griga

Wybór siewnika używanego

Polecane posty

griga    1080

Witam

Jestem na etapie szukania siewnika w zamian za poznaniaka a że za dużo nie mam do wydania szukam najrozsądniejszego wyjścia.

Minimalne wymagania to ścieżki elektryczne i hydrauliczne znaczniki. Szerokość generalnie 3m i firma musi być znana aby nie było problemu z częściami.

Rozważam takie siewniki jak hassia DKL i wszystkie pochodne, kuhn, sulky, fiona

Teraz kwestia jakie redlice, tradycyjne czy talerzowe. Do tej pory sialiśmy w systemie tradycyjnym ale robimy próby w bezorkowym więc jeszcze nie wiem jak to będzie dalej.

Zastanawiam się też czy nie zainteresować się siewnikami pneumatycznymi tylko jakoś nie mam przekonania ze względu na ich bardziej skomplikowaną budowę i nie wiem czy jest sens się w to pchać.

Generalnie do wydania mam do 10tyś zł i nie chcę wydać więcej.

Zastanawiałem się też ewentualnie nad zestawem uprawowo siewnym 2,5m biernym względnie brona wahadłowa tylko nie wiem czy MF da radę to podnieść a nie chcę dociążać przodu jakoś nadmiernie.

 

Proszę o konkretne wypowiedzi poparte konkretnymi argumentami.

Edytowano przez griga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

Siewnik pneumatyczny sprawdźi się tylko wtedy gdy ciągnik będzie wystarczająco mocny, lub ma półbiegi pod obciążeniem. A dlatego że ciś w takim siewniku musi być stałe bez względu czy jedziesz pod ostrą górę czy z w dół.

 

Redlice zdecydowanie talerzowe.


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek

Odnośnie redlic, również proponuję talerzowe. Nie chodzi o modę, jak co niektórzy twierdzą, a o jakość siewu. Od kiedy mam takowe redlice, nie interesuję mnie zbytnio idealne uprawienie gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlkpmder    6

To znaczy że pod siewnik talerzowy ziemia nie musi być dobrze uprawiona ?sam sie zastanawiam nad zmianą siewnika ale mam 4m i przy takim rozstawie chce zostac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziedzio92    42

jesli chodzi o siew siewnikiem z redlicami talerzowymi i redlicami "płozowymi" jest roznica w wschodach oraz przeklada sie to na plon. W tym roku dostalem na pokaz siewnik horscha expressa . Różnica w wschodach jest bardzo widoczna , 2 dni po siewie horschem zauwazylem ze rzepak zaczol kielkowac co w przypadku siewu moja amazonka bylo nie mozliwe . Redlica talerzowa glebe tnie i w tym czasie odrazu wpada ziarno i gleba sie zamyka dzieki temu nasienie ma bardzo dobry dostep do wilgoci ktora nie uciekie w atmosfere . Siejac systemem "plozowym" na dobrze uprawionej glebie mozemy spodziewac sie utraty wilgoci poniewaz ploza nie tnie ziemi tylko ja rozsuwa mozna powiedziec ze dziala na zasadzie pluga do odsniezania ktory odwraca spod na gore , w czasie siewu wysuszona gleba trafia kolo nasienia .

 

Tak w skrocie ukazalem wady i zalety redlicy talerzowej i "plozowej"

 

Pneumatyk jest dobry ale nie ma to jak mechanik

 

propozycji nie mam siewnika z takiej ceny ale proponuje cos z amazonki sa bardzo precyzyjne


tgEgF.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość murtek   
Gość murtek
To znaczy że pod siewnik talerzowy ziemia nie musi być dobrze uprawiona ?sam sie zastanawiam nad zmianą siewnika ale mam 4m i przy takim rozstawie chce zostac.

 

W rzeczy samej. Robiłem już różne doświadczenia, m.in po siew po przejeździe brony talerzowej zamiast pługa. W tym przypadku było mnóstwo resztek pożniwnych i szczerze powiedziawszy myślałem, że będą nici z tego doświadczenia. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się inaczej. Zboże pięknie powschodziło i nie zauważyłem różnicy między orką, a talerzówką.

W tym roku zasiałem kawałek po orce (bez żadnej uprawy). Co się okazało zboże pięknie powschodziło.

 

Ja osobiście kupując siewnik na redlicach talerzowych, sugerowałem się w głównej mierze tym, iż poprzedni siewnik na redlicach stopkowych "zostawiał" pełno zboża na wierzchu.

 

Jak słusznie zauważył mój przedmówca, po tych redlicach wschody są dużo lepsze. Ja przynajmniej to zaobserwowałem w tym roku po wschodach rzepaku oraz pszenicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Redlice talerzowe są fajne nic się nie zapycha i jeszcze najlepiej w siewniku pneumatycznym.Nieprawda że pneumatyk jest bardziej skomplikowany,to tylko tak z daleka wygląda.Jest jeden aparat wysiewający dmuchawa przewody i dzielnik i redlice takie same jak w np.amazone.Oprócz zalet o których pisał Dziedzio92 jest jeszcze jedna ,ziarko jest wbite w ziemię podmuchem z dmuchawy, poza tym siewnik jest trochę lżejszy i ma większy zasyp.Wada to to że ten zasyp jest trochę wyżej.Szukaj jakiegoś ACCORDA albo HASSIE amazone to dobry i popularny siewnik ale nie najlepszy i ceny części wysokie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Amazone na 99% nie wchodzi w grę bo nie lubię płacić za nazwy a nie uważam aby był znacząco lepszy od innych wiodących marek.

