mustang261

przychamowanie rzepaku - jesien

Polecane posty

mustang261    0

witam

rzepak posialem w terminie 22-08-2011 i na chwile obecno rzepak jest dosc duzy . czy jezeli go tak zostawie przezimuje dobrze , czy musze go jakosc przychamowac . jezeli musze to czym . w okolicy mowia ze dac pol dawki antywylegacza , ale nikt nie mowi nic konkretnego . moze wy macie dokladniejsze informacje i doswiadczenia . czy jezeli ja go teraz przychamuje to na wiosne ruszy normalnie czy bede musial znowu na wiosne szukac specjalnych srodkow z gory dziekuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

jesli urośnie za duzy do zimy a pogoda bardzo mi sprzyja to moze snieg go połamać, i czym wyżej bedzie stożek wzrostu tym wieksze prawdopodobieństwo że wymarznie.

w takich sytuacjach stosuje się środek działający przeciwgrzybiczo "tebukonazol" dziła on również na wzrost rzepaku, przychamowując przyrost liści na rzecz przyrostu korzenia. Środku jest duzo..tebu..brasifun(koszt 80zl/ha)

pozdrawiam


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    208

koszt to nie 80 zl/ha jak pisal kpiotr a w przypadku Tebukonazolu (TEBU) 56zl za l a dawka to 0.75l/ha. Osiemdziesiat pare to wyjdzie ale w przypadku toprexu ktorego litr kosztuje okolo dwiescie siedemdziesiat zl a dawka to 0.3 l/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kpiotr    16

@kpiotr brasifun stosuje się jesienią 0.75l a 1 litr kosztuje 80zł, dawka wiosenne to juz 1 litr.


jedna miłość....jeden Bóg.....jeden cel

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalutp    0

Tebukonazolu stosuje się od 0,75l/ha(dominic, orius) lub litr np sparta, wstrzymuje on wzrost części nadziemnej na ok 2 tygodnie, a przy okazji jest wystarczającym środkiem antygrzybowym. Toprex wg mnie powinno się stosować troszkę wcześniej max 3-4 liście.


Import maszyn rolniczych: zgrabiarki, przetrząsarki, prasy rolujące, wycinaki kiszonki, siewniki i wiele innych
Woj. Kujawsko-Pomorskie Tel 781 303 224

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
endzit    26

Według profesora który wykłada na SGGW za fazę wzrostu np. 4 liście uznaje się jak ponad 50 % roślin na plantacji ma widoczny 4 liść (nie 4 liście wyrośniete) itp.

Wracając do rzepaku racją jest że Toprex należy stosować trochę wcześniej niż tebu, ale nie w fazie 3 liści bo to jest w końcu regulator wzrostu hamujący syntezę enzymów wzrostowych, ustalający odpowiedni w tym kierunku poziom auksyn/cytokinin. Nie można zablokować metabolizmu w roślinie w momencie gdy nie odżywia się ona w 100% w sposób korzeniowy, a rzepak to osiąga w fazie 6 liści. Mój sąsiad który kilka lat temu uczył się regulacji zniszcył sobie plantację na której rzepak skarłowaciał, stał sie fioletowy, całe place były do zaorania. Niestety ale interwencja w życie rośliny musi być przemyślana i musi dotyczyć plantacji wyrównanych, z dobrymi wschodami i odpowiednio wynawożone.

A jeżeli chodzi o skracanie to oczywiście Toprex,ale w częsci rzepaków heterozyjnych niestety to w tym roku może nie wystarczyć, więc wtedy trzeba inerwenjować tebukonazolem (lub na odwrót) jeżeli to nie pomoże to zostaje juz tylko antywylegacz CCC 0,3 l/ha. Jest to ewentualność gdyż antywylegacz hamuje również rozwój korzeni. a prowadząc te zabiegi nie należy zapominać o dodatku siarki i boru ( zagęszcza sok komórkowy - lepsze przezimowanie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jaką macie strategię nawożenia i ochrony rzepaku w sezonie 2023/2024? Macie już zakupione środki?
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez slonju77
      Jak w temacie,nie mogłem ubezpieczyć w listopadzie,czy macie jakiś namiar na firmę która ubezpieczy rzepak po 1 grudnia?
    • Przez Paweł332211
      Pryskałem dziś zboża środkiem attribut po czym wylałem resztki cieczy i 3 razy go przepłynąłem lecz zostało trochę piany z tej cieczy, później pryskałem rzepak od słodyszka. Moje pytanie brzmi czy mam się martwić skutkami które moga wystąpić po tym zabiegu ?? 
    • Przez jarekvip99
      Mam 1.5 ha rzepaku na dzialce bez melioracji i zastanawiam sie czy da sie go ubezpieczyc w sensowny sposob aby w razie dlugiej i mokrej miosny cos z tego ugrac. Pszenica zazwyczaj tam wytrzymuje i daje w miare dobry plon ale rzepak to zalezy od roku. raz bylo lepiej a raz wygnilo calkiem jak wiosna byla zimna i dlugo mokra. czy da sie jakos ta dzialke ubezpieczyc zeby w razie co dostac jakieś ubezpieczenie?
    • Przez yacenty
      O co najczęściej rolnicy pytali w minionym sezonie w kontekście uprawy rzepaku.
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy rzepaku Najlepsze nawozy i odmiany rzepaku dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne dla rzepaku i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony rzepaku Jakie są najlepsze metody zbioru rzepaku i przechowywania zbiorów Jakie są najlepsze praktyki uprawy, aby zwiększyć wydajność i jakość nasion rzepaku.  
      Kontynuacja dyskusji dotyczącej sezonu 2022
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj