Skocz do zawartości

Polecane posty

rolnik43    0

Witajcie,

Na wstępie poinformuję was, że rolnikiem nie jestem .

Mam 17 lat i zastanawiam się czy warto wybrać szkołę rolniczą, mieszkam w mieście ale co wakacje jeżdzę do wujka pomagać na roli.

Bardzo mi się to podoba, wujek mówi że leżeli zechcę to mi przepisze gospodarstwo.

Gospodarstwo małe 7ha (6 ornych) ciągnik T-25, pług, brony itp., przyczepa, ale zawsze nie od zera

Nie wiem czy warto to przejmować w celu rolniczym, bo przejmę na pewno choćby sprzedam zawsze grosz wpadnie.

Jeżeli to przejmę to interesowała by mnie głównie chodowal trzody chlewnej.

Warto ???

odpuść sobie idź kształć się w innym kierunku. jak skończysz studia to pójdziesz gdzieś do roboty. a w pracy wiadomo jak jest do 16 a potem masz wolne, weekendy wolne można wziąć sobie urlop. Jak zostaniesz na gospodarce to nie doświadczysz tego tylko praca praca i jeszcze raz praca 24h na dobę 7 dni w tygodniu 365dni w roku. :rolleyes:

Wiadomość z agroFakt.pl

Radekk89    18

piotrek100dt z tego co napisałeś wychodzi na to że rolnik to jak już wejdzie do obory to już z niej nie wychodzi, tylko tam śpi, je, i oprząta... owszem, praca na roli to nie jest te 8 godzin co w biurze czy jakiejś firmie, ale znowu nie 24 godziny na dobę... <_<

rolnik43 gospodarstwo weź, a co do szkoły to idź na jakiś kierunek po którym będziesz miał pewną pracę, w tedy będziesz mógł stopniowo rozwijać gospodarstwo, a technika rolnika zawsze możesz sobie zrobić zaocznie :)

piotrb14    187

zależy wszystko od upraw.... i od tego co trzymasz... Według mnie przy brakuj hodowli zapierniczanie non stop to nie prawda... przykładowo zasiejesz wiosnąi masz fajrant... w takim przypadku warto było by też poszukać jakiejś pracy dorywczej bo 6 ha to nie jest zbyt dużo, inna sprawa była by już gdybyś miał 20 ha bo z takiego areału już jako tako można się utrzymać :D

Szymek123    1

Tak jak kolega napisał idz do pracy a gospodarstwo po pracy przynajmniej ja tak mam pracuje na pełnym etacie a po robocie 12 ha do obrobienia :D

Matiboos    21

znajdź sobie szkołę po której będziesz miał dobrą pracę. Takie gospodarstwo obrobisz w między czasie. W sąsiednie wsi taki jeden ma ze 40ha i ponad 30 krów i dodatkowo do pracy poszedł.

lukaczmarek    265

Mając t-25, brony i 6 ha zaczynasz od zera. nie wiem czy wiesz zeby na dzien dzisiejszy hodowla trzody przynosiła godziwe zyski musisz hodować 4-cyfrowe ilości sztuk

rolnik43    0

Mając t-25, brony i 6 ha zaczynasz od zera. nie wiem czy wiesz zeby na dzien dzisiejszy hodowla trzody przynosiła godziwe zyski musisz hodować 4-cyfrowe ilości sztuk

no to bydło

andrejus    157

6 ha to bardzo mało. Żeby zaistnieć musiałbyś kupić lub wydzierżawić min 100 ha.

1 ha = ok 20tyś zł.

20000* 100 = 2.000.000zł

Edytowano przez andrejus

andrejus    157

Do opasów potrzebne obory, i jesli ma to być spora liczba bydła to obora raczej musi być zautomatyzowana.

kalus77    22

@rolnik43 szczera prawda: weź sie rozpędź i porządnie pier... się w ściane ;) człowieku co ty wiesz o realiach rolnictwa ??? bo dla mnie co teraz byś posiadał to"jeden wielki balas" Tylko proszę nie naskakuj tu na mnie bo radzę ci dobrze.

@andrejus dobrze gadasz koleś niestety nie zna realiów ekonomicznych i poprostu skacze na głęboką wodę ;)

Basior    7

Panowie znowu dzieciak wymysla co temat to inne wymysly to juz ktorys jego taki temat jak sie nie myle jak ci sie nudzi to sie wez za nauke!

Pozdrawiam Basior

Wracając do głównego pytania autora,to odpowiedź jest prosta: zrób tak żeby było dobrze i żebyś był szczęśliwy. Jeżeli radość sprawia Ci praca na roli,to czemu miałbyś tego nie robić? Ma to swoje plusy i minusy,tak jak wszystko.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Mateusznow
      Witam,
      Szukam budynku na halę do produkcji pelletu ze słomy myślałem żeby postawić halę łukową stalową ocieplaną pianką natryskową 20x11m z bramą przesuwną. W hali miałbym całą linie troche miejsca na palety z pelletem i wózek widłowy. Czy taka hala wystarczy? A na słomę myślałem postawić niedaleko hale 30x10m bez żadnej bramy, sucha słoma była by w zimę ale w normalne stogi też bym układał. Hala lekka a na niej plandeka. Co myślicie o tym?
    • Przez rolstudent
      Cześć.

Od jakiegoś czasu jestem w zarządzaniu mikroektrowni zasilanej tylko gnojowicą od krów mlecznych.
      Myślę że nad tematem zastanawia się sporą część z was. Na jakieś pytania chętnie odpowiem i wymienię się doświadczeniem. Na chwilę obecną walczę z wysokim poziomem H2S w gazie. Poza tym elektrownia pracuje i produkuje prąd.
    • Przez headman
      Witam !
      jestem tutaj nowym członkiem, dołączyłem dzisiaj. Więc jeszcze nie wiem do końca co i jak. Jeśli dodaje nie w tej zakładce to proszę o przeniesienie oraz wyrozumiałość. 

Jestem rolnikiem z zamiłowania ,  mam 4 ha dobrej klasy ziemi ( tak wiem że to nic w dzisiejszym świcie ). Traktuję to jako swoje hobby.  
      Na swojej ziemi uprawiam zboża oraz prowadzę małą hodowlę trzody chlewnej. Skończyłem studia wyższe z zakresu rolnictwa, moje uprawy oraz produkcja zwierzęca jest zadbana i nie dokładam do swojego zamiłowania, zawsze coś tam zostaje

Przechodząc do sedna sprawy, zastanawiam się nad budową budynku gospodarczego/ garażu na maszyny.  Poniżej wstawię  taki swój projekt jak to mniej więcej widzę.  Czy możecie mi powiedzieć jak to będzie wyglądało z kosztami, oraz jakich materiałów użyć , zrobić to z płyt betonowych czy pustak ? Wysokość około 3,5m dach ze spadem w jedną stronę. 
      Pozdrawiam ! 

• Przez 1994szymon
      Siema!!! Mam dwa silosy bina(30t każdy). Mam zamiar w niedługim czasie dokupić jeszcze jeden (od 45 do 60t). BIN to porządna firma z tradycjami i jestem do niej przekonany jednak ostatnio obejrzałem stronę silosów Michał. Są tam silosy z lejem. To by było dobre rozwiązanie, jednak nie podaje ona ceny(chyba że się dobrze nie przyjrzałem ). Chciałbym się dowiedzieć jak są wykonane, z jakich materiałów (chodzi mi konkretnie o opinie właścicieli bo na stronie mogą sobie pisać co chcą ).

P.S
      Jeżeli chodzi o lej to mi nie robi większej różnicy czy wewn. czy zewn.
    • Przez kukielMGX
      Posiadam 60ha, Z czego okolo 27ha siejemy pszenzyta i owsa. Reszta to pastwiska i łąki. Zboza siejemy tyle- zeby starczyło slomy i na srute. Mamy 54 sztuki bydla w czym znajduja sie 12 opasow 3 krowy(zeby mleko bylo dla siebie) reszta to mamki cielaki i jałówki. Sprzet jakiego uzywamy to Kubota M110GX, Ursus 914, Zetor 5320, Ursus c330, ładowarka zettelmeyer ZL801. prasa krone, kosiarka vicona, plug kverneland ab100, talerzowka metalfacha  i rozrzutnik 6t. i tu pytanie jak powiekszyc to gospodarstwo? w co pojsc? wiecej opasow? A moze przejsc na bydlo mleczne?