 

Co do siewnika pneumatycznego przeraża mnie jego energochłonność bo niby accord podaje 55kW zapotrzebowania mocy no i niestety cały czas na obrotach aby dmuchawa pracowała.

 

Jeśli idzie o redlice talerzowe to prosił bym o wypowiedz kogoś kto miał do czynienia np z takim samym siewnikiem z jednym i drugim typem redlic. Bo to że nie zostają nasiona na wierzchu to dla mnie nie argument bo nawet po Moim poznaniaku i sianiu po gruberze nic nie zostaje, kwestia wyregulowania i nie siania w bardzo mokrą ziemię. A nie można przyrównywać tradycyjnych redlic to talerzowych w nowoczesnych siewnikach w których nacisk na redlicę sięga 100kg a za redlicą idzie koło kopiujące więc jak to się ma do zwykłych redlic talerzowych w których za głębokość odpowiada tylko stopka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrejus    158

100 kg na redlice tak by wbiło ziarno w glebę że wschody były by opóźnione a a plony mniejsze. Trochę przesadziłeś.

Sieje od 2 lat telerzowymi i zauważyłem że nacisk nie może być za duży bo ziarno wchodzi nawet na 5-6 cm.

W moim siewniku mam hydr reg docisku :)


Nie bój się tego że twoje życie kiedyś się skończy, ale tego, że może się nigdy nie zacząć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

U mnie na podwórku stoi przeważnie kilka siewników i zawsze jak mam pneumatyczny to wolę takim siać .Redlice talerzowe mają wiele zalet które już wcześniej inni wymieniali.,Ja sieję zawsze z agregatem aktywnym więc redlice z kółkiem czy innymi bajerami na mojej ziemi nie robią kosmicznego wrażenia.Nie wieżę bardzo że accord potrzebuje więcej mocy niż tradycyjny siewnik.Sprzedałem juz kilka takich i jeden klient sieje takim siewnikiem ursusem c330 i mówił że jest lżej niż starym poznaniakiem.Wybór należy do ciebie redlica talerzowa na pewno lżej się ciągnie i mniej się zapycha ale taki siewnik jest cięższy i sporo droższy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Jak Was czytam to się zastanawiam, czy nie trafiliście przypadkiem na źle skonfigurowane siewniki stopkowe...

 

Jeżeli redlica talerzowa to tylko jednotalerzowa ze sztywnym skrobakiem na dole, tak aby zapewniał on formowanie rowka siewnego. Bez rolek talerzowe nie trzymają głębokości, także przy sianiu rzepaku może być problem. Chyba, że siewnik ma dodatkową belkę ograniczająca skok redlic, wtedy można zachować większą precyzję siewu. Jeżeli stopkowa ma duży docisk to nie będzie problemu z zagłębianiem się redlicy, do tego dobry zagarniacz z palcami w kształcie litery L, Z albo Y.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

@andrejus może Ciebie to dziwi ale przytaczany gdzieś wyżej horsch ma nacisk od 5 do 120kg na redlicę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darpol    18

Bobek_Farmer ma rację redlica talerzowa nie jest aż takim luksusem sprawdza się głownie w siewie wiosennym i z siewnikiem zagregatowanym z agregatem gdzie głebokość siewu reguluje się sama przez pracę agregatu. Przy siewie po bezpośrednio zaoranym polu z ustawieniem idealnej głębokości będą problemy ,a po w miarę czystym polu stopkowa też sobie poradzi i raczej mniej się zużywa od talerzy,tulejek i łożysk no i remont tak nie boli bo talerz do amazone to zaczyna się od 120zł+ piasta i tuleja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Dlatego właśnie szukam osoby która w podobnych tradycyjnych warunkach miała możliwość sprawdzenia. Bo to że siewnik się nie zapycha itp itd to super ale Ja mam 20ha i spokojnie mogę poczekać z siewem nawet tydzień i posiać w ładnie uprawioną nie zalaną deszczem ziemię. Wczoraj oglądałem siewnik talerzowy i może gdyby nie stan to pewnie bym go i kupił ale jakoś bardzo na talerz nie jestem napalony. Nawet Mój poznaniak dobrze się sprawdza przy średniej ilości resztek byle nie były w kupach tylko przemieszane z ziemią. Jak będę miał czas zrobię zdjęcia pola na którym siejemy tylko przy uprawie gruber x2 po tym agregat(głównie do wyrównania bo Mój gruber jest bez szału)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Przez miedzę sieją integrą, wcześniej mieli poznaniaka talerzowego. Sieją płytko z małym dociskiem, ale potem wałują. Pierwszego roku rzepak bardzo nie równo powschodził, bo redlice nie trzymały głębokości. Sam wiesz jak u Jacka wygląda temat z siewem bez orki redlicą tradycyjną.

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
griga    1080

Wiem i raczej złego słowa nie można powiedzieć. Dlatego szukam raczej czegoś stopkowego. Talerzowy był by fajny ale z rolką a na takiego to już mnie nie stać. Szkoda że musiałem sprzedać ten co kupiłem w tym roku ale niestety waga przerosła możliwości MF-a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj