prometeusz

Plusy i minusy stanowiska sołtysa

Polecane posty

prometeusz    3

Witam :rolleyes:

W mojej wsi, po śmierci :( sołtysa jest wakat na tym stanowisku i wszyscy mnie namawiają abym nim został.

Moja wieś to po pegerowska wioska, liczy sobie około 850 mieszkańców, z tego około 70 to rolnicy i ich rodziny, a reszta to ludzie mieszkający w budynkach po pegeerowskich oraz mieszkający w niedawno wybudowanych domkach jednorodzinnych. Bezrobocia wielkiego nie ma, aczkolwiek są cięzkie przypadki.

Jest już jeden kandydat ale jest z " pgr" i nie zadba o nasze interesy, jak to było z dwoma poprzednikami.

Specjalnie mi się nie chce, ale żona stwierdziła, że przejmie część obowiązków, więc dużo czasu by mi to sołtysowanie nie zajęło, zawsze wiedziałbym co w trawie piszczy.

Teraz pytania do siedzących w temacie jakie są obowiązki i prawa sołtysa, oraz na jakie wynagrodzenie za tą pracę mogę liczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jestem Sołtysem i jeżeli Ci chodzi o jakiś tam zysk to zapomnij bynajmniej w moim przypadku, chyba że gruntów sporo i zarazem wszyscy płacą podatek u sołtysa to masz 7% od sumy. Praw to jakiś tam nie ma, więcej obowiązków sesja , podatek jakieś tam żale mieszkańców itp.Ale jesteś na bieżąco co się dzieje w gminie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prometeusz    3

o tym podatku to wiem, u nas jest 10 rolników, połowa płaci w banku i działkowicze po 5 arów :lol:

u nas jest jeszcze jakiś dodatek za mieszkańca, u Ciebie też?

i jak jest z tą radą sołecką, ponieważ u nas ma jakiś fundusz z którego kupili sadzarkę, zgrabiarkę, kupują kruszywo na podwórka, u Was też taki fundusz jest?

Edytowano przez prometeusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

W naszym przypadku jest tylko płacone za sesję 70 zł (1 na kwartał) i 7% od podatku.

 

Jak podatku jest więcej to i sumka większa, są gminy że płacą ryczałt na miesiąc + za sesję i podatek (co kraj to obyczaj). Na sesji to tyle co sobie "pogadasz" bo nie masz prawa do głosowania.

 

Ogólnie jak wioska zgodna to nie jest źle ale jak problemowa to wszystkie żale gdzie a do sołtysa (niech coś zrobi).

 

Problem powiadamiania mieszkańców rozwiązałem po części drogą elektroniczną jak ktoś chce niech czyta ( nie musi) ważne że podałem to do wiadomości aby nie było pretensji, oczywiście w sprawach ważniejszych internet + zawiadomienie pisemne przesyłane kolejno po gospodarstwach.

 

Ale bywa tak że trzeba coś roznieść a czasu brak (prace polowe itp) ale gminy to nie interesuje .


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gago    0

Mój wuj jest sołtysem i mówi ze to nie jest opłacalne duzo obowiązku i straty czasu a mało zzysku, chyba że masz duzo wolnego czasu i roboty to wtedy jak najbardziej możesz byc sołtysem .


Zetor Team
Posiadacze i sympatycy Zetorów zapisujcie się do klubu: www.agrofoto.pl/forum/topic/50791-klub-posiadaczy-zetorow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Nie licz że mimo Twoich chęci wszyscy mieszkańcy będą wiedzieli. Na stronie umieszczam nowe wiadomości i 2/3 osoby zaglądają reszty to nie interesuje.

Każdy by chciał abyś go osobiście poinformował, jak masz wolny czas to bierz oczywiście jeżeli wygrasz wybory.

 

W moim przypadku decyzja była podjęta już na zebraniu, zostałem wystawiony rozejrzałem się po sali jakie mam poparcie i się zgodziłem.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Po części można tak nazwać, założyłem konto fikcyjne na NK i jako znajomych mam tylko i wyłącznie mieszkańców. Jeżeli była by to strona to każdy by tam musiał zaglądać specjalnie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez jahooo
      Kontynuacja tematu z 2023 roku
       
    • Przez dunda92
      Proponuję uporządkować rozmowę. Byłem na Dorohusku, byłem na strajku w swojej okolicy. Czas i obowiązki większości ludzi nie pozwalają stać na granicy 24/7, a myślę że chcieliby jak i ja dowiedzieć się o aktualnej sytuacji na wszystkich granicach. Tym bardziej w związku z wczorajszym posunięciem Tuska o włączeniu granic do infrastruktury krytycznej.
    • Gość
      Przez Gość
      Podejrzewam ogromny kryzys w rolnictwie. Nie zaskoczy mnie gdy mleko będzie po 0,70 zł, trzoda po 3,50 A byki po 5,50.😥😥
    • Przez debrzyna
      Powinniśmy podjąć sie informowania rolników i nie tylko ,kto w poszczególnych województwach organizuje wyjazd na następny protest Brak takiej informacji to mniej ludzi na proteście
      Macie informacje wpisujcie w tym temacie Tylko informacje kto i tp bez zbędnej polityki 
    • Gość
      Przez Gość
      Zapraszam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj