie tylko u nas UE trochę to blokuję bo z tego co czytałem to w USA bądź daleki wschód produkcja zwiększyła się prawie o 10% więc jest to sporo a w UE chyba tylko niecałe 2%. ale jak ktoś chce zarobić to tu jest dobry punkt zaczepienia teraz. Wiadomo jak ktoś nie ma pojęcia o gospodarzeniu albo robi to bo tak dziadek xx lat temu robił to teraz dużo nie zyska i będzie narzekał a dużo jeszcze takich ludzi jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
baranek    3

Założyłem ten temat z myślą rozpoczęcia produkcji mleka.Co wy na to..

Posiadam budynek na ok 12 krów [uwięziowo], krowy stały by na matach, a z tyłu metalowe ruszta, czyli szambo i wszystko bylo by na zasadzie gnojowicy, automatycznie odchodzi usówanie obornika i jego skladowanie.Pola mam 5 ha, z możliwością dzierżawy co najmniej drugie tyle.Chęci są...ale czy jest to perspektywiczne...sam nie wiem...Co wy na to...?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    311

@baranek- osobiście spróbował bym. Jeśli będziesz podchodził do tematu poważnie, tj dobry materiał hodowlany, zbilansowane żywienie, odpowiednia opieka, powinieneś wyjść na swoje. Takie jest moje zdanie. Przy tym areale to raczej bez zboża. Mogę polecić Ci rotację z której moim zdaniem wyciśniesz maksymalną ilość dobrej jakości paszy. W zeszłym roku zrobiliśmy eksperyment(czytałem o tym kiedyś- jest to stara sprawdzona metoda- tzw frost seeding- czyli siew na mróz) Po kiszonce z kukurydzy wysiewasz żyto lub lepiej pszenżyto. Na przełomie marca i kwietnia(jak jeszcze ziemia jest zamarznięta) wsiewasz w to zborze siewnikiem do nawozu, lub ręcznie około 10-12kg koniczyny czerwonej na ha. pszenżyto/żyto kosisz na kiszonkę, jak zaczyna dostawać kłosów (wyczuwalne ale nie widoczne)i robisz kiszonkę (wysoka zawartość energii- czytałem opracowanie, gdzie zawartość energii była porównywalna do kiszonki z kukurydzy). Jeśli pogoda dopisze, zbierzesz jeszcze tego roku 2 porządne pokosy koniczyny(najlepiej na kiszonkę). Sprawdziliśmy, wyszło naprawdę super. kolejne 2 lata uprawiasz koniczynę. W 4 roku niszczysz ją i siejesz kukurydzę. Kukurydzę powtarzasz kolejny rok, lub 2 i znowu wracasz do koniczyny.

 

Mając 6 ha w każdym roku masz: 1ha pszenżyta z wsiewką, 2ha koniczyny w pełnym użytkowaniu i 3ha kukurydzy na kiszonkę. Oczywiście zboże do kupienia, ale to zawsze można kupić,a o dobrą kiszonkę jest dużo trudniej. Zalety koniczyny to duży plon białka( mniejsza zawartość białka niż w lucernie za to z dużo większą strawnością- wychodzi porównywalnie) Poza tym koniczyna to chyba jeden z najlepszych przedplonów, po 3 latach masz bardzo dużo resztek pożniwnych i biomasy o darmowym azocie nie wspominając.

 

To tyle ode mnie, zrobisz jak zechcesz, powodzenia:)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W obecnej chwili, przynajmniej dla mnie, mało opłacalne jest robienie własnej śruty, wolę kupić.

 

 

@ppp dobrze prawisz, jednak pszenżyto nie odda takiego plonu jak żyto na kiszonkę. Zwartość składników w kiszonkach z tych zbóż nie jest najgorsza, ale do kukurydzy to sporo brakuje, zresztą sprawdzę sobie to jutro dokładnie w nowych normach.

Nie spotkałem się aby wsiewać w tak wczesnym terminie kończynę, jednak obawiam się że podczas zbioru żyta słabo ukorzeniona kończyna może zostać po prostu uszkodzona i na polu będą place bez zielonki, jednak dla pewności to trzeba by takie doświadczenie samemu przeprowadzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    311

Powiem Ci, że miejscami nierówno powschodziła, ale mamy dla porównania koniczynę sąsiada, który siał wiosną, w mieszankę zbożową. U nas koniczyna miała już z 50-60cm a u niego z 5cm. Nierówne wschody to wina mokrej jesieni, z tym, że okazało się, że ziarno przeleżało i zaczęło kiełkować:) Wiosną łan powinien być równy. Jeśli ktoś ma mało ziemi i chce wycisnąć maksymalną ilość paszy, to jest dobry sposób. Osobiście spróbował bym jeszcze podsiać w tą koniczynę trochę trawy (powiedzmy w kwietniu). A co do wartości kiszonki z pszenżyta- to porównanie z kukurydzą jest z amerykańskich badań...może się mylą, sam nie wiem, w każdym razie zboże zebrane w fazie przed kłoszeniem ma znacznie większą zawartość energii niż takie które się wykłosiło (podobnie jak z trawą). A co do uszkodzeń podczas zbioru pszenżyta/żyta na kiszonkę, to nic takiego nie zauważyliśmy. Nierówne place były tylko tam gdzie jesienią stała woda. Nie bylem w domu podczas zbioru kiszonki z pszenżyta, ale z tego co wiem, to koniczyna była niewielka w tym momencie, ale już bardzo dobrze ukorzeniona. Była osłonięta od słońca przez wyższe pszenżyto więc początkowy rozwój był wolniejszy. Tego roku zebrane były 2 porządne pokosy koniczyny. Kolejnym plusem zimowego siewu jest to, że w tej koniczynie było bardzo mało chwastów- bez oprysku.

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vodz    57

Rozumiem, też nie mogłem się doczekać :) Pewnie w poniedziałek a góra we wtorek będziesz miał kasę na koncie więc zobaczysz sam. Poza tym moim zdaniem Sierpc i Piątnica są najlepszymi mleczarniami w Polsce pod względem ceny i tym jak ta cena się utrzymuje. A mam takie pytanie, ile płaciłeś wpisowego? Bo coś mi się kojarzy że mieli podnieść opłatę no i trzeba za jeden udział zapłacić od razu, chyba koło 2,5 tysiąca, już dokładnie nie pamiętam.

Tak podnieśli z 3,4 tys (chyba) na 4 tys, ale to z mleka można spłacić a jest jeszcze 500 zl które trzeba wpłacić od razu. Gdybym sie od razu w sierpniu przeniósł to bym placil 3,4 ale ze po nowym roku to juz jest 4.

No ja w styczniu mialem 16 odbiorow:p

Czy bedzie 1,6 czy nie i tak będę mial 0,4-0,5zl wiecej niż w poprzedniej mleczarni(rotr) plus te wszystkie premie świąteczne no i najwazniejsze stabilna cena bo nawet w kryzysie dobrze płacą na tle innych.

Edytowano przez vodz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

To jak ja w 2015 roku się zapisywalem to było chyba 2610, ale wpisowe wzrosło juz w 2016 roku z 50 do 500. No rotr a Sierpc to jak Ursus a fendt :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

cena chyba nie dojdzie do 1,60 hmm .....byle nie poszla w druga strone

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Miszczu chyba raczej nie powinno cię to obchodzic gdyż nie interesuje cię cena nizsza niż 1,6zl chyba prócz osób na tym forum powiadomiles o swoich warunkach mleczarnie gdzie odstawiasz mleko wyprodukowane po najniższych kosztach w kraju gdzie rownac mogą się z tobą jedynie wedrowni pasterze z mongolskich stepów

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol1905    47

Dokładnie tak, co on teraz robi z tymi pieniędzmi ? Chyba wino z tymi swoimi kolegami to teraz często. Z drugiej strony kto te krowy dogląda, skoro ciągle libacja ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    408

Same się pasą w śniegu po 60 gr za litr :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

A Ty gdzie wczesniej oddawałeś mleko?

Taki nasz lokalny pośrednik, cena podobna jak w rotr, wymagania też ( :D

 

cena chyba nie dojdzie do 1,60 hmm .....byle nie poszla w druga strone

wszystko zalezy od parametrów, jak masz białko 3,6-3,8 to myślę że się złapiesz. Zresztą zobaczymy wszystko na fakturach :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

Miszczu chyba raczej nie powinno cię to obchodzic gdyż nie interesuje cię cena nizsza niż 1,6zl chyba prócz osób na tym forum powiadomiles o swoich warunkach mleczarnie gdzie odstawiasz mleko wyprodukowane po najniższych kosztach w kraju gdzie rownac mogą się z tobą jedynie wedrowni pasterze z mongolskich stepów

 

no coz panowie nie bede ukrywal ze lubie zarabiac duzo i jak sie czlowiek przyzwyczai to zarabianie ponizej pewnej kwoty mnie nie interesuje.

 

dzieki temu ze mam male koszty zostaje wiecej  to chyba nie tak ciezko zrozumiec choc jak widac niektorym ciezko.......Panowie czasami trzeba pomyslec zanim sie cos napisze.

 

JA ZAWSZE POWTARZAM NIE WAZNE ILE WYPRODUKUJESZ MLEKA WAZNE ILE MASZ NA KONCU P O ODBICIU KOSZTOW........prosta zasada

Edytowano przez marju12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol1905    47

Ty chyba nie wiesz co piszesz. Jakie miasto ? Większość ucieka ze wsi, chociaż rodzice mają spore gospodarstwa mleczne i wolą mieć 2000 netto w mieście niż za mleko powiedzmy 10000(pomijam koszty). Liczą się też inne aspekty, które są znacznie ważniejsze dla młodych dzisiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

 • Podobna zawartość

  • Przez DzikiSimental25
   Ceny mleka w 2020 roku zaczynamy od 1.36. Jakie są u was ceny za mleko? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny w swoich regionach. Jak sądzicie, na jakiej cenie skończymy rok 2020? Będzie lepszy czy gorszy?
   Link do kontynuacji tematu :  https://www.agrofoto.pl/forum/topic/273029-ceny-mleka-2019/
    
  • Przez Matey
   Rolnicy każdego roku zmuszeni są śledzić uważnie zmieniające się ceny pszenicy w Polsce. Aktualne notowania pszenicy wcale nie są takie łatwe do oszacowania i determinuje je cały szereg różnych czynników, które mogą warunkować o znaczącej obniżce lub podwyżce ich cen. Umiejętne oszacowanie cen pszenicy 2020 wymaga od rolników sporego doświadczenia w branży, a także ciągłego śledzenia zmieniających się warunków rynkowych. Tylko wtedy będą w stanie przewidzieć, czy ceny pszenicy rosną czy spadają. 
   Jakie będą ceny pszenicy w 2020 roku?
   To pytanie zadają sobie rolnicy w całym kraju, kiedy tylko zbliża się sezon upraw. Zastanawiając się, od czego zależy cena pszenicy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość krajowej produkcji zbóż zarówno w obecnym sezonie, jak i w tym poprzedzającym. Warto zwrócić uwagę również na prognozy w kolejnym sezonie, uwzględniając również zboża importowane. Zdajemy sobie sprawę, że przewidzenie tych kwestii do najłatwiejszych zadań nie zależy i jest w dużej mierze niezależne od rolników, chociażby ze względu na zmieniające się czynniki pogodowe, ponieważ miniona susza może w znacznym stopniu wpłynąć na obecną cenę pszenicy. Przy prognozie cen pszenicy w 2020 roku należy uwzględnić również stan zapasów,  system krajowego handlu zbożem, ale też produkcję i zapasy światowe. Plony mogą też różnić się w zależności od poszczególnych regionów w kraju. 
   Cena pszenicy 2020 - prognozy
   Pomocne mogą okazać się również prognozy ARR, czyli Agencji Rynku Rolnego, która stara się określić, ceny pszenicy 2020 np. na podstawie jej zużycia czy wielu innych najpopularniejszych czynników. Warto czerpać wiedzę na temat zmieniających się cen zboża z różnych źródeł, aby finalna prognoza była jak najbardziej wiarygodna i miała najwyższa skuteczność, a prognozy specjalistów i analityków mogą okazać się cennym źródłem wiedzy.
   Dołącz do dyskusji na temat cen pszenicy w 2020 roku

   Aby prognoza była jak najbardziej fachowa i miała swoje faktyczne odzwierciedlenie, należy wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki i uważnie je obserwować. Tym bardziej zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji na temat cen pszenicy w 2020 roku, gdzie fachowcy wymieniają się swoimi doświadczeniami. Wzajemna pomoc w szacunkach może okazać się nieoceniona, a późniejsza prognoza jeszcze bardziej realna, dlatego zapoznajcie się z tym, co do powiedzenia mają na ten temat rolnicy i dołączcie do dyskusji. Zapraszamy!
   Kontynuacja tematu z 2019 roku: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/273036-ceny-pszenicy-2019/
  • Przez Matey
   Jakie będą ceny słomy w sezonie 2020? W jakich cenach jesteście w stanie sprzedać słomę w Waszych regionach Polski? Czy warto sprzedać słomę z pola? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
   Temat dotyczący cen słomy w roku 2019: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/273040-ceny-slomy-2019/
    
  • Przez DzikiSimental25
   Nowy temat. Ciekawe jakie będą ceny nawozów sztucznych w tym roku.
   Link do kontynuacji tematu : 
    
  • Przez Matey
   W jakich cenach kupujecie paliwo rolnicze w 2020 roku? Waszym zdaniem, jak zachowają się ceny paliw w tym roku? Kupujecie olej napędowy hurtem czy detalicznie? Czy paliwo będzie tańsze? Jaki wpływ na koszt paliw będzie miała sytuacja w Polsce i na świecie? Zapraszamy do dyskusji.
   Temat z cenami z 2019 roku: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/273035-ceny-paliw-2019/
    
×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używamy plików cookies, aby poprawić funkcjonowanie strony Agrofoto.pl. Pliki cookies dopasowują treść strony, w tym wyświetlanych reklam, do indywidualnych potrzeb i zainteresowań użytkownika, pozwalają nam również zrozumieć, w jaki sposób korzystasz z naszej strony. Korzystanie z Agrofoto.pl bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce prywatności i plików cookies.

Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj